Plicní embolie - zažil někdo?

Anonymní
27.5.17 07:34

Plicní embolie-zažil někdo?

Ahoj, chtěla jsem se zeptat na zkušenosti s touto nemocí. Nikoho, kdo tímhle prošel v mém věku neznám. Mě se udělala po císařským řezu. Ihned hospitalizace tři dny na JIP mezi starší lidi. Opravdu jsem myslela, že tam umřu a pořád se toho pocitu nemohu zbavit. V životě jsem necitítila takouvou bolest a to i přes to, že jsem měla nespočet operacích. Domů mě propustili s injekcema na ředění krve, které si musím píchat. K tomu mám hafo prášku. I přes to, že je mi 21 let si připadám teď už jako 90 babička. Zajímalo by mě jestli si s tím někdo prošel. A vůbec by mě zajímalo jestli se v tom někdo vyzná zda je u lečené embolie stále riziko smrti.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5517
27.5.17 07:49

Ahoj,

ano, prosla jsem si embolii v r. 2015 ve 20.tt a byl to obrovsky sok. Navic jsem dlouho byla malo redena, nez jsem se konecne do Trombotickeho centra na Karlaku. Redili me vysokymi davkami jeste rok. Casem jsem si zvykla na to, ze jsem „pacient“ se vsim vsudy, procetla jsem nespocet studii.

Riziko smrti je minimalne v nasledujicim roce zvysene jak z duvodu embolie, tak i kvuli redicim lekum, ale je vyrazne nizsi oproti nelecene embolii. Navic budes uz trvale rizikova pro vsechny operace, tehotenstvi, delsi cesty - budes muset vzdy preventivne redit krev.

Dulezite je, najit opravdu odbornika v oboru, ne nekoho, kdo ti leky vysadi po 3 mesicich, protoze jsou drahe a pojistovna je nechce proplacet - embolie by se mela lecit minimalne rok. Take se nechat zajistit injekcemi pri dalsim tehotenstvi (!riziko recidivy je stejne ve vsech 3 trimestrech, coz napr. moje gynekolozka nevedela).

Tim, ze mas embolii zalecenou, mas docela dobre vyhlidky. Nech si predepsat take Detralex, zmensi se riziko krecovych zil a posttrombotickeho syndromu. Dusledne nos kompresni puncochy minimalne pul roku, melo by se 2 roky, ale prvniho pul roku az rok je nejdulezitejsi. I ted ve vedrech.

Jestli te jeste neco zajima, ptej se :-)

Ps- zkontroluj si ve vysledcich, jestli mas hodnotu AntiXA mezi 0.9 a 1.0. Pokud ne, jsi redena malo. Bohuzel me redili malo skoro mesic a mam ted kvuli tomu jednu zilu v noze porad ucpanou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17280
27.5.17 07:55

Kolegyne mela plicni infarkt ve strednim veku. Je to uz asi 7 let a dnes na prahu padesatky sportuje, beha, jezdi dlouhe trasy na kole.
Jak pise @Limi123 je potreba nezanedbat lecbu a muzes dal zit plnohodnotnym zivotem bez vetsich omezeni.
Sok je to v kazdem veku. Ale v 21 letech jeste vetsi.
Holky, obema preji hodne zdravi :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6665
27.5.17 08:05

Můj tchán měl embolii v 28 letech, od té doby pravidelně dochází na odběry krve, podle kterých mu upravují léky na ředění krve, je mu 67, ty léky bude mít doživotně. Embolie mu vznikla, když si v práci pustil cihlu na nohu, večer už ho vezla záchranka do nemocnice.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20793
27.5.17 08:37

Moje mamka jí měla asi ve 47, první rok nebyl dobrý, ale po dvou letech už žila úplně normální život, sportuje, leze po horách, na ředění krve má už jen nějaké slabší prášky, které by to měly pouze udržovat v normě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5438
27.5.17 08:49

.

Příspěvek upraven 20.10.17 v 10:23

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5517
27.5.17 08:54

Jeste doplnim, ze pokud je znama vyvolavaci pricina (a to u tebe je - je to porod), tak pravdepodobne ani prasky dozivotne mit nebudes a budes jen jednou za pul roku chodit ns krev, zda je vse ok :-) + injekce v rizikovych situacich.
Ja uz nyni ziju uplne normalni zivot, obcas mam jeste pocit, ze se nemuzu nadechnout (je to jen v me hlave), ale je to cim dal mene.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5438
27.5.17 09:03

@Limi123 Muzu se zeptat jestli ti delali testy na trombofilni mutace?..

Příspěvek upraven 20.10.17 v 10:23

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5517
27.5.17 09:05
@Miriana píše:
@Limi123 Muzu se zeptat jestli ti delali testy na trombofilni mutace?
Jinak ja jsem tez pod kontrolou, chodim na krev, ale „normalne“ (netehotna a ne v sestinedeli :-)) nic neberu. Samozrejme ani HA.

Ano, vsechny mutace mam negativni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5514
27.5.17 09:45
@Anonymní píše:
Ahoj, chtěla jsem se zeptat na zkušenosti s touto nemocí. Nikoho, kdo tímhle prošel v mém věku neznám. Mě se udělala po císařským řezu. Ihned hospitalizace tři dny na JIP mezi starší lidi. Opravdu jsem myslela, že tam umřu a pořád se toho pocitu nemohu zbavit. V životě jsem necitítila takouvou bolest a to i přes to, že jsem měla nespočet operacích. Domů mě propustili s injekcema na ředění krve, které si musím píchat. K tomu mám hafo prášku. I přes to, že je mi 21 let si připadám teď už jako 90 babička. Zajímalo by mě jestli si s tím někdo prošel. A vůbec by mě zajímalo jestli se v tom někdo vyzná zda je u lečené embolie stále riziko smrti.

Dobrý den. Nevím, jestli Vám dali do rukou zprávu, kde by bylo o Vašem případu napsáno více. Nejvíc by mě zajímalo, zda jste měla vysoce rizikovou plicní embolii (high-risk s nízkým krevním tlakem, šokem nebo nutností léčebné podpory oběhu), jinými slovy, čím Vás léčili (rtPa vs heparin). Délka antikoagulační léčby je poměrně individuální, vychází mimo jiné z toho, zda byla embolie vyvolána příčinou, kterou lze odstranit, jak riziková byla (př. je rozdíl, jestli někdo dostane embolii po operaci zlomené stehenní kosti, kdy prolongovaná antikoagulace není potřeba, nebo dostane embolii pro trombofilní stav atd.).

Dobře vedená antikoagulace eliminuje riziko úmrtí na plicní embolii na zanedbatelné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
70641
27.5.17 17:51
@Limi123 píše:
Ahoj,

ano, prosla jsem si embolii v r. 2015 ve 20.tt a byl to obrovsky sok. Navic jsem dlouho byla malo redena, nez jsem se konecne do Trombotickeho centra na Karlaku. Redili me vysokymi davkami jeste rok. Casem jsem si zvykla na to, ze jsem „pacient“ se vsim vsudy, procetla jsem nespocet studii.

Riziko smrti je minimalne v nasledujicim roce zvysene jak z duvodu embolie, tak i kvuli redicim lekum, ale je vyrazne nizsi oproti nelecene embolii. Navic budes uz trvale rizikova pro vsechny operace, tehotenstvi, delsi cesty - budes muset vzdy preventivne redit krev.

Dulezite je, najit opravdu odbornika v oboru, ne nekoho, kdo ti leky vysadi po 3 mesicich, protoze jsou drahe a pojistovna je nechce proplacet - embolie by se mela lecit minimalne rok. Take se nechat zajistit injekcemi pri dalsim tehotenstvi (!riziko recidivy je stejne ve vsech 3 trimestrech, coz napr. moje gynekolozka nevedela).

Tim, ze mas embolii zalecenou, mas docela dobre vyhlidky. Nech si predepsat take Detralex, zmensi se riziko krecovych zil a posttrombotickeho syndromu. Dusledne nos kompresni puncochy minimalne pul roku, melo by se 2 roky, ale prvniho pul roku az rok je nejdulezitejsi. I ted ve vedrech.

Jestli te jeste neco zajima, ptej se :-)

Ps- zkontroluj si ve vysledcich, jestli mas hodnotu AntiXA mezi 0.9 a 1.0. Pokud ne, jsi redena malo. Bohuzel me redili malo skoro mesic a mam ted kvuli tomu jednu zilu v noze porad ucpanou.

hele, ty tvoje doporu eni jsou sice obecne vzato v leccems pravduve, ale… rozhidne neplati min. rok. i podle soucasnych mrzinarodnic doporuceni je to mene, rok ve vybranych pripadech. zalezi na spouste faktoru-rozsahu, pricine, rizikovych faktorech… i ta antikoagulacni lecba ma sve limity.
k anti fxa-opet zalezi ma tom, cim je lecena. plati jen na nizkomolekularni hepariny, navic se limity meni podle toho, zda je lecba kednou dvakrat denne. treba ma zakladatelka i. v heparin mebo nova antikoagulancia…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9911
27.5.17 21:08

Ja ji zazila ve svych 20 letech coz bylo pred 18 lety. Nikdo mi nerekl cim to vlastne bylo pravdepodobne antikocepce. Abych rekla pravdu v te dobe js vubec nevedela co to jea do nemocnice jsem prijela za 5minut dvanact. Uzivala jsem pak pul roku prasky na redeni krve.
V obou tehotenstvi jsem si pichala injekce.Mam mutaci mthfr co ma spoustu lidi a ani o tom nevi. Nicmene ziju normalnim zivotem.
Jen pri dlouhych letech letadlem budu muset pro injekce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5517
27.5.17 21:32
@Lama Lama píše:
hele, ty tvoje doporu eni jsou sice obecne vzato v leccems pravduve, ale… rozhidne neplati min. rok. i podle soucasnych mrzinarodnic doporuceni je to mene, rok ve vybranych pripadech. zalezi na spouste faktoru-rozsahu, pricine, rizikovych faktorech… i ta antikoagulacni lecba ma sve limity.
k anti fxa-opet zalezi ma tom, cim je lecena. plati jen na nizkomolekularni hepariny, navic se limity meni podle toho, zda je lecba kednou dvakrat denne. treba ma zakladatelka i. v heparin mebo nova antikoagulancia…

Ok, mas samozrejme pravdu ;-) me informace jsou pro aplikaci LMWH 1× denne.
Hlavni informaci ale je, ze vetsina lekaru v CR bohuzel neumi (a z duvodu pojistovny ani nechce) embolii dostatecne zalecit a je potreba si to pohlidat.

Mne osobne se treba stalo to, ze i pres prokazanou PE z CT (ve Francii se dela CT i v tehotenstvi) mi po prevozu do Krce nemohli najit v nohou trombozu (v docela velkem % pripadu neni na ultrazvuku tromboza zpocatku videt), takze rozhodli, ze jsem nemela PE (aniz by se koukli na to CT!!!), takze dosli k zaveru, ze nemam PE ale panickou poruchu, ale ze „me teda jeste 3 mesice budou pro jistotu redit, aby se kryli“. Pousteli me s AntiXA 0.2 az 0.3 (stejne hodnoty jsem mela i ve Francii).
Nasledne si me lekari pinkali jak pingpongovy micek, nikdo mi nechtel injekce predepsat.
Tak jsem se dostala do Trombocentra, kde nasli trombozu v obou nohou a brichu (!!!) a konecne mi zvedli davky - bohuzel to bylo uz skoro po mesici, takze pozde a nyni mam lehci PTS, ktery by vubec mozna nemusel byt.
Z nemocnice ve Francii me chteli poslat domu po 3 dnech VLAKEM(!!!)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5438
27.5.17 22:04

.

Příspěvek upraven 20.10.17 v 10:22

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16783
27.5.17 22:08

Já jí mela skoro před 2 lety to mi bylo 33 me vlastne nic nebylo jen se mi blbe dýchalo mela jsme to taky za 5 minut 12 ležela jsme na jipu asi 5 dní nesmela jsme vstát z postele jen na gramofon ale na záchod me nepustili ani náhodou. po 5 dnech jsme šla na normal pokoj lečili me heparinem a pak jsem přešla na warfarin a ten mám doted a asi budu mít pořád. chodím na karlák na kontroly a v tehu nebo při cestách si musím píchat clexane. jinak omezená jsme vícemene nemela žádné ani nic neposituju jen musím 1 mesíčne k dr na quicka a podle tho mi upravujoou prášky te duž mám pul roku pořád dobre hodnoty

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat