Placení nájmu za společné bydlení druhému z partnerů?

Anonymní
3.4.20 20:12

Placení "nájmu" za společné bydlení druhému z partnerů?

Milé dámy,
mám dotaz na vaše názory ohledně finančního vypořádání společného bydlení partnerů.
Vycházejme z těchto předpokladů: partneři mají zhruba stejné příjmy, první z partnerů má dva byty (z nichž jeden na hypotéku), druhý z partnerů má dům (na hypotéku). Z každé té nemovitosti mohou každý měsíc plynout určité příjmy z pronájmu. Partneři se dohodnou, že dům ve vlastnictví druhého z partnerů využijí pro společné bydlení. Jak by se měli podle vás finančně vypořádat, aby to bylo férové? Partner 1, který má dva byty je může pronajímat a mít z toho příjem. Partner 2 pochopitelně kvůli využití domu pro společné bydlení nemůže mít ten potencionální příjem z pronájmu. Pokud by si partneři našli k bydlení jinou nemovitost ve vlastnictví třetí osoby, tak je naprosto pochopitelné, že by každý platil polovinu nákladů na nájem a energie a nikdo by nad tím nepochyboval. Oba by mohli pronajmout své nemovitosti a mít z toho příjem a nikdo by neměl „ztrátu“. Ale pokud je pro společné bydlení využívána nemovitost ve vlastnictví jednoho z partnerů, tak on o tento potencionální příjem přichází. Jak byste tedy společné bydlení v nemovitosti ve vlastnictví partnera 2 za uvedených okolností řešily? Je v pořádku, že partner 1 by chtěl platit pouze polovinu přímých nákladů, jako jsou voda a elektřina, nebo by měl platit víc a nějak kompenzovat „nájem“? Je v pořádku argument, že partner 2 by ve své nemovitosti bydlel tak jako tak a nepronajal by ji, takže není třeba nic kompenzovat kromě příspěvku na energie? Děkuji za vaše úvahy a názory.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5882
3.4.20 20:21

To zní jak finanční složitý kontrakt než soutíží, partnerství případné manželství…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
3.4.20 20:23

Prosím zachovat anonim-finance.
Já vlatním byt, který pronajímám, partner vlastní byty dva, jeden pronajímá a ve druhém bydlíme. Před rodičovskou jsem příjmy měli zhruba stejné, platila jsem tedy polovinu nákladů na bydlení. Nyní mám rodičovskou a neplatím vůbec nic. Vše takto máme po dohodě.

• Citovat
  • Nahlásit
4164
3.4.20 20:23

Ja kdybych mela ty dva byty tak v tom dome platim vse krome hypoteky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2066
3.4.20 20:24
@Anonymní píše:
Milé dámy,
mám dotaz na vaše názory ohledně finančního vypořádání společného bydlení partnerů.
Vycházejme z těchto předpokladů: partneři mají zhruba stejné příjmy, první z partnerů má dva byty (z nichž jeden na hypotéku), druhý z partnerů má dům (na hypotéku). Z každé té nemovitosti mohou každý měsíc plynout určité příjmy z pronájmu. Partneři se dohodnou, že dům ve vlastnictví druhého z partnerů využijí pro společné bydlení. Jak by se měli podle vás finančně vypořádat, aby to bylo férové? Partner 1, který má dva byty je může pronajímat a mít z toho příjem. Partner 2 pochopitelně kvůli využití domu pro společné bydlení nemůže mít ten potencionální příjem z pronájmu. Pokud by si partneři našli k bydlení jinou nemovitost ve vlastnictví třetí osoby, tak je naprosto pochopitelné, že by každý platil polovinu nákladů na nájem a energie a nikdo by nad tím nepochyboval. Oba by mohli pronajmout své nemovitosti a mít z toho příjem a nikdo by neměl „ztrátu“. Ale pokud je pro společné bydlení využívána nemovitost ve vlastnictví jednoho z partnerů, tak on o tento potencionální příjem přichází. Jak byste tedy společné bydlení v nemovitosti ve vlastnictví partnera 2 za uvedených okolností řešily? Je v pořádku, že partner 1 by chtěl platit pouze polovinu přímých nákladů, jako jsou voda a elektřina, nebo by měl platit víc a nějak kompenzovat „nájem“? Je v pořádku argument, že partner 2 by ve své nemovitosti bydlel tak jako tak a nepronajal by ji, takže není třeba nic kompenzovat kromě příspěvku na energie? Děkuji za vaše úvahy a názory.

Já jsem se v tom normálně ztratila :D. To fakt řešíte jo? Já bych normálně platila půlku nájmu bez ohledu, zda ho mám ve svém vlastnictví nebo ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21965
3.4.20 20:25

Tak na takový,,vztah,, bych se z vysoka… Něco jako nyní jsme celek, vztah, rodina jedno tělo jedná duše, jedna kasa…???

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21965
3.4.20 20:27

A co potencionální děti? Partner 1 rodicak, partner 2 práce jak rozdelite výdaje? :think: brrr úplně mám husinu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11187
3.4.20 20:32
@Anonymní píše:
Milé dámy,

8o 8o jeden ucet a z toho vse platit. Jinak nejste rodina :nevim:
Copak jde vse prepocitavat na penize? 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1805
3.4.20 20:36

První co mě napadlo, že ten vlastník bytů by platil veškeré energie v domě a ten majitel domu jen hypotéku(majitel domu by vlastně platil méně než kdyby v tom domě bydlel sám, takže by na tom byl taky lépe podobně jako ten druhý, který má díky spolubydlení peníze z nájmů.)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1650
3.4.20 20:37

Tak teoreticky byste se měli dělit o ten příjem z pronájmu bytu, případně obou bytu… Ale prostě nasypat ty peníze do společné kasy, šetřit, dál investovat. Pokud už je to mezi vámi vážné a chcete spolu bydlet, spojila bych i kasu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
3.4.20 20:41

Mám byt na hypotéku, který pronajímám, bydlím u partnera s 2 jen mými a 1 našim společným dítětem v domě, který má on na hypotéku. Z bydlení neplatim nic, kupuju většinu jídla a drogerie, jezdím jeho auty, která on krmí, když utratim svoje příjmy (asi 40.000), tak mi dá další peníze.
Muj byt před pronajmutim zrekonstruoval z vlastní iniciativy, abych mohla chtít vyšší nájem, koupila jsem ho jako investici, předtím jsem v něm nebydlela. Ke konci rekonstrukce mi nestačily peníze na materiál, zatáhnul to ze svého (přes 70.000). Já mu třeba pul roku předtím přidala na opravu auta 30.000 nebo teď 50.000 na zahradní altán. Nemáme potřebu se nějak v penězích vzájemně hlídat nebo si vyrovnávat účty. Do takového předem vypocitaneho vztahu bych nešla, ale chápu že někdo to tak potřebuje.

• Citovat
  • Nahlásit
3543
3.4.20 20:41

Za mě polovinu příjmů z pronájmů 2 bytů dát tomu, co vlastní dům, by bylo fér…popřípadě polovinu fiktivního nájemného a energií v domě…

Pokud by nastala otázka dětí, pak bych podmínky přehodnotila :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
3.4.20 20:46

Co jsme se s přítelem sestěhovali do jedné domácnosti, dali jsme peníze na jednu hromadu a z toho normálně vše poplatili. Neřešili jsme kdo dal víc nebo méně 8o Takže bych fakt po prvním žádný nájem nechtěla. To jste spolubydlící? :think:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
3.4.20 20:55

Bydlime v mem byte, naklady mame napul a pritel svuj byt pronajima a pronajem mame jako spolecny prijem, ktery setrime. Oba na kazdem byte splacime uver.

• Citovat
  • Nahlásit
727
3.4.20 20:57

Tak zas ten první bude mít příjem ze dvou pronájmu bytů a v domě bude žít jen za půlku energií. Jestli máte finance oddělené, tak bych chtěla nějaký příspěvek za užívání domu nebo nějakou kompenzaci ve formě nákupů jídla či starost o údržbu domu atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat