Placení zdravotního na RD, ale bez pobírání RP

12855
3.1.19 17:54

Placení zdravotního na RD, ale bez pobírání RP

Ahoj holky, chtěla bych si ujasnit, jak je to s placením zdravotního pojištění v době, kdy budu na RD, ale už nebudu pobírat RP.
Situace se má tak, že chci RP vybrat, co nejdřív tj. zatím do 2 let věku dítěte. Ale RD mám v práci domluvenou na 3 roky. Takže rok nebudu příjemce RP. Ale jak jsem pochopila, tak stát za mě bude i tak dál platit zdravotní? Ale jak to je potom s podmínkou účasti dítěte ve školce?? Vím, že do dvou let věku dítěte je omezená, a pak je to asi jedno. Ale, co když budu jen na RD??

Moc děkuji :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

7810
3.1.19 17:59

Osoby na rodičovské dovolené jsou státními pojištěnci, dobrání rodičovského příspěvku na to nemá žádný vliv a ani to nikam nehlásíš. Na rodičovské dovolené není nijak omezená docházka do školky, to je jen u pobírání rodičovského příspěvku (případně pak u kategorie osob celodenně pečujících o dítě).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3.1.19 18:33

To lze takto udělat? Jaké jsou toho výhody, když se RP vybere dříve? :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
134
3.1.19 18:38

Radím si rozložit rodičovský příspěvěk, byť po stokoruně i na ten poslední rok - protože příjemce RP a osoba pečující o dítě jsou samostatné kategorie a v případě osoby pečující o dítě za tebe stát platí jen za předpokladu, že nepracuješ, naopak jako příjemce RP ho za tebe bude hradit bez odhledu na přivýdělek (pokud samozřejmě naplníš podmínku věku dítěte)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
49483
3.1.19 18:44

Ano, lze to udělat. Výhodou je např. rychlejší vyčerpání peněz, pokud plánuju další dítě a netuším, jak rychle se zadaří. Rychlejší čerpání peněz, pokud počítám s tím, že se do práce vrátím dřív, ale pak do toho „něco vleze“ (dítě nevezmou do školky, vybuchne jiné hlídání, zaměstnavatel pro mě bude mít práci až za pár měsíců…), popř. se např. vzhledem k náročnosti dítěte rozhodnu si RD prodloužit ještě půl roku, o rok… V době, kdy jsem to tak dělala před x lety já, ještě byly dost rozumné úrokové sazby na účtech, takže se mi vyplatilo vybrat to co nejdřív a pak si to rok sušit na účtu, vydělala jsem na tom pár tisíc. Prostě čerpání peněz a čerpání volna od zaměstnavatele není nijak vázané.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
49483
3.1.19 18:47

A stát za mě zdravotní platí i v případě, že jsem zaměstnaná, prostě mě zaměstnavatel vede jako osobu na rodičovské dovolené (nikoliv osobu pečující o dítě). Takže jsem to nikam nehlásila, peníze vybrala za dva roky a do práce se vrátila za tři.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12855
3.1.19 19:38
@leyllae píše:
Radím si rozložit rodičovský příspěvěk, byť po stokoruně i na ten poslední rok - protože příjemce RP a osoba pečující o dítě jsou samostatné kategorie a v případě osoby pečující o dítě za tebe stát platí jen za předpokladu, že nepracuješ, naopak jako příjemce RP ho za tebe bude hradit bez odhledu na přivýdělek (pokud samozřejmě naplníš podmínku věku dítěte)

Jenomže podle toho co píše @Lendeš, tak já budu na RD. Tudíž se nemusím přihlašovat jako osoba pečující o dítě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12855
3.1.19 19:39
@ugluk píše:
A stát za mě zdravotní platí i v případě, že jsem zaměstnaná, prostě mě zaměstnavatel vede jako osobu na rodičovské dovolené (nikoliv osobu pečující o dítě). Takže jsem to nikam nehlásila, peníze vybrala za dva roky a do práce se vrátila za tři.

Jj, přesně takhle to chci udělat já. I včetně těch důvodů, co píšeš výše. Proto jsem psala, že nebudu pobírat RP, ale budu na RD.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
134
3.1.19 19:52

@P4ja Jo, to mi nějak uniklo, ale máš pravdu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12855
3.1.19 19:54
@leyllae píše:
@P4ja Jo, to mi nějak uniklo, ale máš pravdu.

Jj, tak snad, právě se chci raději ujistit. Chceme druhé dřív a raději budu něco spořit, než to vybírat po pár korunách.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
134
3.1.19 20:33

@P4ja Taky k tomu přistupuji podobně :D vybrat to, co nejdřív,…akorát já nejsem na RD, takže jsem to vymyslela, tak jak jsem ti původně radila :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12855
3.1.19 21:16
@leyllae píše:
@P4ja Taky k tomu přistupuji podobně :D vybrat to, co nejdřív,…akorát já nejsem na RD, takže jsem to vymyslela, tak jak jsem ti původně radila :)

Jj, to máš pravdu. Myslím že se dá vybírat i jen po 50kc. Jestli si to pamatuju správně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama