Pedagog na dětském oddělení

Anonymní
31.1.21 18:41

Pedagog na dětském oddělení

Krásný den,
mám dotaz ohledně práce pedagoga v nemocnici. Začínám pedagogiku na VŠ teprve studovat, nevím tedy o tomhle tématu nic podrobného. Hodně mě tahle práce láká. Nějakou dobu jsem pracovala v lesní školce, ale bylo toho na mě moc, co se týká jak psychické, tak fyzické zátěže. Každopádně mi to ukázalo směr, kterým chci jít dále - malé děti. Středoškolské vzdělání mám ve zdravotnickém oboru a tudíž mám k nemocnici jakýsi vztah. Nyní jsem přišla na úžasné skloubení zdravotnictví a pedagogiky. Má otázka zní…má každá nemocnice, kde je dětské oddělení pedagoga? Budu moc vděčná za jakékoli praktické zkušennosti a informace o tomhle tématu jak od pedagogů, tak od maminek, které o tomhle něco ví. Jak probíhá klasický den pedagoga v nemocnici? Převažují řízené činnosti nebo volná hra? Jaká je pracovní doba? Studuji učitelství pro MŠ, bude potřeba si dodělat ještě něco dalšího? Jsou děti nějak rozdělené podle věku? Myslím tím, zda pedagog pracuje jen s dětmi předškolního věku nebo pracuje s dětmi všech věkových kategorií? Cokoli vás na tohle téma napadne mi určitě pomůže. Moc všem děkuji!

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
34271
31.1.21 18:49

Herní terapeut.

Neplést se zdravotním klaunem. Toho může dělat skoro kdejaký dobrovolník.

Herní terapeut musí mít vysokoškolské magisterské vzdělání, nejlíp v oblasti speciální pedagogiky-dramaterapie, ale určitě bude možné i jiné. Stará se o hernu a hračky, dělá prostředníka komunikace mezi dětským pacientem a lékaři, rodiči. Připravuje ho na vyšetření z toho psychického hlediska, může se účastnit vyšetření se souhlasem rodičů. Vyplňuje volný čas. V praxi je tato funkce spíš na vysoce specializovaných odděleních fakultních nemocnic, třeba dětská onkologie, kardiologie..

V nemocnicích jsou školky i školy, ale to není to, na co se ptáš. Tam působí normální pedagogové, jsou na ně požadavky jako jinde v příslušném stupni, ve školce a škole při nemocnici a spolupracují s kmenovou školou. Snaží se o to, aby dítě plnilo plány a výstupy s ohledem na svůj zdravotní stav.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34271
31.1.21 18:54

Pokud bys nechtěla jít do funkce herního terapeuta, můžeš hledat místo třeba ve školkách a školách při dětských léčebnách nebo v nemocnicích.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
31.1.21 19:01

Páni, moc děkuji za info. Láká mě herní terapeut, ale jsem ze Zlínského kraje, takže si nejsem jistá, zda tu v okolí bude nějaká pracovní příležitost, ale to se časem uvidí. A co se týká školky/školy při dětské léčebně či nemocnici, zde pedagog též působí jako v klasické školce a je v kontaktu s kmenovou školkou? Nebo je zde jiný režim?

• Citovat
  • Nahlásit
34271
31.1.21 19:26
@Anonymní píše:
Páni, moc děkuji za info. Láká mě herní terapeut, ale jsem ze Zlínského kraje, takže si nejsem jistá, zda tu v okolí bude nějaká pracovní příležitost, ale to se časem uvidí. A co se týká školky/školy při dětské léčebně či nemocnici, zde pedagog též působí jako v klasické školce a je v kontaktu s kmenovou školkou? Nebo je zde jiný režim?

Máš krásnou myšlenku, fakt hezká diskuze :kytka: Kdybych neměla vrozenou organovou vadu a tím pádem zákaz vstupu do zdravotnictví nejen v době covid, tak by mě něco takového lákalo taky :oops:
Nevím, jaké mají úvazky, ale základní školy při dětské léčebně fungují v omezeném režimu. Moje děti jezdí o prázdninách, ale já jako dítě jsem byla několikrát ve školním roce. Denně jsou asi 2-3 hodiny výuky, hlavní předměty. Co si pamatuji, byli jsme na skupiny. Jedna ráno v 8 procedury, potom v 10 škola, druhá skupina škola od 8 do 10,potom procedury. Ještě jedna hodina odpoledne byla věnována přípravě do školy u starších dětí, ale už pod dozorem zdravotní sestry. To funguje dnes tak nějak podobně, když jsem studovala webovky leceben.

Kmenova škola dává před nástupem do lázní instrukce, výstupy, týdenní plány, co by bylo dobré s dítětem za dobu pobytu probrat. Na to jsou formuláře, stejně tak v lázních vyplňují formulář pro kmenovou školu před odjezdem.

Školka funguje taky jen v dobu, kdy děti nemají procedury. V lázních většinou má vlastní tematicky program. A jestli ten pedagog pracuje v lázních na půl úvazku, případně ještě někde jinde nebo jestli má doplněny uvazek něčím jiným v tom zařízení to fakt nevím. My nejsme z lázeňské oblasti, tady bych nenašla uplatnění :D
O prázdninách se mé děti v lázních staraly vychovatelky, program jak na dětském táboře.

Co se týče herního terapeuta, krásná pozice, byla by potřeba na každém oddělení, podle mě je to zase o penězích, není ho z čeho zaplatit. K tomu je právě dobré vystudovat ty expresivní techniky(drama, muziko, arteterapie), dělají se tam talentovky. Ale možná by stačila jiná magisterské specka a k tomu výcvik na psychoterapii a dětskou psychoterapii, trvá dva roky.

Podle mě je možností více, jak se k té kvalifikaci dostat, ale pracovních příležitostí málo. Chtějí speciálního pedagoga, protože spolupracuje s lékařem a musí rozumět diagnózam. A musí umět převést odborný jazyk do laickeho tak, aby rozumělo i dítě.

Držím moc pěsti :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15
31.1.21 19:55

Opravdu moc děkuji za info! Doufám že najdu práci, kde nebudu tak vystresovaná jako ve školce.. Necháme tomu volný průběh. Mohu se zeptat, kde pracuješ?:)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1136
31.1.21 19:58
@Anonymní píše:
Páni, moc děkuji za info. Láká mě herní terapeut, ale jsem ze Zlínského kraje, takže si nejsem jistá, zda tu v okolí bude nějaká pracovní příležitost, ale to se časem uvidí. A co se týká školky/školy při dětské léčebně či nemocnici, zde pedagog též působí jako v klasické školce a je v kontaktu s kmenovou školkou? Nebo je zde jiný režim?

Mamka pár let toho herního terapeuta dělala. Bavilo jí to, ale problém byl, že musela dojíždět do krajského města, každá nemicnice ho nemá. Spíše ty velké krajské. Nejsou na to lováky. Teď dělá učitelku ve specce ve školce. Každé město to má jinak. U nás v nemocnici dělá učitelku ucitelka z jedné základní školy. Ve vedlejším menším městě, kde právě pracuje mamka učí v nemocnici učitelka z té jejich specialky. Přímo se to jmenuje Mš a Zš speciální při nemocnici. Když jsem byl v nemocnici po celkem vážným úraze, tak to tam bylo tak, že jsem dělal to co ostatní spolužáci ve škole. Tam si normálně bereš učebnice a učitelé napíšou co se tam máš naučit, asi jako když je člověk nemocnej a učí se v době nemoci doma. Stejně to pak bylo na doléčení v lázních, stejný princip i když tam jsme víc koukali na filmy, než se učili :lol:. Jinak ten terapeut je určitě super práce, mamku to fakt bavilo, je to takový prostředník mezi doktorama a dítětem. Plno dětí se bojí doktorů a mamka nám vždycky vyprávěla jak na nějaký postavičce vysvětlovala dětem co a proč je v nemocnici čeká. Hlavně ty malý děti to ocení a rychleji to utíká, o to vic, když jsou bez rodičů. Mamka už to nedělá asi sedm let a pár dětí co tam byly déle se jí stále ozývá, jak se jí daří atd. Měly k ní důvěru, prostě taková velká kámoška. Škoda, že to neni všude. U nás jsou treba jen ti klauni a to dělají studenti zdravky. Shodou okolností tento projekt vznikl v nemocnici ve Zlíně se spoluprací s místní vejškou. Ve Zlíně je určitě velká nemocnice, tam by si možná uplatnění našla :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34271
31.1.21 20:02

@Vendula99 Ve školním poradenství.
Myslím si ale, že práce herního terapeuta je psychicky náročná. Protože se setkáš s těžkým a vzácným onemocněním dětí, možná infaustnimi diagnózami, terminálními stavy. Úkolem tohoto pracovníka je pomoct to dítěti zpracovat.
Herní terapeut je k dispozici dětem různého věku a podle potřeby i mladistvým. Dětské lékařství má pacienty do 19 let.

Můžu se zeptat, co se Ti nelíbilo v lesní školce? Fyzická náročnost? Pořád venku, pořád akce? Mám známou, co tam pracuje a je spokojená. U nás tato instituce není.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34271
31.1.21 20:07

@Matt 02 Souhlas s tím, že právě proto, že se plno dětí bojí doktorů, by byl tento pracovník vhodný na každém oddělení, ale nejsou prachy. Vím o konkrétních odděleních a nemocnicích, kde ho mají, ale jsou to právě oddělení, kde jsou vážněji nemocné děti. A třeba na onkologii musí terapeut umět pracovat s tématem smrti.

Jako malá jsem strávila nejutlejsi dětství často v nemocnici. Kdyby byl k dispozici herní terapeut, snasela bych to líp. Od operace v pěti letech žiji normální život, ale syndrom bílého pláště v mírné formě mám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15
31.1.21 20:39

@Pears206
Ono to byla krásná práce, šlo to z kopce jak začala zima. Když to napíšu hodně stručně tak v tu dobu jsem onemocněla a to mělo vliv na vše okolo. Začínala jsem omdlévat a vše mi přišlo 2× těžší, jak fyzicky, tak psychicky. Ale aspoň mě to dokopalo ke studiu. Teď se doma jaksi zotavuju a koumám právě možnosti uplatnění mimo školku (neodmítám, ale přece jenom bych raději něco, kde je menší skupina dětí, než cca 25 najednou). Vzpomínala jsem na dětství, kdy jsem byla často v nemocnici a uvědomila jsem si, že tam byla herna a nějaké osoby, které se nám věnovaly. Vždy jsem chtěla pracovat v nemocnici, ale po zkušenostech z předchozích zaměstnání už vím, že ne jako sestra.

S tím počítám, psychicky náročná práce to určitě je. Ale ráda pomáhám, ještě když jde o tak „čisté“ dušičky, jako jsou děti. Mám ráda práci, kdy mám na každého človíčka čas a vše probíhá (alespoň trošku) v poklidu. I proto mě ta práce asi tak nadchla; přijde mi, že tam má člověk čas na rozhovor s děťátkem a vše probíhá jaksi v režimu, který se přizpůsobuje dítěti. Samozřejmě ještě nemůžu soudit, nikdy jsem nic takového v praxi nedělala. Čas mě snad zavede, kam bude potřeba.:)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15
31.1.21 20:48

@Matt 02
Heh, na tu výšku jdu studovat, tak aspoň pozjišťuju info. Na Zlín tak nějak spoléhám..když se nic nenajde v blízkém okolí, tak tam určo:) Děkuju!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34271
31.1.21 20:57

@Vendula99 Ja taky mám ráda práci s jednotlivcem a malou skupinou, práce s kolektivem není nic pro mě. Věřím, že práce v lesní školce není možna, když máš zdravotní problémy. Myslela jsem si ale, že lesní školky mají taky menší skupinky, průvodce, různě na trasách zázemí.. Je jasné, že člověk musí být zdravý, fandit tomu konceptu a být zapaleny pro věc.

Co si vybavuji z vlastních vzpomínek, byla tam herna, školka, škola, prostě se děti chvilku dopoledne rozdělily podle věku a podle ročníku. Ale mám vzpomínky, že oddělení bylo propojené, miminka a malé děti s maminkami, kousek dál větší děti a na konci dospělí a starší lidé. Babičky nám, co jsme byli bez doprovodu, rady cetly pohádky :srdce: Co se týče těch pedagogů, šlo spíš o tu náplň pedagogickou, aby se tolik nezameskalo ve škole u těch starších. Psychologicky s námi nikdo nepracoval a to právě ten herní terapeut propojuje :kytka:

Od té operace jsem naštěstí už byla v nemocnici jen na trhání nosní mandle, takže žádné další nepříjemné zkušenosti nemám. Moje děti párkrát ve věku, kdy jsem byla s nimi a jinak taky mandle.

Taky to beru tak, že co má být bude. Máš pěknou vizi, ať Ti to vyjde. Studium specky by nebylo od věci, je tam hodně zdravotnických předmětů, bude Ti to blízké.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15
31.1.21 21:03

@Pears206
Doufám, že se tento obor dostane více do povědomí. Věřím, že by to hodně dětem pomohlo.
Každopádně jsem fakt vděčná za tuhle diskuzi. :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34271
31.1.21 21:13

@Vendula99 A co jdeš studovat? Budeš si teď dávat přihlášku?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15
31.1.21 21:17

@Pears206
Ano..dávám si požadavek na Učitelství pro MŠ a teď koumám i Speciální pedagogiku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat