Paragraf na dítě při RD a HPP zároveň

15.6.17 13:51

Paragraf na dítě při RD a HPP zároveň

Ahojky, snad to bude některá z Vás vědět. Jsem matka samoživitelka, pracuji na HPP, ale do toho ještě pobírám rodičovský příspěvek (nejnižší variantu do 4 let dítěte). Minulý měsíc byla dcera nemocná a já si na ní vzala paragraf (7dní). Nyní jsem se někde dočetla, že pokud jsem na RD, tak nárok na OČR nemám, ale už tam nebylo rozepsáno, jak to je, když u toho i pracuji… Brát si neustále dovolenou také nemůžu, ptž z ní za chvíli nic mít nebudu a zadarmo být doma už vůbec ne :(
Nyní mám druhý paragraf, tak se rozmýšlím, jestli ho účetnímu vůbec poslat a nebo si vzít z nouze opět dovolenou…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

3391
15.6.17 13:56

Nesmí brát RP někdo jiný, pokud ho bereš ty, tak to nevadí a na ošetřovné máš nárok

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20063
15.6.17 13:57

.

Příspěvek upraven 08.07.17 v 11:10

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7535
15.6.17 13:58

@Gadgetka88 Pokud bys byla opravdu na RD, tak bys opravdu na ošetřovné nárok neměla. Ale RD znamená rodičovská dovolená a na té ty nejsi. Při pobírání RP (rodičovského příspěvku) můžeš normálně pracovat a tedy i normálně pobírat ošetřovné.
(Na ošetřovné by neměl nárok otec dítěte, pokud ty pobíráš RP, ale to se tě netýká.)

Příspěvek upraven 15.06.17 v 13:58

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
320
15.6.17 13:58

Pokud ja vím, tak kdyz jsem pracovala a byla u toho na RD, tak jsem si paragraf myslím vzít nemohla. Protože teoreticky na RD by jsi mela byt s dítětem doma a ne pracovat…ale nejlepe si zavolat na OSSZ ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3391
15.6.17 13:59

@zuzkub uvažuje nad dovolenou, tak normálně pracuje

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4157
15.6.17 14:04

Mela jsem to takle za posledni pul rok nekolikrat…pobirala jsem jeste RP (tez jsem mela na 4 roky) a byla jsem na osetrovacce se synem a osetrovne mi bylo vyplaceno…jen nelze dat jine osobe osetrovne pokud, matka stale pobira rp…coz neni pripad zakladatelky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70038
15.6.17 14:35

@zuzkub Pokud myslíš na jednu smlouvu, tak nelze zároveň pracovat a být na RD.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6036
15.6.17 14:59

Pokud pracuješ, nejsi na rodičovské dovolené, ale pouze pobíráš rodičovský příspěvek. A tam to funguje tak, že ty pobíráš RP, takže jen ty smíš zároveň čerpat ošetřovné. Jiná osoba (otec dítěte) by na tohle dítě měla ošetřovačku pouze jako omluvenku do práce, ale ošetřovné by mu vyplácené nebylo, ty budeš mít ošetřovné vyplacené.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13208
15.6.17 22:29

Odpovedi uz jsi dostala. Jeste si dej pozor, abys na listku pri ukonceni ocr NEzaskrtla, ze na dite pobira RP jina osoba. Obcas nekdo prehledne to slovicko ‚jina‘ a pak se divy, ze ocr neprislo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
105
23.1.19 19:12

Proč nemůže jít na paragraf otec, když mi dobíhá rodičák?

Ahoj, zajímalo by mě, proč nesmí jít na paragraf otec dítěte, když jsme už oba zaměstnáni na plný úvazek a já ještě dobírám rodičovský příspěvek (tři stovky měsíčně). Jsem v situaci, kdy jsem nastoupila do práce od ledna a dcera je nastydlá, nemůže být ve školce. Muž by si paragraf klidně vzal, v práci si to zařídí, mě je to takhle zkraje blbý. Ale dočetla jsem se, že nemůže, protože já dobírám RP. To by mě v životě nenapadlo (kdybych to tušila, dávno bych si ho dovybrala). Jakou mají vlastně šanci na to že ho pobírám přijít, když to neuvedeme při vypisování paragrafu? Já vím že podvádět se nemá ale tohle mi prostě přijde nesmyslné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3391
23.1.19 19:16
@prokopa píše:
Ahoj, zajímalo by mě, proč nesmí jít na paragraf otec dítěte, když jsme už oba zaměstnáni na plný úvazek a já ještě dobírám rodičovský příspěvek (tři stovky měsíčně). Jsem v situaci, kdy jsem nastoupila do práce od ledna a dcera je nastydlá, nemůže být ve školce. Muž by si paragraf klidně vzal, v práci si to zařídí, mě je to takhle zkraje blbý. Ale dočetla jsem se, že nemůže, protože já dobírám RP. To by mě v životě nenapadlo (kdybych to tušila, dávno bych si ho dovybrala). Jakou mají vlastně šanci na to že ho pobírám přijít, když to neuvedeme při vypisování paragrafu? Já vím že podvádět se nemá ale tohle mi prostě přijde nesmyslné.

vzít si ho může, ale neproplati mu ho. Urychli si výběr RP.
Přijít na to můžou, na OSSZ mají možnost nahlížet do evidence Úřadu prace, případně si telefonicky overuji

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23.1.19 19:27

Přesně tak, nebude proplaceno. Bohužel.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23.1.19 19:38

taky bych to neriskovala. Buď si ho vemeš ty a dostanete peníze a zajdeš za šéfem že je to vyjímečně a do příště vyřešíš a nebo budete bez peněz co je podle mě škoda

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13208
24.1.19 04:59

Jak je napsáno. Vzít si ho může, bude fungovat jako omluvenka z práce, jen bez peněz. No, a proč to tak je, netuším. Domnívám se, že proto, že rodičovský příspěvek je finanční kompenzace za ušlý zisk kvůli péči o dítě. A paragraf je v principu stejná dávka od státu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama