Patří manžel do okruhu posuzovaných osob (Příspěvek na bydlení)

6423
8.6.20 14:08

Patří manžel do okruhu posuzovaných osob (Příspěvek na bydlení)

Tak jsem teda jelen z toho. Beru příspěvek na bydlení. Přítel má jinde trvalý bydliště než já. Zjišťovala jsem, jak by to bylo, kdybychom se vzali. Místní paní vedoucí z příslušného oddělení mi odpověděla, že udělaj šetření který prokáže, že tu žiju sama s dětma a pohoda, manžel se posuzovat nebude. Psala jsem zároveň aj na mpsv, a oni mi teď odepsali, že od července se to nebude posuzovat podle trvalýho pobytu ale že manžela budou posuzovat vždycky, bez ohledu na to, kde má tp???
Tak teď to trochu nechápu. V zákoně k tomu je tohle: § 4

(1) Společně se pro účely tohoto zákona, není-li dále stanoveno jinak, posuzují

  1. rodiče a nezletilé nezaopatřené děti,
  1. manželé nebo partneři podle zvláštního právního předpisu2a); za partnera se pro účely tohoto zákona považuje také partner, se kterým občan členského státu Evropské unie uzavřel registrované partnerství na základě právních předpisů jiného členského státu Evropské unie, pokud tyto právní předpisy upravují vzájemnou vyživovací povinnost mezi partnery,
  1. rodiče a

1. nezletilé děti, které nejsou nezaopatřené,

2. zletilé děti,

pokud tyto děti společně s rodiči užívají byt a nejsou společně posuzovány s jinými osobami podle písmene b) nebo d),

  1. jiné osoby, které společně užívají byt, s výjimkou osob, které písemně prohlásí, že spolu trvale nežijí a společně neuhrazují náklady na své potřeby3).
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

40438
8.6.20 14:12
@Tarjei píše:
Tak jsem teda jelen z toho. Beru příspěvek na bydlení. Přítel má jinde trvalý bydliště než já. Zjišťovala jsem, jak by to bylo, kdybychom se vzali. Místní paní vedoucí z příslušného oddělení mi odpověděla, že udělaj šetření který prokáže, že tu žiju sama s dětma a pohoda, manžel se posuzovat nebude. Psala jsem zároveň aj na mpsv, a oni mi teď odepsali, že od července se to nebude posuzovat podle trvalýho pobytu ale že manžela budou posuzovat vždycky, bez ohledu na to, kde má tp???
Tak teď to trochu nechápu. V zákoně k tomu je tohle: § 4

(1) Společně se pro účely tohoto zákona, není-li dále stanoveno jinak, posuzují

  1. rodiče a nezletilé nezaopatřené děti,
  1. manželé nebo partneři podle zvláštního právního předpisu2a); za partnera se pro účely tohoto zákona považuje také partner, se kterým občan členského státu Evropské unie uzavřel registrované partnerství na základě právních předpisů jiného členského státu Evropské unie, pokud tyto právní předpisy upravují vzájemnou vyživovací povinnost mezi partnery,
  1. rodiče a

1. nezletilé děti, které nejsou nezaopatřené,

2. zletilé děti,

pokud tyto děti společně s rodiči užívají byt a nejsou společně posuzovány s jinými osobami podle písmene b) nebo d),

  1. jiné osoby, které společně užívají byt, s výjimkou osob, které písemně prohlásí, že spolu trvale nežijí a společně neuhrazují náklady na své potřeby3).
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1818
8.6.20 14:13

Tak kdyz ti rekli, ze od cervence se to bude posuzovat jinak, tak to asi tak bude. Oni by to vedet meli. A na urade zase pani vi, ze ted to je takhle. Vim, ze driv to bylo tak, jak ti rekla na urade. Rozdilne trvale bydliste manzelu a prispevek priklepli :think:

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16945
8.6.20 14:17

Co ja vim, tak chystaji zmenu, protoze to tim TP právě spousta lidí ocurala. Takze se bude brat prijem tech, co tam skutečně bydli. Manzel s tebou nezije ve spolecne domácnosti? Pokud ne, tak muze dolozit, kde skutečně zije :nevim: ale kdyz jste manzele, tak se asi predpoklada, ze bydlite v jednom byte :nevim:

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6423
8.6.20 14:19

@1mila2 no právě že tady na úřadě mi napsali tohle:
Dobrý den, do 30.6.2020 je příspěvek na bydlení vyplácen za splnění podmínky trvalého pobytu a vlastnického nebo nájemního vztahu. V případě, že se vezmete a manžel bude mít jiný trvalý pobyt, dávka do 30.6.2020 Vám bude náležet.

K 1.7.2020 došlo k novele zákona 117/1995 Sb., o SSP a příspěvek na bydlení bude vyplácen na základě skutečného pobytu. U příspěvku na bydlení bude prováděno místní šetření. Na základě provedeného šetření bude prokázáno, že budoucí manžel s Vámi nesdílí domácnost a neuhrazuje společně náklady, budete posuzována sama.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6423
8.6.20 14:20

@Kriss Tina nežije a zatím ani nebude. Technicky to nejde. Žije v jiným městě i. Já vím, že je to divný, ale okolnosti to zatím nedovolují změnit.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
40438
8.6.20 14:21

Ono manzel ma povinnosti § 691
(1) Nemají-li manželé rodinnou domácnost, nese každý z nich náklady své domácnosti;to je nezbavuje povinnosti navzájem si pomáhat a podporovat

http://zakony.centrum.cz/…lava-1-dil-4

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6423
8.6.20 14:22

A tohle mi napsali z mpsv.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
40438
8.6.20 14:23

Ono se to asi bude muset jeste utrepat, jako kazdy novy pristup.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6423
8.6.20 14:24

@matkabagristy takže co, mám se vdát, nemám se vdát? :D já se bez těch peněz neobejdu no…

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
453
8.6.20 14:24
@Tarjei píše:
Tak jsem teda jelen z toho. Beru příspěvek na bydlení. Přítel má jinde trvalý bydliště než já. Zjišťovala jsem, jak by to bylo, kdybychom se vzali. Místní paní vedoucí z příslušného oddělení mi odpověděla, že udělaj šetření který prokáže, že tu žiju sama s dětma a pohoda, manžel se posuzovat nebude. Psala jsem zároveň aj na mpsv, a oni mi teď odepsali, že od července se to nebude posuzovat podle trvalýho pobytu ale že manžela budou posuzovat vždycky, bez ohledu na to, kde má tp???
Tak teď to trochu nechápu. V zákoně k tomu je tohle: § 4

(1) Společně se pro účely tohoto zákona, není-li dále stanoveno jinak, posuzují

  1. rodiče a nezletilé nezaopatřené děti,
  1. manželé nebo partneři podle zvláštního právního předpisu2a); za partnera se pro účely tohoto zákona považuje také partner, se kterým občan členského státu Evropské unie uzavřel registrované partnerství na základě právních předpisů jiného členského státu Evropské unie, pokud tyto právní předpisy upravují vzájemnou vyživovací povinnost mezi partnery,
  1. rodiče a

1. nezletilé děti, které nejsou nezaopatřené,

2. zletilé děti,

pokud tyto děti společně s rodiči užívají byt a nejsou společně posuzovány s jinými osobami podle písmene b) nebo d),

  1. jiné osoby, které společně užívají byt, s výjimkou osob, které písemně prohlásí, že spolu trvale nežijí a společně neuhrazují náklady na své potřeby3).

Ahoj, manželství, nemanželství nehraje roli. Já jsem vdaná a o nějakém šetření nebyla ní zmínka.
Nicméně je pravda, že od července je změna s tím trvalým pobytem. Ale pochopila jsem to tak, že se to nebere teda automaticky, ale zase jen na základě údajů, které jim poskytneš. To znamená, buď tam bydlí, přiznáš to a budou posuzovat i jeho příjmy bez ohledu na to, jestli je to manžel, přítel, babička..
No a jinak můžou probíhat kontroly, můžou si zjišťovat.. Prý to bude namátkově anebo pokud by dostali podnět od někoho…

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16945
8.6.20 14:25

A manžel je na tom finančně jak? Ono totiz k tobě ma pak vyživovací povinnost jakožto ke své manzelce a musi ti zajistit on stejnou životní úroveň, jako ma on :think:

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6423
8.6.20 14:26

Jako pokud to udělali proto, aby to dávali na základě skutečnýho pobytu, jsem v pohodě. Ať si vyšetřujou jak chtěj. Už jsem se setkala s tím, že konkrétně v Praze a v jiným městě se stejná věc řešila jinak. Tak mi nezbývá než doufat, že místní metodika bude na základě šetření manžela vyjmout.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
453
8.6.20 14:27

@Tarjei
Teď koukám na ten text, co ti poslali.. No tak v tom případě bych se nevdávala… :nevim:
A modlila se, aby někdo nenaprašil, že tam bydlí.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6423
8.6.20 14:27

@Vercsi148 mně to taky tak přišlo no…že to bude podle reálu.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama