Reklama

Papírování - mateřská a rodičák

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.07.18 09:27
Papírování - Mateřská a rodičák.

Ahoj holky,
jdu za vámi s možná hodně blbým dotazem, ale jsem z toho taková nesvá :D Jde mi hlavne o to, jaké papíry kam odnést, na co budu mít nárok, kde to uplatnit atd????
Moje situace: Je mi 20, termín mám ke konci prosince, s přítelem nejsme svoji, takže je mi jasný, že budu muset na matriku. (Odráží se o toho nárok na porodné?)
ALE byla jsem zaměstnána od dubna 2017 do ledna 2018 pak jsem byla měsíc na UP a od března 2018 roku mám novou práci, se smlouvou na dobu určitou do srpna (tu už mi neprodlouží). Takže před nástupem na mateřskou budu cca 2 měsíce na pracáku. Nicméně 270 dní za poslední dva roky mám odpracováno, takže evidence na UP by neměla nic měnit na tom, že na mateřskou mám nárok, je to tak? A když mám nárok na mateřskou, mám nárok si i vybrat délku rodičáku?
A pokud budu na UP, žádost nebo potvrzení o nároku na mateřskou nesu já někam? Popřípadě kam? :D

Jsem úplně ztracená, hledám na internetu a tak, ale moc moudrá z toho nejsem, moc lidí se netýká stejný případ jako mě. Doufám, že je to srozumitelný a za dobrou radu vás budu uctívat, protože zachráníte rozum jedný nastávající matce :zed: :lol:

Reklama

Reakce:

Lendeš
Kelišová 5151 příspěvků 16.07.18 10:31

Na matrice před porodem podepíšete souhlasné prohlášení o určení otcovství. Potřebujete oba občanky, rodné listy a ty těhotenskou průkazku. A do nároku na porodné se tím pádem budou počítat i příjmy otce dítěte. Ta hranice příjmů pro nárok na porodné u dvou dospělých při prvním dítěti je cca 20 800 Kč. Žádá se na ÚP.

Na PPM nárok mít budeš - splňuješ těch 270 dnů nemocenského pojištění a zároveň na ni stihneš nastoupit v ochranné lhůtě - ta je tak dlouhá jako poslední zaměstnání, max. 180 dnů. Evidence na ÚP nárok nijak neovlivní. Žádost o PPM, kterou ti dá gynekolog, odevzdáš zaměstnavateli. Z ÚP se můžeš odhlásit i na vlastní žádost, nejlíp den před nástupem na PPM. Předpokládám, že práci už pak stejně hledat nebudeš.

Po skončení zaměstnání každou změnu ohlaš zdravotní pojišťovně (správně do 8 dnů) - tzn. že jsi na pracáku, pak nástup na PPM, přechod na RP.

Rodičovský příspěvek může každý volit do 7600 Kč měsíčně. Vyšší částku, pokud budeš mít dostatečný vyměřovací základ pro PPM nebo doložíš dostatečný vyměřovací základ otce dítěte. O RP požádej před koncem PPM na ÚP.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.07.18 10:40
@Lendeš píše:
Na matrice před porodem podepíšete souhlasné prohlášení o určení otcovství. Potřebujete oba občanky, rodné listy a ty těhotenskou průkazku. A do nároku na porodné se tím pádem budou počítat i příjmy otce dítěte. Ta hranice příjmů pro nárok na porodné u dvou dospělých při prvním dítěti je cca 20 800 Kč. Žádá se na ÚP.

Na PPM nárok mít budeš - splňuješ těch 270 dnů nemocenského pojištění a zároveň na ni stihneš nastoupit v ochranné lhůtě - ta je tak dlouhá jako poslední zaměstnání, max. 180 dnů. Evidence na ÚP nárok nijak neovlivní. Žádost o PPM, kterou ti dá gynekolog, odevzdáš zaměstnavateli. Z ÚP se můžeš odhlásit i na vlastní žádost, nejlíp den před nástupem na PPM. Předpokládám, že práci už pak stejně hledat nebudeš.

Po skončení zaměstnání každou změnu ohlaš zdravotní pojišťovně (správně do 8 dnů) - tzn. že jsi na pracáku, pak nástup na PPM, přechod na RP.

Rodičovský příspěvek může každý volit do 7600 Kč měsíčně. Vyšší částku, pokud budeš mít dostatečný vyměřovací základ pro PPM nebo doložíš dostatečný vyměřovací základ otce dítěte. O RP požádej před koncem PPM na ÚP.

Hrozně, hrozně moc děkuju :srdce: A ještě se teda zeptám, najdu někde kolik musí být ten ,,vyměřovací základ”? Předpokládám, že ten se počítá z partnerova současného zaměstnání, nebo z mého posledního?
Ještě jednou děkuji :hug:

Lendeš
Kelišová 5151 příspěvků 16.07.18 11:27

Tvůj vyměřovací základ je ten pro PPM, bere se z tohoto zaměstnání (poslední pojištěná činnost před nástupem na PPM). Partnerův se bere z posledního zaměstnání před porodem. Maximální částku RP si spočítáš z vyměřovacího základu toho rodiče, který ho má vyšší. Na netu jsou i orientační kalkulačky pro RP, kde ti to spočítají po zadání hrubé mzdy, např: https://www.penize.cz/…ky-prispevek

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.07.18 12:22
@Lendeš píše:
Tvůj vyměřovací základ je ten pro PPM, bere se z tohoto zaměstnání (poslední pojištěná činnost před nástupem na PPM). Partnerův se bere z posledního zaměstnání před porodem. Maximální částku RP si spočítáš z vyměřovacího základu toho rodiče, který ho má vyšší. Na netu jsou i orientační kalkulačky pro RP, kde ti to spočítají po zadání hrubé mzdy, např: https://www.penize.cz/…ky-prispevek

A poslední dotaz, přehled zaměstání a příjmu za poslední dva roky někam nesu? Nebo si to odněkud vytáhnou sami?

Lendeš
Kelišová 5151 příspěvků 16.07.18 13:14
@Anonymní píše:
A poslední dotaz, přehled zaměstání a příjmu za poslední dva roky někam nesu? Nebo si to odněkud vytáhnou sami?

Jestli myslíš k PPM, tak tam vyplní potřebnou přílohu s příjmy zaměstnavatel a odevzdá ji na OSSZ s tou žádostí, kterou mu předáš od gynekologa. A jestli myslíš kvůli podpoře v nezam. na ÚP, tak tam papíry budeš potřebovat, ale nevím přesně co všechno.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.07.18 14:18
@Lendeš píše:
Jestli myslíš k PPM, tak tam vyplní potřebnou přílohu s příjmy zaměstnavatel a odevzdá ji na OSSZ s tou žádostí, kterou mu předáš od gynekologa. A jestli myslíš kvůli podpoře v nezam. na ÚP, tak tam papíry budeš potřebovat, ale nevím přesně co všechno.

Ale já tím že budu 2 měsíce před nástupem na mateřskou na UP, tak budu odevzdávat papír od gynekologa také na UP, pokud se nepletu?
Děkuji moc, že na mě máte trpělivost :D :srdce:

Lendeš
Kelišová 5151 příspěvků 16.07.18 14:27
@Anonymní píše:
Ale já tím že budu 2 měsíce před nástupem na mateřskou na UP, tak budu odevzdávat papír od gynekologa také na UP, pokud se nepletu?
Děkuji moc, že na mě máte trpělivost :D :srdce:

No teoreticky ne, pokud se necháš vyřadit na vlastní žádost před nástupem na PPM.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.07.18 17:35
@Lendeš píše:
No teoreticky ne, pokud se necháš vyřadit na vlastní žádost před nástupem na PPM.

Ale já v den nástupu na PPM nebudu nikde zaměstnána :nevim:

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají... číst dále >

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Články z Expres.cz

Bláznivý spot brněnské policie: Proč na něm strážník bojuje s kozou?

Být městským policistou sice neznamená dennodenně nasazovat život, rozhodně... číst dále >

Zablokovaný Facebook? Chtějí mi zavřít pusu, je to jako za nacistů, říká Klaus ml.

Chystá zákon o svobodě slova na internetu, kvůli cenzuře se v neděli veřejně... číst dále >

Články z Ona Dnes

Dvojčata z Atlanty se narodila jako holčičky, dnes jsou z nich bratři

Angel a Fabian Griffinovi už od deseti let vědí, že jim příroda nadělila... číst dále >

V Praze nám můžou závidět, říká Šumavan Marek Ztracený

S partnerkou a synem žije v Železné Rudě. To je místo, kde Marek Ztracený... číst dále >

Reklama