Penze jednou skončí, důchodci by měli pracovat, říká Pilný

3657
29.5.17 13:43

Penze jednou skončí, důchodci by měli pracovat, říká Pilný

http://echo24.cz/…istr-financi

Pilný, který je předsedou hospodářského výboru sněmovny za ANO a bývalý šéf českého Microsoftu, je přesvědčený, že důchodový systém jednou zanikne. „Penzijní systém samozřejmě dojede, dřív nebo později. Je třeba hledat cesty, jak z toho. Zatím se to nikomu nepodařilo. Moje děti nebudou dostávat důchod, z čeho by to proboha bylo? Musejí se o sebe postarat a šetřit si na stáří. Přemýšlet o tom, zda si koupit auto, jezdit na Seychely,“ míní Pilný, podle kterého si budou muset lidé buď našetřit – anebo pracovat.
Třiasedmdesátiletý budoucí ministr financí nevidí problém v tom, aby důchodci pracovali, prý by se tím vyřešil nedostatek pracovních sil. „Ti lidé mohou ještě pracovat. Nemohou řídit třeba autobus, ale mohou pracovat. A my budeme potřebovat, aby pracovali, protože je tady zoufalý nedostatek pracovních sil. Je potřeba jim dát příležitost vzdělávat se, socializovat, měli bychom jim zlevnit internet,“ řekl Pilný pro Právo.

Pilný si nepřipouští, že někteří lidé mohou být po desetiletích práce prostě už unavení. „Dívám se na ně očima vrstevníka. Říkám ale, že se musí diferencovat. Určitě sedmdesátiletý člověk nebude řídit autobus, ale může sekat v parku trávu,“ navrhuje Pilný. Tím by se podle něj měl vyřešit problém se stárnoucí populací a s tím svázaný důchodový systém.“

Co na to říkáte, je to reálné? Odpustíte si tedy raději tu dovolenou na Seychelách a budete si šetřit?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

3391
29.5.17 13:45

Tak hlavně že se platí důchodové pojištění, jenže z toho se bere na teď a do budoucna pro nás nic nezbyde

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3657
29.5.17 13:50
@Elishka1 píše:
Tak hlavně že se platí důchodové pojištění, jenže z toho se bere na teď a do budoucna pro nás nic nezbyde

No právě. To mi přijde poněkud nespravedlivé. Nemám nic proti současným důchodcům, ale přijde mi nefér, že my odvádíme dnes jim a sami sobě máme šetřit. Kdybychom na ně neodváděli nebo měli jinou úlevu, třeba na daních, tak řeknu dobře, z takto uspořených peněz budu šetřit na důchod. Ale takto? Přijde mi to někdy jako výsměch. Hlavně u některých důchodců, kteří přišli k bytu v privatizaci apod., mají vysoké důchody, zatímco mladí mají hypotéky do důchodu, který vlastně možná ani nebudou mít. A ještě chce Pilný zavádět školné na VŠ. Nevím, jak to lidi tedy z těch nuzných českých platů vše poplatí. Potom by tedy měli snížit odvody, když stát už nebude plnit některé své funkce a člověk se má zajistit sám.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3460
29.5.17 13:51

nesmysly o Seychelách..

Světě div se, mnoho lidí makalo celý život a na Seychely stejně nemají. Takže nějaké úvahy zda si raději zaplatit Seychely nebo důchod jsou zcela mimo. Drtivá většina lidí si platí soc a důchodové pojištění a jak s tím stát v současnosti nakládá není až tak jejich věc. Lidé také nemohou za to, jakým způsobem bylo naloženo s důchodovým fondem, který rozpustil Klaus.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3657
29.5.17 13:53
@Heinich píše:
Světě div se, mnoho lidí makalo celý život a na Seychely stejně nemají. Takže nějaké úvahy zda si raději zaplatit Seychely nebo důchod jsou zcela mimo. Drtivá většina lidí si platí soc a důchodové pojištění a jak s tím stát v současnosti nakládá není až tak jejich věc. Lidé také nemohou za to, jakým způsobem bylo naloženo s důchodovým fondem, který rozpustil Klaus.

No právě, přijde mi to od něj nehorázné. Takto mohou uvažovat lidé s platy 100 tisíc a více, ale běžní rozhodně ne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5900
29.5.17 13:55

Já už několikrát jsem slyšela od lidí, většinou těch co se zajímavý o potiliku a asi i zkušenost.. že si máme začít šetřit, že důchod ani mít nebudem.. Jsem ročník 81, tak o důchod se fakt zatím nezajímám..
Nejhorší na tom, že, že okolo mám lidi co jedou nadoraz teď v mládí, že prostě nemají z čeho šetřit a to nejezdína dovolené..Takže o to neni o tom, že lidi mají peněz nazbyt a neví co - jestli jezdit po dovolených a nebo šetřit..
Aspoň zatím jsem nepotkala nikoho, kdo by nepočítal korunu s tím, že opravoval třeba dům a nebo se mu pokazilo auto, musel koupit nové a tak.. ne z rozežranosti..

Příspěvek upraven 29.05.17 v 13:57

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
281
29.5.17 13:56

Ono asi hodne zalezi na profesi, delnici a remeslnici manualne pracujici od cca dvaceti vkuse do sedesati toho maj fakt dost, zdravi (hlavne zada a ruce) casto odrovnane, takze po nich chtit, aby pracovali do sedmdesati asi pujde tezko… jasne urcite by privitali nenarocnou brigadu na vratnici i kvuli zpestreni vsednich dnu, ale kolik takovych mist bude? oproti tomu intelektualne pracujici na tom jsou mnohdy v sedesati tak dobre, ze se do duchodu nechystaj a ve sve profesi dal zvladnou pracovat, takze tito rozhodne na stary kolena nebudou v parku sekat tu travu, coz by bylo pod jejich dosavadni profesni uroven…

takze jako uvaha dobry, ale realne asi tezko…

a o tom, ze casem nebude na duchody, tak to se obecne vi, ale malokdo z dnesnich mladych, kterych se to bude tykat, si s tim dela hlavu… no a dnesni predduchodci zatim muzou byt v klidu… aspon do dalsi velke ekonomicke krize…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
40144
29.5.17 14:00

Ve své podstatě má pravdu. Současný důchodový systém je neudržitelný. Stačí se podívat, kolik se ročně vyplatí na důchodech, jak populace stárne a kolik se rodí dětí, které budou na své rodiče vydělávat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
376
29.5.17 14:00

Kdybych měla napsat, co si o tom chlapovi myslím, tak mě navždycky smažou.

Dělal někdy manuálně? Xxxxx, hlavně, že se dívá na vrstevníky očima vrstevníka. Mě praskne žilka a budu tahat nohu nebo co z takového názoru. Kdyby někdy makal, byl by ztrhaný jak plakát a byl by rád za odpočinek a ne takové cypoviny proboha. Fakt si musím sedět na prstech, protože co si myslím napsat nemůžu!!! :cert:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3460
29.5.17 14:01

paradox

Ono je to trochu paradoxní. Zatímco se tvrdí, jak na penze zaručeně nebude, současným důchodcům penze neustále rostou.

Příspěvek upraven 29.05.17 v 14:06

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3460
29.5.17 14:03
@chuanita píše:
Kdybych měla napsat, co si o tom chlapovi myslím, tak mě navždycky smažou.Dělal někdy manuálně? Xxxxx, hlavně, že se dívá na vrstevníky očima vrstevníka. Mě praskne žilka a budu tahat nohu nebo co z takového názoru. Kdyby někdy makal, byl by ztrhaný jak plakát a byl by rád za odpočinek a ne takové cypoviny proboha. Fakt si musím sedět na prstech, protože co si myslím napsat nemůžu!!! :cert:

Kdyby tento člověk někdy normálně pracoval, nemusel by být rovnou ztrhaný, ale rozhodně by neměl takovéto příšerné názory..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3657
29.5.17 14:07
@Heinich píše:
Ono je to trochu paradoxní. Zatímco se tvrdí, jak na penze zaručeně nebude, současným důchodcům penze neustále rostou.

No právě, na naše nebude, ale současným rostou, i když málo…Jak si mají lidi šetřit na tak dlouhou dobu? Pokud bude inflace každý rok 3 %, tak za 20 let, je to 60 %, tak co lidem z těch naspořených peněž zbyde? A kde je zaručen výnos aspoň ta 3 %, aby to pokrylo inflaci? Na spořících účtech v bance ne, takový výnos lze dosáhnout z nájmu bytu, i vyšší, ale kdo zase má na to, aby si kupoval byty jako investici? A investovat do podílových fondů a akcií bych si netroufla.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3691
29.5.17 14:10

@Kaliopa Souhlasím s tím, že si máme na důchod šetřit každý sám, alespoň částečně. Jenže jak, a u koho? Velká důvěra v soukromé penzijní fondy není, a tomu se v současném světě, kdy se rozkrade téměř všechno, ani není co divit.

Já bych si to představovala tak, že by se odvádělo do průběžného systému (do kterého se teď odvádí všechno), ale méně, a další část by šla na soukromé ponzijní spoření.

Řeči o tom, že máme málo pracovních sil - no tak zase zrušme tú 9. třídu, a máme rázem o 90.000 pracujících více.. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3657
29.5.17 14:12
@J_Doe píše:
@Kaliopa Souhlasím s tím, že si máme na důchod šetřit každý sám, alespoň částečně. Jenže jak, a u koho? Velká důvěra v soukromé penzijní fondy není, a tomu se v současném světě, kdy se rozkrade téměř všechno, ani není co divit.

Já bych si to představovala tak, že by se odvádělo do průběžného systému (do kterého se teď odvádí všechno), ale méně, a další část by šla na soukromé ponzijní spoření.

Řeči o tom, že máme málo pracovních sil - no tak zase zrušme tú 9. třídu, a máme rázem o 90.000 pracujících více.. :nevim:

No právě. Těch pracovních sil není málo. Jde spíše o to, že firmy v ČR vyrábějí velmi levně, a proto se jim daří získávat velké množství zakázek, pro které potřebují zase levnou pracovní sílu. Je to tak trochu začarovaný kruch. Ty výrobní firmy potřebují lidi, hodně lidí, ale také hodně levných, protože jinak by tolik nekázek neměly. K čemu je české ekonomice chrlit hromadu levných součástech vyráběných levnou pracovní silou? Kam nás to posune? Chybí hlavně lidi do výroby.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3460
29.5.17 14:34
@Kaliopa píše:
No právě. Těch pracovních sil není málo. Jde spíše o to, že firmy v ČR vyrábějí velmi levně, a proto se jim daří získávat velké množství zakázek, pro které potřebují zase levnou pracovní sílu. Je to tak trochu začarovaný kruch. Ty výrobní firmy potřebují lidi, hodně lidí, ale také hodně levných, protože jinak by tolik nekázek neměly. K čemu je české ekonomice chrlit hromadu levných součástech vyráběných levnou pracovní silou? Kam nás to posune? Chybí hlavně lidi do výroby.

Máte pravdu, ovšem je tu problém, že právě záměrem NENÍ nás někam posunout..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama