Panický strach z listérie v těhotenství

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Lenka26042012
Povídálka 13 příspěvků 21.05.19 16:28
panicky strach z listerie v tehotenstve

Prosim Vas mam panicky strach z listerie. Ako som tehulka, Nejem udeniny, syry proste nic rizikove…Ale ked varim polievku, dnes sosovica, davam do vyvaru klobasku, kedze manzel ju miluje. Ide o to, ze ja sa potom bojim jest aj tu polievku ako taku. Kolko ju musim povarit aby sa v klobase znicila listeria? Staci hodina? Mozem potom aj ten vyvar z polievky? Uz som si 2× dala robit testy, uz si s tym neviem rady…Ja som si varila spenatovu polievku a mam strach aj z toho spenatu. Neviem ako ten strach prekonat.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
pikola
Generální žvanilka 21126 příspěvků 21.05.19 16:36

Co psycholog nebo psychiatr? Protože takový strach není normální. Navíc z úplně nesmyslných věcí.

Aduš8
Závislačka 4953 příspěvků 21.05.19 16:37

Návštěva psychologa a to bez legrace.

Lenka26042012
Povídálka 13 příspěvků 21.05.19 16:40

Ja viem, ze uz je to neunosne, ja tu Listeriu vsade vidim… A staci ta hodina prevarit? :zed: :nevim:

pikola
Generální žvanilka 21126 příspěvků 21.05.19 16:41

Nebo jinak, proč se bojíš zrovna této nemoci? Znáš někoho kdo ji měl, nebo jsi ji měla ty? Já se bojím v těhotenství teda daleko jiných věcí než zrovna listeriózy.

Russet
Neúnavná pisatelka 16576 příspěvků 21.05.19 16:41
@Lenka26042012 píše:
Prosim Vas mam panicky strach z listerie. Ako som tehulka, Nejem udeniny, syry proste nic rizikove…Ale ked varim polievku, dnes sosovica, davam do vyvaru klobasku, kedze manzel ju miluje. Ide o to, ze ja sa potom bojim jest aj tu polievku ako taku. Kolko ju musim povarit aby sa v klobase znicila listeria? Staci hodina? Mozem potom aj ten vyvar z polievky? Uz som si 2× dala robit testy, uz si s tym neviem rady…Ja som si varila spenatovu polievku a mam strach aj z toho spenatu. Neviem ako ten strach prekonat.

Přestaň jíst. Sice umřeš hlady, ale nedostaneš listérii :zed:

pikola
Generální žvanilka 21126 příspěvků 21.05.19 16:42
@Lenka26042012 píše:
Ja viem, ze uz je to neunosne, ja tu Listeriu vsade vidim… A staci ta hodina prevarit? :zed: :nevim:

Ta klobása není syrová. Nic se nestane.

Příspěvek upraven 21.05.19 v 16:46

Ou
Echt Kelišová 7848 příspěvků 21.05.19 16:45

Ta úzkost je daleko rizikovější, než sejra. Navíc pak po porodu v komninaci s hormony a nevyspání hrozí přerůst do choroby ve stádiu - nezbývá než hospitalizace.

Takže pro začátek knížka https://www.kosmas.cz/…tehotenstvi/#…

Ale primárně vstup do psychoterapie a uč se úzkost zvládat a nedovolit ji sebrat ti tvůj život, zničit těhotenství a mateřství. Hormony sebou nesou zvýšenou úzkost, ale právě proto je potřeba mít vybudované jasné mechanismy, jak ji řešit. A je to něco, co se dá naučit a trénovat.

Když se to naučíš ty teď, bude pak pro tebe přirozené to naučit i svoje děti a tohle pak nebudou muset řešit.

Ou
Echt Kelišová 7848 příspěvků 21.05.19 16:46

Jinak vařit klobásu hodinu je naprostá idiocie.

Lenka26042012
Povídálka 13 příspěvků 21.05.19 16:51

Ide o to, ze ja tu klobasu ani neochutnam, len tu polievku, ci sa ta polievka nenakazi od tej klobasy :nevim: :nevim: :nevim: v pripade, zd bola klobasa nakazena listeriou :nevim: Neviem preco sa bojim tak tej listerie, nik ju v mojom okoli nastastie nemal, no napriek tomu si neviem rady a bojim sa jest, jedine co sa nebojim jest je pecivo suche :zed: :zed: pripadne nejaku sladkost vegansku. Nejem syry, salamy, udeniny, nic mliecne ani jogurty, jedine mandlove mlieko vypijem… Zeleninu a ovocie si umyvam jarovou vodou, plus dezinfikujem v octe a sode bikarbone, ale ani ovocie nezjem vsetko, hlavne take, co rastie pri zemine ako jahody, tie nezjem…ani salat neuvareny… V restike tiez nic nezjem… Najradsej iba to, co si doma dokladne umyjem a prevarim…aj ked este aj vtedy mnou bludia myslienky strachu :zed: :zed: :zed: Musim s tym nieco robit, ja viem ze pi porode to prejde a budem sa zase stravovat ako pred tehu :oops: :oops:

Příspěvek upraven 21.05.19 v 16:55

Ou
Echt Kelišová 7848 příspěvků 21.05.19 16:54

@Lenka26042012 rozhodila se ti psychika a trpíš úzkostnámi poruchami. pokud se nezačneš léčit, bude to čím dál tím horší, natož když se kt omu přidají hormony po porodu, kojení a nevyspání.

Fakt to není sranda a není to bakteriích.

pikola
Generální žvanilka 21126 příspěvků 21.05.19 17:13
@Lenka26042012 píše:
Ide o to, ze ja tu klobasu ani neochutnam, len tu polievku, ci sa ta polievka nenakazi od tej klobasy :nevim: :nevim: :nevim: v pripade, zd bola klobasa nakazena listeriou :nevim: Neviem preco sa bojim tak tej listerie, nik ju v mojom okoli nastastie nemal, no napriek tomu si neviem rady a bojim sa jest, jedine co sa nebojim jest je pecivo suche :zed: :zed: pripadne nejaku sladkost vegansku. Nejem syry, salamy, udeniny, nic mliecne ani jogurty, jedine mandlove mlieko vypijem… Zeleninu a ovocie si umyvam jarovou vodou, plus dezinfikujem v octe a sode bikarbone, ale ani ovocie nezjem vsetko, hlavne take, co rastie pri zemine ako jahody, tie nezjem…ani salat neuvareny… V restike tiez nic nezjem… Najradsej iba to, co si doma dokladne umyjem a prevarim…aj ked este aj vtedy mnou bludia myslienky strachu :zed: :zed: :zed: Musim s tym nieco robit, ja viem ze pi porode to prejde a budem sa zase stravovat ako pred tehu :oops: :oops:Příspěvek upraven 21.05.19 v 16:55

Nebo to nepřejde a najdeš si něco co si budeš myslet že chytí dítě. Ty tvoje domněnky co může být všechno nebezpečné fakt není normální. Protože všechno to co píšeš se normálně jíst může bez rizika. Já jediné co nejím je syrové maso a nebo mořské plody někde kde jim nemůžu úplně věřit.
Co na to gynekolog a rodina?

Freya10
Kecalka 400 příspěvků 21.05.19 17:15

Ahojky,

Ou má naprostou pravdu. V prvním těhotenství jsem měla přesně to, co ty.
Také z listerie…
Fakticky (mimo to, že je to u tebe také zřejmě jen zástupný problém pro projev té úzkosti - kdyby neexistovala listerie, našla by sis něco jiného…to mi věř…) máš o listerii málo infa. Na spolehlivé zničení ji stačí teplota 72 stupňů po 10 minut. U 100 stupňů (varu polévky) se ničí téměř okamžitě. Mimo to - většina uzenin je tepelně opracovaná (máš to napsané na obalu) = neobsahuje listerii (byla spolehlivě - i kdyby tam byla, zničena tepelným opracováním). Stejně tak v Čechách běžně prodávané sýry - všechny musí být pasterovány (či dostatečně tepelně upraveny). A tak dále…suma sumárum (a že já se tímto tématem zabývala dopodrobna celé minulé těhotenství) - mnohem pravděpodobnější je těhotenská ztráta vlivem dopravní nehody, trombu na placentě… mraků ostatních věcí.

Jinak u mě to vedlo k tomu, že jsem nejedla téměř nic, při letmém kontaktu neomyté ruky neotřené jednorázovým ubrouskem o rty jsem si šla s křečovitě zavřenou pusou rty omýt pod tekoucí vodou…a to není rozhodně jediný, ale jeden z tisíce příkladů toho, kam tě to může zavést. Po porodu (vlivem hormonů, nové role, obrovské zodpovědnosti…) jsem měla prvního půl roku dcery jako ve tmě - neskutečně jsem se bála čehokoliv, co by ji mohlo (byť jen teoreticky a mnou vykonstruovaně) ohrozit. Obrovsky jsem tím celým ublížila jak sobě, tak dceři (jsou jí 4 roky a je úzkostná, nejvíce se bojí o sebe), tak celé rodině…byla to opravdu porucha a zázrakem mě z toho nejhoršího dostalo množství nově objevených kamarádek se stejně starými dětmi, těhotných…viděla jsem najednou, kde je ten „zlatý standard“ toho chování - kde je ta míra opatrnosti, co je „normální“ a co není poruchou.
Nyní jsem těhotná po 3 letech snahy, jednom ZT a umělém oplodnění a ohromně se snažím do toho nespadnout znovu. Bohužel jsem si našla nyní nový strašák - jak mám už starší dceru kterou nemůžu separovat od kolektivu jen proto, že jsem magor, tak se bojím nemocí, které by ona mohla zavléct domů a přenést na mě - potažmo na plod. Nyní momentálně pátá nemoc (můj nový strašák).
Ale mám zcela vážnou domluvu s manželem a mou rodinou, že kdyby to u mě opět začalo přerůstat přes hlavu, že tentokrát opravdu vyhledám pomoc psychologa či psychiatra…není to sranda…má tendenci se to zhoršovat, máš pak tendenci okolí lhát a svoje „ochranné rituály“ dělat tajně, protože víš, že by tě nepochopili. Tajně si chodit mít jablka, co už ti někdo umyl, tajně nejíst koláče, co ti někdo donesl a ty se bojíš, že je do pytlíku nandal neumytou rukou, tajně si znovu omývat skleničky, které jsou čisté…je to peklo a nejvíc ubližuje tvému miminku…

A ano - po porodu se ty začneš vůči sobě chovat úplně normálně, ale dál budeš v tomto pokračovat vůči dítěti…a bude to horší…já také myslela, že až porodím, tak že ze mě vše spadne…byla jsem o tom přesvědčená…

Pokud by sis o tom chtěla napsat SZ, klidně napiš. Fakt to znám…fakt vím, jak se cítíš. Chápu to…ale současně vím, že to je cesta do pekla a že je to zbytečné toto zažívat… ;) :hug:

Lenka26042012
Povídálka 13 příspěvků 21.05.19 17:33

@Freya10 Ahoj rada by som ti napisala sukromnu spravu, len netusim ako, napis mi prosim prva ty. Lebo presne to iste prezivam, mam neustaly strach a malinkeho v brusku a idem sa z toho zblaznit, chcem ho ochranit od vsetkeho…preto sa bojim jest, bojim sa aj inych veci co by mu mohli ublizit. A presne si to vystihla, ja sa ani nenapijem vody nikde u nikoho len mineralky, u rodicov nezjem nic, lebo bohvie, ci to poriadne umyli, uvarili je to hrozne sa stale kontrolovat, bojim sa aby sa malemu nieco nestalo je to nase vytuzene dietatko, tiez mi nedavali sancu na otehotnenie, pred nim som o miminko prisla v 9tt. No prezivam, staci ze ma boli brucho uz stresujem, minule som mala vytok a letela rychlo k dr. ci mi neodteka plodova voda, je to strasne, ale tak strasne ho milujem a bojim sa o neho…Prosim napis mi.

Poison Eve
Závislačka 2578 příspěvků 21.05.19 17:39

Psychiatra. Naprosto stejně jsem se nechala strhnout během těhotenství a pak už jsem nebyla schopna jíst nic. Bude se to zhoršovat a koledujes si o krásnou poporodní depresi.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama