Panická ataka a úzkost z porodu

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
5.1.22 18:34

Panická ataka a úzkost z porodu

Ahojte.Je mi 30 let a už 10 let trpím úzkostma a mám panické ataky. Celou tu dobu se léčím na psychiatrii. Už pár let jsem bez antidepresiv. Ty stavy nemám často, přichází občas, ale stojí za to. Největší strach mívám z cestování a přespávání v cizím prostředí. Moc se mi nedaří to zvládat. S manželem plánujeme miminko. Manžel už hrozně chce, ale já jsem ta brzda. Mám z toho strašný strach, že to nezvládnu. Že budu mít ataky v těhotenství, z toho, že nevím co mě čeká, že se nezvládnu postarat atd. Ale z čeho mám jako fakt vítr, je porodnice. Já prostě nevím jak zvládnout tu nemocnici po porodu. Ta představa tam spát s cizími lidmi, je pro mě nepředstavitelná 🙄 Mám strach, že tam budu mít ataky a nebudu mít ten svůj prostor na uklidnění a že z toho zešílím. Samozřejmě nadstart by byl fajn, ale nedá se to takhle objednat dopředu, protože bývají plné. Domácí porod to vůbec a z ambulantního mám taky obavy. Co když se pak doma něco po…Já fakt nevím. Vše to řeším s doktorkou, ale jaksi to nepomáhá. Není tu někdo náhodou s podobnýma strachama?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Ou
20300
5.1.22 18:43

Vstup do psychoterapie. Samotná psychiatrická péče ti může ulevit, ale nenaučí tě s úzkostí pracovat, rozumět tomu, kde vzniká a jak ji mít pod kontrolou.

Prober to s psychiatričkou a nech si napsat doporučení na individuální psychoterapii

Pro základní porozumění je fajn tahle kniha, ale práci v psychoterapii to nenahradí.

https://obchod.portal.cz/…e-z-uzkosti/

A teda chceš to řešit před tím, než otěhotníš, protože těhotenství jako takové přirozeně zvyšuje citlivost k úzkosti. A ty už teď jsi zaplavená až po uši.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
526
5.1.22 19:05

Nudz klecany nabízí ambulantní psychiatrickou službu pro těhotné a kojící pacientky, které se léčí s něčím psychickým.
Jsou i léky, které se mohou užívat během těhotenství.

Jak píše @Ou, je vhodné zařídit si individuální terapii a je možné doplnit taky skupinovou, kam se dochází. Nebo existuje alternativa jako pobyt na terapeutickem oddeleni s léčebným programem. Na uzkostne potíže se zaměřují např v nudz klecany (dochazkou nebo s hospitalizaci pro lidi zdaleka), fn Olomouc, Kroměříž a další.

Léky nejsou podmínka pro skupinovou terapii. Některym se tam potíže zmírní, že nepotřebují prášky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
67432
5.1.22 19:12

@Veronikasss258 tak ambulantní porod a mas klid.. vše se dá řešit :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
41840
5.1.22 19:39

@Veronikasss258
A myslíš, že porodem to skončí? Budeš zodpovědná za malého bezbranného tvora. Budeš ho muset obstarat. Tři nebo 4 dny v porodnici jsou proti tomu nic.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.1.22 23:46

@Veronikasss258 Ja Ti naprosto rozumim a vnimam uplne stejne. Z tohoto duvodu jsem rozhodnuta pro nahradni materstvi. Nechci po porodu skoncit dlouhodobe hospitalizovana na psychiatrii a nemoct se o sve dite starat, kdyz nyni jako bezdetna, je to mnohdy neunosne-jake by to bylo v tehotenstvi a po porodu? Ja to nebudu riskovat a Tobe drzim pesti, at se rozhodnes spravne ❤

• Citovat
  • Nahlásit
13
24.3.22 10:57

Verunko! Já! Já to mám stejně! Panické ataky, nejhorší cestování a přespávání mimo domov. Rozjelo se mi to před 9 lety v těhotenství s dcerou. Teď čekám další holčičku, termín mám už příští týden v neděli. Panický strach z porodu mám, na druhou stranu, s dcerou jsem to tehdy zvládla nakonec porodit přirozeně a bez jakýchkoliv léků. Beru homeopatika (Sedatif PC, ten pomáhá na usínání; Bachovky Night rescue, taky by měly uklidnit před spaním, a teď ještě z lékárny mám jedny homeopatika na panický strach.) Chodila jsem na meditace, na různé seberozvojové kurzy atd a z druhého těhotenství jsem měla strašný strach. Nakonec jsem se ale toho strachu zbavila a necelých 8 měsíců jsem psychicky byla v pohodě, až teď ke konci mívám panické stavy v noci, protože se mi hrozně špatně spí, budím se a nejde mi usnout.
Píšu Ti, jelikož jsi asi první, na koho jsem v diskuzích narazila, že trpí stejnými strachy jako já. Jinak co se týče toho spaní v porodnici, tak přesně to taky řeším :-D Prostě doufám ve volný nadstandard a pokud nebude, pokoje jsou po dvou a prostě to budu muset nějak zvládnout. V nejhorším případě prostě podepíšu reverz a půjdu domů. Už jsem se na to téma bavila v porodnici s doktorem. Papa a dej vědět, jak pokračuješ. :-*
Jana

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6
24.3.22 14:48

Dobrý den, chápu vaše obavy, já měla v těhotenství a po porodu hodně úzkostné stavy. Myslím, že nejlepší je si o tom promluvit s někým, kdo vás vyslechne a podpoří. Znáte Aperio? Mají bezplatnou a anonymní Linku pro mámy a táty a taky bezplatnou psychologickou poradnu pro rodiče. Zkuste se podívat na jejich stránky. Držím palce, ať je vám lépe!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.3.22 19:09

Pokud nejsou problém finance.. v Praze teď otevřela Klinka, kde může být partner s tebou po celou dobu.. nevím, jak funguje, jaké jsou zkušenosti.. jen vím, že něco takového se nedávno otevíralo..

Nicméně pokud jde o porod.. zase je to o financích a nemocnici ve které rodiš, je možné si pokoj rezervovat dopředu. Ale zaplatíš si to.. nikdo nerodí na termín.. takže máš placený pokoj ikdyz tam nejsi.. pokud nejsou finance problém, je to jen o domluvě. Nemocnici je to jedno.. peníze za pokoj dostanou..

Pak co se týče péče o mimi.. pokud budeš mít objevy jsou zase soukromé pečovatelky/sestry, které ti doma pomáhají… Ale opět je to o financích..

Pokud si nejsi jistá.. projdi si tyto možnosti/zařid a věřím se to zvládneš..
Podle toho co píšeš nevypadá, že by se jednalo o extrémní strach..

Strach z neznámého, zda to zvládne atd má téměř každý.. je to běžné

• Citovat
  • Nahlásit
6
24.3.22 19:38

Co se týče výběru porodnice, tak taky můžu doporučit Aperio, provozuje bezplatného Průvodce porodnicemi, kde najdete srovnání zkušeností rodičů a oficiální profily porodnic.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat