Pedagogicko-psychologická poradna - je povinná?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Kralikcek
Ukecaná baba ;) 1256 příspěvků 08.02.17 14:47
Pedagogickopsychologicka poradna-je povinna?

Ahojky holky, dotaz bude mozna trochu zmateny, ale vrta mi hlavou :think:.
Zaslechla jsem rozhovor dvou znamych, jedna rikala te druhe, ze se zase budou muset objednat do poradny pro dalsi potvrzeni aby nemeli problem ve skole. Myslim, ze dite ma nejakou diagnozu.
Nechtela sem se vyptavat, navic nebyla jsem ani soucasti rozhovoru.
Ja jsem si myslela, ze poradna je neco jako psycholog, ze pokud ma clovek vychovny problem s ditetem, ze dobrovolne se muze jit zeptat tam. pletu se?
Prave me prekvapilo, ze rikala, ze musi do poradny, aby nebyl problem ve skole :think:.
Dekuji za vysvetleni :kytka:

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:

smurfka
Nadpozemská drbna 29810 příspěvků 08.02.17 15:09

Někdy povinná je..např když chceš odklad pro dítě ( aby nešlo do školy v 6 ale šlo později ) tak je tato návštěva povinná. Musíš tento doklad doložit.
Nebo některé školy to vyžadují, pokud má dítě nějaký problém, tak vlastně potvrzení z této poradny - že si prostě rodiče nevymýšlejí.. :nevim:

jdukolem
Hvězda diskuse 49256 příspěvků 08.02.17 15:10
@Kralikcek píše:
Ahojky holky, dotaz bude mozna trochu zmateny, ale vrta mi hlavou :think:.
Zaslechla jsem rozhovor dvou znamych, jedna rikala te druhe, ze se zase budou muset objednat do poradny pro dalsi potvrzeni aby nemeli problem ve skole. Myslim, ze dite ma nejakou diagnozu.
Nechtela sem se vyptavat, navic nebyla jsem ani soucasti rozhovoru.
Ja jsem si myslela, ze poradna je neco jako psycholog, ze pokud ma clovek vychovny problem s ditetem, ze dobrovolne se muze jit zeptat tam. pletu se?
Prave me prekvapilo, ze rikala, ze musi do poradny, aby nebyl problem ve skole :think:.
Dekuji za vysvetleni :kytka:

pravda je, že škola velmi často bere „papír“ z poradny jako to, že rodič spolupracuje a na dítě se pohlíží jinak, také jsou věci jako různá dys- tam platí potvrzení jen cca dva roky, čili je nutné převyšetřit dítě a zjistit jak se porucha učení aktuálně vyvíjí a jestli není potřeba doporučit nějaký jiný systém práce s dítětem ve škole, jiné metody atd..

Poštolka J
Zasloužilá kecalka 554 příspěvků 08.02.17 15:13

Ahoj, v poradně se mohou poradit rodiče, maminka to spíš myslela tak, že se bude muset objednat na kontrolní vyšetření. Není to o tom, že by musela, ale pokud má dítě potíže ve škole, případně diagnózu výukových obtíží ( ať už v češtině, matice či jinde), docházejí rodiče s dítětem po předem určené době na kontrolu. Poradna škole pomůže stanovit, jak s dítětem ve škole pracovat, v čem ho hodnotit individuálně atd.
Najdou se i rodiče, kteří než by s dítětem doma pracovali, obihají s ním poradny a pak vyžadují od učitelů pouze úlevy - to je však špatný příklad. Pokud problém dítě má - škola s ním většinou pracuje individuálně právě na základě podkladů, které pošlou z PPP.

sagina
Echt Kelišová 7604 příspěvků 08.02.17 15:13

@Kralikcek do PPP se chodí dobrovolně, nic tě k tomu není. ale pokud má dítě nějaký vzdělávací problém (dyslektik, dysgrafik, dysortografik…) nebo tuším i zdravotní (mentální nedostatečnosti), tak je vhodné do PPP zajít. jednak tam problém diagnostikují, jednak dají škole doporučení, jak dále s dítětem pracovat. některá opatření může škola zavést sama i bez PPP (třeba moje holka měla dysgrafii a ještě než nás učitel do poradny poslal, tak sám od sebe zavedl opatření, která potom později i poradna doporučila a já o nich ani nevěděla, dokud mi o nich na konzultacích neřekl), na některé je potřeba papír (kluka mi na základě papíru zařadili do třídy na speciální češtinu - k tomu už potřebují jednak můj souhlas, jednak oficiální doporučení).

ten papír z PPP má omezenou platnost, tuším teď nově je maximálně na rok. pokud chce škola čerpat finanční výhody na žáky, potřebuje ty žáky vykázat a aby ty žáky mohla vykázat, potřebuje ty papíry z PPP. zrovna tak až mi za rok bude holka dělat přijímačky na střední, budu pro ni potřebovat aktuální papír z poradny, protože na základě diagnózy bude mít nárok na tuším čtvrhodiny navíc na vypracování testu. nicméně klidně může jít dělat zkoušky i bez papíru, ale ten čas navíc jí potom nikdo nedá.

Kralikcek
Ukecaná baba ;) 1256 příspěvků 08.02.17 15:44

Takze ona, kdyz uz se svym ditetem umi pracovat, tak i pres to, musi donest papir skole? kvuli vykazu? :nevim:
Ja prave nechapu, co primo tam bylo za problem, ale ze uz se rady jen opakuji a ucit se bude podle nich dal :nevim:.
Dysgrafie, dyslexie nebo nejake jine dys je na cely, zivor? nebo se to da diky te poradne a jinemu pristupu vylecit?

To je zas dotaz, ale prekvapilo me to :think:.

O skolnim odkladu vim, ze tam je nutny papir od poradny :kytka:

vokishka
Extra třída :D 12759 příspěvků 08.02.17 16:06

@Kralikcek může časem vymizet. Pokud dítě potřebuje ve škole úlevy, prostě musí mít nový posudek. Škola dostává dotace na takové dítě, navíc často mají hodinu navíc - reedukaci. A pokud potřebuje např. doplňovačky místo diktátu nebo něco podobného, tak to ten učitel musí mít podložené zprávou.

hanka.br.
Neúnavná pisatelka 18573 příspěvků 08.02.17 16:17
@vokishka píše:
@Kralikcek může časem vymizet. Pokud dítě potřebuje ve škole úlevy, prostě musí mít nový posudek. Škola dostává dotace na takové dítě, navíc často mají hodinu navíc - reedukaci. A pokud potřebuje např. doplňovačky místo diktátu nebo něco podobného, tak to ten učitel musí mít podložené zprávou.

Učitel na to ten papír mít nemusí. Zkušený učitel dokáže diagnostikovat SPU také a pokud opravdu chce svému žáku pomoci, s podpůrnými opatřeními nečeká až na ten papír a poskytne je dítěti i bez něj. Taky není hlavním smyslem toho papíru, aby měl žák ve škole úlevy, ale aby se stanovily metody, které jsou pro vzdělávání žáka nejlepší.

Kralikcek
Ukecaná baba ;) 1256 příspěvků 08.02.17 16:20

Tak to dite je asi jine, nejakou diagnozu ma, tedy nejspis i ulevy :nevim:.
Ale preci by dite bez papiru nemohli ucit standartne, kdyz vidi, ci vi, ze je jine a rict te mamince, nedodalas papir, ted mas normalni dite a normalnom rezimem :think:.
Priste budu muset poslouchat lepe :lol:.
Dekuju :kytka:

Ou
Kelišová 5170 příspěvků 08.02.17 16:21

Pokud dítě potřebuje nějakou oficiální úpravu vzdělávacího plánu kvůli poruchám učení, chování, nebo nestandartním mentálním dovednostem (tam patří i vysoká inteligence), tak potřebuje mít žádost podloženou vyšetřením - nejčastěji z ped-psy poradny, nebo od dětského psychiatra a klinického psychologa. Postupně už jednodušší diagnostiku často dělají přímo školní psychologové, ale pokud by se na žáka měly čerpat peníze z krajských rozpočtů, tak je potřeba kulaté razítko.

vokishka
Extra třída :D 12759 příspěvků 08.02.17 16:21

@hanka.br. to sice jo. Ale pokud přijde jiný rodič stěžovat si, že Pepíček může jen doplňovat a Janička musí psát, tak by to ten učitel měl mít podloženo. U nás se teda docela dbá na to, aby byly nové posudky a připomínají rodičům, že se mají znovu objednat.

hanka.br.
Neúnavná pisatelka 18573 příspěvků 08.02.17 16:24
@vokishka píše:
@hanka.br. to sice jo. Ale pokud přijde jiný rodič stěžovat si, že Pepíček může jen doplňovat a Janička musí psát, tak by to ten učitel měl mít podloženo. U nás se teda docela dbá na to, aby byly nové posudky a připomínají rodičům, že se mají znovu objednat.

Předpokládám, že víš, že tyto zprávy jsou přísně důvěrné a žádnému rodiči není nic do toho, za jakého důvodu má jeden žák takové metody učení a jiný jiné. Jestliže mají posudky nějaký význam, tak ten, který jsi uvedla, to fakt není.

vokishka
Extra třída :D 12759 příspěvků 08.02.17 16:27

@hanka.br. samozřejmě, že ho učitel neukáže, jen prostě může říct, že ho máš. Má to samozřejmě i ten účel, jak s dítětem pracovat. Ovšem nejčastěji tam jsou věci jako individuální přístup, déle času na práci, ověřovat si pochopení zadání atd a to většina učitelů dělá i bez papíru. Nic konkrétního jsem tam ještě neviděla (neříkám, že jsem jich přečetla hodně, ale nějaký jo). Takže jde i o ty peníze na pomůcky, reedukaci atd.

kvaček
Extra třída :D 13445 příspěvků 08.02.17 16:28

U nás jsme tuto větu použila taky, když jsme mluvily s kamarádkou, tak napíšu proč..
Protože kluk je nejlepší v matematice, ale nejhorší v češtině, kdy měl takové problémy, že nechápal co čte, nenapsal mi žádný diktát nic..
Učitelka mi řekla, že ona sama má podezření, že tam je problém, ale ona sama jen tak nemůže, dítěti dváat nějaké vyjímky, nebo lepší známky, že je potřeba kluka vyšetřit..
Vyšetřily, zjistily mu nedovyvynitou sluchovou nějakou schopnost- diktáty, a má problém s prozuměním atd..
Teď je kluk klidnější, učitelka ví co a jak ví, že to kluk nedělá schválně, což taky bylo..Sedí v první lavici, kouká mu přes rameno a když vidí, že neví, tak ho upozorní…
Nemá žádné ulevy, dokonce má práci navíc, protože ve škole mají dotaci na děti, a chodí na doučování češtiny..dvakrát týdně
Já jsem třeba za to ráda :nevim:že se mu může věnovat navíc.. pomohlo mu to

AstraG
Závislačka 4406 příspěvků 08.02.17 16:30

Já bych to MUSÍ brala asi tak : Musím se objednat k doktoru na prohlídku. - Nikdo mě k tomu nenutí, nechce se mi, ale je to pro moje dobro.

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Video: Vlastnoručně vyrobeným adventním kalendářem zpříjemníte dětem čekání na Ježíška

Děti začínají být natěšené na vánoční dárky, tak jim to netrpělivé čekání... číst dále >

Změna, co šetří. Přechodem k Bohemia Energy můžete získat měsíc energií zdarma

Energie stále zdražují a na lepší časy se, bohužel, neblýská. Přesto lze... číst dále >

Články z Expres.cz

Překvapení ve StarDance se nekonalo, Stodůlková a Gondík počítali s vypadnutím

Šestý taneční soutěžní večer StarDance se nesl v netradičním duchu, namísto... číst dále >

Daisy Lee chce větší prsa a rty. „Máma zůstává v nemocnici,“ vzkázala mimochodem

Je to už několik dní, co bývalou přední příbramskou političku Alenu... číst dále >

Články z Ona Dnes

Vánoční divočina podle Konarovské na přehlídce luxusního prádla

Jemné krajky, podvazky nebo průsvitné negližé na těle krásných modelek... číst dále >

Život první dámy Zemanové: otec v uranovém lágru, její dceři hrozil únos

Ze všech polistopadových prvních dam je Ivana Zemanová ta nejméně viditelná.... číst dále >