Partner prodělal na akciích

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
31
20.5.22 19:14

Partner prodělal na akciích

Ahoj holky,
jdu si pro názor někoho nestranného a trochu se vypovídat. Jsme s partnerem čtyři roky, máme spolu roční holčičku, příští jaro chceme začít stavět, momentálně máme hotový projekt. Pozemek máme od rodiny partnera, moji rodiče nám taky finančně pomůžou a my se taky snažíme šetřit. No ale k věci. Včera se mi partner přiznal že prodělal 150tis z našich společných úspor na akciích. Což možná ještě ani není strop, protože já tak trochu doufám že to ještě vyleze nahoru a ztráta bude menší, jenže ono to možná bude naopak a tak prostě vyčkáváme (něco už teda se ztrátou pustil). Jde mi hlavně o to, že s úsporami nakládal za mými zády, věděl že bych byla zásadně proti. Nerozumí tomu, stačí mu přečíst si pár článků aby se cítil jako expert. Myslel si, že koupí akcie Applu, zainvestuje do Bitcoinu a bude boháč :roll:. Je pravda že vydělává skoro jednou tolik co já a teď jsem ještě ke všemu na mateřské. Na druhou stranu, pokud by žil sám rozfofroval by všechno. Já jsem ta co šetří i když hlavně z jeho peněz. Trápí mě hlavně to, že mi lhal do očí, sáhl na společné úspory proti mé vůli a pak i to, že peníze budeme potřebovat na stavbu, u které nám dneska nikdo nedokáže dát odhad, s jakým rozpočtem máme počítat. Tak nevím, zda na barák budeme mít. Představuju si co všechno jsme za to mohli pořídit malé, koupit výrazně lepší auto než jsme loni pořídili, možná by to vyšlo i na krb, který řešíme zda ano nebo ne… Nevím, jak mám reagovat a nejraději bych se vykašlala i na tu stavbu. Ale není to blbost, takhle uvažovat? Ani si nemám komu říct, protože naše rodiče by to mrzelo, sami šetří každou kačku pro nás a naše sourozence. Jak byste reagovaly vy?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
16322
20.5.22 19:21

Na jednu stranu by mě to velmi zklamalo a asi bych byla hodně naštvaná. Ale ty píšeš, že se jedná o partnera a úspory byly převážně z jeho výplaty, takže bráno čistě logicky to byly jeho peníze.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15659
20.5.22 19:23

No byla bych nepricetna. Ale zase jestli nevíš jestli budete mít na dům kvůli 150tis tak to na něj asi mít nebudete když teď dům svepomoci postavis tak za 5mil nějakej menší. Oproti tomu je 150 jako plivnuti. Což ho samozřejmě neomlouvám. Nebo myslíš základ na hypo?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
393
20.5.22 19:31

Takhle už chtělo zbohatnout chytraku…jinak spíše bych se zamýšlela nad tím, když je takový riskanter, jestli vám časem tu střechu nad hlavou stejně neprohraje anebo neskoncite v dluzích…ono kdo chce moc a rychle přijít k penězům, často nemá nic…nebo oči pro pláč :)
Já jsem fakt ráda, že nás vidina rychlého boháče zatím nepotkala…a to chceme stavět taky a narozdíl od vás máme výrazně horší startovní pozici

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.5.22 19:35
@JancaS84 píše:
No byla bych nepricetna. Ale zase jestli nevíš jestli budete mít na dům kvůli 150tis tak to na něj asi mít nebudete když teď dům svepomoci postavis tak za 5mil nějakej menší. Oproti tomu je 150 jako plivnuti. Což ho samozřejmě neomlouvám. Nebo myslíš základ na hypo?

Tak ale jestli prodělali 150 tis., tak to může být, že v akciích utopili min půl mega (to za předpokladu, že investor je totální smolař a blb), v praxi víc (ty špatné poklesy jsou většinou do 10 %). A ta likvidita tam taky není okamžitá, takže to už celkem problém je, když je najednou nedostupný třeba 1,5 mio.

Každopádně, jestli je to třeba prodělání kolem 5 %, tak se to klidně může zvednout. Ale chce to něco o tom vědět. :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
13338
20.5.22 19:36

No pokud prodělal 150tis. Tak kolik těch peněz do toho narval?? To tam házel se stovkami tisíc? Jinak kryptomeny nejsou investice, tam je to sázení. Však to lítá desítky procent nahoru a dolů ze dne na den. A akcie jsou na dlouhodobý horizont, třeba 15 let.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31
20.5.22 19:41
@JancaS84 píše:
No byla bych nepricetna. Ale zase jestli nevíš jestli budete mít na dům kvůli 150tis tak to na něj asi mít nebudete když teď dům svepomoci postavis tak za 5mil nějakej menší. Oproti tomu je 150 jako plivnuti. Což ho samozřejmě neomlouvám. Nebo myslíš základ na hypo?

Nevím, zda budeme mít na dům, protože netušíme kolik bude stát. Pokud 5 milionů tak to dáme, pokud 7 tak s odřenýma ušima. Tohle mě jen prostě teď o to víc nahlodalo. Chtěli jsme mít i penězi od našich 2 miliony v době kdy kopneme. A já jsem teď fakt naštvaná, proto bych se na to snad i možná vykašlala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31
20.5.22 19:47
@Cenarius píše:
No pokud prodělal 150tis. Tak kolik těch peněz do toho narval?? To tam házel se stovkami tisíc? Jinak kryptomeny nejsou investice, tam je to sázení. Však to lítá desítky procent nahoru a dolů ze dne na den. A akcie jsou na dlouhodobý horizont, třeba 15 let.

Kolem 300 - 400 tisíc. Dal tam i peníze za přesčasy, co seděl v práci třeba od 4hodin od rána, takže nevím přesně kolik tam dal ještě ze svého účtu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.5.22 19:58
@blbab píše:
Ahoj holky,
jdu si pro názor někoho nestranného a trochu se vypovídat. Jsme s partnerem čtyři roky, máme spolu roční holčičku, příští jaro chceme začít stavět, momentálně máme hotový projekt. Pozemek máme od rodiny partnera, moji rodiče nám taky finančně pomůžou a my se taky snažíme šetřit. No ale k věci. Včera se mi partner přiznal že prodělal 150tis z našich společných úspor na akciích. Což možná ještě ani není strop, protože já tak trochu doufám že to ještě vyleze nahoru a ztráta bude menší, jenže ono to možná bude naopak a tak prostě vyčkáváme (něco už teda se ztrátou pustil). Jde mi hlavně o to, že s úsporami nakládal za mými zády, věděl že bych byla zásadně proti. Nerozumí tomu, stačí mu přečíst si pár článků aby se cítil jako expert. Myslel si, že koupí akcie Applu, zainvestuje do Bitcoinu a bude boháč :roll:. Je pravda že vydělává skoro jednou tolik co já a teď jsem ještě ke všemu na mateřské. Na druhou stranu, pokud by žil sám rozfofroval by všechno. Já jsem ta co šetří i když hlavně z jeho peněz. Trápí mě hlavně to, že mi lhal do očí, sáhl na společné úspory proti mé vůli a pak i to, že peníze budeme potřebovat na stavbu, u které nám dneska nikdo nedokáže dát odhad, s jakým rozpočtem máme počítat. Tak nevím, zda na barák budeme mít. Představuju si co všechno jsme za to mohli pořídit malé, koupit výrazně lepší auto než jsme loni pořídili, možná by to vyšlo i na krb, který řešíme zda ano nebo ne… Nevím, jak mám reagovat a nejraději bych se vykašlala i na tu stavbu. Ale není to blbost, takhle uvažovat? Ani si nemám komu říct, protože naše rodiče by to mrzelo, sami šetří každou kačku pro nás a naše sourozence. Jak byste reagovaly vy?

Ten můj projel díky válce atp asi kilo. Proste plno velkých a stabilních forem se stáhlo z Ruska, přišli o odběratele a akcie sly dolu (hodně jednoduše). Jde o to jaký mate příjem. Pro nás to není ani jeden cely měsíční příjem, takže to nějak extra neresim. Osobně to beru jako dočasně a většinou se trhy po nějakém větším otřesu do 2 let daji dokupy. Za dva měsíce to máme nasetreno zpět. Pokud bych to setrila cely rok tak by me to stvalo mnohem víc. Jedine v čem vidím sakra velký problem je to, ze jsi o investicích nevěděla. Nezajímá me jestli si manžel koupi nove hodinky za 10 litru a ani mu nekecam jestli chce objektiv za 50, ale o těchto větších položkách si dáváme navzájem vědět

• Citovat
  • Nahlásit
1431
20.5.22 20:01

S penězi co se investují se nepočítá, takže v tomto udělal zásadní chybu. Rozhodně se neriskuje s penězi co mají být použity na stavbu, koupi bydlení.

Máš v pravdu v tom, že je to hlupák, ale. Teď trhy padají, zjednodušeně, ty hlavní proudy co byly doteď „jistotka“ typu Apple a technologie nevydělávají a padají všem, on zase neudělal až takovou chybu. Jen se k tomu úplně blbě postavil. Naše akcie taky padají a přitom je to dobrá investice.

Vy ty prachy potřebujete, takže je vytahnete se ztrátou, bohužel.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24327

Největší malér je, že ti lhal a prošustroval peníze za tvými zády. Za mě velká červená kontrolka! Teď by záleželo, jak se k tomu on staví a co ti k tomu řekl, podle toho bych se rozhodla, jak dál.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29407

@blbab No máte základní problém v komunikaci, rodinném hospodaření a chlap je asi finančně negramotny. Neb do investic typu akcie strkam až peníze, u kterých me případná ztráta nebude až tak bolet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5303
20.5.22 20:04

Blázen. Zajdi na Pařížskou a kup si za to kabelku, jak se bude tvářit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31
20.5.22 20:11
@Anonymní píše:
Ten můj projel díky válce atp asi kilo. Proste plno velkých a stabilních forem se stáhlo z Ruska, přišli o odběratele a akcie sly dolu (hodně jednoduše). Jde o to jaký mate příjem. Pro nás to není ani jeden cely měsíční příjem, takže to nějak extra neresim. Osobně to beru jako dočasně a většinou se trhy po nějakém větším otřesu do 2 let daji dokupy. Za dva měsíce to máme nasetreno zpět. Pokud bych to setrila cely rok tak by me to stvalo mnohem víc. Jedine v čem vidím sakra velký problem je to, ze jsi o investicích nevěděla. Nezajímá me jestli si manžel koupi nove hodinky za 10 litru a ani mu nekecam jestli chce objektiv za 50, ale o těchto větších položkách si dáváme navzájem vědět

Měsíčně ušetříme teď tak kolem dvaceti tisíc. Za sebe utrácí mnohem víc než já. Nevadí mi to, vydělává víc, ale tyhle peníze jsme šetřili.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
467
20.5.22 20:13

Vice nez tech 150.000 ztraty by me mrzelo, ze s temi penezi, pokud byly spolecne, nakladal tajne. To by moje duvera byla dost otresena. Jak to vysvetlil? No na rozchod by to nebylo, ale asi bych chtela mit vetsi prehled o spolecnych financich.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat