Reklama

Peněžitá pomc v mateřství 2018

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Janiiine
Nováček 10 příspěvků 07.09.18 14:11
Peněžitá pomc v mateřství 2018

Ahoj holky, projela jsem plno článků, ale jsem z toho stále zmatená. Prosím o radu pracujicích maminek, které mají na tento příspěvek nárok. Za měsíc nastupuji na mateřskou a potřebuji radu jak si o tento příspěvek zažádat. Někdo říká, že musím osobně na OSSZ a zařídit vše sama, a někdo zase, že papíry mi dá doktor, ty předám v práci a oni už vše zařídí. Tak jak to prosím je? Doktor mi zatím nic nedal, prošvihnout se to nedá doufám??? :D

Příspěvek upraven 07.09.18 v 14:15

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Včelička992
Závislačka 3345 příspěvků 07.09.18 14:14

.

Příspěvek upraven 15.10.18 v 06:56

lachtanice86
Kelišová 6030 příspěvků 07.09.18 14:21

@Janiiine žádost s datem předpokládaného porodu dostaneš u lékaře. To vezmeš a dáš vaší účetní. Ty ji rekneš kdy nastupujes na ppm a ona tu žádost spolu s přílohou odevzdá na ossz

Janiiine
Nováček 10 příspěvků 07.09.18 14:31

Moc děkuji :oops:

Šuleska
Zasloužilá kecalka 505 příspěvků 10.09.18 15:18

Holky jeste se zeptam. Kdyz jsem na neschopence, mohu si zvolit, zda naatoupim na materskou 6 nebo 8 tydnu pred porodem nebo musim automaticky 8 tydnu jak to byvalo kdysi? :roll:

Lendeš
Kelišová 5279 příspěvků 10.09.18 15:43

@Šuleska Můžeš si zvolit jakékoliv datum v tom rozmezí 6-8 týdnů před porodem, s tím, že se domluvíš s doktorem, ke kterému dni má ukončit neschopenku.

Šuleska
Zasloužilá kecalka 505 příspěvků 10.09.18 15:55

@Lendeš dekuju, ja rekla v praci, ze chci az 6 tydnu pres porodem a bylo mi receno, ze musim 8 tydnu, jelikoz jsem na neschopence. Ze ta volba je jen pro aktivne pracujici,ktere nejsou na neschopence :nevim: tak ja ted nevim. Ze to tak driv byvalo. Menilo se to? Ze by mela moje sefka stare informace? :think:

Lendeš
Kelišová 5279 příspěvků 10.09.18 16:04

@Šuleska Žádné takové pravidlo v zákoně není a nevím, jestli tam dřív někdy bylo. Termín nástupu si vybírá pojištěnka:

§ 34
Počátek a ukončení podpůrčí doby u peněžité pomoci v mateřství

(1) Podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství začíná nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává

1. dnem, který pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu; pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, nastává nástup na peněžitou pomoc v mateřství počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

§ 59
Ukončování dočasné pracovní neschopnosti

(1) Ošetřující lékař rozhodne o ukončení dočasné pracovní neschopnosti
f) pojištěnky, která má nárok na peněžitou pomoc v mateřství z jakékoliv pojištěné činnosti, k počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, pokud pojištěnka nezačala pobírat peněžitou pomoc v mateřství dříve,

Šuleska
Zasloužilá kecalka 505 příspěvků 10.09.18 16:50

@Lendeš jeste jednou dekuji moc. Snad nemame nejake vyjimky v kolektivni smlouve. Jeste pozjistuju.

Lendeš
Kelišová 5279 příspěvků 10.09.18 18:37

@Šuleska S tím nemá kolektivní smlouva nic společného, tohle je prostě dáno zákonem o nemocenském pojištění.

topkiss
Kecalka 251 příspěvků 21.09.18 19:35

Ahoj,
nevíte prosím jak dlouho má zaměstnavatel na to, poslat na ČSSZ podklady na mateřskou?
Před měsícem a půl jsem nesla papíry do práce a podklady pořád nemají. Do práce na uctarnu se nemůžu dovolat. Je v jiném městě. Nevím si rady. Peníze už by byly třeba

Bubla_Bučková
Závislačka 3451 příspěvků 21.09.18 22:55

Naše účetní zpracovává podklady do 2. v měsíci. Takže když ji poukaz přinesu 5.8. ,odešle ho 2.9. a ossz má 30 dnů na vyřízení, takže peníze dorazí klidně až 5.10. :nevim:

topkiss
Kecalka 251 příspěvků 22.09.18 09:52

@Bubla_Bučková
Já to tam nesla někdy v půlce srpna. Ještě jsem přechazela z rodicaku, takže jsem celej měsíc bez peněz. To je fajn. A účetní ty podklady ještě neposlala vůbec. Takže se obávám, že ty peníze uvidím na Vánoce :palec:

teryk92
Nováček 8 příspěvků 02.10.18 13:36

Nevíte prosím jak to je u pracujících s nástupem na mateřskou? Jaký je rozdíl, když nastoupím 8 nebo 6 týdnů před porodem?
Chápu to dobře tak, že když nastoupím až šest týdnů před porodem, poběží mi mateřská 28 týdnů a skutečný termín porodu na to nemá vliv? Nepřídu o peníze, když bych náhodou porodila před termínem?
Nebo je lepší nastoupit už osm týdnů před?
Zkrátka co je nejvýhodnější?

Lendeš
Kelišová 5279 příspěvků 02.10.18 14:12

@teryk92 Záleží na tobě jak si ten nástup zvolíš v rozmezí 6-8 týdnů před porodem, PPM bude v každém případě 28 týdnů. Ani skutečný termín porodu to nijak neovlivní. Když nastoupíš 6 týdnů před, tak budeš o 2 týdny déle pracovat a mít o 2 týdny déle mzdu. Někdo ale už chce mít radši volno. A v některých případech to může ovlivnit pak nárok na řádnou dovolenou co se týče počtu dní dovolené.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a... číst dále >

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Články z Expres.cz

Dejte pokutu všem, nebo si na vás došlápneme! Kristelová s Řepkou vyhrožují úřadu.

Rádi prohlašují, že jim jsou výpady vůči jejich vztahu lhostejné. Ve... číst dále >

„Co je to Řeporyje?“ Venkov s výhodami města, kde se občas střílí. A Novotným

Nejstarší písemná zpráva o Řeporyjích je z roku 1277, kdy je Přemysl Otakar... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jsem zvědavá, do světa mě to táhne pořád, říká Marta Jandová

Její kapela Die Happy patřila k nejpracovitějším v Německu, za pětadvacet let... číst dále >

Příběh Jaroslava: Svatba, nebo rozchod. Nedokážu se rozhodnout

V životě by mě nenapadlo, že se dostanu do situace, kdy si nebudu vědět rady... číst dále >