Placení nemocenského pojištění při rodičáku

78
10.10.19 12:42

Placeni nemocenského pojištění při rodicaku

Ahoj maminy, chci se zeptat, mám rodicak nastaveny do konce 12/20, tzn. i nás by se týkalo zvýšení. Chtěla jsem si nechat zvýšit vyplatu rodicaku jenže diky tomu, že jsem vydelavala poměrně málo, protože mám ID a pracuji na zkráceny úvazek se řadím do skupiny mezi “nemakačenka”.

Ano, systém v téhle republice je Kocourkov. Pokud šlo o porodné, do přijmu se mi počítal plat i ID, tudíž jsem byla na jejich poměry moc bohatá.
Teď když potřebuji zvýšit vyplatu rodicaku jsem naopak úplně spodina, protože se ID do přijmu nepočítá.
Ale to jsem už odbočila.

Chtěla jsem teda dát rodicak na přítele, který je ovšem Osvč. No, dočetla jsem se, že u OSVČ nerozhodují příjmy ale výše nemocenského pripojisteni, které mimojiné není povinné. Může mi někdo vysvětlit, co má nemocenské pojištění společného s rodicakem, který je pro dítě? Nějak tomu asi nerozumim. Jde mi jen o tu výši čerpání, protože když by nám přidali tak bych měla mít RP do 3 a 3/4 roku syna, což samozřejmě s druhým ditetem tak dlouho čekat nechci. Chápu, že nejsem první ani poslední komu by proste příspěvek propadnul, ale moje dítě, které má mimojiné úplně stejné potřeby jako každé jiné, přece nemůže za to, že já mám invalidní důchod a tudíž si vydelam na zkrácený úvazek málo, stejně tak že si otec nepřiplácí nemocenské připojištení.
Moje otázka teda je, jak dlouho si ho musí platit? Četla jsem něco, že půl roku před porodem, ale to je podle mě kvůli mateřské u OSVČ, co když si ho začne platit teď a po nějaké době by jsme si výšku výplaty RP zvýšili? Jde to?

Děkuji za odpovědi :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2626
10.10.19 12:51

Rodicak není pro dítě. Je pro osobu, co o to dole řádně a celodenní pečuje. Je To částečná náhrada mzdy. A s tou volbou výše by neměl být problém. Já jsem „nikdy nepracovala“ a i tak jsem si to mohla nastavit jak chci. U staršího dítěte jsme právě potřebovali to docerpat dřív a v pohodě nám to paní na úřadě navysila tak, že mi 2 měsíce po sobě přišlo přes 20 tis.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12665
10.10.19 12:58

@chaela ale to si navysovala přes chlapa ne? Já mam pocit ze rodičák jde nastavit max do výše mateřské a když ani jeden rodič na mateřskou nemá nárok, tak může mít rodičák jenom do určité částky :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68381
10.10.19 12:59

@chaela Pak si ale cerpala podle partnerova prijmu…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68381
10.10.19 13:01

@Sarusss No, kdyz uz si to nakousla, tak rodicak nejsou penize pro dite, ale castecna nahrada platu matky a tobe vypadl jen ten maly příjem, ID ti chodi stale, tak neoperuj jaka jsi oproti ostatnim chudinka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2626
10.10.19 13:03

@j.a.n.i1 žádný papir od manžela z práce jsem nedokladala. Jen jsem tam přišla s papírem o změně výše dávky. My jsme to právě ještě doma propocitavali, kolik nejvíc si můžu zvolit, té paní jsem to tak řekla A zeptala se, jestli je to správně. A ona odpověděla, že jo, ale že pokud chci, můžu to docerpat i rychleji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5895
10.10.19 13:05

@j.a.n.i1 asi tak, normálně pracujícím ženským vypadne příjem celý a většina jich stejně musí zůstat doma do tří let dítěte a moc na výběr nemají, když místa v jeslích nejsou..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
78
10.10.19 13:08
@j.a.n.i1 píše:
@Sarusss No, kdyz uz si to nakousla, tak rodicak nejsou penize pro dite, ale castecna nahrada platu matky a tobe vypadl jen ten maly příjem, ID ti chodi stale, tak neoperuj jaka jsi oproti ostatnim chudinka.

Asi by sis měla znovu přečíst muj prispevek, nikde jsem nepsala nic o tom, že jsem chudinka. Přijde mi nespravedlivé, že se do něčeho počítá všechen prijem a do toho co se jim hodí jen půlka příjmu. Navíc si mi vůbec neodpověděla na to, co se ptám, takže vůbec nechápu důvod tvoji odpovědi. Jestli sis přišla rypnout tak se ti to stejně nepovedlo. Měj hezký den :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
78
10.10.19 13:10
@chaela píše:
Rodicak není pro dítě. Je pro osobu, co o to dole řádně a celodenní pečuje. Je To částečná náhrada mzdy. A s tou volbou výše by neměl být problém. Já jsem „nikdy nepracovala“ a i tak jsem si to mohla nastavit jak chci. U staršího dítěte jsme právě potřebovali to docerpat dřív a v pohodě nám to paní na úřadě navysila tak, že mi 2 měsíce po sobě přišlo přes 20 tis.

To se mi nějak nezdá :think: vím, že se rodicak může čerpat tuším max do výše platu ale pokud si nevydalavala tak bys podle mě neměla dostat víc než 7600,–. Je to zvláštní.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11326
10.10.19 13:13

@Sarusss No buď ráda, že ti chodí aspoň ID a malý RP. Jsou ženy, které mají jen ten RP. Jinak partner ať si začne platit nemocenské a uvidíte. Ono tyhle kalkuly s druhým dítětem, když ještě nejsi těhotná jsou stejně o ničem. Uvidíš, třeba to dočerpáš v pohodě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11326
10.10.19 13:15
@Sarusss píše:
To se mi nějak nezdá :think: vím, že se rodicak může čerpat tuším max do výše platu ale pokud si nevydalavala tak bys podle mě neměla dostat víc než 7600,–. Je to zvláštní.
@Sarusss píše:

Do výše platu to určitě není.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
78
10.10.19 13:16
@Aduš8 píše:
@j.a.n.i1 asi tak, normálně pracujícím ženským vypadne příjem celý a většina jich stejně musí zůstat doma do tří let dítěte a moc na výběr nemají, když místa v jeslích nejsou..

Já asi špatně vidim, vy musíte mít hrozně nudný život, když někomu “závidíte” podle vašeho stylu vyjadřování invalidní důchod. Věřte, že bych byla raději zdravá než mít od 15ti zdravotní problémy a ne malé. Abych se mohla naplno věnovat dětem, rodině a práci, jenže to takhle zhrzení lidé jako jste vy opravdu nepochopíte. Někteří lidé mají jako poslání druhým jen kazit den :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7000
10.10.19 13:16
@chaela píše:
@j.a.n.i1 žádný papir od manžela z práce jsem nedokladala. Jen jsem tam přišla s papírem o změně výše dávky. My jsme to právě ještě doma propocitavali, kolik nejvíc si můžu zvolit, té paní jsem to tak řekla A zeptala se, jestli je to správně. A ona odpověděla, že jo, ale že pokud chci, můžu to docerpat i rychleji.

Musela jsi ten vyměřovací základ chlapa doložit už třeba při žádosti o RP, pak už ho ke změně nepotřebovali znovu. Bez toho bys 20 tis. čerpat nemohla.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7000
10.10.19 13:20

@Sarusss Pokud by si teď začal platit nemocenské, tak na současný rodičák to nemá žádný vliv. Vyměřovací základ se zjišťuje z doby před narozením dítěte a pokud si tehdy nemocenské neplatil, zjistit mu nejde. Takže můžeš volit max. 7600 Kč měsíčně nebo pokud by ti vycházelo víc s tvým DVZ tak podle něj, ale píšeš, žes měla příjem malý.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.10.19 13:20

@Sarusss
Ale tak logicky, ten ID ti přeci zůstává i když pobíráš rodičovský příspěvek ne?

Já mám krom svého miminka v pěstounské péči sestru a pobírám na ní Odměnu pěstouna, což se bere jako plat (odvádím z toho daň a soc+zdrav). Do výpočtu výše PPM se mi to nazahrnulo.

Na první dítě jsem ji měla vysokou, ale v práci jsem dala chvíli před zjištěním těhotenství výpověď. V půl roce malého jsem začala pracovat na částečný úvazek a tkay se mi nová PPM počítá pouze z tohoto malého úvazku a Odměna pěstouna se nezapočítává. Pobírám ji totiž i na rodičovské a vlastně by se mi to „zhodnotilo“ 2* - jednou ve vyšším výpočtu, jednou v penězích, které měsíčně dostávám. Nemám s tím problém.

Manžel je taky OSVC, dobrovolné nemocenské si neplatí, řešili jsme to spolu, když jsem znovu otěhotněla a rozhodli se, že to necháme takhle být. To je svobodné rozhodnutí rodičů, jestli to chtějí nebo nechtějí platit. Podmínky jsou takto nastavené…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama