Plicní embolie a panická porucha

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.11.18 12:05
Plicní mebolie a panická porucha

Dobrý den,

píši vám o radu. Ve 20 letech jsem prodělala plicní embolii, v návaznosti na ni jsem získala panické ataky a úzkosti. Dnes je mi 32 let a tento pomyslný černý mrak nadenou visí, je to jako těžká deka, která mě zavaluje. Doktoři mi v nemocnici sdělili, že když jsem měla plicní embolii jednou, tak je větší pravděpodobnost, že ji budu mít znovu. Genetické testy jsem měla v pořádku, žádná trombofilie. Střídavě beru a neberu antidepresiva popřípadě i Neurol. Děsím se toho, že ji jednou budu mít znovu. Jsou dny kdy mi je lépe a jsou dny, kdy mě to zavalí a mám šílený strach. Na to navazuje strach ze smrti. Kdykoli přečtu někde nějakou zprávu, že někdo zemřel (ačkoli já ho osobně neznám) je pro mě hrozné nebo se o tomto tématu začne někdo bavit. Strašně mě to svazuje, ten ochromující strach. Od března docházím na psychoterapie, našla jsem úžasnou paní doktorku. Pomalu jsem se konečně odprostila od panických atak, které dřív bývaly hojné, nyní skoro žádné. Ale ten strach ze smrti, strach z embolie a úzkost zůstává. Bavíme se o tom na terapiích a já tam prožívám muka. Je tu prosím někdo, kdo by mi dokázal poradit, jak se s tím vypořádat? Nebo kdo zažil plicní embolii a jak s tím dál žije? Možná su až moc přecitlivělá. Od kamarádky přítel měl letos plicní embolii, když jsem se to dozvěděla, tak mi bylo úplně špatně. Měl ji o dost masivnější, než já a je v pohodě. Vůbec si to tak nebere. A nevím, jak mám bojovat s tím strachem ze smrti. Když to shrnu - hrozně se bojím další embolie, mám příšerný strach ze smrti a trpím hodně úzkostma. Moc děkuji za jakoukoli radu!! :srdce:

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Irinka0210
Závislačka 4613 příspěvků 28.11.18 12:12

Psychoterapie nepomohla?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.11.18 12:15

Zatím ne. Zatím jsem odprostila od panických atak - dá se říct, protože jsem ji už dlouho neměla. Ale toto je pro mě daleko horší :(

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.11.18 12:36

Ahoj. Já měla minulý rok hodně špatnou alergii, doteď nevim na co. Často se mi špatně dýchalo, otekala jsem, bála jsem se anafylaktického šoku. Všude jsem na to myslela, všude jsem myslela na to, co bych dělala, jestli by mi někdo pomohl atd. Cítila jsem se bezpečně jen s prášky po ruce a přítelem, co uměl první pomoc. Trvá to, ale teď to zvládám, musíš si na to najít svůj styl, mě třeba pomáhá jít na studený vzduch, podívat se na něco vtipného, zaměstnat se, nemyslet na to. Je třeba podniknout všechny kroky k tomu, abyste embolii předešla. Antikoagulanty, zdravý životní styl, pravidelne kontroly a uvědomit si, že to, jestli se to stane nebo ne člověk úplně neovlivní.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.11.18 12:46

Já právě antikoagulanty už neberu. Nic neberu. Byla jsem řádně zaléčená. Nemám žádné potíže ani následky. Chodím akorát jednou ročne na cévní na kontrolní UZV. Snažím se i přes sedavé zaměstnání pravidelně chodit a protahovat končetiny, jsem šíthlá, neberu antikoncepci, nekouřím, hodně piju. Vše co dokážu ovlivnit, tak dělám. Ale… Visí to nademnou jak bouřkový mrak :(

jenny.fields
Nadpozemská drbna 25244 příspěvků 28.11.18 12:49

Chodis na psychoterapii, to je zaklad. Zazraky se nedeji pres noc. Vydrz :palec:

Nora2
Kecalka 130 příspěvků 28.11.18 12:52
@Anonymní píše:
Já právě antikoagulanty už neberu. Nic neberu. Byla jsem řádně zaléčená. Nemám žádné potíže ani následky. Chodím akorát jednou ročne na cévní na kontrolní UZV. Snažím se i přes sedavé zaměstnání pravidelně chodit a protahovat končetiny, jsem šíthlá, neberu antikoncepci, nekouřím, hodně piju. Vše co dokážu ovlivnit, tak dělám. Ale… Visí to nademnou jak bouřkový mrak :(

To že se budete stresovat, zvyšuje pravděpodobnost toho, že se Vam to opravdu stane. Čeho tím docílíte, že se budete neustále bát? Co z toho člověk potom má? Vím, že se to snadno říká, ale musíte si na to přijít sama. Už jen to, že jste prežila plicní embolii by Vám mělo otevřít oči. To ne každý může říct.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.11.18 13:24

Zkusenost nemam, ale nejsi jedina. Mladsi pacienti s prodelanou embolii mi vypravi podobne pribehy. Ale zda jim neco casem zabralo, nevim.

Lara Farseer
Zasloužilá kecalka 997 příspěvků 28.11.18 13:30

Měla jsem embolii 4 roky zpět, zjistili mi následně trombofilní mutaci. Panické ataky jsem měla že začátku asi rok, když se mi třeba špatně dychalo. Doteď určitý typ obtíží vyvolává nepříjemné myšlenky, zda náhodou nejde o embolii.

Ale normálně žiju dál, léky už neberu. Píchám si teda injekce při dlouhých letech a taky jsem bodala celé těhotenství a šestinedělí. Vše jsem měla pod dohledem lékařů, naopak bez předchozí embolie by se na to třeba ani nepřišlo a bůhví, jak bych dopadla…

Změnila jsi životní styl, to je dobře, mutaci nemáš, myslím že budeš v pohodě… Děláš pro to vše, stres ti jen ubližuje. Držím palce.

Lara Farseer
Zasloužilá kecalka 997 příspěvků 28.11.18 13:31

Teď mě napadá, možná by ti pomohly častější uzv končetin. Třeba půlroční. Ten trombus se nějakou dobu tvoří než se utrhne, není to že dne na den , třeba by ti to dodalo více klidu?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.11.18 13:38
@Anonymní píše:
Já právě antikoagulanty už neberu. Nic neberu. Byla jsem řádně zaléčená. Nemám žádné potíže ani následky. Chodím akorát jednou ročne na cévní na kontrolní UZV. Snažím se i přes sedavé zaměstnání pravidelně chodit a protahovat končetiny, jsem šíthlá, neberu antikoncepci, nekouřím, hodně piju. Vše co dokážu ovlivnit, tak dělám. Ale… Visí to nademnou jak bouřkový mrak :(

Já jsem ve 22 letech prodělala hlubokou žilní trombózu dolní končetiny s náběhem na embolii, taky mi řekli, že se mi to může vrátit…už je to 9 let. Naučila jsem se s tím žít, do minulého roku jsem brala léky na ředění krve, snažíme se o miminko a kvůli lékům jsem ve 3 měsíci potratila, proto mi je vysadili, už je to rok co se snažíme a stále nic, to je to co trápí zase mě… Hodně piju, cvičím, jím zdravě, jasný někdy mám taky sem tam obavy, ale nemyslím na to. Proto fakt doporučuji hodně pít, chodit na procházky a mít čistou mysl, protože stresem si můžeš přivodit klidně i úplně něco jiného než je embolie…

Ou
Kelišová 5416 příspěvků 28.11.18 13:46

Strach ze smrti je základní existenciální téma každého člověka a tak nějak je u kořene každé větší úzkostné poruchy.

Tím že jste citlivější a vnímavější, tak se nedá počítat s tím, že by se z vás někdy stal naprostý salámista.

Ale - nalezla jste dostatečné zdroje pomoci, které vám pomáhají stabilizovat výkyvy psychiky- psychoterapii a v případě potřeby holt i medikaci. To je skvělé a je dobré se toho držet.

No a pak je tu ten strach ze smrti, což vlastně je filosoficko-transcednentí téma. Dá se mu vyhnout - většinou za cenu různých závislostí a nebo manické činosti které onu úzkost přehlušuje.

A nebo člověk musí sebrat odvahu a čelit své smrtelnosti a nějak se s ní smířit. Výhodou pak je, že pro něj stáří a umírání bude méně náročné, když si svůj vztah ke smrti promyslí a prožije v době, kdy je v plné mentální i fyzické síle, pak se to s postupujícím stářím bude jen ověřovat, či korigovat. Kdo toto téma ignoruje, tak je pak před tvrdou realitu postaven metodou šoku.

Obecné přístupy jsou buď přes uměleckou tvorbu, nebo skrze nejrůznější náboženské přístupy a nebo filosofii.

Zkusla bych pro začátek třeba Viktro Frankla

https://www.kosmas.cz/…-zivotu-ano/

a nesmírně zajímavá je i tahle kniha https://www.umirani.cz/…konci-zivota

Obecně nabídnout Cestě domů, že jim člověk zkusí dělat dobrovolníka -byť třeba ne v přímé péči vede k docela efektivní konfrontaci s tématikou smrti, zároveň s veškernou možnou podporou od kolegů.

No a pak je tu Litanie proti strachu z knihy Franka Herberta - Duna.

„Nesmím se bát.
Strach zabíjí myšlení.
Strach je malá smrt přinášející naprosté vyhlazení.
Budu svému strachu čelit.
Dovolím mu, aby prošel kolem mne a skrze mne. A až projde a zmizí, otočím se a podívám se, kudy šel. Tam, kam strach odešel, nic nezůstane.
Zůstanu pouze já“

Vemas
Kelišová 5388 příspěvků 28.11.18 14:03

Zakladatelko napis mi zpravu, nechci tady psat verejne.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.11.18 14:07

Zakladatelko, take jsem po PE a nejakou dobu po ni jsem mela panicke ataky, ale uz jen vyjimecne.

Doporucuji pravidelne odbery krve na D-dimery, ktere trombozu vylucuji jako samoplatce, to by ti mohlo pomoct.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.11.18 14:10
@Anonymní píše:
Já jsem ve 22 letech prodělala hlubokou žilní trombózu dolní končetiny s náběhem na embolii, taky mi řekli, že se mi to může vrátit…už je to 9 let. Naučila jsem se s tím žít, do minulého roku jsem brala léky na ředění krve, snažíme se o miminko a kvůli lékům jsem ve 3 měsíci potratila, proto mi je vysadili, už je to rok co se snažíme a stále nic, to je to co trápí zase mě… Hodně piju, cvičím, jím zdravě, jasný někdy mám taky sem tam obavy, ale nemyslím na to. Proto fakt doporučuji hodně pít, chodit na procházky a mít čistou mysl, protože stresem si můžeš přivodit klidně i úplně něco jiného než je embolie…

To je tedy blbost. Oni te 8 let redi a v takove rizikove chvili, jako je tehotenstvi, ti redeni vysadi? Nasla bych si jineho lekare. Kvuli profylakticke davce Fraxiparinu urcite potracet nebudes

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Jak je možné, že střelec utekl? Byl dvacetkrát (!) trestán, hledá ho 300 mužů!

Chérif Chekatt (29) je jediným podezřelým ze střelby na vánočních trzích v... číst dále >

Nový chlap Celeste Buckingham: Zcestovalý fešák, který miluje slevy

Vyplatilo se počkat! Po týpcích z branže Celeste Buckingham (23) zalovila... číst dále >

Články z Ona Dnes

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového... číst dále >

Svoje tělo mám čím dál radši, říká Alena Mihulová

Ve filmu Chvilky herečka Alena Mihulová na adresu svého dítěte často trousí... číst dále >