Plagiocefalie u předškolních a školních dětí

20.10.19 01:47

Plagiocefalie u předškolních a školních dětí

Dobrý den,
po pročtení všech diskuzí na téma plagiocefalie jsem se nedověděla, co mě zajímá, proto zakládám tuto diskuzi.
Máme syna dva a čtvrt roku, na konci šestinedělí jsem mu objevila vpravo mírně zploštělou hlavičku (jak jsem zjistila zpětně z fotek když spal, měl ji na zádech vždy trošku natočenou doprava), tak jsme začali poctivě polohovat, všichni včetně dětské doktorky mně tvrdili, že se to do roka srovná, že stačí teď polohovat, že až začne sedět, že se to vsákne (když mně ukazovali, jak jsem vypadala v roce já, a to mám dneska symetrickou hlavu, tak jsem opravdu uvěřila), takže dokud se malý dal, tak jsem polohovala na zdravou stranu, ale nepomohlo to, naopak, když si začal hledat polohy sám, tak byla hlavička stále na sležené straně, takže mu to zůstalo. Jedná se pouze o mírný stupeň plagiocefalie (proto jsme neřešili helmičku), je to vidět jen z určitého úhlu zeshora, má to až za ušima, takže obličej včetně uší jsou symetrické, ale už mu to zůstalo do dnešních dvou a čtvrt roku.
Proto jsem se maminek, co mají už větší děti, u nichž plagiocefalus přetrval přes druhé narozeniny chtěla zeptat: 1. zda se to ještě v průběhu let viditelně zlepšilo nebo zda se spíš připravit na přetrvávání dnešního stavu.
2. jaký u kluka zvolit účes, aby se to překrylo, ale aby mi na druhou stanu okolí netvrdilo „to je hezká holčička“ (být to holka, když vidím mikádo u sedmileté dcery tak tento nedostatek zakryje zcela v pohodě (dcera byla bez polohování jen při trvalém ležení na zádech zcela v pohodě).

Moc díky za pomoc

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

7748
20.10.19 07:31

Tak syn má plagiocefalii. Plus teda další…cefalii. dobře sestrihane vlasy, moderní účes z krátkých vlasů a vidět to není.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
20.10.19 08:02

Muj syn taky, 2.5 roku, objevili jsme to taky pred koncem sestinedeli, polohovali ale stejne mu to zustalo. Videt to je zezhora, nebo ja to poznam kdyz ho pohladim, ale vlasky to schovaj. Striham doma jak se mi to zrovna povede, vetsinou moc nepovede ale proste tak napadny to neni, to spis kazdej kouka na ty vlasy. Kazdopadne reci, ze do roka se to srovna, tak ty u nas taky frcely a opravdu to nezmizelo a pochybuju, ze by kdy zmizelo. Jen to neni tolik videt.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
20.10.19 08:08

Podle mě, když se na to člověk nesoustredi, tak si nevšimne. U miminka jsme to řešili, já to dlouho vůbec neviděla, i když mi neurolozka říkala, jak to má tady ploché. Polohovali jsme, ale taky mu to trochu zůstalo. Nemá vlasy oholene strojkem, ale má je na krátko a vidět to není. Jen kdyby se na to někdo zaměřil tak jak píšeš, z jednoho úhlu. Nikdy na to nikdo neupozornil, že by měl mít nesoumernou hlavu a to mám dobré vsimave kamarádky, které mi každý nedostatek ihned nadšeně poví..

• Nahlásit
  • Citovat
7748
20.10.19 08:11

U nás to bylo strašně vidět, když byl miminko a neměl ještě vlasy. Helmu nám nedali, já tenkrát ani nevěděla, že je možnost. Musím říct, že se to docela srovnalo až později. Synovi je teď 13, s vlasy a dobrým se strojem to fakt nebylo vidět.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13426
20.10.19 08:25

Dcera ma sisatou hlavu. My se snazili polohavat dusledne, nepomahalo to, ona mela asi neco s pateri po porodu a tu hlavu chtela mit jenom na jednu stranu. Takze i kdyz jsme ji natocili na tu druhou, za chvilku ji mela pretocenou zase na tu zplostenou.

Nevim, nakolik se to da povazovat za vaznejsi formu plagiocefalie, podle mne to je videt docela dost z urcitych uhlu. Dcera bude brzo slavit 3 narozeniny a nevypada to, ze se to bude jeste lepsit.

Nicmene, jak nekdo rikal prede mnou, pokud o tom nevis a nehledas to specificky, tak si toho nikdo nevsimne. Proporce ve tvari to nijak nenarusuje, proste jenom ma trosku sisatou hlavu. Taky jsem to resila nekdy na roku a pul, byla jsem z toho spatna, ale uz mi to je jedno.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21.10.19 01:58
@g.sandova píše:
U nás to bylo strašně vidět, když byl miminko a neměl ještě vlasy. Helmu nám nedali, já tenkrát ani nevěděla, že je možnost. Musím říct, že se to docela srovnalo až později. Synovi je teď 13, s vlasy a dobrým se strojem to fakt nebylo vidět.

Děkuji za informace, chtěla jsem se zeptat přibližně v jakém věku se to „docela srovnalo“ a zda dneska už má tvar hlavy přibližně symetrický či zda je to navenek v pohodě jen díky vlasům.
Také by mě zajímalo, zda jste vlasy stříhala přibližně stejně dlouhé na obou stranách či na té ploché straně jste je nechávala trošku delší, aby se to u těch krátkých vlasů stříhaných strojkem na boku hlavy zesymetričtilo či zda pomůže načesání části vlasů na zploštělou stranu (pěšinka na druhé straně), případně další vychytávky k zamaskování problému.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21.10.19 02:04
@Anonymní píše:
Podle mě, když se na to člověk nesoustredi, tak si nevšimne. U miminka jsme to řešili, já to dlouho vůbec neviděla, i když mi neurolozka říkala, jak to má tady ploché. Polohovali jsme, ale taky mu to trochu zůstalo. Nemá vlasy oholene strojkem, ale má je na krátko a vidět to není. Jen kdyby se na to někdo zaměřil tak jak píšeš, z jednoho úhlu. Nikdy na to nikdo neupozornil, že by měl mít nesoumernou hlavu a to mám dobré vsimave kamarádky, které mi každý nedostatek ihned nadšeně poví..

Díky za informace, mohu se zeptat, jak je potomek starý? A máte nějaké triky na stříhání, aby se to lépe zamaskovalo (načesání vlasů na postiženou stranu, trochu delší vlasy na boku postižené strany, atd.)?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7748
21.10.19 05:19

@Fiona Mladá teď je mu třináct a už si bohužel nepamatuji, kdy se to začalo rovnat. Stříhá ho kadeřnice nůžkami už dávno, na domácí sestřih to není. Právě že ty delší vlasy jsou horší. Působily splacnute. Dobrý střih nůžkami hlavu pěkně vytvaruje. Vím ale, že se fakt nemuselo nikdy řešit, že by se jedná strana strihala jinak.
Až se syn vzbudí, já mu tu hlavu ještě ohmatam :D
Má jeste hraniční mikrocefalii a muzu ti říct, že to je z hlediska vzhledu horší. Menší hlavu zamaskujes hur.
Pokud se tvůj syn vyvíjí správně, tak se nesymetrickou lebkou nenech vůbec rozhodit :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
21.10.19 09:41

Nikdy jsem mu nenechávála jednu stranu delší druhou kratší. Má střih normálně kratší, vidět to není, jen když se na to člověk soustředi, tak by to našel. Jediné, co mě vadí, že když nosí čepici, že se mu vždy posouvá. Prostě nedrží na jednom místě, ale posunuje se mu po stupně kolem dokola, tak se to musí pořád upravovat.

• Nahlásit
  • Citovat
22.10.19 02:07

@g.sandova díky za informace. Psychmotorický vývoj je díkybohu v pořádku, proto řeším jen estetickou stránku věci, malý zatím má jen malé množství vlasů, tak je to celkem dost vidět. Ohledně toho výrazného zlepšení by mě pouze zajímalo, zda to bylo do těch cca 2 let a pak už je stav setrvalý či zda se to lepšilo až v pozdějším věku, předpokládám, že v době, kdy roste obličej do šířky kvůli rozšíření čelisti pro druhé zuby, tedy cca začátek školní docházky (spíš jde o to, abych měla naději, že to bude jenom lepší). Ptám se i proto, že když jsem nedávno prohlížela reklamní leták na helmičku pro kojence, tak tam jsou uvedeny obrázky neléčené plagiocefalie u starších dětí a u sedmiletého a dospělého jsem se musela hodně soustředit, abych ty změny zeshora našla - a to si myslím, že vybírali to nejviditelnější, co měli k dispozici ( http://plagiocefalie.cz/…/brozura.pdf - strana 6).

http://plagiocefalie.cz/…/brozura.pdf

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22.10.19 02:14
@Anonymní píše:
Nikdy jsem mu nenechávála jednu stranu delší druhou kratší. Má střih normálně kratší, vidět to není, jen když se na to člověk soustředi, tak by to našel. Jediné, co mě vadí, že když nosí čepici, že se mu vždy posouvá. Prostě nedrží na jednom místě, ale posunuje se mu po stupně kolem dokola, tak se to musí pořád upravovat.

Díky za informace. Ohledně toho posouvání čepice, mně i dceři se čepice také přetáčí, takže už raději kupuji ty bez obrázků vpředu, a to máme tvar hlavy v pořádku.
Ještě jsem se chtěla zeptat na věk syna a zda se časem lepší (jde mi hlavně o věk od 2 let nahoru).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7748
22.10.19 06:18

@Fiona Mladá prosím tě ta hlava se začala rovnat na prvním stupni. Syn měla ale vlasů hodně, se šikovný střihem fakt nebylo nic vidět.
Než mu vlasy narostly, když byl jako miminko, bylo to fakt hodně viditelně. Lidé se koukali dost.
Hele, on má i atypické obličej. Nicméně olagolocefalie se skutečně „vytraci“

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23.10.19 01:06

@g.sandova díky za uklidnění, hold musím být trpělivá, snad to bude jenom lepší. Ještě se chci zeptat ohledně toho rovnání hlavy, zda na temeni ten „uříznutý roh hlavy“ proti druhé straně se také zlepšil či to už zůstane.

Ohledně vlasů, u nás je problém, že má blonďaté rovné vlasy jako andílek, tak se bojím, že to bude víc vidět, že tmavší vlasy jsou nápadnější a více zaujmou pozornost. Proto přemýšlím, jak ten účes udělat. Vy jste vlasy měli střižené na jakou délku a bylo to stejně dlouhé po celé hlavě (něco typu britský princ Harry) nebo to bylo sestříhané vrstevnatě, aby to doplnilo objem hlavy (něco jako strojkem sestříhané na krku a na tom ležící delší zeshora typu do boule či tenhle typ - https://ask.fm/…/65153486752). Dalším problémem u nás je to, že na té plošce z boku, kde „chybí kus hlavy“ proti druhé straně má ten vír, který to ještě zplošťuje. Tak přemýšlím, jak to zamaskovat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7748
23.10.19 07:45

My vlasy sestrihavame. Prostě sestrihane, ne stejně dlouhé. Šikovná kadeřnice si s tím poradí!
Kluk měl „useknutou“ celou půlku hlavy! Opravdu to bylo strašně, než mu dirostly vlasy. Můj byl taky jako andílek, měl krásné blondate lokynky. Potom se vlasy natahly, tak šel ne první stříhání. Už to nebylo pěkne. Má prostě takový moderní střih. Vzadu na krku strojkem, kolem uši úplně krátký, parků a po stranách hezky sestrihane. Prostě jsem to nechala na kadeřnici. Zkrátka jsem ji řekla, ať mu udělá z vlasů pěknou kulatou hlavu.
Je úplně jedno, jestli he blond nebo tmavej. Fakt to vlasy zakryjou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama