Platím si zdravotní pojištění jak to je ?

Anonymní
27.11.20 12:20

Platím si zdravotní pojištění jak to je ?

Ahoj holky chci se vás tady zeptat
Nedávno jsem zjistila že jsem těhotná (neplánovaně ale jsme radi) ale moje otázka z ní že po škole jsem šla pracovat ale s tím že dělam brigády a už rok a půl si platím zdravotní pojištění každý měsíc a vím že mám nárok na rodičovskou dovolenou mesic po narození miminka ale zajímá mě jestli neco zmeni to ze si platim to zdravotní
Hledala jsem ale konkrétně tohle jsem nenasla a vim ze tady bude dost podobných případu
Skolu mam střední vyucnak takze bez maturity
A v lednu me ma zaměstnavatel zaměstnat ale miminko trochu pozměnilo danou událost mela jsem byt zaměstnána uz březnu ale bohuzel kvuli koronaviru se to odložilo a ted bych mela byt v lednu
Delam v kancelari takze bych teoreticky mohla delat dele nez zeny co delaji treba ve skladu u těžkých zboží ale samozrejme nevim co si na me miminko přípraví a jak bříško dovolí a me zajima jestli treba s tim zdravotním se nedava i neco na vrch ale to uz opravdu jen premyslim
Prosim nebuďte zle a nesudte jak to mam:)
Ted mi zalezi jen na tom miminku :) pritel ma krasnou praci a výplatu takze i kdybych nedostávala nic přežije me vsichni!😃 jen chci vedet jak na tom budu pred rodičovskou protoze mam za ze proste do te doby nic nedostanu a az se pak narodi tak teprve rodičovská… dekuju moc za odpovědi jste hodné:)

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
761
27.11.20 12:28

Dostaneš až rodičovskou až se to narodi. To by sis musela platit sociální, aby jsi měla nárok například na mateřskou. To, že si platíš zdravotní nezaklada nárok na nic navic.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
74214
27.11.20 12:31

Zdravotní se platí na zdravotní péči, tedy na to, že můžeš v těhotenství chodit na kontroly, za péči při porodu atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10166
27.11.20 12:54

Platit zdravotní pojištění musí každý. Tím ti ale nevzniká žádná výhoda během těhotenství. Nárok máš na rodičák, to ale až se dítě narodí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
798
27.11.20 12:57

A neni uz par let povinne si platit ke zdravotnimu i socialni pojisteni?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1189
27.11.20 12:58
@Nicole 1234 píše:
Dostaneš až rodičovskou až se to narodi. To by sis musela platit sociální, aby jsi měla nárok například na mateřskou. To, že si platíš zdravotní nezaklada nárok na nic navic.

Musela by si platit nemocenske pojisteni, ne socialni

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10166
27.11.20 12:59

@Kikyna90 Ne, to opravdu není.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8897
27.11.20 13:06
@Kikyna90 píše:
A neni uz par let povinne si platit ke zdravotnimu i socialni pojisteni?

Pokud pracuje jen na DPP a příjem nepřesáhne 10 tis. Kč měsíčně, případně na DPČ a příjem není přes 3 tis. měsíčně, tak sociální povinné není.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6772
27.11.20 13:11

Do porodu nedostaneš nic. Takže pokud nechceš být na mizině a ještě z toho nic muset měsíčně platit zdravotní tak v té práci musíš vydržet ideálně do porodu. Jinak si bez peněz. První peníze až měsíc po porodu.

Nemocenská, že bys mohla být těhotná doma a brát peníze, se tě taky netíká. Na to si musíš platit nemocenské pojištění, které je součástí sociální pojištění.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
761
27.11.20 13:16
@Yorkmut píše:
Musela by si platit nemocenske pojisteni, ne socialni

Tak třeba u zaměstnanců je nemocenské součást toho sociálního, takže to už je spíš slovíčkareni.
Navíc zakladatelka si neplatí ani jedno, takže je to bezpředmětné řešit tenhle rozdíl a nechápu, že vám to nedá spát a musíte mě hned opravit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
699
27.11.20 13:17

Vždyť se můžeš nechat zaměstnat, na PPM to sice nevyjde, ale budeš mít mzdu a pak po porodu rodičovský příspěvek. Pracuješ v kanceláři, nevím v kolikátém jsi tt, ale jestli to zdravotní stav dovoluje, můžeš nastoupit. Stejně dostaneš určitě dobu určitou a pracovat můžeš až do porodu.

Příspěvek upraven 27.11.20 v 13:36

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.11.20 13:29

@Jolka86 napsala jsem to asi slozite ale pisu ze v lednu mam nastoupit a tim bylo řečeno ze v lednu nastoupim:) jen proste nebudu mit rok ale kdyby neco po 3 měsících v praci budu mit aspon moznost nemocenské :)
Vsem dekuju za odpovědi:)

• Citovat
  • Nahlásit
699
27.11.20 13:35
@Anonymní píše:
@Jolka86 napsala jsem to asi slozite ale pisu ze v lednu mam nastoupit a tim bylo řečeno ze v lednu nastoupim:) jen proste nebudu mit rok ale kdyby neco po 3 měsících v praci budu mit aspon moznost nemocenské :)
Vsem dekuju za odpovědi:)

Na nemocenskou, bys měla nárok hned po nástupu, ale po 14 dnech ve zkušební době, by tě mohli propustit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18821
27.11.20 13:39
@Nicole 1234 píše:
Tak třeba u zaměstnanců je nemocenské součást toho sociálního, takže to už je spíš slovíčkareni.
Navíc zakladatelka si neplatí ani jedno, takže je to bezpředmětné řešit tenhle rozdíl a nechápu, že vám to nedá spát a musíte mě hned opravit.

Já ti nevím, ale pochybuju, že když si platíš dobrovolně sociální, tak se z toho na nemocenské něco odvádí, že nemocenské platí jen zaměstnanci/ OSVČ. Případně dohodari, ale tam se jim to strhává podle výše platu.

Za mě to slovíčkaření není. Protože by to mohlo leckoho zmást, že když si bude sámplatit sociální, tak má nárok i na nemocenské. A to má přece úplně jiný smysl než to sociální.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8905
27.11.20 13:49

Pokud budeš normálně v pracovním poměru od ledna a nesplníš nárok na PPM, tak 6 týdnů před porodem můžeš jít na nemocenskou v souvislosti s porodem do konce šestinedělí a pak přejít na rodičák.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat