Placení zdravotního a sociálního pojištění po narození miminka

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Michalice
Nováček 6 příspěvků 10.05.18 11:32
Placení zdravotního a socialniho pojištění po narození miminka

Zdravím, chci se zeptat jak to je s placením zdravotního a socialniho pojištění po porodu, když mi nebyl uznán nárok na mateřskou a byla jsem OSVČ, po pozastavění živnosti jsem teď na uřadu práce ale tam mi řekli že mám na konci srpna ukončit evidenci, tj dva měsíce po porodu a po te co mi dobehne 5 mesic podpory od pracaku. Jenže kdo to pak teda hradí, nebo co bude potřeba zařídit. Diky za rady.

Reklama

Reakce:

kytkalenka
Kecalka 440 příspěvků 10.05.18 11:47

Až ti skončí podpora, tak zažádáš o rodičovský příspěvek a nahlásíš na zdravotní pojišťovně jako pobírající příspěvek a bude za tebe zdravotní platit stát. Do 4 let se to počítá jako odpracovaná doba na důchod, ale fakticky sociální pojištění nikdo neoplatí, na sociálce nemusíš nic hlásit, pouze až půjdeš žádat o důchod tak doložíš rodný list dítěte.

Anonymní  10.05.18 17:15

Ahoj,

na pojišťovně musíš uvést že přerušuješ OSVČ a od kterého data.

Doložíš jim doklad o evidenci na ÚP = hradí za Tebe stát, až budeš mít přiznaný rodičák doložíš jim ukončení evidence na ÚP + Rozhodnutí o přiznání RP = hradí za tebe stát.

Pokud bys neměla ani ÚP, ani rodičák, lze zažádat o státní kategorii péče o dítě, tj. do sedmi let věku = platí za tebe stát. ALE POZOR, pokud by měl dítě na sebe partner/manžel, nárok na tuto kategorii nemáš.

Omluva za inko, stále v práci

Michalice
Nováček 6 příspěvků 10.05.18 20:34

Diky moc :) a ještě jsem se chtěla zeptat teda rodicovsky příspěvek, co obnáší zarizováni? Bude to náročné? :D zatim si to nedovedu představit to lítání po úřadech s prckem teda :lol:

Anonymní  11.05.18 10:57
@Michalice píše:
Diky moc :) a ještě jsem se chtěla zeptat teda rodicovsky příspěvek, co obnáší zarizováni? Bude to náročné? :D zatim si to nedovedu představit to lítání po úřadech s prckem teda :lol:

S tím ti neporadím, osobně jsem nezařizovala, ale na pojišťovnu lze poslat mailem :)

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Počítání peněz, samota i blýskání na lepší časy. Jak se žije maminkám samoživitelkám z eMimina?

Byla to láska jako trám, ale po svatbě se z něj stal jiný člověk. Nezměnil se... číst dále >

Jak si sbalit tašku do porodnice a nezbláznit se

Jmenuju se Laura a čekám druhé dítě. A možná to znáte taky – to si takhle... číst dále >

Články z Expres.cz

Čeho se pašeračka Tereza bojí? Vyhýbá se odpovědi na bývalého právníka

Pašeračka Tereza změnila před více než měsícem advokáta a s pomocí nového... číst dále >

Velká očekávaní ohledně filmu Dukla 61: Něco tak dobrého ČT neudělala!

Je 7. července 1961 a v havířovském dole začne hořet. Nejdřív je cítit pach... číst dále >

Články z Ona Dnes

Vychytávky ekožen: veganské kondomy, kartáček z větve i pratelný tampon

Napadlo vás někdy, jak obyčejné hygienické potřeby zatěžují planetu? A přitom... číst dále >

Rakovina číhá i tam, kde ji nečekáte. V kávě, podprsence nebo na grilu

Ročně v Česku zemře na rakovinu více než 27 tisíc lidí. Drží se tak na druhém... číst dále >

Reklama