Panika kvůli možným komplikacím v těhotenství

Anonymní
12.5.20 12:23

Panika kvůli možným komplikacím v těhotenství

Ahojky holky, řekněte jak jste zvládali paniku během těhotenství? Koncem týdne mě čeká druhý ultrazvuk a já už týden v kuse hledám na netu různý vývojový vady a smrt dítěte v děloze.. nedokážu se toho zbavit. 5% šance na vadu je pro mě obrovská, zdá se mi, že tady na netu je spousta těhotenství která nedopadla. Je to strašné. Můj mozek přiživují informace, že spousta žen kolem mě má zdravé dítě a já vím, že se ta odchylka musí někde projevit. :zed: :zed:
Jak jste to řešily vy?? 8o

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

487
12.5.20 12:33

Neřešila, protože spíš nejdeš články, jak se někdo potřebuje vypsat, že přišel o vytoužené miminko. Než to, že má zdravé dítě a vše dopadlo dobře. Moje máma mě varorovala, ať v žádným případě na internetu nic nečtu o porodech a vývojových vadách. Poslechla jsem ji a byla v klidu, protože jsem nevěděla, jak moc je běžné, že něco úplně nevyjde, jak člověk čeká. Jen jsem si jednou za čas na netu našla, jak dítě vypadá, co se mu zrovna vyvýjí… A byla jsem v klidu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1212
12.5.20 12:37

Já jsem to nečetla :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2987
12.5.20 12:38

Nic mi nepomohlo. O to male se bojim kazdou kontrolu a kazdou kontrolu mi spadne kamen ze srdce protoze je v poradku. :srdce:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.5.20 12:41

Ano, tyto věci se mohou stát, ale myslete jen na to dobré. :kytka: Jinak asi tyto věci nečíst :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1654
12.5.20 12:44

Samozřejmě že je víc článku o vvv než o tom že dopadlo těhotenství dobře. Přece nikdo nebude říkat jak měl skvělý těhotenství… :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.5.20 12:51

Tech negativnich zkusenosti bude vzdycky zverejnenych vic, protoze sdilenim se lidem ulevi. Hlavne pokud by mi nekdo rekl, ze ve sportce vyhraji s 5% sanci, nikdy bych nepocitala s tim, ze muzu vyhrat. Ale chapu, ze u tech negativnich sanci, se to bere hur. Ted uz nic necti a najdi si neco, cim se zabavis, abys porad nemyslela na mimco :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1137
12.5.20 12:53
@Anonymní píše:
Ahojky holky, řekněte jak jste zvládali paniku během těhotenství? Koncem týdne mě čeká druhý ultrazvuk a já už týden v kuse hledám na netu různý vývojový vady a smrt dítěte v děloze.. nedokážu se toho zbavit. 5% šance na vadu je pro mě obrovská, zdá se mi, že tady na netu je spousta těhotenství která nedopadla. Je to strašné. Můj mozek přiživují informace, že spousta žen kolem mě má zdravé dítě a já vím, že se ta odchylka musí někde projevit. :zed: :zed:
Jak jste to řešily vy?? 8o

Do určité míry je to normální. Já už mám dvě děti a trochu strach mám pokaždé, když mají horečku, průjem atd. Je to součást mateřství, jen nemůžeš dovolit tomu strachu, aby tě paralyzoval. Přečti si příběhy Nedoklubka, ty končí dobře i přes potíže :palec:.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5836
12.5.20 12:57
@Anonymní píše:
Jak jste to řešily vy?? 8o

Je dobré naučit se neřešit to, co nemůžu ovlivnit.

