Pamatujete si něco ze školy?

Anonymní
5.5.21 08:18

Pamatujete si něco ze školy?

Ahoj, zajímalo by mě, jestli je normální po několika letech zapomenout téměř veškerý obsah vzdělání. V situaci, kdy se nepohybujete vůbec v daném oboru. Konkrétně v mém případě jde o 5 let studia vědeckého oboru na VŠ a ihned po VŠ (bez praxe) nástup na 3× po sobě jdoucí mateřskou dovolenou o celkové délce 8 let. Období mateřské je pro mě dost náročné, protože manžel je pracovně přetížený, já mám zdravotní problémy a děti také, takže na nějaké studium odborných článků opravdu zatím nebyl čas ani chuť.
Když se teď snažím do toho trochu dostat, protože mě na podzim čeká hledání práce, mám pocit, že jsem to snad ani nestudovala. Nepamatuji si v podstatě nic. Mám pocit, jako by mou bakalářskou a diplomovou práci psal někdo jiný. :lol:
Manžel a rodina mi to nevěří. Říkají, že je to dáno jen nízkým sebevědomím, že ty znalosti se nemohly vytratit. Že si to prý snad vymýšlím.. Ale já si vážně stěží pamatuju názvy pár důležitých předmětů. Tak nevím, jestli je to známka nějaké vážnější poruchy paměti? A co teď s tím? V okolí nemám nikoho z oboru, takže si zatím jen čtu staré učebnice, skripta, své práce, seminárky apod.
Zajímalo by mě, jak to mají jiné maminky v podobné situaci. :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
15054
5.5.21 08:23

Po 8 letech zcela mimo obor se nedivim. Kdybych byla 8 let doma a o svoji praci se nezajimala, tak se do sve prace vracim jako uplny neznalek :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
214
5.5.21 08:25

Já mám úplně vymleto a to na mateřské nejsem :mrgreen: po vejšce v sociálně-pedagogickém oboru jsem nastoupila na pozici v oboru průmyslové automatizace a vše, co jsem se učila na vysoké bylo zapomenuto během půlroku :mrgreen: mozek prostě potlačí informace, které nepotřebuje aby udělal místo novým, potřebným. Ale věřím, že ty znalosti tam jsou schované a zase naskočí, jakmile se začnete opět pohybovat v daném oboru :) nicméně pokud jste 8 let na mateřské, tak se stejně částečně změnily trendy, přístupy a názory na danou problematiku a budete se učit odznovu, protože co platilo tenkrát už platit nemusí :nevim: chce to hlavně klid, do vystresovaného mozku nedostanete už vůbec nic

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14963
5.5.21 08:29

No, já když se teď učím se svou dcerou v osmé třídě, tak velmi potěšeně zjišťuji, že si pamatuju spoustu věcí z gymnázia, o kterých jsem si myslela, že už nevím. O vědomostech z vysoké i přes kontinuální práci v oboru bych ale trochu pochybovala. Hlavně v případě předmětů, které nepoužívám v praxi. Po 8 letech doma a bez praxe to budeš mít hodně těžké. Člověk doma fakt zakrní. Já to na sobě viděla už po půl roce na mateřské, proto jsem se vracela hodně brzo do práce… Myslím, že na to jdeš ale dobře. Spoustu věcí si takto oživíš. Hledala bych klidně i nějaké online přednášky nebo podcasty z tvého oboru. Současná doba hodně přeje online vzdělávání. Uvidíš, že to půjde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21528
5.5.21 08:32

Já sem teda ze školy téměř 10 let, v oboru sem pracovala jen několik měsíců, pak jedna mateřská kde se byla doma 4 roky, pak práce mimo obor a teď druhy rok sem zas doma, ale ze školy si pamatuju prakticky všechno (možná nějaké vzorce z matiky, fyziky apod ne, ale jakoze odborné věci Jo), ale nemám VŠ, tam bych si taky nepamatovala asi úplně vše :lol: nicméně i kdybych ted nastupovala zpět do oboru, tak se budu muset naučit milion novych věcí, protože se to mění rok od roku. Hele to naskočí zpátky, ono se dost lidem vykouri z hlavy lecos jen co z te školy vylezou, v práci stejně musíš získat spis praxi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20773
5.5.21 08:37

Během tří let se mi z hlavy totálně vykouřila francouzština ze které mám maturitu, ale taxonomie rostlin a živočichů mám v hlavě do dneška. Hádej, co by se mi hodilo víc…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1616
5.5.21 08:39

Můžu se jen zeptat (nemám osobní zkušenost) - dá se vůbec s tvým přístupem najít práce v tom daném oboru? Nemyslím to nijak zle, jen by mě zajímalo jak je to realistické. :think: Přese jen titul je asi jedna věc, ale pak ta velká díra bez jakékoliv praxe, to už podle mě bude docela problém. I kdyby sis látku pamatovala jak pán bůh, to bych řekla že je tvůj nejmenší problém.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31894
5.5.21 08:41

Vracela jsem se do práce po 2,5 letech a do kondice před mateřskou jsem se dostala za rok (jsem na sebe přísná). A teď mi syn bude chodit do školy, to bude další nářez. První stupeň snad zvládnu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1616
5.5.21 08:45

Jinak jo, věci které běžně v životě používám si ze školy pamatuju. Minimálně alespoň heslovitě s tím, že s googlem/knihami si vyhledám podrobnosti. Ale je pravda, že ačkoliv jsem maturovala jak školně tak státně z matiky, tak teď bez přípravy bych vyřešila tak půlku případů. I když věřím, že kdybych potřebovala něco, co jsem dřív chápala, tak by netrvalo moc dlouho naučit se to znovu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1529
5.5.21 08:46

Dělám také ve vědeckém oboru a bohužel musím říct, že některé kolegyně jsou dost nepoužitelné, a to ani nebyly na mateřské. On je to bohužel specificky obor, musíš mít dost sebekazne, stále se sebevzdelavat a efektivně využívat svůj čas. O tech znalostech to asi zas tak není, spis musíš umět tu informaci dohledat a spravne pouzit. Tedy spis je to o tobě, jestli ti tenhle styl prace bude vyhovovat, ne o nabiflovanych znalostech… jo a musím říct, že nejvíc mě vytáčí kolegyně, která dokáže zainteresovane mluvit na dane tema, ale prakticky nic nevytvoří, proste ma jen ty znalosti. Takovy doktor Cvach :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1529
5.5.21 08:49
@Parninas píše:
Můžu se jen zeptat (nemám osobní zkušenost) - dá se vůbec s tvým přístupem najít práce v tom daném oboru? Nemyslím to nijak zle, jen by mě zajímalo jak je to realistické. :think: Přese jen titul je asi jedna věc, ale pak ta velká díra bez jakékoliv praxe, to už podle mě bude docela problém. I kdyby sis látku pamatovala jak pán bůh, to bych řekla že je tvůj nejmenší problém.

Bohuzel tento obor ma stále nedostatek lidi, velkou fluktuaci, takze neustále se někdo shani a co si budeme povídat, peníze nejsou nic moc, takze se bere vse, co má ruce nohy… :? Tohle samozrejme neplatí o špičkových laboratořích a týmech…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2679
5.5.21 08:55

Já teda v oboru dělám, ale věci, které nepoužívám, si také z hlavy nevybavím. Nicméně v tom mozku to je uloženo, byť hodně hluboko, ale dá se to osvěžit. Rozumněj, po druhé se to učí samo. :lol: Myslím, že to bude stejný případ i u tebe. Až přijdeš do praxe, vytáhneš to ze sebe. Třeba za pomoci kolegy, knížky, kurzu…ale naskočí ti to.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3603
5.5.21 09:07

Nepamatuju si všechno. Učím chemii a biologii na SŠ a to, co jsem neucila bezprostředně po VŠ jsem si pak musela projít znovu. A některé spesificke věci třeba na přijímačky si musím dohledavat. Jak to běžné neucim, tak to nevím. A třeba z matiky a fyziky na vysoké si nepamatuju nic.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
5.5.21 09:10

@Janee19 Také mám uplatnění v laboratoři, v mém oboru ale podle mých informací převis volných míst není, o to bude hledání těžší. Zkouším už některé firmy i nemocnice obesílat dopředu s tím, že nastoupit mohu nejdříve na podzim. Dcera má v říjnu 3 roky.

Můžu se prosím zeptat, jakým způsobem byste doporučili připravovat se na pohovor, abych nepůsobila jako úplné jelito? Kde třeba sehnat dobré zdroje vědeckých prací, přednášek…když už nemám přístup do databází, univerzitní knihovny? Pro začátek klidně i lepší články pro laickou veřejnost, ať se do toho trochu dostanu. Jelikož mi už evidentně unikají naprosté základy. S ty knihy publikované v letech 2010 - 2015, které mám, asi nebudou úplně aktuální. V mém oboru jde pokrok dopředu mílovými kroky. Přičítám je spíše proto, ať se do problematiky aspoň nějak dostanu a pak chci navázat na něco aktuálnějšího.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
5.5.21 09:12

Já nejsem po mateřské, jen po několika letech doktorátu - tedy velmi úzkého zaměření na mé malinkaté výzkumné téma. Magisterské studium bylo daleko širší a bakalářské úplně nejširší. A taky zjišťuju, jak jsem toho z těch předchozích stupňů mraky zapomněla, snad kromě věcí, které potřebuju na svůj výzkum a kromě předmětů, které jsem učila, ale to je jen tak 10 %.

Ale mám pocit, že i dost záleží na tom, jak jsem se na daný předmět tehdy učila a jak jsem se mu věnovala - pokud to bylo něco, co mě bavilo, záleželo mi na tom, chodila jsem na přednášky a věnovala se tomu průběžně, tak se teď podívám do poznámek a vím, o co jde, a že kdyby bylo potřeba, rychle do toho naskočím. Když to byl předmět, který jsem se učila stylem „nasát-vyplivnout u zkoušky-zapomenout“, tak o tom teď nemám už ani páru.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat