Péče o osobu s Alzheimerem

4607
16.9.19 12:06

Péče o osobu s Alzheimerem

Zdravím, mám téměř 90tileteho dědečka. Momentálně umístěn na psychiatrii. Špatně to tam snáší. Je apatický. Uvažuji o tom vzít si ho do péče. Jenže bydlím v paneláku ve 4tem patře bez výtahu. Děda je na svůj věk a nemoc velmi soběstačný.( Vím že to tak nebude pořád ) Jiný zdravotní problém nemá. Je tu někdo kdo takto pečoval o člena rodiny? Dá se to skloubit s cca 1,5 roku starým dítětem? Předem díky za všechny reakce. Podotýkám že mám doma ještě další 4 děti, ale ty už tolik péče nepotřebují ( 5, 9, 11 a 16 let )

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

12512
16.9.19 12:11

Jako že by 90 lety děda byl v jednom bytě s malýma detma? To bych nedělala už jenom z důvodu, že on nebude mít klid, časem bude vyžadovat víc a víc péče a navic lidi s alzhaimrem se často mění, může se pokoušet utíkat z bytu a může být i agresivní :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35108
16.9.19 12:14

Asi líp, než s jakýmkoli zaměstnáním. Ale myslím, že ten výtah bude brzy problém. Přitom pravidelný pohyb venku je to, co mu prospěje nejvíce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9669

@jana79 ne, nedá se to skloubit. Radím ti dobře, nechoď do toho a buď ráda, že je dědeček umístěný tam, kde se o něho postarají. Bude to čím dál horší, bude se třeba počurávat, pokakávat, strhávat si pleny, bude odcházet z bytu, mluvit nesmysly.
Zničí ti to rodinu, výchovu dětí.
Já bych do toho nešla ani za nic. A v bytě už vůbec ne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2030

Za mě ne. Péče o člověka s touto nemocí není snadná, třeba teď to ještě jde, ale stav se bude horšit a děda bude potřebovat dohled a péči po celý den, 24 hodin. Spíš bych zkusila v okolí najít domov se zvláštním režimem, který se na tyto pacienty specializuje a zkusit ho umístit tam. Ale bývají narvaní a nebude to hned. Každopádně by mu tam bylo lépe než na psychiatrii.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
182
16.9.19 12:16

Chápu, že si ho chceš vzít, přesto: není to dobrý nápad hlavně kvůli těm malým dětem. On sám bude potřebovat dohled jako mimino. A taky jak už je výše, k této nemoci patří i agresivita.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
16.9.19 12:22

Máme v péči seniora a jsme absolutně vyřízení.. od doby kdy ještě byla soběstačná, přes urazy (za které si mohla sama),noční útěky, několikrát hořelo jídlo na sporáku, přes částečného invalidu až teď po absolutního ležáka se 100% péči 24h denně… Náš život šel úplně na poslední kolej, děti mají taky dost omezení…opravdu už uvažujeme nad domovem pro seniory..

• Nahlásit
  • Citovat
18833
16.9.19 12:22
@jana79 píše:
Zdravím, mám téměř 90tileteho dědečka. Momentálně umístěn na psychiatrii. Špatně to tam snáší. Je apatický. Uvažuji o tom vzít si ho do péče. Jenže bydlím v paneláku ve 4tem patře bez výtahu. Děda je na svůj věk a nemoc velmi soběstačný.( Vím že to tak nebude pořád ) Jiný zdravotní problém nemá. Je tu někdo kdo takto pečoval o člena rodiny? Dá se to skloubit s cca 1,5 roku starým dítětem? Předem díky za všechny reakce. Podotýkám že mám doma ještě další 4 děti, ale ty už tolik péče nepotřebují ( 5, 9, 11 a 16 let )

Ke 4 dětem do paneláku bez výtahu nikdy. Možná jako osamělá dcera s prací doma bych těch pár let příbuznému „ulehčila“, ale byla by to řehole. Co nejčastěji bych ho navštěvovala, nosila mu, co měl rád, četla mu, mluvila na něj. A byla ráda, že je někde, kde se o něj postarají po fyzické stránce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
820
16.9.19 12:23

@jana79 Ahoj, pokud se můžeš dostat do Prahy (jsi odtamtud), objednej se na konzultaci do České alzheimerovské společnosti, alzheimer.cz.

Jinak psychiatrie obecně není správné konečné místo určení pro péči o člověka s demencí. Tím jsou Domovy se zvláštním režimem (DZR), na tyto pacienty zaměřené. Jejich databázi najdeš na stejné webovce.

Jinak mi domácí péče se 4 dětmi v malém bytě připadá jako přinejmenším hodně náročná. Ne nemožná, ale: člověk s demencí vyžaduje 24h péči - pokud ne ihned, tak s rozvojem choroby. A zhoršování je nevyhnutelné. Postupně přestane zvládat sebeobsluhu, hygienu, začne být inkontinentní… Samotná celodenní komunikace s takto nemocným je náročná na nervy. Můžou se objevit poruchy chování, může se mu otočit spánek… Je toho hodně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4607
16.9.19 12:54

@elibro nejsem z Prahy být máme velkej 5+1, ale ten vytah to je hrozné bez něj. Já už se ve svých 13 starala o ležící prababičku. Také měla demenci. Ale to jsem.se mohla věnovat jen jí, bez péče o domácnost a děti. :,(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9669
16.9.19 13:02

@jana79 jsi hrozně hodná osůbka, ale fakt se na to nedávej, s tolika dětmi, opravdu ne - choďte za ním na návštěvu, noste mu dobroty, co má rád ale domů si ho neber

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18833
16.9.19 13:13

@jana79
A co děti a manžel? Souhlasí? Počítají s tím, že budou muset přidat ruku k dílu?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
820
16.9.19 13:55

@jana79 není to nemožný. Ale pokud si nechceš hodně zkomplikovat život, koukni na ty DZR. Spousta z nich je vynikajících a nemusí nutně stát milióny.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4607
16.9.19 14:58

Manžel byl první kdo to řekl nahlas. S tím že zjistíme od dr.jak na tom pořádně je. Zítra budu s ním mluvit. On s dětma vždycky strašně pookřeje, směje se. Rve mi srdce když odjíždíme. On byl ten s babičkou kdo mě vychoval. Jeho dcera na něj kašle. :?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18833
16.9.19 17:09

@jana79
Každý na to nemá. Říká se, že jedna máma se postará o deset dětí a deset dětí už se o mámu moc starat nechce. Je to od tebe šlechetné, asi bych chtěla znát prognózu, jak se jeho nemoc bude vyvíjet. Počítej s tím, že budeš potřebovat ještě někoho k ruce, jinak se od něj moc nehneš. A to je dost vysilující. Možná víc než s miminem. Tam vidíš pokroky, je roztomilé. U dědy to půjde spíš z kopce. On je ve stavu, že sám umí říct, že k vám chce?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama