Péče o dítě do 4 let a platba soc./zdrav.

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
LucieKosikova
Nováček 9 příspěvků 19.08.19 14:11
Péče o dítě do 4 let a platba soc./zdrav.

Ahoj Holky

1. syn má v říjnu 3 roky, do školky ho nevzali, s čímž jsem počítala, proto mám rodičák rozpočítán na 4 roky. Jak je to v případě soc. a zdrav., že jsem zaměstnaná, ale do práce nenastoupím. Platí dál zaměstnavatel nebo stát?? Je potřeba podat nějakou žádost o placení soc./zdrav. (prosím o odkaz na formulář nebo alespoň jeho název)?? děkuji za objasnění.
  1. pokud bych chtěla udělat rekvalifikaci na účetní, musím si ho zaplatit nebo něco přispívá stát?? (na pracák nepujdu, stále mi trvá pracovní poměr).
Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
a12
Hvězda diskuse 38441 příspěvků 19.08.19 14:14

No a jak to mas domluvený v práci?

Šáruší
Kelišová 5107 příspěvků 19.08.19 14:16

Tak musíš v práci požádat o neplacené volno. Nemáš na volno nárok automaticky. Pokud pobíráš RP, tak je plátcem zdravotního stát. Sociální neplatí nikdo, jen je ta doba počítána jako doba náhradní.

Stát asi jen tak něco na rekvalifikace neplatí, jen osobám registrovaným na ÚP.

Monchichik
Echt Kelišová 9597 příspěvků 19.08.19 14:17

Tak když máš rodičák hlášený na 4 roky, tak to za tebe platí do té doby stát…rekvalifikaci ti jen tak nezaplatí, musel by jí nabízet přímo úřad a ty bys musela být nezaměstnaná a nahlášená na úp a oni by ti jí museli schválit…

LucieKosikova
Nováček 9 příspěvků 19.08.19 14:22

@Monchichik díky za info, já si právě nebyla jistá zda dělá rekvalifikaci i pro veřejnost nebo jen pro nezaměstnané. díky za objasnění

LucieKosikova
Nováček 9 příspěvků 19.08.19 14:24

@a12 ¨v práci jsem nahlásila, že letos nenastoupím, leda by se stal zázrak a nekdo do skolky nenastoupil. právě to musím ted během září pořešit se šéfem, tak at jsem pripravena :)

Monchichik
Echt Kelišová 9597 příspěvků 19.08.19 14:24

@LucieKosikova můžeš tam zkusit zavolat a zeptat se…ale takhle to bylo…rekvalifikaci si veřejnost sama platí ;)

Bubla Bůčková
Echt Kelišová 8406 příspěvků 19.08.19 14:36
@LucieKosikova píše:
@a12 ¨v práci jsem nahlásila, že letos nenastoupím, leda by se stal zázrak a nekdo do skolky nenastoupil. právě to musím ted během září pořešit se šéfem, tak at jsem pripravena :)

No tohle res okamžitě. Jaké jsou možnosti neplacené volna. Taky může chtít, ať nastoupis a ty nestihneš podat výpověď. Může nabídnout ukončení pracovního poměru a odstupné a pak můžeš na pracák jít za pár měsíců. Základ ale je, co řeknou v práci.

boruvkay
Kelišová 5765 příspěvků 19.08.19 14:42

@LucieKosikova řešila jsem na jaře to samé. Napiš na papír že žádáš o poskytnutí neplaceného volna do věku 4 let svého dítěte nebo do data nástupu do školky (pokud bude dřív) atd…a nech si to od ředitele podepsat. Je lepší si to předem domluvit, protože ti nemusí vyhovět, ten 4 rok je o jejich dobré vůli.

Šáruší
Kelišová 5107 příspěvků 19.08.19 15:52
@LucieKosikova píše:
@a12 ¨v práci jsem nahlásila, že letos nenastoupím, leda by se stal zázrak a nekdo do skolky nenastoupil. právě to musím ted během září pořešit se šéfem, tak at jsem pripravena :)

v práci úplně nestačí nahlásit, oni nejsou povinni ti dát další volno. Nárok máš do tří let, pak záleží jen a jen na zaměstnavateli, jestli ti vyjde vstříc a dá ti další rok volno. Nárok na to nemáš. Když řekně, že to nechce dát další volno, musíš nastoupit do práce nebo dát výpověď a běží ti klasicky výpovědní lhůta, nastoupit musíš den po třetích narozeninách. Takže řešit to v září je dost pozdě, to jsi měla řešit v červenci.

Šáruší
Kelišová 5107 příspěvků 19.08.19 15:53
@Bubla Bůčková píše:
No tohle res okamžitě. Jaké jsou možnosti neplacené volna. Taky může chtít, ať nastoupis a ty nestihneš podat výpověď. Může nabídnout ukončení pracovního poměru a odstupné a pak můžeš na pracák jít za pár měsíců. Základ ale je, co řeknou v práci.

proč by dával odstupné, když je překážka na její straně?

Bubla Bůčková
Echt Kelišová 8406 příspěvků 19.08.19 16:06
@Šáruší píše:
proč by dával odstupné, když je překážka na její straně?

Je to taková tichá praxe ;)

Bubla Bůčková
Echt Kelišová 8406 příspěvků 19.08.19 16:09

@Šáruší jestli je dělnice ve výrobě, kam berou každou chvíli, tak klidně na zkušenou rok počká. Jestli se jí chce zbavit, řekne, že ji den po třetích narozeninách čekají, jinak má acko a výpověď. Nebo už mají náhradu, nešlo tři roky čekat a je to pro ně elegantní řešení, že se dohodnou a pošlou velkou odměnu, nechali na den nastoupit kvůli dávkám… Možnosti je několik, proto bych to stejně jako ty řešila mnohem dříve. Nárok na nic není.

Šáruší
Kelišová 5107 příspěvků 19.08.19 16:10
@Bubla Bůčková píše:
Je to taková tichá praxe ;)

Jaká tichá praxe, že když zaměstnankyně nemůže nastoupit do práce, protože si nezajistila hlídání pro své dítě, neměla ani tolik slušnosti, aby to řešila se mnou včas, tak já s ní podepíšu dohodu a dám jí odstupné? Tak to asi těžko, to by udělal jen blb. Ona nemůže do práce, její problém, ona se má snažit řešit, ona se měla pídit včas, jestli jí dá další rok volno a řešit to tak, aby když nedá, měla čas podat včas výpověď. Samozřejmě o odstupném nemůže být ani řeč. jako v srpnu naspat do práce, že v říjnu asi nenastoupim a chystat se to jít řešit v září, to se mi úplně zdá tohle.

LucieKosikova
Nováček 9 příspěvků 19.08.19 19:03

@Šáruší já to samozřejmě řešila už v květnu, za včas, aby měli v praci čas si to promyslet… Zda si někoho najdou, nebo mi dají home Office, nebo jak… S tím, že si první týden v září dáme vědět, až i já budu vědět zda se ve školce etreba uvolní místo. Toto neřeším. Zajímá mě soc. /zdrav. v případě, že bych zustala doma. Vím, že na mě nemusí čekat a můžeme prac. Poměr ukončit. Ale to zatím ano jedna strana nechce, mají málo lidí.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama