Pěstounská péče horší než děcák?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.09.19 15:18
Pěstounská péče horší než děcák?

Co byste si mysleli o následující situaci? Jedni lidé mají již dospělé děti a zažádali si o pěstounství, prošli nějakým tím kolečkem psychologů, školení…prý výborně, nevím jak to funguje. Btw. Byl by někdo ochotný mi to vysvětlit? :andel: Vzali si do pěstounské péče holku, měla 4 roky, po 6 letech dostali ještě druhou holku, asi 3letou. Pracovní dobu mají normální, od rána cca do 3, do 5. Občas k nám jezdí na návštěvy, a popravdě když to vidím, přemýšlím, jak těm dětem pomoct. :think: O holky se nikdo nestará, celé dny jenom leží u televize. Mají obrovský, relativně pěkný dům, ale asi v životě v něm nikdo neuklízel. „Maminka“ nevaří, nikam s nimi nechodí. Jejich jediný program je ječet po té mladší, protože je to prostě ještě dítě a „zlobí“ - poutá na sebe pozornost, řekla bych. Jinak se jenom válí u televize. Právě ta starší si občas posteskne, že „rodiče“ jenom křičí a jsou pořád unavení. Chodí ve starých hadrech ještě po těch jejich dospělých dětech. Nebyli snad jinde než na dvorku. To mi řekněte, proč si takoví lidé berou děti z děcáku? Jak jako mohli projít těmi psycho testy? Asi už jsou prostě starší a nechce se jim někde běhat po hřišti s dětmi, ale tak sakra PROČ do toho šli, co čekali? Kolikrát si říkám, jestli tohle je opravdu ta správná cesta, kterou potřebují holky k dospívání, jestli by se jim porozumění a podnětů nakonec nedostalo víc v tom dětském domově. :think:

Reakce:
smurfka
Vesmírná mluvilka 31822 příspěvků 1 inzerát 06.09.19 15:20

Protože za to jsou slušné prachy…jako přivýdělek dobrý. :nevim:

cancerka
Ukecaná baba ;) 2143 příspěvků 06.09.19 15:20

Nejde tam o peníze? :think:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.09.19 15:23

No však jo, ale jako kde jsi, OSPODE? Někde jsem slyšela snad o třiceti tisících měsíčně. Ale jak je to možné, že takoví labilní líní lidi vůbec projdou těmi psychotesty, když každý říká, jak je to náročné. A jako proč se o ně dál třeba OSPOD nebo z toho děcáku nezajímají? Naivně jsem si myslela, že tady těch orgánů na ochranu dětí se kolem toho pohybuje až dost, tak že jde třeba o ty děti a ne o prachy. :poblion:

Uživatel je onlineMarkéta80
Hvězda diskuse 46295 příspěvků 06.09.19 15:24

To je snad jasné proč. Peníze na dvě děti špatné nejsou ;)

Heivka
Závislačka 4373 příspěvků 06.09.19 15:29

Tak pokud je to opravdu tak strašné proč to neoznámíte? Určitě existuje kontrolní orgán kam to můžete oznámit a oni to prošetří.

cancerka
Ukecaná baba ;) 2143 příspěvků 06.09.19 15:32
@Heivka píše:
Tak pokud je to opravdu tak strašné proč to neoznámíte? Určitě existuje kontrolní orgán kam to můžete oznámit a oni to prošetří.

přesně tak, kde není žalobce, není soudce

Lara Farseer
Ukecaná baba ;) 1446 příspěvků 06.09.19 15:39
@Anonymní píše:
No však jo, ale jako kde jsi, OSPODE? Někde jsem slyšela snad o třiceti tisících měsíčně. Ale jak je to možné, že takoví labilní líní lidi vůbec projdou těmi psychotesty, když každý říká, jak je to náročné. A jako proč se o ně dál třeba OSPOD nebo z toho děcáku nezajímají? Naivně jsem si myslela, že tady těch orgánů na ochranu dětí se kolem toho pohybuje až dost, tak že jde třeba o ty děti a ne o prachy. :poblion:

Pokud tam opravdu dochází k zanedbání péče, je to jednoznačně vina OSPOD a řešit by to měla i doprovázející pěstounská organizace.

K nám každé dva měsíce chodila paní z OSPODU, popovídali jsme si všichni, pak šla s dětmi do pokoje, aby měli soukromí. Každé dva měsíce přišla naše paní z doprovázející pěstounské organizace a řešilo se to samé.

Někdy ty návštěvy byly třeba i na dvě hodiny, měli jsme občas hodně věcí k řešení.

K tomu jsem musela navštěvovat povinné vzdělávání pěstounů a neustále nám chodili pozvánky narůzné společné akce atp.

Z popisu to vypadá, že jde pěstounům o peníze, ale já jsem v těhle soudech opatrná… taky už jsem se dozvěděla (když jsem byla na nemocenské kvůli vysoce rizikovému těhotenství), že si válím p*del doma, děti chodí jak socky a peníze na ně utrácím za sebe. (argument byly nepěkné boty 15tiletého chlapce… že ovšem byly nové a chlapec je během 14 dnů stihnul totálně dodrbat a zasvinit už nikoho nezajímalo :nevim: ).

Ono být pěstounem je dost řehole a všichni si rádi plivnou. Určitě jsou mezi nimi i lidé nehodní a možná zrovna ti vaši známí… pak má ale zasáhnout OSPOD/doprovázející pěstounská organizace. Kontrolních mechanismů je dost, někdy až na hranici buzerace a šikany a slušných pěstounů.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.09.19 15:50

@Lara Farseer Já jsem na tyhle soudy taky dost opatrná právě. Proto neběžím hned někde podávat stížnosti, ale spíš se ptám, jestli to třeba nevidím moc jednostranně. Jako v podstatě… Děti nikdo nebije, co potřebují mají, byť obnošené, asi tak vyrůstá i spousta normálních dětí, že rodiče jsou v práci a ony někde u elektroniky… Oni právě mluvili jenom o jedné návštěvě té sociální pracovnice a to se týkalo setkání s biologickými rodiči jedné z holek. Jinak těžko říct, ani si nedokážu představit, co by jim ta starší řekla. Podle mě se bojí, aby ji nedali někam jinam, nedej bože zpět do děcáku, protože to má jakousi dávnou vzpomínku na něco ne moc dobrého, už je zvyklá tam kde je, bojí se té „maminky“, aby na ni nekřičela, že jenom otravuje a není čas… :nevim: Asi ani neví, že se dá prožít život i jinak než zalezlá u televize. :nevim:

Lara Farseer
Ukecaná baba ;) 1446 příspěvků 06.09.19 16:17
@Anonymní píše:
@Lara Farseer Já jsem na tyhle soudy taky dost opatrná právě. Proto neběžím hned někde podávat stížnosti, ale spíš se ptám, jestli to třeba nevidím moc jednostranně. Jako v podstatě… Děti nikdo nebije, co potřebují mají, byť obnošené, asi tak vyrůstá i spousta normálních dětí, že rodiče jsou v práci a ony někde u elektroniky… Oni právě mluvili jenom o jedné návštěvě té sociální pracovnice a to se týkalo setkání s biologickými rodiči jedné z holek. Jinak těžko říct, ani si nedokážu představit, co by jim ta starší řekla. Podle mě se bojí, aby ji nedali někam jinam, nedej bože zpět do děcáku, protože to má jakousi dávnou vzpomínku na něco ne moc dobrého, už je zvyklá tam kde je, bojí se té „maminky“, aby na ni nekřičela, že jenom otravuje a není čas… :nevim: Asi ani neví, že se dá prožít život i jinak než zalezlá u televize. :nevim:

Jestli se jim nevěnují, je to samozřejmě špatně, pěstouni by měli být lidé, kteří těm dětem chtějí pomáhat a věnovat jim čas. Pořád si ale myslím, že ústavní výchova zanechává mnohem větší problémy… Když pominu citové strádání (poruchy citové vazby atp,), tak se ani nenaučí fungovat v reálném životě, žijí v jakési bublině a po opuštění děcáku končí v problémech - dluhy, exekuce atp.

Pokud je OSPOD nebo doprovázející organizace pravidelně nesleduje, je to špatně. Každé 2 měsíce má být návštěva, každý rok se vypracovávají (v každé organizaci zvlášť) IDP - individuální plány rozvoje, v té doprovázející org. jsme jednu dobu dělali i rkatší plány - vždycky na ty dva měsíce… to je selhání institucí, pokud to nijak neřeší.

I když je v té rodině vše v pořádku, měl by nějaký dohled probíhat. U nás fakt do puntíku dodržovaly ty dva měsíce, což už bylo na palici, ale tak co…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.09.19 17:07

Ze soudu posilame kazdy rok pěstounům dopis se žádostí k vyjádření jak probíhá péče, to samé každý rok na ospod aby provedli šetření v rodině. Takže pokud tam reálně nechodí a jen si něco vycucaji z prstu, je to chyba ospodu. U nás teda ve městě je ospod organizace k blití, takže tak. porad je pro stat levnejsi kdyz jsou deti u pestounu, nez v domove.

stinga
Echt Kelišová 9081 příspěvků 06.09.19 20:10

@Lara Farseer je tady diskuse Dcera čeká miminko a bojím se, že péči nezvládne. Četla jsi ji? Tam je to popsané, jak formální jsou ty individuální plány rozvoje a podobná lejstra :cert: Nevím jestli je to víc k pláči nebo k vzteku

Lara Farseer
Ukecaná baba ;) 1446 příspěvků 06.09.19 20:26

@stinga
Myslím že jen vcelku zezacatku a pak mi už utekla.

Mluvím že své vlastní zkušenosti pestouna. Kdy mi pravidelně hodil domu Ospod i doprovázející organizace. Kdy jsme dělali opravdu pro každého zvlášť IDP „na míru“.

Je to o lidech. U nás to třeba fachalo. Paní z Ospodu byla víc formální, paní z doprovázející naopak. Obě dvě se snažily pro děti udělat to nejlepší. Rozhodně nešlo o nějaký Ctrl C a Ctrl V.

Že na to někde kašlou, je opravdu k naštvání, ale neznamená to, že to nikde nefunguje. Kontrolní mechanismy jsou, jen by se musely poctivě využívat…

jirka00077
Stálice 98 příspěvků 06.09.19 22:04

Ahoj jsme taky se ženou pěstouni, akorád teď máme horší období. Máme v pěstounské péči nevlastní bráchy mojí ženy. Zdenda teď mu bude 6, Tomáš 7 teď začal chodit do školy. Tomáš to je dítě ADHD, je dost problémový vůbec nechápe co dělá. Tak že chodí do speciání třídy hned teď od začátku. Dle psychologa mentalita na 5 leté dítě. Tak že máme starosti, naše sociální pracovnice je bezva. Zavolá, vše s námi prodiskutuje, teď jedem na pobyt, abychom si udělali v rámci Dohody o pěstounské péči školení.

Lara Farseer
Ukecaná baba ;) 1446 příspěvků 07.09.19 06:43

@jirka00077
Moc Vam držím palce. Pribuzenská pestounka péče je v něčem mnohem horší než běžná. My máme /měli taky mě poloviční sourozence.

U vás bych viděla jako dobré, že jsou ještě vcelku malí. Určitě doporučuju probrat možnosti terapií, nevím čim si v normální rodině prošli, ale zkusit i terapii na obnovu citové vazby aby se na vás lépe navázali.

My dostali děti v jejich 12 a 15 letech
Starší ségra je už plnoleta a je to super holka, je tam pár much, ale na to, co si zažila super. Mladší brácha bohužel hodně poškozený, právě neschopný se na někoho citově navázat, jde mu pouze o něj a u kojení jeho sobeckych potřeb a k tomu používá lži, manipulace, krádeže, šikanu atp.

Bohužel myslím, že už asi není možná náprava. 3 roky jsme to intenzivně řešili, ale myslím, že už bylo pozdě :,(.

Teď se vrátil do péče matky a za sebe musím říct, že i přes velkou lítost se mi ulevilo.

Váš příspěvek
Reklama