Patauův syndrom, další těhotenství v 37 letech?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Markéta Fe
Zasloužilá kecalka 550 příspěvků 18.01.18 06:51
Patauův syndrom, ukončení těhotenství v 37 letech

Minulý čtvrtek jsem byla na prvotrimestrálním screeningu, vyšel hodně špatně, edém hlavičky - šíjové projasnění 4,7 mm, nepodařilo se najít nosní kůstku. Dr mě poslal na genetiku, tam dokonce naměřili NT 5,4 mm, kůstku také nenašli. Odebrali vzorek z placenty a druhý den volali, že plod má Patauův syndrom, čili těžkou malformační chromozomální vadu neslučitelnou se životem. Předevčírem mi v nemocnici provedli „evakuaci dělohy“ (docela úsměvný eufemismus). To, že se teď potýkám s hormony, asi patří k této situaci, ale musím říct, že mě trápí jedna věc - chtěli bychom s manželem, jakmile to půjde, pokusit se o další dítě (už máme čtyřletou zdravou dceru). Jenže teď si najednou říkám, jestli nebudu už na dítě stará… Trochu mi sebralo v tomto ohledu sebevědomí, když jsem si přečetla, že riziko Patauova syndromu (a nejen jeho) výrazně vzrůstá s věkem matky. Tak si říkám, jestli mít dítě v 38, 39 letech není prostě nesmysl… Mám strach, že už se mému tělu prostě nepodaří „vyrobit“ zdravé dítě, byť by nemuselo mít tak těžkou vadu, protože moje vajíčka už zkrátka nejsou v té nejlepší kondici… Dřív jsem si ťukala na čelo, když jsem si přečetla, že si nějaká celebrita nechala zmrazit vajíčka… najednou mi to nepřipadá jako blbý nápad… Vím, že teď asi vidím všechno černější, než to je… Budu ráda za každou podporu nebo sdílení někoho, kdo si prošel podobnou situací, díky.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

hanka.br.
Neúnavná pisatelka 17943 příspěvků 18.01.18 07:19

Je mi moc líto, co tě potkalo. Srovnávat to nelze - ale v 37 jsem měla třetí dceru, po dvou zdravých dětech se narodila s kompletním rozštěpem obličeje. Příčina nezjištěna, vyšší věk matky je jedním z možných negativních vlivů pro vznik vady. Abych si to vyčítala, to zas ne, ale jako znamení jsem to přijala. Prostě je asi normální, že tě to napadlo. Ale to neznamená, že byste to s manželem neměli zkusit. Držím palce a ať to dopadne už jenom dobře.

katrih
Ukecaná baba ;) 1373 příspěvků 18.01.18 07:27

@hanka.br. mimo téma, ale mohla bych ti napsat soukromou zprávu? ohledně toho rozštěpu?

hanka.br.
Neúnavná pisatelka 17943 příspěvků 18.01.18 07:34

@katrih Samozřejmě. Určitě se ozvu, už mi jdou děti do třídy, tak během dne.

Markéta Fe
Zasloužilá kecalka 550 příspěvků 18.01.18 07:45

@hanka.br. A ten kompletní rozštěp obličeje - co to znamená? To se operuje? Proč na to nepřišli během těhotenství?

hanka.br.
Neúnavná pisatelka 17943 příspěvků 18.01.18 07:50
@Markéta Fe píše:
@hanka.br. A ten kompletní rozštěp obličeje - co to znamená? To se operuje? Proč na to nepřišli během těhotenství?

Kompletní rozštěp obličeje je rozštěp rtu, čelisti a patra. Během těhotenství na to přirozeně přišli, ale důvod k UPT to pro nás nebyl. Operuje se sérií zákroků, první byl hned po narození. Dnes je jí devět, je moc krásná, chytrá a hlavně na světě šťastná.

slavuska1
Vesmírná mluvilka 31592 příspěvků 18.01.18 07:55

Drz se. S
Pravdepodobnost nejake vady je vetsi, nez ve 20,ale zkusila bych to, myslim, ze tohle byla jen nestastna nahoda, urcite mas jeste spoustu zdravych vajicek. Drzim palecky

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.01.18 07:58

@Markéta Fe takhle nad ním nemůžeš přemýšlet, může se stát kdykoliv cokoliv… Statistika sice mluví proti tobě, ale mám ve svém blízkém okolí případ, kdy první dítě v 25 letech s Downovým syndromem, druhé později v pořádku a šli i do třetího, kdy mamince bylo 42 let a naprosto v pořádku… Navzdory všem statistikám a tomu co má doma do toho šli a jsou spokojení :) tak neztrácej naději :) Prosím o zachování anonymu, kvůli informacím o blízkých…

Amelie30
Ukecaná baba ;) 1919 příspěvků 18.01.18 08:00
@hanka.br. píše:
Kompletní rozštěp obličeje je rozštěp rtu, čelisti a patra. Během těhotenství na to přirozeně přišli, ale důvod k UPT to pro nás nebyl. Operuje se sérií zákroků, první byl hned po narození. Dnes je jí devět, je moc krásná, chytrá a hlavně na světě šťastná.

Také znám paní, která má dítko s rozštěpem. Po několika operacích zůstala jen nepatrná jizvička, dnes už doktoři dokáží zázraky, takže je dobře, že jste těhotenství neukončila. :srdce:

Regina Hero
Nadpozemská drbna 27034 příspěvků 9 inzerátů 18.01.18 08:06

@Markéta Fe neprošla jsem si sice ničím takovým, ale chtěla bych tě aspoň podpořit… mám děti v 37 a 40 letech… u obou těhotenství jsem šla na amniocentézu, abych měla nějakou tu malou jistotu, že děti budou v pořádku… na tvém místě, pokud bych to dítě chtěla, tak bych to určitě ještě zkusila… asi bych to brala tak, že je dost nepravděpodobné, že blesk uhodí do stejného místa dvakrát… tak bojuj statečně a držím palce, aby to příště dopadlo dobře… :hug: :kytka:

Markéta Fe
Zasloužilá kecalka 550 příspěvků 18.01.18 08:10

Díky všem, pomohlo mi to… je fajn slyšet příběhy s dobrým koncem.
:kytka:

PapeJ
Ukecaná baba ;) 1821 příspěvků 18.01.18 08:11

Je mi líto, co se stalo. Já otěhotněla v 37 letech, měla jsem doma už tříletou dceru, ale potratila jsem samovolně v 7tt. Možná kdybych nepotratila takhle brzy, tak by miminko bylo taky nějak postižené. Tím mě utěšoval gyndař, když mě po potratu kontroloval, že je lepší, když to odejde takhle, než pak… No, za tři měsíce jsem otěhotněla znovu a to mi bylo už 38 a narodil se mi zdravý chlapeček. Všechny testy v těhu byly ukázkový, ale stejně jsem se bála. Ten strach tam asi bude pořád, kor když čtu tady ty diskuze, co vše se může stát, ještěže jsem je četla až po porodu. Určitě bude všechno v pořádku a dočkáš se zdravého miminka. Já jsem si dávala limit do 40 let, pak už bych do dítěte nešla.

unuděná
Kelišová 5134 příspěvků 1 inzerát 18.01.18 08:27

Moc me mrzi, co vas potkalo :? Snad se neurazis, kdyz napisu svuj nazor naplno-pro me uz je vek 35 hranicni,40 uz uplny nesmysl na to mit dite. Specialne pokud uz jedno mate (tim myslim, ze neodsuzuji treba zeny, ktere dlouhe roky nemohly otehotnet a zadari se takto pozde).Urcite je tu spousta zen, co ti napisi, ze mit dite na sklonku 40tky je super, ja naopak znam par dospelych zen, ktere meli rodice v tomto veku a shodnou se, ze to stalo zaprd. Dvema z nich uz maminky zemrely, jedne dokonce jeste v dobe, kdy bydlela doma :? Takze ja bych se radovala, ze mam zdrave dite a myslenku na dalsi uz asi zavrhla. Brala bych to jako znameni.Ale zalezi samozrejme hlavne na tvem pocitu.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.01.18 08:34

Já bych v takovém věku, promiň, už do miminka nešla. Když jsem se narodila, bylo mému tátovi 40 a nikdy jsme si k sobě nenašli cestu. Teď je táta v důchodu a stal se z něj typický důchodce se vším všudy. Jinak, už jako malé dítě jsem se za něj styděla. Díky bohu za mladou mamku. Moje děti mají teď babičku v plné síle. Táta už to vše okolo nezvládá vůbec. Manžel má taťku mladého, mladšího o 20 let od mého a je to úplně jiné kafe :lol: a to nemluvím, jaký mám o mého tátu strach, vzhledem k věku. Kdybych měla děti až okolo 30 let, nemusel je ani poznat, stejně jako já nepoznala svého dědečka.

Bobby
Extra třída :D 13989 příspěvků 18.01.18 08:39

Moc me to mrzi…vim cim si teď prochazis preju hodne sil..nad vekem si nelam hlavu..jsem sice mladsi, ale znam spousty matek kolem 40tky a maji zdrave deti..nas po podobne udalosti poslali na genetickou konzultaci, kde mi rekli, ze to byla náhoda a mame se snazit dal..pokud chcete tak to zkuste…

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva... číst dále >

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství,... číst dále >

Články z Expres.cz

Osudová žena Kaira: Bolest z rozchodu ukrývá mezi řádky na Instagramu

Kaira Hrachovcová (43) se letos na jaře rozpadlo manželství a ačkoliv rány... číst dále >

Vondráčková promluvila o rozchodu s Plekancem: Bylo to překvapení!

Když Tomáš Plekanec před týdnem prostřednictvím sociálních sítí informoval,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Mámina péče už se nedala vydržet, říká Petr. Dětí jako on jsou tisíce

Některé děti prožijí víc, než mohou unést. Ozvat se není snadné. Je potřeba,... číst dále >

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak... číst dále >

Reklama