Placení a finance ve vztahu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Freeandwild
Kecalka 153 příspěvků 09.03.19 19:30
Placení a finance ve vztahu

Ahoj. Potřebovala bych poradit. V předchozím vztahu/manželství jsem si špatně s partnerem nastavila finance - s bývalým jsme byli spolu od mých 19 skoro 8 let, nechala jsem to nějak plynout a dopadlo to tak, že i v manželství jsme měli peníze komplet oddělené, s výjimkou nákladů na energie, jídlo + nějakého malého společného spoření. Náklady jsme platili víceméně napůl, což vycházelo výrazně v jeho prospěch a výsledek byl, že na jeho účtu peníze naskakovaly podstatně rychleji než na mém… A ze společných financí se platilo opravdu výhradně jen jídlo a občas nějaká základní kosmetika jako šampon či sprcháč, ale např. oblečení, boty, líčení apod. (základní z obchodu/drogerie, žádný luxus) jsem si vždy kupovala z toho, co zbývalo mě, ani dovolená (pokud byla) se neplatila celá ze společného, ale vždy jsem musela přidat i něco ze svého… Pod kontrolou to měl komplet on a pokud jsem společné peníze na něco konkrétního chtěla, musel to odsouhlasil a dát mi je k dispozici - ke společnému účtu jsem měla kartu, ale on tam posílal peníze jen vždy s konkrétním účelem ze svého účtu, ke kterému jsem přístup neměla.
Chtěla bych se z toho samozřejmě poučit a v současném vztahu se zařídit jinak :D Ale já to prostě neumím zařídit, aby chlap něco platil za mě. V současném vztahu jsem cca třičtvrtě roku, zatím spolu nebydlíme, což je samo o sobě nevýhodné hlavně pro mě, ale byly tam opravdu objektivní důvody a brzy by se to mělo začít řešit + reálně jsme stejně každý den spolu, u něj nebo u mě. Nicméně už teď mám strach, že to zas pokazím :( Například jsme se dohodli, že dáme tedy společné peníze na jídlo. Chce, abychom oba dávali stejnou částku - přestože přítel reálně sní o dost víc a kromě toho také více vydělává, několikanásobně než já. Když podnikneme něco, co bych si nemohla dovolit, kdybych to platila za sebe komplet ze svého, tak třeba zaplatí 2/3 z celkových nákladů, ale mě to pak nechá kompenzovat tím, že nakoupím ze svého na nějakou lepší večeři, co uvařím.. a když už mě vyloženě POZVE (jako např. na večeři s náklady za oba cca do 1000 Kč - stalo se za vztah tak 3×), tak se cítí jako největší grant a ještě to pak x dní připomíná, jak mě děsně rozmazluje. Na druhou stranu nemá problém nechat mě zaplatit oběd za oba někde, kde berou stravenky, třeba…
Nevím, třeba je to tak v pořádku, ale mám prostě strach, že to zase sklouzne do toho, že chlapovi na účtě naskakujou desetitisíce za měsíc a já si šmudlám svých pár tísícovek, který stejně ve finále musím dát do opravy auta nebo podobně… jak dosáhnout toho, aby se chlap o peníze dělil? Fakt nechci, aby mi kupoval kraviny jako šperky či kabelky za tisíce nebo dovolený v exotice, ale abychom se o společné náklady podělili aspoň takovým způsobem, že to pro mě bude výhodnější, než kdybych byla sama… Aktuálně by pro mě single život vyšel asi hodně podobně, jako když jsem ve vztahu.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 Další »
Reakce:
debra.morgan
Echt Kelišová 7546 příspěvků 09.03.19 19:33

penize jsou nas obou bez ohledu na to, kolik kdo dal. po vyplatach se zaplati to co se zaplatit musi, daji se bokem penize na jidlo, benzin, neco se posle na sporeni a zbytek se rozdeli, co si se zbytkem kdo udela je na nem…

Lama Lama
Hvězda diskuse 51811 příspěvků 09.03.19 19:34
@Freeandwild píše:
Ahoj. Potřebovala bych poradit. V předchozím vztahu/manželství jsem si špatně s partnerem nastavila finance - s bývalým jsme byli spolu od mých 19 skoro 8 let, nechala jsem to nějak plynout a dopadlo to tak, že i v manželství jsme měli peníze komplet oddělené, s výjimkou nákladů na energie, jídlo + nějakého malého společného spoření. Náklady jsme platili víceméně napůl, což vycházelo výrazně v jeho prospěch a výsledek byl, že na jeho účtu peníze naskakovaly podstatně rychleji než na mém… A ze společných financí se platilo opravdu výhradně jen jídlo a občas nějaká základní kosmetika jako šampon či sprcháč, ale např. oblečení, boty, líčení apod. (základní z obchodu/drogerie, žádný luxus) jsem si vždy kupovala z toho, co zbývalo mě, ani dovolená (pokud byla) se neplatila celá ze společného, ale vždy jsem musela přidat i něco ze svého… Pod kontrolou to měl komplet on a pokud jsem společné peníze na něco konkrétního chtěla, musel to odsouhlasil a dát mi je k dispozici - ke společnému účtu jsem měla kartu, ale on tam posílal peníze jen vždy s konkrétním účelem ze svého účtu, ke kterému jsem přístup neměla.
Chtěla bych se z toho samozřejmě poučit a v současném vztahu se zařídit jinak :D Ale já to prostě neumím zařídit, aby chlap něco platil za mě. V současném vztahu jsem cca třičtvrtě roku, zatím spolu nebydlíme, což je samo o sobě nevýhodné hlavně pro mě, ale byly tam opravdu objektivní důvody a brzy by se to mělo začít řešit + reálně jsme stejně každý den spolu, u něj nebo u mě. Nicméně už teď mám strach, že to zas pokazím :( Například jsme se dohodli, že dáme tedy společné peníze na jídlo. Chce, abychom oba dávali stejnou částku - přestože přítel reálně sní o dost víc a kromě toho také více vydělává, několikanásobně než já. Když podnikneme něco, co bych si nemohla dovolit, kdybych to platila za sebe komplet ze svého, tak třeba zaplatí 2/3 z celkových nákladů, ale mě to pak nechá kompenzovat tím, že nakoupím ze svého na nějakou lepší večeři, co uvařím.. a když už mě vyloženě POZVE (jako např. na večeři s náklady za oba cca do 1000 Kč - stalo se za vztah tak 3×), tak se cítí jako největší grant a ještě to pak x dní připomíná, jak mě děsně rozmazluje. Na druhou stranu nemá problém nechat mě zaplatit oběd za oba někde, kde berou stravenky, třeba…
Nevím, třeba je to tak v pořádku, ale mám prostě strach, že to zase sklouzne do toho, že chlapovi na účtě naskakujou desetitisíce za měsíc a já si šmudlám svých pár tísícovek, který stejně ve finále musím dát do opravy auta nebo podobně… jak dosáhnout toho, aby se chlap o peníze dělil? Fakt nechci, aby mi kupoval kraviny jako šperky či kabelky za tisíce nebo dovolený v exotice, ale abychom se o společné náklady podělili aspoň takovým způsobem, že to pro mě bude výhodnější, než kdybych byla sama… Aktuálně by pro mě single život vyšel asi hodně podobně, jako když jsem ve vztahu.

Tak za mne… Manželství je jasné, pokud se ne dohodneme jinakc(predmanzelska smlouva) je vše společně, takže je fuk, co kdo plat.
Pokud manželé nejste, tak výchozí stav je, že každý si platí svoje a z titulu toho, že to je tvůj přítel si nemůžeš nárokovat, že bude platit za tebe, ikdyby měl pat kdovíjaky, pokud ti to sám nenabídne.
Co krapet zapracovat na svých příjmech, když se chceš mít líp, víc ušetřit, než čekat, co klapne z partnera?

axelina
Závislačka 2674 příspěvků 09.03.19 19:34

Pokud nejsou ve vztahu deti a ty chodis normalne do práce tak nevidímduvod zas proč by chlapmělza Tebe neco platit… Jako je to pěkný když ten kdo vyděláva víc občas se plácne přes kapsu.. ale nebrala bych to automaticky a ani by to pro me ve vztahu nebylo to nejduležitejsi. Když jsem vydělavala já víc než přítel tak mi taky delalo radost mu obcas necokoupit jen tak ale on to neunesl a vedlo to k jeho frustraci čili už bych to nedělala

Lama Lama
Hvězda diskuse 51811 příspěvků 09.03.19 19:36

Jinak výhodnější, než kdyby byla sama by mělo vyplývá z toho, že budete dělit náklady na bydlení a některé věci stačí jednou pro dva. Ale pokud bydlíte zvlášť, tak proč bys na tom měla být líp? Respektive, v čem se má líp přítel, tím, že s tebou je?

Mišule86
Kecalka 179 příspěvků 09.03.19 19:37

My máme každý svůj účet, ale peníze v podstatě společné. Každý máme nějaký ten příkaz na různé poplatky, ale jinak neřešíme, čí kartou se co zaplatí. A to ani věci, které jsou konkrétně pro toho jednoho, např. boty, oblečení. Vyhovuje to nám oběma..

BloomingGorgeous
Závislačka 2894 příspěvků 09.03.19 19:40

Ja Ti rozumim. Kdyz muz vydelava - jak pises - nekolikanasobne vic, tak by podle me mel byt galantni a automaticky platit vic za spolecne naklady. Za prve mi to pripada logicke a spravne, za druhe je to sexy. I rozumim tomu, ze Ti nejde o to, aby Ti kupoval luxusni boty a kabelky, ale aby neco zaplatil ze 2/3 a pak cekal, ze mu to vykompenzujes necim jinym, to by me otravovalo. Svedci to o jeho charakteru, nevelkorysosti. Podle me si vybiras takove typy.
V manzelstvi pak nechaji partnerku zit z rodicaku a musi prosit o penize na detske boty atd.

Uživatel je onlineSany80s
Kelišová 7163 příspěvků 09.03.19 19:41

Prostě bych řekla, že očekávám, že dáme peníze na jednu hromadu a z toho se bude rozhodovat a platit a domlouvat.
Určitě bych nesnesla, aby každý platil nominálně stejně, když příjmy jsou výrazně rozdílné.
Pokud by váš příjem byl +/- stejný, není to problém.
Zase nebudu někomu ve vztahu počítat, že projí o 1200 na peníze víc nebo že musí brát léky na nějaké chronické potíže.
Ani, že se s někým nebudu stěhovat dohromady, protože se mi vyplatí být singl z finančního hlediska.
To by ti pak přítel mohl v případě spoelčného účtu říct, že on doplácí na tebe.
Asi to myslíš dobře, ovšem tvoje argumenty jsou teda dost problematické a kdybys to na mě vybalila tak a s těmi argumenty, co máš tady, tak tě asi pošlu do oběhu.
A jak dosáhnout toho, aby lidi žili spolu nejen v bytě, ale rozhodovali spolu i o financích, které oba vydělávají?
Prostě si o tom promluvte, řekni svůj názor, že si nemyslíš, že by každý měl ve vztahu, když spolu lidé žijí, platit vše napůl, ale že by spolu lidi měli fungovat společně a nebo alespoň zpočátku tak, že více společných nákladů bude platit ten lépe vydělávající.

Jo a ještě chci dodat, že podle toho, jak jsi popsala vaše fungování, tak tenhle ke společnému hospodaření asi moc svolný nebude.

Příspěvek upraven 09.03.19 v 19:45

hanullllka
Kecalka 214 příspěvků 09.03.19 19:43

My máme taky společné peníze, ale na začátku vztahu to u nás bylo tak, že já jsem byla student s brigádami a on vydělával. Já nakoupila sem tam nějaké jídlo, ale týdenní nákup platil on. Prostě jsem mu vysvětlila, že nezvládám poloviční podíl věcí a ať si vybere, jestli mám trávit čas s ním nebo si najít druhou brigádu. Ale nikdy se nekasal, jak mě rozmazluje, že občas něco zaplatí. Z toho co píšeš sis našla dalšího škrta. Já neříkám, že má muž platit za ženu vždy, ale takhle to omýlat… :roll: Osobně bych spíš vzala nohy na ramena a zdrhala jak nejdál to jde.

Freeandwild
Kecalka 153 příspěvků 09.03.19 19:44

@Lama Lama tak myslím to tak, že samozřejmě s partnerem plánuju budoucnost a byla bych třeba ráda, aby mě reálně zajistil např. v případě mateřské. Neříkám, že za mě má platit vše teď, já jsem finančně v rámci možností soběstačná - plat mám mírně nadprůměrný, ale třeba na hypotéku na dům se současnými cenami nemovitosti nedosáhnu.
Jde mi o to, že v předchozím vztahu ani manželství nevedlo ke změně - byla jsem soběstačná před manželstvím, manžel to bral, že jsem soběstačná i v manželství, takže prostě ze „svého“ nepustil ani chlup, i když i „jeho“ bylo reálně naše. A neměl v úmyslu to změnit právě ani v případě mateřství - kdykoliv jsme se o tom bavili, jeho jediná odpověď byla, že se „budu muset uskromnit“, abych nějak vyšla… toto fakt nechci.

Micaella22
Ukecaná baba ;) 1230 příspěvků 09.03.19 19:45

Tak u sebe doma si nakup jidlo ty podle svych financnich moznosti - kdyz jemu to nebude pripadat koser, at te pozve na veceri a hotovo :lol:

Lucie_Sx
Závislačka 3578 příspěvků 09.03.19 19:45
@Freeandwild píše:
abychom se o společné náklady podělili aspoň takovým způsobem, že to pro mě bude výhodnější, než kdybych byla sama… Aktuálně by pro mě single život vyšel asi hodně podobně, jako když jsem ve vztahu.

Normálně bych ti napsala, že pokud jeden z partnerů vydělává několikanásobně víc, než ten druhý, tak logicky bude většina společných akcí nad možnosti toho chudšího, a ten se tak bude cítit ve vztahu blbě. Napsala bych, že bych viděla jako fajn, když se každý podílí procentem svého příjmu.
Ale zarazila mě tato tvoje věta. Zní to, jakobys s ním byla jen z ekonomických důvodů :nevim: . Kam zmizela láska?

LvE
Kecalka 191 příspěvků 09.03.19 19:48

Nechápu. Promiň.
Ale co kdyby jsi svému příteli zkusila navrhnout tvoji variantu ? Ví jak na tom jsi finančně ?

Lainaire8
Závislačka 2833 příspěvků 09.03.19 19:48

My teda nejsme manželé, ale jsme spolu pár let, máme děti… Poznala jsem chlapa když jsem byla sama se synem, na rodičáku. Takže od začátku věděl, že peníze nemám a vzhledem k tomu že jsme v krátký době stihli další dvě děti, tak ještě dlouho mít nebudu, rodičák mám hodně nízký :nevim: takže od začátku vše financuje on a rodičák mám „pro sebe“ (svoje poplatky jako mobil apod, popř co chci koupit dětem navíc apod) Jsme ale domluvený že až půjdu do práce, budu se zapojovat půlkou na bydlení atd, což chci, protože už je mi to samotný blbý :oops: sama mám radost když udělám třeba nákup jídla pro všechny, i když mi pak skoro nic nezbyde :lol: :lol: takže to opravdu vše stojí na chlapovi…

Ms.Ragdoll
Závislačka 2871 příspěvků 09.03.19 19:48

Chlap tu velkorysost musi mit v sobe. Nekdo je skrt, nekdo to zase neresi. :nevim: Takze jestli chces chlapa, co ti neomlati o hlavu kazde pozvani na veceri, nebo takoveho, co za kazdou kačku navic neceka automaticky protisluzbu, musis si ho najit, jinej recept na to proste neexistuje. :nevim:

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 Další »
Váš příspěvek
Reklama