Jinak souhlasím s tím, že být těhotná v současnosti je na palici, protože místo těšení se tam zdůrazňují ty strachy - jestli otěhotní, jestli to bude ok, jestli porodí, atd. atd.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
274
12.5.20 12:59

Nečti to a kor ne tady… Do diskuzí píšou vždy spíš ty, které prodělaly nějaký problém než ty, které měly pohodové těhotenství a zdravé miminko. Proto to vypadá, že je nemocné dítě a potrat na každém rohu. Pokud ti něco nepotvrdí lékař, není třeba se nějak znepokojovat myslím. Ale sama vím, že to úplně nejde, taky se o to maličké pořád bojím. :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
12.5.20 13:02

Děkuji za rady, věděla jsem, že mateřství je spojené se strachem ale nepočítala jsem s takovou intenzitou. :zed: Na netu píší, že žena pozná instinktem, že je něco špatně… Já bych takhle v nemocnici mohla bydlet.. Když dítě kope, mám strach, že je to hodně. Když nekope, děsím se, že už mu neboje srdce. Když mě zabolí břicho, mám strach, že je to kontrakce a do toho mám paniku z kontroly a případného porodu mrtvého dítěte. :zed: Přítel už mě mlátí přes ruce ať nehledám, ale já si nemůžu pomocí.. :pocitac:

• Nahlásit
  • Citovat
Ou
13054
12.5.20 13:10

Ta úzkost je podmíněná hormonálně. Jejím původním účelem je, aby si pečlivě kontrolovala bobule co nasbíráš k jídlo a dávala pozor, jestli se za tebou neplíží šavlozubý tygr. Tedy po většinu existence lidstva to byl strašně šikovný nástroj jak přežít v divočině plné život ohrožujících nástrah.

Za posledních pár tisíc let a zejména poslední stovku let jsme si vyvinuli opravdu bezpečný svět. Ale evoluční mechanismy v mozku se za tu dobu fakt nestihly přizpůsobit. Takže na zcela nedůležité podněty reaguje mozek stejně, jako by to byl ten šavlozubý tygr.

Základní výhodou je, že se s tím dá pracovat.

Mrkni na tuhle knihu
https://www.kosmas.cz/…tehotenstvi/

Základní princip je že nebudeš dělat to co po tobě chce úzkost. Jejím účelem je varovat, ne přezvít kontrolu nad chováním. Takže když ti na začátku úzkost naservíruje myšlenku typu: „nechoď na ulici, přejede tě auto“, tak je dobré všimnout si, že to servíruje úzkost (když to je jen běžná myšlenka, tak k tomu nemáš doprovod dalších pocitů a tělesných prožitků) a pak zhodnotit jestli to má nějaký rozumná základ a posléze udělat to co chceš ty. Ne se začít roztáčet do paniky.

Pokud by se to nedařilo - sáhni ještě po téhle knize, jsou tam kokrétní techniky na to, aby sis úzkosti jen všimla a nenechala ji rozjet.

https://obchod.portal.cz/…e-z-uzkosti/

pokud by ani to nezabralo a úzkost by měla víc kontroly nad tebou, než ty nad ní, tak zvaž pár setkání s psychologem/žkou- ještě teď, během těhotenství.

Blbý je, že během šestinedělí a prvního roku péče o kojence ta úzkost ještě naroste a hlavně nevyspáním a únavou. Takže teď máš pár měsíců na to, abys metody jejího zvládní natrénovala tak, aby to pak při ztížených podmínkách šlo udržet ve snesitelných mezích.

Stavít se za psychologem pro trénikg metod na zvládání úzskoti není žádné selhání, ostuda, slabost či znak nemoci - naopak je to to nejracionálnější co může člověk udělat, když najednou zjistí, že hormony mu dělají z dostavadního mozku emocionální polívku a jemu se to nedaří zvládnot dosavadními dovednostmi :)

držím palce, ono to půjde.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
501
12.5.20 13:11

Nečti to, nedělá ti to dobře a není to k ničemu užitečný. Měla jsem tři objektivně bezproblémová těhotenství (jen mi bylo děsně špatně), tři úplně nekomplikovane porody a tři zcela zdravé děti. Tak aby sis opravila statistiku :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
501
12.5.20 13:13
@Ou píše:
Ta úzkost je podmíněná hormonálně. Jejím původním účelem je, aby si pečlivě kontrolovala bobule co nasbíráš k jídlo a dávala pozor, jestli se za tebou neplíží šavlozubý tygr. Tedy po většinu existence lidstva to byl strašně šikovný nástroj jak přežít v divočině plné život ohrožujících nástrah.

Za posledních pár tisíc let a zejména poslední stovku let jsme si vyvinuli opravdu bezpečný svět. Ale evoluční mechanismy v mozku se za tu dobu fakt nestihly přizpůsobit. Takže na zcela nedůležité podněty reaguje mozek stejně, jako by to byl ten šavlozubý tygr.

Základní výhodou je, že se s tím dá pracovat.

Mrkni na tuhle knihu
https://www.kosmas.cz/…tehotenstvi/

Základní princip je že nebudeš dělat to co po tobě chce úzkost. Jejím účelem je varovat, ne přezvít kontrolu nad chováním. Takže když ti na začátku úzkost naservíruje myšlenku typu: „nechoď na ulici, přejede tě auto“, tak je dobré všimnout si, že to servíruje úzkost (když to je jen běžná myšlenka, tak k tomu nemáš doprovod dalších pocitů a tělesných prožitků) a pak zhodnotit jestli to má nějaký rozumná základ a posléze udělat to co chceš ty. Ne se začít roztáčet do paniky.

Pokud by se to nedařilo - sáhni ještě po téhle knize, jsou tam kokrétní techniky na to, aby sis úzkosti jen všimla a nenechala ji rozjet.

https://obchod.portal.cz/…e-z-uzkosti/

pokud by ani to nezabralo a úzkost by měla víc kontroly nad tebou, než ty nad ní, tak zvaž pár setkání s psychologem/žkou- ještě teď, během těhotenství.

Blbý je, že během šestinedělí a prvního roku péče o kojence ta úzkost ještě naroste a hlavně nevyspáním a únavou. Takže teď máš pár měsíců na to, abys metody jejího zvládní natrénovala tak, aby to pak při ztížených podmínkách šlo udržet ve snesitelných mezích.

Stavít se za psychologem pro trénikg metod na zvládání úzskoti není žádné selhání, ostuda, slabost či znak nemoci - naopak je to to nejracionálnější co může člověk udělat, když najednou zjistí, že hormony mu dělají z dostavadního mozku emocionální polívku a jemu se to nedaří zvládnot dosavadními dovednostmi :)

držím palce, ono to půjde.

Já ještě doporučuju appku Mind ease. Zázrak to není, ale trochu mi to pomohlo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
13054
12.5.20 13:16
@Anonymní píše: Na netu píší, že žena pozná instinktem, že je něco špatně..

To jsou strašné kecy. Tak to prostě není. Žádný takový instinkt neexistuje. Existuje jen úzkost a kognitivní zkreslení.

Stejně jako neexistuje dokonalé mateřské štěstí a kdo ho neprožívá je špatná matka, stejně jako neexistují nadmatky které zvládají vše a nebo dokonce jedna správná metoda jak se starat a vychovat dítě aby bylo dokonalé a kdo ho nemá dokonalé, tak je špatná matka atd. je to na úrovni doporučení pít ředěné savo, nebo přesvědčování o ploché zemi ;-D

Taková žena s „instinktem“ vyšiluje při každé příležitosti a když pak čirou náhodou je něco špatně, tak si to zapamatuje že to věděla. Ale už zapomene všechny ty úzkostné záchvaty předtím, které dopadly dobře. A to je to kognitivní zkreslení. Tedy to že si vytvoří falešné spojení, díky tomu, že ji úzkost zalila mozek a nedovoluje ji přemýšlet racionálně.

Úzkost není žádný zázračný instinkt a hlavně - úzkost funguje dobře v té tlupě lovců a sběračů, je zcela nepřipravená na 21. století ve střední evropě a jen málokdy umí reagovat adekvátně, zejména bez pečlivého tréninku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama