Panická porucha a úzkosti v těhotenství

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

smoulicka
Kecalka 109 příspěvků 26.02.18 21:23
Panicka porucha a uzkosti v tehotenstvi

Máte někdo prosím zkušenosti s panickou a úzkostnou poruchou v těhotenství? Zhoršila se vám nebo naopak zlepšila? Chtěli bychom druhé dítě, ale mám obrovský strach, jak to budu zvládat v těhotenství. Beru Citalopram, ale bohužel v druhé polovině menstruačního cyklu skoro nezabírá…Takže to má asi něco společného s hormonama, ačkoliv všechna vyšetření jsou v pořádku. Máte někdo podobnou zkušenost, že by vám úzkosti a panické ataky ovlivnovaly hormony? A jak jste zvládali těhotenství? Bylo to lepší nebo horší?

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

kelynka
Kelišová 6606 příspěvků 26.02.18 21:24

@smoulicka ahoj, jak se ti stavy projevuji?

smoulicka
Kecalka 109 příspěvků 26.02.18 21:32
@kelynka píše:
@smoulicka ahoj, jak se ti stavy projevuji?

No mám typické panické ataky (strach, špatně se mi dýchá, brnění končetin atd.), plus teda od ovulace jsem skoro celý den nervozní, vnitřně se chvěju a nemůžu se na nic soustředit. Ale není to nonstop, někdy je to horší, někdy lepší… Ale v 90% je to až v druhé polovině cyklu…

Anonymní  26.02.18 21:44
@smoulicka píše:
Beru Citalopram, ale bohužel v druhé polovině menstruačního cyklu skoro nezabírá…Takže to má asi něco společného s hormonama, ačkoliv všechna vyšetření jsou v pořádku. Máte někdo podobnou zkušenost, že by vám úzkosti a panické ataky ovlivnovaly hormony?

Já mám obrovské záchvaty paniky pár dní před menstruací. Beru HA, stále stejné dny menstruace, stále stejné dny paniky.
U mě je to jeden z důvodů, proč se o dítě ani nepokouším, právě kvůli té provázanosti na hormony… já si po té psychické stránce před jakous takous stabilizací prošla peklem trvajícím několik let, a na to se do něj vracet opravdu nemám, ať si o mě myslí kdo chce co chce.

dagmariana
Kelišová 6191 příspěvků 26.02.18 21:55

Já na to netrpěla, až po porodu…bohužel se při atace začnu klepat, zvracím a jak zvracím, tak i čůrám…je mi hrozně zlže, zima…pážšky mi pomáhají jen lexaurin, ale ten si beru až když to propukne, je to nárazový.. paradoxně jsou to věci, které jsou přirozené a nijak vyhrocené a jáž je neustojim :/

smoulicka
Kecalka 109 příspěvků 26.02.18 21:57
@Anonymní píše:
Já mám obrovské záchvaty paniky pár dní před menstruací. Beru HA, stále stejné dny menstruace, stále stejné dny paniky.
U mě je to jeden z důvodů, proč se o dítě ani nepokouším, právě kvůli té provázanosti na hormony… já si po té psychické stránce před jakous takous stabilizací prošla peklem trvajícím několik let, a na to se do něj vracet opravdu nemám, ať si o mě myslí kdo chce co chce.

No já jsem právě někde četla a i moje psychiatrička něco říkala, že v těhotenství je to lepší. Asi se ty hormony nějak srovnají… A je pravda, že v těhotenství jsem stresové situace zvládala líp než jindy. Ale to jsem ještě neměla PP. Takže na to nepomáhá ani antikoncepce? Jsem doufala, že právě jo… A antidepresi­va bereš?

smoulicka
Kecalka 109 příspěvků 26.02.18 22:01
@dagmariana píše:
Já na to netrpěla, až po porodu…bohužel se při atace začnu klepat, zvracím a jak zvracím, tak i čůrám…je mi hrozně zlže, zima…pážšky mi pomáhají jen lexaurin, ale ten si beru až když to propukne, je to nárazový.. paradoxně jsou to věci, které jsou přirozené a nijak vyhrocené a jáž je neustojim :/

Taky mi to začalo až rok po porodu, proto se bojím toho dalšího těhotenství, jak bych to zvládla… Lexaurin si taky občas beru, ale v těhotenství se nesmíkromě nízké dávky AD nic jiného a to mě děsí možná ještě víc… Když je nejhůř, tak se jinak než Lexaurinem nedokážu uklidnit.

Anonymní  26.02.18 22:02

Ahoj, já to mám taky tak. Pár dní před MS se mi začne svírat hrdlo a špatně se mi dýchá, zrychluje se mi tep, potí se mi ruce a i intimní partie. Jsou to ale určité situace, které mě do toho dostanou. I když normálně bych to přešla, před MS jsem jaksi přecitlivělá a reaguji úplně abnormálně na banální situace. S přítelem se o mimi snažíme a před ovulací se hrozně těším, až budu testovat a jen co se blíží ms, začnu panikařit a nejsem si ani jistá, že bych mimčo zvládla a co by se mnou těhotenství udělalo. Přemýšlela jsem i o psychoterapii, ale myslím si, že je to hormonální. Testovala jsem i štítnou žlázu, ale vše v pořádku, na nic nepřišli.

smoulicka
Kecalka 109 příspěvků 26.02.18 23:55
@Anonymní píše:
Ahoj, já to mám taky tak. Pár dní před MS se mi začne svírat hrdlo a špatně se mi dýchá, zrychluje se mi tep, potí se mi ruce a i intimní partie. Jsou to ale určité situace, které mě do toho dostanou. I když normálně bych to přešla, před MS jsem jaksi přecitlivělá a reaguji úplně abnormálně na banální situace. S přítelem se o mimi snažíme a před ovulací se hrozně těším, až budu testovat a jen co se blíží ms, začnu panikařit a nejsem si ani jistá, že bych mimčo zvládla a co by se mnou těhotenství udělalo. Přemýšlela jsem i o psychoterapii, ale myslím si, že je to hormonální. Testovala jsem i štítnou žlázu, ale vše v pořádku, na nic nepřišli.

No mě se to stává bez příčiny. Jsem doma v klidu a najednou takový divný pocit-strach a už to jede… Nebo jsem celý den taková nesvá, včechno mě vytáčí a nedokážu se na nic soustředit…:nevim: Stitnou žlázu mám taky v pořádku.

barabrambora
Kecalka 281 příspěvků 27.02.18 08:08

@smoulicka Ahoj. Před třemi lety jsem začala brát AD na úzkostnou poruchu a panické ataky. Úzkosti nejhorší kolem ovulace a menstruace. Brala jsem je rok a půl a chodila k psycholožce, která mi hodně pomohla. Věděla jsem totiž z čeho ty úzkosti mám. Když mi bylo už asi rok dobře, tak jsem začala postupně vysazovat kvůli dalšímu těhotenství. Vysadila jsem a hned otěhotněla. Bylo mi skvěle, žádné úzkosti. Těhotenství jsem si užívala i když minulé těhotenství byl vlastně důvod mých úzkostí, protože jsme přišli o syna ve 22. týdnu a já jsem to nezvládla. I když to poslední těhotenství bylo samý problém, tak jsem to zvládla úplně v pohodě. Teď má maličká 3 měsíce a asi před měsícem zase úzkosti, tak jsem byla naštvaná, že je to tu zase, ale za 2 dny jsem dostala MS i když plně kojím. Trvala asi dva dny a byla hrozně slabá a od té doby úzkosti žádné. Tak uvidíme jestli se to vrátí až přestanu kojit.

Axlaranda
Kecalka 489 příspěvků 27.02.18 08:09

@smoulicka Me tehotenstvi vylecilo, od te doby ani nemusim brat leky.

smoulicka
Kecalka 109 příspěvků 27.02.18 09:57
@barabrambora píše:
@smoulicka Ahoj. Před třemi lety jsem začala brát AD na úzkostnou poruchu a panické ataky. Úzkosti nejhorší kolem ovulace a menstruace. Brala jsem je rok a půl a chodila k psycholožce, která mi hodně pomohla. Věděla jsem totiž z čeho ty úzkosti mám. Když mi bylo už asi rok dobře, tak jsem začala postupně vysazovat kvůli dalšímu těhotenství. Vysadila jsem a hned otěhotněla. Bylo mi skvěle, žádné úzkosti. Těhotenství jsem si užívala i když minulé těhotenství byl vlastně důvod mých úzkostí, protože jsme přišli o syna ve 22. týdnu a já jsem to nezvládla. I když to poslední těhotenství bylo samý problém, tak jsem to zvládla úplně v pohodě. Teď má maličká 3 měsíce a asi před měsícem zase úzkosti, tak jsem byla naštvaná, že je to tu zase, ale za 2 dny jsem dostala MS i když plně kojím. Trvala asi dva dny a byla hrozně slabá a od té doby úzkosti žádné. Tak uvidíme jestli se to vrátí až přestanu kojit.

Tak to ráda slyším, že jsi měla těhotenství v pohodě. Já všude čtu, jak se ataky a úzkosti v těhotenství zhoršují a to mi akorát nahání větší strach… Můžu se zeptat, jak to funguje u toho psychologa a jak ti vůbec pomohl? Nemusíš rozebírat nějaké osobní problémy, jen by mě zajímal ten princip, jak vůbec dokáže jen mluvením pomoct… Já jsem si totiž pořád říkala, že psycholog je zbytečný, že by mi stejně vykecání se nepomohlo, ale teď se stalo pár věcí (smrt v rodině + z toho psychické problémy mojí mamky), že si říkám, že by ten psycholog možná stál za zkoušku. Jen si nedokážu představit, jak to vlastně funguje. Já taky vím, z čeho ty úzkosti mám, ale mám pocit, že to za mě stejně nikdo jiný nevyřeší a ty problémy si stejně musím vyřešit sama…

smoulicka
Kecalka 109 příspěvků 27.02.18 09:59
@Axlaranda píše:
@smoulicka Me tehotenstvi vylecilo, od te doby ani nemusim brat leky.

To je super. A v těhotenství jsi něco brala?

kelynka
Kelišová 6606 příspěvků 27.02.18 10:04

@smoulicka neni psycholog jako psycholog. Chce to najit opravdu dobreho psychologa. Ja jsem si vzdy rikala to same co ty, ze mluvenim se prece clovek neuzdravi. Jednou jsem u psycholozky byla a ja jsem zrovna natrefila na takovou kravu, kterou jsem mela chut poslat do nekam :zed: Umrelo mi dite a poslouchat reci typu smrt je prirozena, ze je soucasti zivota, ze se vlastne nic nestalo :zed:. To zrovna poslouchat nepotrebuji :zed: Taky mam obavy z tehu, nekomu se ty stavy zlepsi, ale pry muzou i zhorsit :zed:. U kazdeho je to jine.

barabrambora
Kecalka 281 příspěvků 27.02.18 10:10

@smoulicka Fungovalo to asi tak, že jsem jí řekla svůj problém, z čeho ty úzkosti mám. Ona ze mě zeptala, co očekávám od ní. Samozřejmě jsem věděla, že ona ty úzkosti za mě nevyřeší, že mě naučí s nima pracovat. Pomoct si stejně musí člověk sám. Vyptávala se na dětství, rodinu aby si asi udělala nějaký obrázek. Potom jsme došli na ten můj problém. Stačily asi 4 sezení a přesně věděla, co potřebuju. Odpustit si co se stalo, že to nebyla moje vina. Ještě mi to chvilku trvalo, ale nakonec se mi to povedlo a úleva neskutečná. U tebe to bude fungovat úplně jinak, protože máš jiný problém, ale určitě to zkus. Nemáš co ztratit.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Jak si sbalit tašku do porodnice a nezbláznit se

Jmenuju se Laura a čekám druhé dítě. A možná to znáte taky – to si takhle... číst dále >

Manuál na cesty: Co zabalit do lékárničky a kam s dětmi nejezdit

Blíží se léto a s ním čas dovolených. Většina z nás přemýšlí nad cestou k... číst dále >

Články z Expres.cz

Jindřich Forejt: Svatba to bude komická, postará se o to rodina Meghan

Necelý den zbývá do královské svatby, u které se věří, že navždy změní pojetí... číst dále >

Američtí Homolkovi: Rodina Meghan zůstala za zdí, na svatbě by dělali ostudu

Zatímco rozvedená americká herečka Meghan Markle, nově známá jako vévodkyně... číst dále >

Články z Ona Dnes

Profesor Špičák: Čechy ničí vražedná kombinace obezity, alkoholu a kouření

Češi patří v chorobách trávícího ústrojí ke světové špičce. „Podílí se na tom... číst dále >

Slavné matky po čtyřicítce se varování odborníků nebojí

Ačkoli gynekologové ženy před mateřstvím ve starším věku spíše varují, matky... číst dále >

Reklama