Ovocný strom na zahradě

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Napsat příspěvek
Velikost písma:
2073
23.9.11 20:27

No my to s manzelem mame jako konicek. Vlastne nas k otm uvedli jiz nasi tatinkove, kteri take byli vasnivymi pestiteli :-)
S tou hrusni bych to vyresila tak, ze bych si bud koupila samosprasnou - je dost takovych odrud nebo na ni naroubovala jinou odrudu. Popripade jiz takovy stromek koupila - vim, ze nektera zahradnictvi to nabizeji. My jsme si to roubovali sami a je to skvele - opravdu se nam zvysila plodnost a hlavne na jednom stromku mame tri odrudy hrusni :-)
S tim chemickym postrikem - nekdo rika, ze to potreba neni, ale bohuzel my jsem se presvedcili, ze to potreba je, nebot jinak nam kvety sezere kvetopas, nasledne ma strom msice ci sivlusky a na podzim zjistime, ze mame vsechna jablka cervava :-( bohuzel to je realita. No a strihat se musi - jinak brzy prerostou, jsou moc huste a ztraci i plodnost. Pokud nemate zkusenosti, tak bych se poptala v okoli jeslti by vam s tim nekdo neporadil - ono je dost dulezite, jak se ten strom ostriha, ale staci kdyz vam to nekdo jendou dvakrat ukaze a jiste to pak zvladnete sami.
Preji stastny vyber odrud :-) a pak bohatou urodu :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
441
25.9.11 18:37

Děkuji moc :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
441
15.10.11 20:27

meruňka

ahoj,tak jsme koupili stromek třešně Kordia a nakonec stromek třešně meuňky Goldrich.Meruňka je samosprašná,ale na netu jsem si přečetla,že je cizospašná a pochopila jsem,že bohužel budeme muset ASI koupit ještě jednu meruňku????Jestli to teda dobře chápu????Tomu jsem se chtěla vyhnout!!! :twisted: Paní v našem zahradnictví o tom moc nevěděla!!!Nechápu to????
Nemáme už tak velkou zahradu a v nevím,že by měla někdo v okolí meruňku??Mohla by to být třeba zákrsek meruˇka???A musí kvéct ve stejnou dobu???
Moc děkuji za jakékoliv rady :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2563
11.3.14 12:28

Prosím o radu, chci koupit meruňku už asi 3tí, protože nám vydržela vždy pár let a pak ji trefil šlak :roll: potřebovala bych nějakou odolnou odnož která vydrží horší podmínky. Můžete mi doporučit nějakou dobrou. Pak mám problém kde ji sehnat, neznáte někdo fakt kvalitní zahradnictví někde kolem Ostravy nebo zahradnictví kde by stromky poslali? :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5703
11.3.14 13:20

@Jani85 Ideální je si zjistit, kde v tvém okolí jsou ovocné školky a koupit přímo tam, za prvé si to většinou roubují sami a umí poradit a za druhé sází se většinou prostokořenné a to bych měla strach, aby se ujalo. A že vám meruňka nevydrží může mít více příčin, podnebí a pak monoliová spála, chce to stříkat, stříkat, stříkat. Monólie poslední dobou napadá kde co, broskve, třešně, ale i okrasné keře např. zlatici.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2563
11.3.14 13:55

Zkusim zadat do vyhledavace, ty ovocne skolky. jako je fakt ze nestrikame nicim, ale mame na zahrade stromy ktere sadila moje babicka jablone, svestky a tresen. a jsou to zdrave velke stromy. tak je to mozna duvod proc jsme nikdy nemeli duvod strikat merunku…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5703
11.3.14 14:17

Moniliová spála - Listy na napadených větvičkách postupně vadnou a usychají. Přitom zůstávají na větvičkách, které vypadají jako spálené. Příznaky napadení květů, které neopadávají a zůstávají na stromech, připomínají poškození mrazem. Na napadených letorostech se velmi často objevuje klejotok, který postupně přechází i na starší dřevo a může být příčinou rozsáhlejšího poškození stromů.
Ochrana: nenechávat na stomech ani pod nimi mumifikované plody, napadené větévky ihned ostříhat a spálit. Postřik Horizonem 250, myslím, že na začátku kvetení, květ je vstupní branou pro tuto chorobu. Ale to si vyguglíš. Chce to dezinfikovat případně nůžky po střihu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
38265
11.3.14 16:58

Vyhledat si skolku je dobra rada, to jsem podnikla pred par lety a je to skoro nemozne, ovocne skolky proste nemaji weby. Clovek vyhleda jen vetsi a drazsi zahradnictvi, normalni skolku ne. kdyz jsem zadala dotaz na zahrada.cz, tak mi to smazli, ze to je skryta reklama :nevim:

jinak dat na rady zahradniku v zahradnictvi je osemetna vec - v poslednich letech mam jen tu nejhorsi zkusenost. nakecaj cokoli, jen aby prodali. Ve skolkach v nasem okoli ve vsech prodavaji merunku velkopavlovickou, ktera podle me jinde nez na jizni morave nema sanci. je citliva na mraz a na vsecvhno skudce. Jinak uz jsem nakoupila i zarucene mrazubvdornou kytku, ze ktere se vyklubala pokojovka a kdyz jsem loni shanela sadovou ruzi, tak se mi ve trech zahradnictich pokusili prodat normalni, jedna mela dokonce vzrust 60 cm - to bylo smutne.
Udelal jsem zkusenost, ze si clovek musi vse nastudovat na internetu ci v literature a na rady prodavacu v zahradnictvi byt hluchy.
Je mozne, ze nekde bude existovat zahradnictvi, kde bude prodavat srdcar, ktery nebude svym zahradnikum lhat a bude tomu rozumet, ale v dnesni dobe bude jiste na pokraji krachu.

tak k merunkam - z meho screeningu vysly nejlepe odrudy Vesna, veselka, Kioto a Pikcot. nejodolnejsi vuci mrazu, skudcum i chorobam. obtizne sehnatelne. nakonec jsem sehnala Pikcot. Objednala jsem to na eshopu nekde z Moravy. Nemohu to nikde najit ulozene. Bylo dostdrahe postovne. Prisli tri krasne stromy (pro sousedku a segru), nas se krasne ujal a loni jsme meli jednu merunku :-) no nelitaly vcely, doufam, ze letos bude vic - byla uzasna, velka jako tenisak a neskutecne chuti.

Jo jeste se setkavam v sousedstvi s tim, ze lidi zcela zanedbavaji ci uplne ignoruji rez a pak se divi, ze jim to uschne. kdyz sazis stromek na jare, tak ho musis orezat na vesak. Ponechas nejake tri vetve v delce 10 cm (posledni ocko necht smeruje dolu), ostatni urezat u kmene. A cele leto zalevat - nejlip zakopat nejakou trubku, do ktere muzes zalevat ke korenum.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6639
11.3.14 19:43

@Pudloslava páni :potlesk: mužu se zeptat jestli už můžu ostrihat jabloň? A zhruba jak na to? máme dvě a tu velkou jsem vzala zgruntu bo se o ni předchozí majitel nestaral, ale ta malá by zasloužila citlivější přístup. Děkuji za radu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2563
11.3.14 19:44

Kdyby se podárilo najit odkud jste kupovala byla bych rada. je pravda ze na netu jsem toho moc nenasla jen zahradnictvi. nebo me napadlo kdo by mel merunky a umel roubovat. ale s tou trubkou na zalevani je dobra rada :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
38265
11.3.14 19:49

@suricata rozhodne, uz je nejvyssi cas. Ale ja taky nejsem odbornik, jen ze jsem o zahradnictvi vedela vzdycky kulovy, tak jsem nevahala radit se s literaturou. Pouzivam 1000 rad zahradkarum. Na rez stromu je jich z toho mozna 200 - je to silena veda.

jak je ten strom stary? Pokud vic, nez treba 5 let, tak uz se nezkracuji vsechny vyhony. Obecne plati, ze vyrezes vsechny vyhony, ktere jdou moc nahoru, dovnitr stromu, krizi se nebo kdyz jsou dva rovnobezne vedle sebe moc blizko. potom je treba vyrezat prilis zahustuijici vetve - cele, tak, aby byly zhruba rovnomerne rozlozene na kminku. Plodit vice budou vetve, ktere jsou vice vodorovne nebo smeruji dolu. jablon plodi na takovych tech kratouckych vetvickach, ty neodstranuj. A vetev, ktera bude mit konec nejvyse ti poroste nejrychleji. Snaz se, aby nejaka vetev nebyla vyse, nez spicka stromu.

Pak uz nevim - je asi milion stylu rezu, podle toho, kde chces podporit plodnost, rust a podobne. Hlavne toho nevyrez moc, udela ti to spoustu vlku. Jarni rez podporuje rust. Kdyztak radej udelej druhy doplnujici rez v lete, ten utlumuje rust a podporuje plodnost v dalsim roce.

Příspěvek upraven 11.03.14 v 20:02

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
38265
11.3.14 19:50

@Jani85 nemam to u, opzene, zkusim se podivat do historie emailu, ale jinak asi bez sance.

edit - nenasla jsem to-( :. ale myslim, ze zrovna tech pinkcotu nabizelo vice firem, vetsina z moravy. Kdyz budes googlit nekterou z tech odrud, tak nejspis nejaky eshop najdes.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
868
11.3.14 22:08

Omlouvám se že Vám do toho vtupuji. Dneska mi dorazili stromy z e shopu z Moravy-http://www.prodejstromku.cz/. Jsem spokojená a hlavně po tel. dobře poradili.
Doufám že to nebude jako reklama. :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
38265
12.3.14 13:55

@Jani85 hele obrovska nahoda, sla jsem tridit zarucaky a nasla jsem uctenku. Je to Radim Pešek, Chmelnice 394, Bojkovice, tel 777579776, web taqm neni, to snad dogooglis. Merunka Pinkcot stala 180 Kč, rok je to 2011

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4476
20.3.14 16:20

Holky, ta vyse zminovana odruda Goldrich je teda samosprasna nebo ne? Vybiram stromek na zahradu a tohle je jeden z favoritu…
Jeste mam „ciste teoreticky“ vybrane odrudy Kioto a Kuresia. Mate s nimi nekdo zkusenosti?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat