Paradoxní průjem - zkušenosti, co pomohlo

Anonymní
4.9.21 12:12

Paradoxní průjem - zkušenosti, co pomohlo

Naše malá trpí tímto problémem už skoro rok. V podstatě od odplenkovaní. Možná i déle, jen jsem si toho předtím asi nevšimla. Umazává i několikrát za den. Doktorka nám na to dala forlax 4g, ale sám o sobě neúčinkuje. Doplňuji to laktulozou. Vykaká se tak jednou za týden. A to do ní dva dny za sebou musím třikrát denně dostat dvě lžíce lactulozy a zapít sklenicí a rozpuštěným forlaxem. Krom toho pije denně actimel, bere probiotika, denně pije kefírové mléko (teda jen jahodové :) ) a dvakrát denně i normální mléko. Nemá problém se zeleninou jako je paprika, okurek, syrová mrkev, z ovoce ji jen jabka a meloun. Z normálních jídel toho moc nesmí (polévka, omáčky, brambory) to si raději dá pár koleček toho okurku. Pečivo se snažím celozrnné. Má ráda těstoviny (celozrnné nechce).
Stejně je zacpaná, při zmínce kakání na záchod chytá hysterické záchvaty. Ale čůrá tam úplně v pohodě. I se sama utře, spláchne a umyje si ruce. Já už nevím, co mám dělat, jak ji to vysvětlit. Slibovala jsem, hrozila, motivovala, dáreček jsem ji ukázala, co pro ni za kakání mám. Vysvětlujeme, koukáme na pejska, jak kaká, povídáme o tom, hovínko je kamarád. Nic nezabírá. Já už prostě nevím. Už jsem zoufalá. Ve středu jdeme do gastro pořádně, ale pochybuju, že z nich dostanu nějakou radu.
Měli jste to někdy taky tak? Co vám nakonec pomohlo?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2828
4.9.21 12:21

Nevim, kolik je dceri presne let, ale s temito problemy bych ji urcite nedavala vubec nic celozrnneho..celozrnne pecivo a vyrobky nejsou pro male deti vhodne, prave kvuli premiry vlakniny a zatezovani traviciho traktu a problemy s tim spojene..celkove muze mit az moc vlakniny..celozrnne vyrobky, hodne syroveho ovoce zeleniny, coz muze zacpu zpusobit, ne ji vyresit…co rika doktorka na ten jidelnicek?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34
4.9.21 12:22

Kolik vypije tekutin?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.9.21 12:28
@Melodie91 píše:
Nevim, kolik je dceri presne let, ale s temito problemy bych ji urcite nedavala vubec nic celozrnneho..celozrnne pecivo a vyrobky nejsou pro male deti vhodne, prave kvuli premiry vlakniny a zatezovani traviciho traktu a problemy s tim spojene..celkove muze mit az moc vlakniny..celozrnne vyrobky, hodne syroveho ovoce zeleniny, coz muze zacpu zpusobit, ne ji vyresit…co rika doktorka na ten jidelnicek?

Dcera má tři roky a čtyři měsíce. Ona toho pečiva nesní moc. Má dva rohlíky na čtyři dny. Ráno ji namažu čtyři kolečka máslem a k tomu trochu okurky. Na oběd teď snědla tři lžíce rýže, suché. Víc ani ránu. Doktorka říká jen „jo, dobrý“. Nic jiného z ní nedostanu. I tu žádanku do gastro poradny jsem si musela vynutit. Doktorka jen posílá e-recepty na forlax :?

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
4.9.21 12:32
@SeeMy píše:
Kolik vypije tekutin?

Tekutiny jí nutím. Lactulaza funguje jen s tekutinami. Ten forlax má v hrnku vody, to je tak 200ml dvakrát nebo třikrát za den. Pak má ještě svou láhev s vodou, co si nosí po bytě a pije dle potřeby + po jídle, a pak ráno a večer vypije 150 ml mléka. K tomu ten actimel a hrnek kefírového mléka.

• Citovat
  • Nahlásit
996
4.9.21 13:00

Celozrnné takto malému dítěti nedávej. Ale jinak dobře, že jdete na to gastro. Některé děti s tím mají problémy a nikdo jim moc neumí poradit - že z toho vyrostou… Dělala bych hodně vývary, aby tam bylo trochu tuku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.9.21 13:38
@safina píše:
Celozrnné takto malému dítěti nedávej. Ale jinak dobře, že jdete na to gastro. Některé děti s tím mají problémy a nikdo jim moc neumí poradit - že z toho vyrostou… Dělala bych hodně vývary, aby tam bylo trochu tuku.

Vývary jako mala jedla, ale asi před rokem přestala jíst skoro všechno. Už jsem to zkoušela. Normálně se jí z toho natahovalo. Ona toho fakt moc jíst nechce. Spousta věcí ji nechutná a prostě to do ní nedostaneš.

• Citovat
  • Nahlásit
10097
4.9.21 13:40

Psychika je pro vyprazdňování důležitá, takže v tomto stádiu už to může hrát roli.
Ale okamžitě vysaď jakékoli celozrnné pečivo. Proč se snažíš dávat dítěti celozrnné pečivo? Vypadáš, že ti na tom záleží, přitom to může být pro děti dost škodlivé. Ony nejsou vybaveny na to, aby to trávily.
Jinak podle toho, co píšeš, jí hodně zeleniny a ta obsahuje vlákninu. Ta způsobuje zácpu. Celkově vzhledem k jejím problémům, mi ten jídleníček nepřijde úplně ok.
Ano, snažíš se to trošku vyvážit kefírem a podobným. S těmito problémy bych jí třeba mrkev vůbec nedala.
Ale ej dobrý, že jdete na gastro, kdyby v tom byla nějaká alergie nebo nesnášenlivost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2279
4.9.21 13:56

Ahoj, syn začal mít problémy už od příkrmů, ale nijak velké, po ukončení kojení cca rok a třičtvrtě to začalo, zácpa, střídavě čípky, mikroklysmata, forlax a lactulosa, byl i na dětské chirurgii, protože v konečníku měl hmatnou takovou řasu, tak jestli to není překážka. Konečník dilatovali, že tam problém ale asi nebude…

Jíst moc nechce, jí asi podobně jak tvoje dcera, jen tedy ne celozrnné… a kefír taky nechce.

Naštěstí si řekne a hrozivý rituál s vyprazdňováním proběhne, ale docela jsem zvědavá, co ti poradí na gastru- jestli to má cenu taky zkusit…

Jinak pije hodně. Ale třeba s tím jídelníčkem- kdo měl podobný problém- ráda se inspiruju…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.9.21 14:33
@Sany80s píše:
Psychika je pro vyprazdňování důležitá, takže v tomto stádiu už to může hrát roli.
Ale okamžitě vysaď jakékoli celozrnné pečivo. Proč se snažíš dávat dítěti celozrnné pečivo? Vypadáš, že ti na tom záleží, přitom to může být pro děti dost škodlivé. Ony nejsou vybaveny na to, aby to trávily.
Jinak podle toho, co píšeš, jí hodně zeleniny a ta obsahuje vlákninu. Ta způsobuje zácpu. Celkově vzhledem k jejím problémům, mi ten jídleníček nepřijde úplně ok.
Ano, snažíš se to trošku vyvážit kefírem a podobným. S těmito problémy bych jí třeba mrkev vůbec nedala.
Ale ej dobrý, že jdete na gastro, kdyby v tom byla nějaká alergie nebo nesnášenlivost.

Celozrnné pečivo mi bylo doporučeno. Ale můžu to vysadit. Vláknina, podle toho, co jsem četla, právě napomáhá trávení. Nikde jsem nečetla, že by způsobovala zácpu. Tu způsobuje její nedostatek. Zácpu způsobuje vařená mrkev, syrová ne. I když já už taky nevím. Všude se dočteš něco jiného. Jídelníček podle mě taky není ideální, ale ona normální jídlo fakt nejí. Já už ani nevím, co vařit. Když před ní dáš kuřecí plátek s bramborovou kaší, ani se toho nedotkne. A nebudu to do ní rvát násilím, když se jí z toho natahuje. S tím jídelníčkem mi snad poradí v té poradně. A jak píšeš, snad i nějaký kontakt na dětského psychologa. I když ten se u nás asi nevyskytuje.

• Citovat
  • Nahlásit
10097
4.9.21 14:42
@Anonymní píše:
Celozrnné pečivo mi bylo doporučeno. Ale můžu to vysadit. Vláknina, podle toho, co jsem četla, právě napomáhá trávení. Nikde jsem nečetla, že by způsobovala zácpu. Tu způsobuje její nedostatek. Zácpu způsobuje vařená mrkev, syrová ne. I když já už taky nevím. Všude se dočteš něco jiného. Jídelníček podle mě taky není ideální, ale ona normální jídlo fakt nejí. Já už ani nevím, co vařit. Když před ní dáš kuřecí plátek s bramborovou kaší, ani se toho nedotkne. A nebudu to do ní rvát násilím, když se jí z toho natahuje. S tím jídelníčkem mi snad poradí v té poradně. A jak píšeš, snad i nějaký kontakt na dětského psychologa. I když ten se u nás asi nevyskytuje.

Jenže když do ní musíš rvát pití, tak může vláknina způsobovat i zácpu, když se jí tak cpe. Pokud má ten jídelníček, jak píšeš, tak by musela pít po litrech.
Prosím tě, kdo ti poradil to celozrnné pečivo? Malé děti ho neumí trávit, obecně může dětem způsobovat problémy ve střevech. Ono teda i dospělým, ale prostě trávení se tělo naučí až s věkem. Dětem do jídelníčku pravideln nepatří, samozřejmě není to muchomůrka zelená, ale problémy způsobit může.

Příspěvek upraven 04.09.21 v 14:58

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.9.21 14:48
@Tvojeteta píše:
Ahoj, syn začal mít problémy už od příkrmů, ale nijak velké, po ukončení kojení cca rok a třičtvrtě to začalo, zácpa, střídavě čípky, mikroklysmata, forlax a lactulosa, byl i na dětské chirurgii, protože v konečníku měl hmatnou takovou řasu, tak jestli to není překážka. Konečník dilatovali, že tam problém ale asi nebude…

Jíst moc nechce, jí asi podobně jak tvoje dcera, jen tedy ne celozrnné… a kefír taky nechce.

Naštěstí si řekne a hrozivý rituál s vyprazdňováním proběhne, ale docela jsem zvědavá, co ti poradí na gastru- jestli to má cenu taky zkusit…

Jinak pije hodně. Ale třeba s tím jídelníčkem- kdo měl podobný problém- ráda se inspiruju…

Tak to malá si ani neřekne. Jen ukakává a já to vždycky poznám po čichu. Naštěstí si nestěžuje na bolesti. Občas když ji utírám, tak jo, ale že by měla nějaké kolikynebo křeče, to ne. Četla jsem, že s tím končili děti na pohotovosti kvůli křečím, dostávali klystýry, tak daleko jsme se ještě nedostali. Naštěstí. I když dnes jsem do ní narvala už dva čípky a nic.

• Citovat
  • Nahlásit
996
4.9.21 14:55
@Anonymní píše:

Vláknina je trochu problém, když je jí moc, tak zácpu zhoršuje, když je jí málo, tak trávicí systém špatně funguje, ale obecně se doporučuje víc vlákniny - jenže to platí spíš u dospělých a starších dětí. Seniorům a malým dětem naopak zácpu zhoršuje. Ale snad se dostanete do dobrých rukou na té gastroenterologii. Můžou vám dát nějaká probiotika, co jsou jen předpis.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.9.21 15:41
@Sany80s píše:
Jenže když do ní musíš rvát pití, tak může vláknina způsobovat i zácpu, když se jí tak cpe. Pokud má ten jídelníček, jak píšeš, tak by musela pít po litrech.
Prosím tě, kdo ti poradil to celozrnné pečivo? Malé děti ho neumí trávit, obecně může dětem způsobovat problémy ve střevech. Ono teda i dospělým, ale prostě trávení se tělo naučí až s věkem. Dětem do jídelníčku pravideln nepatří, samozřejmě není to muchomůrka zelená, ale problémy způsobit může.Příspěvek upraven 04.09.21 v 14:58

No vidíš. Pak něčemu důvěřuj. Snad mi dají nějaký vzorový jídelníček v poradně. Doufám, že to nebude samý dušený losos a podobné ptákoviny. :lol:

• Citovat
  • Nahlásit
10097
4.9.21 15:51
@Anonymní píše:
No vidíš. Pak něčemu důvěřuj. Snad mi dají nějaký vzorový jídelníček v poradně. Doufám, že to nebude samý dušený losos a podobné ptákoviny. :lol:

Hele to mi povídej, někdy mám dojem že ti poradci znají 6 druhů jídel a cpou to všude. Kdybych měla jíst stále to samé dokola, tak mi to za chvilku bude lézt i nosem. Je třeba jíst rozumně, ale proč by jídlo nemohla být i společenská radost a ne jen věda a povinnost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat