Panický záchvat z nepořádku?

1292
22.1.20 21:35

Panický záchvat z nepořádku?

Zdravím všechny příchozí. Předem bych chtěla říct, že jsem nikdy nebyla maniak do úklidu, obtěžoval mě a nikdy mi nevadilo, že mám doma trošku chaos. Po porodu syna poslední dva roky, se mi jednou za čas stane, že se rozhlédnu kolem sebe, uvidím moc nahromaděných věcí, nebo třeba jen hračky na zemi a hrníčky na stole a zmocní se mě úzkost, kdy lapám po dechu, nebo se rozbrečím a musím okamžitě vše uklidit, jinak mám pocit, že se v tom prostoru udusím. Zezacatku jsem to brala i trochu s humorem, ale postupem času to už tak vtipné nebylo a nyní se to projevuje cca třikrát týdně. Když se k tomu přidá kňučení syna a manžel rozvalený na sedačce, který vůbec nechápe, co se děje, záchvat se tím ještě umocní. Dnes se to opět stalo, když jsem vařila a potom vešla do obýváku a uviděla ten nepořádek, který tady syn udělal. Musela jsem to jít vydýchat k oknu, opravdu jsem myslela, že se nenadchnu. Jsem v osmém měsíci těhotenství, možná to má taky trochu vliv na moji psychiku, ale trochu se bojím, že to nebude úplně normální. Od začátku těhotenství se při těch panikách objevují i myšlenky, jako že můj život opravdu za nic nestojí, nic jsem nedokázala a že o syna by se postarala moje mamka nebo manžel. Mám to přetrpět do porodu a čekat, že to všechno odezní, nebo hledat psychologa?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5584
22.1.20 21:52

.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15998
22.1.20 21:58

@Leillinka já tedy mám ocd, už dlouho, nepořádek mi vadí a nezvládám to moc dobře. Většinou bušení srdce, lapani po dechu. S dcerou 1rok, je to ocistec. Protože mam problem když nejsou hračky jak chci já. Těhotná nejsem, nijak víc to zatím řešit nehodlám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6663
22.1.20 22:14

S druhým dítětem je to ještě horší, naštěstí mě ten starší má přečtenou, takže vždycky vezme malou ségru a jdou rychle uklízet, stačilo mu vyhodit dvě auta která neuklidil ani po pátém upozornění. U mě se to vždycky zhoršuje, když jsme zavření doma, třeba když jsou děti nemocné. A teď se nám ty nemoci pěkně prodlužují, co je syn ve školce tak blbá rýma je na měsíc, protože si to děti 2× předají. Jinak já taky nejsem extrémně pořádkumilovná, psí chlupy jsem schopná klidně týden ignorovat než s nimi něco udělám, ale jak se někde začnou hromadit věci a je z toho nepřehledný nepořádek (provozní chaos mi nevadí, v něm je stále více-méně logika) tak je mi z toho vyloženě zle. Já tyhle stavy hodila na hromádku „holka jseš prostě divná, smiř se s tím“ kterou odmítám řešit protože jsem srab a bojím se jací kostlivci by při terapii vyplavali na povrch.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34321
22.1.20 22:19

Mam, nejsem vuuubec maniak, ale obcas vstanu levou nohou a vidim svincik, tak chytnu nerva a jsem strasne zla, dokud to neni uklizene :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5316
22.1.20 22:22

Tak jako, že to je OCD, to asi víš. Otázka je, co jí spustilo. Řekla bych, že odpověď se nachází v předposlední větě tvého dotazu, konkrétně někde kolem slova MAMKA. Taky jsem to tak měla. :,( :roll: Osobně si myslím, že samotný porod to nespraví :think: :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
23.1.20 06:09

Taky mám OCD a mám syna rok a půl. Navíc jsme v 1+1 za dva měsíce se budeme stěhovat do většího. S hračkama to dělám tak, že jich většinu schovám a pak jen obměňuju, syn většinu stejně jen kramařil a nehrál si s tím, takhle si pohraje třeba s kostkama, já je pak schovám a vytáhnu mu třeba plyšáky. Je to úzkostná porucha, může u tebe teď být zhoršená i syndromem hnízdění, před porodem jsem chtěla všechno čistit ještě víc do detailu než obvykle. Určitě so dojdi k psychologovi, dá se to dostat pod kontrolu, teď například už nechci všechno pořád desinfikovat, ale „jen“ mít pořádek. Taky hsem z bordelu hrozně vykolejená a zoufalá, ale na hodně věcí jsem si našla svůj systém.

• Citovat
  • Nahlásit
678
23.1.20 07:44

Mám to taky, občas zabordelarim třeba kuchyň a říkám si pohoda pak to uklidím, za chvíli sem z toho hotová. Teď sem ve stavu kdy mám psycha z bytu kde bydlime, mám pocit že je to bordel pořád a mám chuť se přestěhovat!! Vyřeší se to snad tak, že o víkendu přeměníme dětský pokoj s obyvakem a bude to zmena a uklidnim se zase.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1292
23.1.20 08:12

Díky za zkušenosti, ono to asi vážně bude spojené j s tím syndromem hnízdění, chci mít v bytě co nejméně věcí, vyhazuju vše co jsme skladovali na skříních dlouhé roky, vyhazuju oblečení, hrnky.. A pořád mám pocit, že je tu hrozně moc věcí. My totiž nemáme žádné úložné prostory ani sklep, takže věci jsou prostě na skříních nebo namačkané v nich..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat