Peníze, finance - rozdělení financí v páru

Anonymní
21.4.20 11:21

Peníze, finance - rozdělení financí v páru

Dobrý den, prosím vás o názory na můj problém. Zkusím to napsat stručně.

Je mi 24 a 4 roky jsem s jedním přítelem, máme se rádi od 15 let, začali jsme spolu chodit a rozhodli jsme se pro společný život. Pořídili jsme dům, který rekonstruujem. Peníze nám nezbývají, protože furt jsou nějaké poplatky na barák. Do toho máme i splátku 13 000 a já jsem teď otěhotněla.

On se najednou bojí peněz. Vydělává 19 000, já vydělávala 25K, ale teď dostanu mateřskou 15K a rodičovskou potom asi těch 12K. Doteď jsem platila celou splátku 13 000 a nyní chci, abych platila pouze 8, protože když budu pobírat 12, nic mi nezbyde. A jemu taky ne. Jsem smířená s tím, že budeme žít šul nul. On si chce vzít další půjčku a ponížit tak splátky. Já to chci zvládnout.

Do toho se semnou chtěl i rozejít. Začíná se to prostě komplikovat kvůli nečekanému těhotenství a penězům. Myslím si, že je možností spousta, ale moje otázka zní. Máte zkušenosti s takovou situací? Málo peněz, výdaje cca 34 000 a příjmy 36 000 partner neochotný vydělat víc a také platit víc než žena. Dokud to bylo 50 na 50, tak problém nebyl, co?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

18074
21.4.20 11:27

Co na tohle chceš napsat? Plánuj, že na dítě budeš asi sama, dítě pojmenuj po sobě a příprav se na prodej baráku a že bude ještě tóčo se splacením půjčky a rozdělení toho, co zbyde…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1804
21.4.20 11:28

Tak to je dobrej idiot :potlesk:
Jinak dobre, kdyz na pul, tak na pul. Bude hlidat 12hodin denne a ty muzes na brigadu. Do spolecne kasy date kazdy stejnou castku a je to. Vse mate psane na pul?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
34583
21.4.20 11:31

Dalsi pujcka je blbost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20718
21.4.20 11:36

Co na to říct. Určitá finanční negramotnost s pojená s neochotou zvýšit příjem, neznalost bezpečného sexu a nefungující komunikace a zdravý rozum.
To je tak, když se těhotní s přátely a ne partnerem na celý život (ať už s papírem nebo bez).
Hlaně s eještě víc nezadlužujte. Doufám, že ti tu stávající půjčku máte na něco rozumného jako hypotéka a ne na nějaké číčoviny.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4638
21.4.20 11:39

Tak jste se měli chránit. Je super, že rekonstruujete, ale teď se dítě fakt nehodí. V rodině vám bezúročně nemůžou půjčit??

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
295
21.4.20 11:40

Nekomentuju. 8o :roll: :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2702
21.4.20 11:40

Pojem nečekané těhotenství neznám. :dance:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
579
21.4.20 11:46

Tak partnerovi vysvětli, že jste v tom oba a prostě to nějak musíte dát. Budete mít 31 tis (19 jeho + 12 tvoje, možná + nějaký to zvýhodnění na dítě v daních, to je asi 1000 kc/měsíc). Takže 31 tis., poplatek na bydlení z toho 13, zůstane vám 18 tis na život, tak 8 tis dáte za jídlo a drogerku a máte 10 na ostatní věci (pojištění, mobil, benzin, dělání rezervy). Podle mě to jde, ale bude to náročné a musíte se tomu oba přizpůsobit, přijmout to a vidět „světlo na konci tunelu“ až půjdeš do práce, popř. dřív na nějaké brigádě.

Edit. Teď to čtu a doufám, že chápu dobře 13 tis. jako hypotéku. A nikde nevidím energie (inkaso), nooo, nevím, nevím, asi budete víc na hraně než si teď představuješ a budete muset hodně počítat a přidat brigády.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
193
21.4.20 12:01

Ja si zasa myslim, ze obavy tvojho priatela su na mieste. Uz to, ze rekonstruujete dom z tak relatvne nizkych prijmov, pricom bolo jasne od zaciatku, ze na nejaku matersku casom pojdes…Ak uz teraz mate obcasne problemy, ked pride dieta a dlhodobo zit na hrane bez penazi, tak tieto veci budu predmetom hadok. Nic ine ako to, aby si priatel nasiel ovela lepsie platenu pracu. To je jedine najschodnejsie riesenie. Zit z celkoveho prijmu 34 000,–, kde len hypo je 13 000, nie je nic moc, obzvlast, ked pride dieta. Ako to mate s rodicmi? Mozu vam nejako financne pomahat pocas materskej?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20718
21.4.20 12:07

@majkakajka Rodiče bych do toho moc netahala.
Prostě buď budou muset navýšit příjem (chlap lepší práci nebo nějaké brigády/melouchy), a barák dát do narození dítěte do kupy tak, aby to bylo obyvatelné (holt nebudou mít vymazlený barák a nebudou to mít hned) a sakra přemýšlet, kde ty peníze, co mají k dispozici na měsíc, nechají.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
597
21.4.20 12:22

S takovými příjmy jste vůbec dostali půjčku s tak vysokou splátkou 8o obavy Tvého přítele jsou naprosto oprávněné, vždyť vám nebude vůbec nic zbývat, stačí nějaký menší průšvih a jste v pasti… Zatlač na přítele, ať změní práci proboha, za tyhle peníze se dneska nedělá snad už ani nikde ve výrobě u pásu, u nás mají i strojnící min. o 10.000 víc…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
129
21.4.20 12:27

Bože…proč si pořizujete barák = něco stojí, zpravidla i více než rozumný byt cca 2+1 či 3+1 akorát pro rodinu, do toho ho rekonstruujete = další peníze, když na to nemáte?! Jestli si dítě chceš nechat, tak prostě prodejte barák, akorát vás to sežere zaživa a zničí vztah úplně a pořiďte si byt, třeba ten 3+1. Krásně Vám to na vyjdou peníze z toho baráku a ještě zbude asi navíc, kdyby vám teda příjmy klesly, což teď s dítětem klesnou. Nic víc, nic míň. Je jen otázkou času, kdy si kvůli svým nedostatečným příjmům vezme první, druhou, třetí a další půjčku. Jednou to bude na novou pračku, jednou na kočárek, potřetí bude potřeba opět něco jiného, na co prostě mít nebudete, protože nebudete mít vůbec žádné našetřené peníze. Měsíční splátky se Vám takhle budou stále navyšovat až na to prostě mít nebudete a budete oba dva ještě víc nešťastní a zoufalí. Ale hlavně budete mít barák…k tomu nezrekonstruovanej…super :palec:

Jinak bych chlapovi řekla, že když chce jet 50 na 50, tak po tvé mateřské nastoupí on na rodičovskou, však si stejně vydělávala víc než on, a on ať z RD teda platí polovinu všeho.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
193
21.4.20 12:35

Naozaj jedine riesenie, aby zmenil pracu. Snazte sa prerobit v dome veci, ktore su nakladne- kotol napr., nabytok mozes mat aj starsi. Mne sa po nastupe na matersku hned pokazila pracka, cize je potrebne mat aj rezervu na taketo veci. Rodicia sa ani sami neangazuju s pomocou? Ja mam dceru staru ako si ty. Tesim sa uz teraz, ze jej budeme moct prispiet na vybavu domacnosti alebo aj vybavu pre dieta. Beriem to ako samozrejmost z nasej strany.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21.4.20 12:49

Děkuji

Všem děkuji za komentáře! Je to můj první příspěvek. A doplním tedy informace.

1. V prosinci mě požádal o ruku, takže já s ním chtěla být celý život.
2. Barák je naštěstí napůl. Ze začátku jsem teda byla blbá a souhlasila jsem, že to bude na něj, pak jsme to ale naštěstí změnili.
3. Půjčku máme 8 tis. u banky (na 6 let) a 5 tis. u jeho otce. Těch 5 já teď nechci platit, abych šetřila na mimi.
4. Moji rodiče jsou oba pracující a mají dostatek prostředků. Pokud zůstanu sama, budu v klidu. Dítě ale nebude mít kompletní rodinu. Nabízeli nám byt nad babičkou, který bychom bývali museli rekonstruovat. Já to chtěla. Snoubenec chtěl stát na vlastních nohách a nepodřizovat se nikomu z mé rodiny.
5. Jeho rodina: Otec dost bohatý rentier a bere podporu od státu a šmelí, co jde :?. Splácíme mu těch 5 tis. a teď nás právě tlačí do zastavení baráku, další půjčky a chce své peníze zpět. :think: Jeho Mamka je zas naopak chudá, většinu života živila přítele jeho babička.
6. Plánuji jít do práce brzy. Jsem schopná si vydělat i na mateřské a rodičovské, ale do těch příjmů s tím nepočítám, nejsou to 100% jisté peníze.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama