Penzijní zajištění a investice – plán od fin. poradce

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Lugerr
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.07.19 07:13
Penzijní zajištění a investice - Plán od fin. poradce.

Dobrý den, na doporučení od známého jsem se nezávazně sešel s finančním poradcem, který spolupracuje s firmou OVB. Investicím rozumím jen velmi povrchově a okrajově. Rád bych se vás tedy zeptal na názor ohledně možností, které mi připravil. :)

Je mi 22 let a jsem na volné noze. Příjmy zatím kolísají a řeším za a) zajištění příjmu v případě úrazu a za b) zajíštění na důchod. Menšímu riziku jsem nakloněný, ale zatím mě představa „zamknutí“ peněz do nějakého produktu na více než 40 let upřímně děsí… Další otázka je, zda dané porduty vůbec potřebuju a zda je poradce nenavrhuje s ohledem na svůj vlastní zisk. Nemám k tomuhle vybudovaný dobrý vztah, ale třeba se bojím zbytečně.

Budu rád za jakýkoli názor a případně za nasměrování někam, kde si budu moct více zjistit.

Díky!

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Zumpa
Ukecaná baba ;) 1147 příspěvků 23.07.19 08:21

Určitě bych si nechal poradit od nějakého negramota z OVB

Lugerr
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.07.19 08:38

@Zumpa Jo jo… Toho se taky bojím. Nemůžu si pomoct, ale těmhle poradcům jde jen o provize. Pokud však znáte někoho, kdo to dělá naopak - lidsky, dejte prosím vědět. Hlavně třeba co mě zajímá, je tohle. Dejme tomu, že bych chtěl mít v důchodu rentu 20 000 měsíčně. Spočítám si teda, že budu potřebovat do důchodu naspořit dejme tomu 4 miliony. Jenže co když bude mít za 43 let 20 000 korun hodnotu jako dnes 5 000? :nevim:

anupati
Kelišová 7031 příspěvků 23.07.19 08:40

Taky jsme řešili přes fin. poradce a jako ano…dobrý…když jsem s tím po 20 začala, tak jsem měla stejné pocity jako ty… Ale, teď mám před 40 a už to vidím fakt jinak. Jak ten čas letí :lol: Navíc když vhodně zvolíš produkty, tak to nutně neznamená peníze zamknout na 40 let… Pojištění je spíš ve smylu pojištění, to nejde brát úplně jako spoření, i když je příjemný bonus, že je tam i nějaké kapitálové zúročení. Spoření na důchod…znovu - chce to mít vhodně zvolené produkty. Na druhou stranu důvěřuj, ale prověřuj. Mě se vyměnil poradce, ten předchozí x let nepřijel na servisní schůzku a než kdesi cosi…tak jsem zjistila, že mi poměrně velký balík „hnil“ na rezervním účtu, protože to bylo původně zamýšleno jinak, že peníze dřív využiju, krátkodobá rezerva, což se nestalo, ale střádala jsem je x let dál. Jenže stejně, jako kdybych to házela pod polštář. Za těch dejme tomu 10 let, mi mohli vydělat na jiném produktu např. 200 tisíc a teď když jdeme stavět, tak věř, že by se vážně hodily… Poučení veliké. Prostě jsem si řekla, že mi vše nastavil poradce a ve shonu mateřských atd. jsem byla hrdá, že jsem na rezervu zvládla nešáhnout a ještě spořit…a jaxi jsem zapoměla uvažovat sama za sebe. Radit ti konkrétně k produktům nebudu, ale jestli už teď máš pochybnosti, tak to není dobrý. Nebo ti to správně nevysvětlil. Vždycky je třeba nastavit strategii kompletně, vzhledem k tvým cílům a máš obrovskou výhodu těch let. Nejvíc se množí peníze na dlouhodobých produktech :nevim: Zkus oslovit ještě někoho jiného a neboj se toho.

anupati
Kelišová 7031 příspěvků 23.07.19 08:41
@Lugerr píše:
@Zumpa Jo jo… Toho se taky bojím. Nemůžu si pomoct, ale těmhle poradcům jde jen o provize. Pokud však znáte někoho, kdo to dělá naopak - lidsky, dejte prosím vědět. Hlavně třeba co mě zajímá, je tohle. Dejme tomu, že bych chtěl mít v důchodu rentu 20 000 měsíčně. Spočítám si teda, že budu potřebovat do důchodu naspořit dejme tomu 4 miliony. Jenže co když bude mít za 43 let 20 000 korun hodnotu jako dnes 5 000? :nevim:

Tak je lepší nemít nic, uvalit to teď, protože kdoví, co bude a…pak se uvidí? :think:

BelAir
Kecalka 149 příspěvků 23.07.19 08:42

Ve zkratce - invalidita v téhle částkách nic neresi. Trvalky v tyhle částce nic neřeší. Smrt - ty máš nějaký dluhy, ženu, děti? Jestli ne, zbytečná. Pojisteni neschopnosti a hospitalizace - radši si nasetri bokem půlroční výdaje. Investice do futurefarming riziková, pokud o těch 50k můžeš přijít, tak proč to nezkusit. Investice do consequ s takovými poplatkama? Hmm, radši bych si sedla na seminář Fio o primem investovani do akcií.

Edit: nejlepsi investice do důchodu je vlastní bydlení. Tím bych začala.

Lugerr
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.07.19 08:46

@anupati Díky za odpověď! :) No, pochyby mám čistě z důvodu toho pro mě neskutečně dlouhodobýho horizontu a taky z toho, z čeho je placenej poradce. Což jsou samozřejmě provize. Sám si posílám zatím jen tisícovku měsíčně do akcií a další tisícovku do půjček. Ale mám nad tím osobní dohled, můžu peníze kdykoli vybrat a poplatky jsou taky minimální. Cca 1% měsíčně. U tohohle si prostě nejsem jistej. :? Nelíbí se mi, že mě tak nahání. Takže to skončí tak, že mu řeknu rezolutní NE. V pondělí mi to představil no a v pátek už chce volat, aby věděl, jaký smlouvy má připravit. Jediný co mě trochu zaujalo je to pojištění.

Lugerr
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.07.19 08:50

@BelAir Vnímáme to podobně. Z každýho příjmu si odkládám 20% bokem a ty se dělí do obálek Investice, Finanční rezerva a Cestování. Fin. rezerva má sloužit právě jako pokrytí výdajů v případě nenadálý události, případně když by odešel počítač nebo foťák. To je vybavení, který potřebuju k práci.

Cenarius
Ukecaná baba ;) 1040 příspěvků 23.07.19 08:51

@Lugerr a) zajisteni prijmu proc? Nepisete nic o rodine a hypotece, to jsou jediny relevantni duvody, jinak je lepsi mit nasetreno par platu bokem
B) zajisteni na duchod je nejlepsi vlastni nemovitos, jinak neco malo do toho penzijka, kdyz stat pridava. A jinak bych asi bral ruzne fondy apod., kazdopadne 20tis mesicne je uplny nesmysl. Setrit cely zivot jako blazen, jelikoz vubec nevite jak na tom zdravotne budete a jestli si ty penize vubec uzijete. Udelejte si deti, ty spravne vychovejte a udelate nejlip ;)

Lugerr
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.07.19 08:52

@anupati Ne ne. Myslel jsem to tak, že by se mělo spořit / investovat víc. Že mít do důchodu 4 mega asi nebude úplně ideál. :(

anupati
Kelišová 7031 příspěvků 23.07.19 08:56

@Lugerr Jako náš poradce teda chtěl mrtě informací, v časovém horizontu, aby se nám nastavovalo něco na míru. A vysvětlil nám opravdu hodně. Ten první byl hodně dobrý taky, jenže přestal stíhat, posunul se někam výš v rámci firmy. A ano, je to strategie a víš, že se z toho musí ti poradci živit. Na druhou stranu pokud to někdo dělá dobře, je to i dobrá služba. Já jsem teď převáděla životko. Vyplatí se mi to. Dosáhnu za menší částku lepších výsledků, takže i když budu tratit něco na poplatcích, tak v tom dlouhodobém horizontu to mám za 2 roky zpět. Vzhledem k tomu, že jsem byla posledních x let na mateřské, tak jsem ani neuplatňovala do daň. přiznání, takže naspořené peníze můžu vybrat a ne je převádět do dalšího produktu. A když jsme nastavovali podmínky, tak mě právě rozumně odradil od mých požadavků. Třeba smrt při autonehodě nebo pracovní neschopnost od 29. dne. Jo v tom prvním se mi hodila, protože jsem měla obě těhotenství riziková a byla brzo doma…takže jsem pojišění pracovní neschopnosti využila na plný pecky. Ale teď už to pro mě nemá smysl…jen jsem to já chtěla nastavit stejně a poradce mě odradil a dal důraz spíše na částky na invaliditu, smrt apod. Fakt to chce najít někoho, kdo to zpracuje v souvislostech…

Zabza2
Kecalka 127 příspěvků 23.07.19 10:01
@Lugerr píše:
Dobrý den, na doporučení od známého jsem se nezávazně sešel s finančním poradcem, který spolupracuje s firmou OVB. Investicím rozumím jen velmi povrchově a okrajově. Rád bych se vás tedy zeptal na názor ohledně možností, které mi připravil. :)

Je mi 22 let a jsem na volné noze. Příjmy zatím kolísají a řeším za a) zajištění příjmu v případě úrazu a za b) zajíštění na důchod. Menšímu riziku jsem nakloněný, ale zatím mě představa „zamknutí“ peněz do nějakého produktu na více než 40 let upřímně děsí… Další otázka je, zda dané porduty vůbec potřebuju a zda je poradce nenavrhuje s ohledem na svůj vlastní zisk. Nemám k tomuhle vybudovaný dobrý vztah, ale třeba se bojím zbytečně.

Budu rád za jakýkoli názor a případně za nasměrování někam, kde si budu moct více zjistit.

Díky!

Jsi hodně mladý. Máš už vlastní bydlení? Pokud ne, tím bych začala. Máš ženu a děti? Nemyslíš, že časem mít budeš? I kdybyste pak bydlení chtěli jiné, tak to první můžeš mít na pronájem. V tomhle věku, pokud plánuješ investici na důchod, tak určitě nemovitosti - jak pro sebe na bydlení, tak případně na pronájem.

Ivan PPZ
Kelišová 5899 příspěvků 23.07.19 18:57
@Lugerr píše:
Dobrý den, na doporučení od známého jsem se nezávazně sešel s finančním poradcem, který spolupracuje s firmou OVB. Investicím rozumím jen velmi povrchově a okrajově. Rád bych se vás tedy zeptal na názor ohledně možností, které mi připravil. :)Je mi 22 let a jsem na volné noze. Příjmy zatím kolísají a řeším za a) zajištění příjmu v případě úrazu a za b) zajíštění na důchod. Menšímu riziku jsem nakloněný, ale zatím mě představa „zamknutí“ peněz do nějakého produktu na více než 40 let upřímně děsí…

Obecně se zajišťují výdaje, nikoli příjmy, protože by to bylo velmi drahé. Příjmy můžete mít 50.000 měsíčně, zatímco výdaje třeba jen 30 a zbytek spoříte. Navíc se musí počítat i s případnými dávkami, co by člověk dostal třeba od státu- inv. důchod a pod.
Zajišťovat se pro případ úrazu je poměrně časté, ale ne až tak nutné. Resp. proti nějakému velkému úrazu ano, proti trvalým následků a invaliditě úrazem také. Jenže člověk se do invalidního stavu dostane zhruba v 92% případů vlivem nemoci a na úraz zbývá jen těch 8%. Takže mít pojištěn úraz a nikoli třeba vážná onemocnění a invaliditu nemocí je nedobře. Také je důležité, jestli klient žije sám a nikdo na něm není fin. závislý (manželka, děti, rodiče)… Pak nemá smysl pojišťovat smrt na částku vyšší, než třeba 100.000 (aby nikdo nemusel platit pohřeb).
Se zajištěním na důchod je dobře začít „brzy“, i když i mezi poradci (slušnými) panuje i názor, že mladý člověk ať si raději zpočátku užívá, cestuje, získává zkušenosti, jazyky a spořit začne třeba ve 30…

Lugerr
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.07.19 19:08

@Ivan PPZ Ivane, díky moc za odpověď! :) Proberu to s ním a už teď vím, že podpis nebude. Nechal jsem si to projít hlavou a prostě tomu člověku nedůvěřuju. Není přece možný, aby se mnou dvě hoďky mluvil, pak mi připravil na výběr tohle a pak přinesl smlouvy na podpis. Možná to moc hrotím, ale mezi klientem a poradcem by měl vzniknout vztah založený na důvěře. A ten nevznikne hned. Navíc mi na poslední schůzce vrazil do ruky asi 10 letáku, se slovy ať je rozdám někomu, o kom si myslím, že by potřeboval pomoct. :nevim:

Ivan PPZ
Kelišová 5899 příspěvků 23.07.19 20:04

Já to nemyslel tak, že ten poradce píše blbosti… Ale- teď jsem si zvětšil tu modelaci. Jsou tam vysoké částky na smrt, dokonce i úrazem- v principu na cca 1 mega s poklesem. To byl požadavek klienta, tedy @Lugerra? Vývoj hodnoty PJ (jednotek- tedy fondu) tam správně píše, že záleží na budoucím vývoji. Jak s tím ale koresponduje „zajištěna měsíční renta“? Platí se v těch variantách zhruba 600 za rizika a 1800 na investice. To je ne až tak super zajištění rizika- trvalé následky pro menší stupně poškození nedávají moc peněz a ty vysoké částky (díky progresi) jsou sice hezké, ale pravděpodobnost dosažení je malá. Celkově je to hodně na úrazy a chybí ostatní věci (varianta 2. něco má, ale na nízké krytí). Nicméně- ty úrazy jsou asi na požadavek klienta. A na konci- ten dluhopis, to je spíš legrace. Že má nějaký dluhopis výnos 10% p. a. je pěkné, ale dluhopis je splatný za 6 let a do té doby může tahle začínající firma 4× zkrachovat. Hodnota dluhopisu pak může být NULA. Takže jsem sice dostal třeba 4× 10% (mínus daň), ale vlastní vklad skončil -100%.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama