Péče o miminko, jak vypadá jeho den?

16
27.2.21 20:12

Péče o miminko, jak vypadá jeho den?

Ahoj, mám své první miminko a tak mám pochopitelně obavy o to, zda nedělám něco špatně. Miminko bylo neplánované a navíc nepatřím mezi matky, které před porodem či po něm nadšeně přečetly hromadu brožurek, upřímně řečeno jsem si přečetla jen pár článků a prostě se spoléhala na selský rozum a následně instrukce od dětské lékařky. A přesto, miminku je teď šest týdnů a mně začalo vrtat hlavou, jestli se miminku věnuji dostatečně a jestli něco nevědomky nezanedbávám. Proto by mě zajímalo, jaký den mají vaše miminka v podobném věku a zda ten mého, který rozepíšu níže, je dle vás dostačující.
Když miminko pláče, zkontroluji plenu a následně přebalím. Poté ho na chvilku položím na přebalovací pult bříškem a dle instrukcí pediatričky ho držím tak, aby zvedalo hlavičku. Toto obvykle vydrží pouze pár minut (v průměru tak 3-4 minuty). Poté nastává krmení. Mám málo mléka, takže na doporučení pediatričky střídám umělé mléko s mateřským. Jednou umělé, jednou já. Při kojení většinou ležím a miminko pokládám zásadně na bok na tu stranu, kam méně otáčí hlavu. Kojení trvá cca 40 minut, kdy mu dávám z obou prsů, aby mělo alespoň kolem 100 ml. Toto kontroluji vážením. Po krmení nechávám odříhnout, většinou se to povede, někdy však ne. Poté miminko zavinu do pleny i s ručkami, aby se neškábalo na obličeji. Většinou usne hned. Pokud má zrovna jeden ze dnů, kdy vytrvale pláče, chvíli ho chovám v náruči a pokud ani toto nepomůže, pokládám miminko do postýlky, kde po nějaké době pláče nakonec usne. Pokud nepláče, ale pouze kouká, chvilku mu ukazuji černobílou kostku, za kterou je schopno se již otáčet. Toto udělám pouze párkrát, pak to zřejmě miminko omrzí a již se za ní neotáčí. Na můj obličej se zatím asi příliš nefixuje, náznak úsměvu jsem viděla pouze jednou. Jednou za dva dny miminko koupu. Když přeje počasí, vyrazím na procházku s kočárkem po krmení. V kočárku vždy spí. No a to je asi tak všechno. Ty dny mi přijdou pro dítě neskutečně nudné a prázdné, na druhou stranu ještě miminko není ve stavu, kdybych si s ním mohla doopravdy hrát nebo mu něco ukazovat. No a na břiše je zatím pouze jen pár minut denně vždy po přebalování, což nevím, jestli je dobře, názory se všude různí.
Ono to vypadá, že všechno dělám tak nějak mechanicky jako robot, ale své miminko mám doopravdy ráda a snažím se dělat maximum i přes mojí absolutně nemateřskou povahu :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5139
27.2.21 20:19

Jsi šikovná maminka. Jen se tolik nekontroluj. Miminko předpokládám přibírá dobře, že? Tak se nestresuj vážením u kojení, že to musí být 100ml. Zkus kojit třeba častěji. Děláš to vše správně. Dle intuice a selského rozumu. Vezmeš na ruce, i necháš vyplakat…od všeho s trochou. Dělej to tak dále. A zbytečně se nestresuj. Měj svoje miminko ráda. Ono si to vše sedne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5139
27.2.21 20:20

A ono ty dny ze začátku jsou pořád stejné… ale jak ti už se bude plazit, lozit všude a pak první krůčky a tahat ubrusy ze stolu a vybírat ze šuplíku právě uložené prádlo… věř že budeš s láskou a nostalgií vzpomínat na ty nudné dny :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
135
27.2.21 20:26

Nic víc miminko v tomhle věku nedělá - jí, spí, plní plínku a občas kouká. Časem bude více vzhůru, bude vyžadovat více pozornosti a dá vám to určitě více či méně hlasitě najevo. Postupně zjistíte, co miminko bude bavit a podle toho se zařídíte. Brzy na vás začne více reagovat, usmívat se… začne to být zajímavější, nebojte :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
K92
874
27.2.21 20:27

Já napíšu jak to bylo u nás teď s dcerkou, ale vlastně i před tím se synem ve 3 měsících. Na procházku jsme chodili 2× denně, celkem třeba 3-4 hodiny venku. Kojila jsem na požádání klidně každou hodinu. Nenechávám a nikdy jsem nenechala vybrečet. Dávala jsem děti každou volnou chvíli tak od šesti týdnů pod hrazdičku. Obě děti se natahovaly po hračkách, otáčely se na bok. Dcera se od tří měsíců točila i na břicho. No a dělali jsme blbinky, pusinky a tak. Z toho co píšeš se mi zdá, že to určitě neděláš špatně 🙂. Každé dítě je jiné, těžko porovnávat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
177
27.2.21 20:29

Ahoj, ja mam doma 5tydenni, tak chapu :) mas pravdu, na me to pusobi roboticky a nemyslim to zle, jen konstatuji..obdivuju, ze to mas tak poskladane, u nas zatim vubec a ja tedy spis hodne mazlim, povidam a spis jsem si dala jediny cil- naladit se na miminko..kdyz jsem mela prvni dceru, mela jsem to dost jako ty (podle popisu), ted uz proste se spis ridim sama sebou..myslim, ze takove dny s prckem mame asi kazda, i kdyz treba u nas je naopak dost v kurzu uz vse pozorovat, ale to je normalni, ze je kazde miminko jine. Me jen u tebe zaujaly dve veci- kojeni, protoze pokud chces kojit, je potreba naopak prikladat co nejcasteji a neprodluzovat pauzy, spis kdyz uz, tak dokrm hned po kojeni, ale jak rikam, kojila bych casto a spis nez vahu bych si hlidala pocet pocuranych plen a druha vec, nechat plakat miminko v postylce, muj osobni nazor je, ze takhle male miminko proste neplace bezduvodne a i jsem nekde cetla, ze tim, ze nechavame mala miminka plakat, tak jim vlastne narusujeme zakladni duveru- place a neco potrebuje a mama nikde. Ale ber me s rezervou, kazda delame to, co povazujeme za nejlepsi :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4026
27.2.21 20:38

Taky bych řekla, že děláš všechno správně a nic miminku nechybí.. jedině, s čím mám i já trochu problém, je to, že když mimco pláče a chování nepomáhá, tak ho necháš v postýlce brečet a ono usne.. to se mi taky nelíbí, na to je opravdu moc malé a nějaký důvod k tomu pláči určitě má, i když jsi třeba udělala všechno, co je potřeba, tak třeba pláče proto, že potřebuje tebe, nebo ho prostě zrovna něco trápí, bolí bříško a potřebuje cítit maminku :srdce:…já osobne jsem teda nenechávala vybrecet ani v pozdějším věku, vždycky jsem tu pro svoje dítě :)…když teda nepočítám vztekani (mám tříletou dceru), tak to je jiná kapitola :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1101
27.2.21 20:41

Jsi super mama, moje děti neměly zdaleka tak pestrý program :) nakrmit, prebalit, chvíli koukat a pak křičet, křičet, křičet, houpat, chovat, uspavat, křičet, kočár, křičet, spát, nakrmit… a tak pořád dokola. Čím byli starší, tím míň bdeleho casubtrvaili rvanim a víc koukání, hraním. V tomto věku ty dny stejný jsou, ale to je právě to, co se miminum líbí, jen matky z toho šílí..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
223
27.2.21 20:44

@JitkaSpa Možná je to jen tím strohým popisem, ale přijde mi to trochu moc… jak to říct… bez emocí. Určitě neděláš nic špatně, jen mi tam dost chybí nějaký větší kontakt - nošení, mazlení, povídání, hraní, masáže atd. Ale chápu, že je každé dítě jiné a pokud pořád spí, asi na tohle není čas. Já osobně bych takhle malinkýho drobka určitě nenechávala vyplakat, v tomhle věku opravdu pláče, protože má nějaký problém a to, že se uřve v postýlce a usne vyčerpáním mi vůči tomu tvorečkovi nepřijde fér. Spíš bych hledala způsob, jak mu ulevit, nejspíš mu vážně něco vadí a potřebuje mámu, aby to za něj vyřešila, samo toho ještě moc nezmůže.

A s kojením souhlasím s názorem kdesi nademnou - pokud chceš kojit, musíš naopak zvýšit počet kojení, co nejčastěji přikládat, rozhodně kojit i v noci a tím se navýší množství mléka. Pediatři většinou automaticky poradí dokrm, ale ve většině případů jde produkce mléka zvednout a plně kojit. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
211
27.2.21 20:55

Říkáš, že jsi žádné příručky pro péči o miminko nečetla, ale to, co píšeš, by v některé klidně mohlo být. :) Děláš to dobře, nenapadá mě, co dalšího by se s takovým prckem ještě dalo vymyslet.

A jo, dny na mateřské jsou hlavně na začátku jeden jako druhý a ta rutina je dost ubíjející. Upřímně, já jsem z toho, co ve skutečnosti péče o malé mimino obnáší, nejdřív nebyla úplně nadšená. Ale s tím, jak dítě roste, přicházejí pořád nějaké novinky. Takže se rozhodně neboj, že bys takhle „roboticky“ fungovala nějak dlouho. :P

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
63034
27.2.21 20:56

@JitkaSpa ten popis je, jak kdybys psala o věci, ne o miminu. Přijde mi to bez citů. Jinak já mám problém s tim, že místo útěchy mimčo položís s necháš vyrvat. To mrne nebreci jen tak, potřebuje mámu :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
63034
27.2.21 20:58

@JitkaSpa jinak s malým mrnetem moc zábavy není, to až tak 2 měsíce, jak si začíná hrát, smát se atd

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11052
27.2.21 21:08

@JitkaSpa
Nevážit. Pokud dítě nebrečí nebo nestrádá nijak viditelně, neřešit množství jídla.
Miminko v tomto věku potřebuje být v bezpečí - aby maminka přišla, když pláče. A to děláš. Jen nenechávej vyřvávat, zase tolik práce s ním nemáš, abys nemohla chovat do usnutí.
Na bůhvíjakou stimulaci je ještě malé. Až se začně zajímat o svět okolo, řekne si.
Já jsem měla hrazdičku a dávala jsem ležet pod hrazdičku, věšela jsem na ni různé hračky.
Ale do půl roka dítě jelo na dvouhodinovky: vzbudit, přebalit, nakojit, chvilku chovat, položit pod hazdičku, usnout, spát cca půl hodiny, vzbudit - což bylo cca dvě hodiny po minulém vzbuzení. Vycházky jsem plánovala do pauzy mezi kojením a vzbuzením.

Buď ráda, že miminko není náročné. Až začne vyžadovat zábavu, to se budeš jinak otáčet :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16
27.2.21 22:02

Děkuji všem za odpovědi. Ano, nechávat či nenechávat miminko vyplakat je celkem diskutabilní, nicméně bych ráda dodala, že se nejedná o hodiny pláče a není to na denním pořádku. Vzhledem k tomu, že miminko občas trápí nadýmání, pokud nezabere ho přebalit, nakrmit, popř. kapky na nadýmání ani chování, nevidím rozdíl v tom, zda pláče mně v náruči nebo v posteli. Co se kojení týče, kojila jsem velmi často po návratu z porodnice, jenže bohužel to nestačilo a miminko nepřibíralo. Nyní už přibírá správně :D No co se těch emocí a citů týče, jsem akorát pragmatická, ale nebojte, miminko mám ráda :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3146
27.2.21 22:03

Tys uz zazila jiny svet, tak je ti to nuda. Miminko, co devet mesicu cucelo do tmy a slyselo zvuky pres bazen vody, to vnima jako hustou house party. Rozmanitejsi program mu zavari mozek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat