Plisen na zakoupenych potravinach

131
20.2.06 22:33

Plisen na zakoupenych potravinach

Chtela bych vas pozadat o radu…

V poslednim mesici /kratce po afere v Hypernove a dalsich marketech s masem atd./ se mi uz min. 4× stalo, ze jsem koupila potraviny, ktere byly uvnitr obalu plesnive

1. pomazanka s nivou v kelimku
2. tresci jatra s velmi zvlastnim povlakem /2 baleni, treti bylo v pohode
3. tento patek jsem koupila 3 termixy /trvanlivost do 27.2/, vcera jsem je postupne otevrela a vsechny mely na povrchu plisen/

atd. atd.

Uz premyslim, ze nekam napisu /COI?/, protoze me to stve - samozrejme se mi nevyplati s tim zbozim se vracet, projela bych vice benzinu nez co by mi vratili.

Samozrejme dlouhodobe uvazuji, ze uz v Hypernove nakupovat nebudu, ale v blizkosti bydliste mame jen 3 Hypernovy, ostatni obchody jsou moc daleko.

Jestli mate podobnou zkusenost, budu rada, kdyz napisete , co s tim??

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymni
21.2.06 05:36

No jo to je asi vsude, je to tzv. nakupni odpad. Nam se opakovane postestilo „navinule“ maso…vozit zpet to nema cenu a stejne by ti ani treba nevratili penize :-), kazdy ma jinak citlive senzory… My treba jednou koupili v Carrefouru meloun a kdyz jsme do nej rizli, tak z nej vytekla smrduta kase. Tak se manzel nastval, protoze meloun stal majlant a chteli jsme si s nim udelat radost, a ze ho teda jede vratit :-). Prodavacce dal „privonet“ a ona mu sdelila, ze meloun je udajne z poloviny pozivatelny :D :? a ze mu nic nevrati. Tak ji ho hodil na pult, az ta kase z melounu „vysplouchla“, a ona s kyselym oblicejem prachy vysazela na stul.

Pri nakupu mlecnych vyrobku nehled na expiraci, ale spis na datum vyroby, novejsi byva zahrabano az za starsim. Za plisen kolikrat nemuze prodejna, ale uz vyrobce, ze mel necistotu pri vyrobnim procesu. A zkazene maso, to byva tim, jak kolisa teplota jeho skladovani - treba kdyz brigadnik necha maso zteplat, nez ho zaklidi do chladaku apod.

Zdravi Kvetuse

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
21.2.06 11:47

Je mozne, ze za to nemuze prodejna, ale vyrobce, ale to me , jakozto konecneho spotrebitele, vubec nezajima.

Penize davam prodejne, tak jednoznacne vidim problem v prodejne.

Drive se mi to nikdy nestavalo, ale ted je to temer na dennim poradku.

Kdyz takhle neco koupim, pak na to strasne dlouho nemam chut - i kdyz kupuju maso, otacim ho v ruce x krat, nez ho hodim do voziku. Je mi z toho spatne.

Kdyz si predstavim, ze bych treba takove maso dala nasi male, je mi z toho divne.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
21.2.06 12:07

Ahojky,

tak my to řešíme tak,že ačkoliv máme skoro u domu Globus, hovězí maso kupuji výhradně ve Sparu a to bio-kvůli malému-sice je drahé,ale tolik ho zase nesníme a musím říct,že i jinak chutná,aspon mě-než běžné hovězí.My s manžou jíme hodně kuřecí a pro to jezdíme 1za měsíc do řeznictví,tam pak koupím i vepřo.Jinak děláme velký nákup třeba jen 1za měs,kdy koupím věci do zásoby a pak už chodíme akorát pro chleba.Do Hypernovy už bych nevlezla-mám zkušenosti s tím,že pokaždé,když jsem tam i dříve koupila kuřecí,bylo zkažené.A navíc výběr nic moc.Melouny nikdy nekupuji celé ani půlky,ale koupím si klidně 3 čtvrtky jen abych věděla,že nekupuji zkažený.Pomazánky a další výrobky „ze zbytků“ nekupuju.Je to samá chemie,ale manžovi chutná třeba rybí salát-poslední dobou ho ale pokaždý dožene na onu místnost, tak už nekupuji ani ten :wink:
laura

• Citovat
  • Upravit
4055
21.2.06 12:10

bože lauro co jíte ???? :lol:
Já bych se tak ráda vyhnula hyperům, ale když to zkusím, tak prostě doma není co jíst..... ???? !!!!!!!!!
NiKi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
89
21.2.06 12:13

Plíseň na potravinách, pokud nepřekročila trvanlivost, výrobce bude schazovat vinu na prodejce, hygienu je třeba poslat na prodejce, ta zodpovídá za to co kupuje od výrobce, ať se pak prodejce soudí s výrobcem. Mnohokrát se mi stalo že výrobky různé trvanlivostí jsou v regálu zamíchané, kontroluju trvanlivost, ale je pravda že do některých výrobků člověk nevidí.
Spíše by mě zajímalo, jestli těhotná žena může jíst různě upravované sýry s plísní? Mám strašně ráda sýry, salámi nejím, ale nevím zda si mohu koupit hermelín, romadur a jiné podobné? Zda plíseň neovlivní plod?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1005
21.2.06 12:14

Ahoj,
když jsem začínala dávat příkrmy dceři, podařilo se mi v BIOkoutku v Carrefouru koupit dost zkažené maso (přes folii cítit samozřejmě není, ale taky jsem se pořádně nepodívala, protože manža už stál u pokladny), i když datum slibovalo poživatelnost :lol: ještě 5 dnů.
Když je něco BIO, je to většinou i dražší.........takže jsem se tak vytočila, že přes internet jsem napsala na Českou obchodní inspekci (nepamatuju si stránku, ale bylo tam myslím přesměrování na Českou potr. inspekci - podle druhu zboží). Ti mi obratem odepsali, že se případem budou zabývat a dají mi vědět. Výsledek mi poslali do 14 dnů - provedli kontrolu v odd masa v Carrefouru a nic špatného tam už nenašli - nicméně prý budou tomuto úseku věnovat zvýšenou pozornost.

Takže pokud ti to pomůže, můžeš to udělat tak, jako já(a doufat, že vše proběhlo tak, jak má) :twisted: . Udělala bych to v tomto případě znovu.

Bubu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1674
21.2.06 12:19

Hypernova je asi opravdu extrem. Ted uz se sice zlepsilo, ale pred tim skandalem, kdykoliv jsme sli tady u nas v Hypernove kolem useku s masem - byl to smrad zkazeneho na padnuti. Ani vzhledove tam neni nic moc a vyber taky maly.

Angelika - syrum s plisni se rozhodne vyhni!!! V tehu se opravdu nemaji jist.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1005
21.2.06 12:24

S těmi saláty jste mi připomněly jednu chuťku (těhulky promiňte a případně dál nečtěte).
Pracovala jsem brigádně jako hosteska, takže jsem se dostala i dozadu, do skladů atd. v hypermarketech.
A perličky jsou tu:

• pokud se jim na prodejně rozbilo vajíčko, smetli ho smetáčkem a lopatkou do velkého (vůbec ne čistého) kyble. Ten pak stál tak dlouho v chladícím boxu, dokud se nenaplnil. Později se vajíčka dostala do pomazánek, salátů a marinád na maso. A vůbec jim nevadilo, že to jsme to viděly :evil:
  • v ¨nejmenovaném marketu pro podnikatele zase nenaporcované maso leželo na chodbách na zemi - podložené jen igelitem. Tu zem představuje normální beton, žádné umyté kachličky. A že maso sem tam přesahovalo, nikoho neobtěžovalo

No, praktiky to jsou nechutné, nicmméně jsem je viděla na vlastní oči. Snad se to časem změnilo - přeci jen je to už 4 - 5 lět. Dojem mi ale zůstane asi na celý život a pokud můžu, maso kupuji v masnách a pomazánky dělám doma.
Pokud je plesnivý třeba „živý“ jogurt, bude vám výrobce tvrdit, že je to tím, že v kelímku jsou živé kultury, tudíž máte štěstí, že zrovna vy vidíte, jak můžou uzrát :lol: 8O - to myslím vážně.
Tak zatím a doufejme všechny, že už jsou na tom obchody líp.
Bubu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1005
21.2.06 12:28
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1005
21.2.06 12:31
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
540
21.2.06 12:48

Angeliko,
sýrům s plísní bych se v těhu raději vyhýbala, protože mléko, ze kterého je vyrábějí není pasterizované a může obsahovat bakterie třeba listeriozy nebo toxoplazmozy. Stejně tak i čerstvé mlíčko „přímo od kravičky“ :( . Peggi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
89
21.2.06 14:12

peggi: to jsi mě moc nepotěšila, tak to bych nemohla ani jogurty, které si sama doma vyrábím na základě množení bakterii :( Potom s nich dělám všechno, používám je místo smetany, dneska jsem dělala z toho koprovku :) A jak byla dobrá. Domácí sýry zatím nevyrábím, ale chceš říct, že tyto domácí produkty ohrožují více lídský organismus než pasterizované chemické produkty?
S tím kravským mlékem, nevím, moje švagrová ho pila po celou dobu když kojila 8O že pro dítě je lepší než to kupované.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
540
21.2.06 19:58

Angeliko,
to je mi líto, že jsem tě nepotěšila. Ale je to tak, to riziko tu je. Neříkám, že v každém neupraveném mléku číhají nějaké takové bakterie. Dokonce tu byl na téma listerioza nedávno i deníček, jestli máš chuť, zkus ho pohledat.
Když vzpomínáš švagrovou, jak pila v těhu čerstvé mlíčko, tak určitě nebyla sama :) . Já jsem při prvním těhu taky pila mlíčko přímo od zdroje a jak mi chutnalo! Vůbec se to s kupovaným nedalo srovnávat, ale to jsem teda o nějakém nebezpečí nevěděla. Ono se o tom skoro vůbec nemluví.
Ještě si vzpomínám, když jsme byli malí, tak nám babička, když dojila, často nadojila teplé mlíčko přímo do hrníčku a to bylo něco!

A k té pasterizaci: sice nejsem z oboru, ale myslím, že tam žádnou chemii nepřidávají, tím že jej zahřejí na určitou teplotu a nechají zchladnout, se případné bakterie zničí. Pokud se mýlím, snad mě někdo opraví.
Domácí jogurty jsou určitě v pohodě, vyrábí se sice z čerstvého mléka, ale to je pravděpodobně ošetřené.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
131
21.2.06 22:04

Syry s plisni /prirozenou/, tj. hermelin, niva atd. by se v tehu vubec nemely.

Ja se jim vyhybala cele tehotenstvi, i kdyz je strasne miluji - ke konci jsem si parkrat dala kousicek hermelinu.

Jinak jsem byla tak vytocena tim poslednim nakupem, ze jsem zkusila napsat do COI. Prekvapiva byla rychlost odpovedi /za necelou hodinu/:

"Vážená paní,
obrátila jste se na nás s dotazem ohledně prodeje zkažených potravin, u kterých ještě nevypršela doba použitelnosti. Prodej plesnivých nebo jinak mikrobiologicky znehodnocených potravin není samozřejmě možný.
Zkuste podat podnět ke kontrole na územně příslušný inspektorát SZPI (podle sídla provozovny),a to písemně, osobně, telefonicky či e-mailem (kontakty najdete v organizační struktuře na našem webu www.szpi.gov.cz (bohužel jste neuvedla adresu prodejny a tak nemohu Váš podnět předat sama) nebo můžete využít formulář pro zaslání podnětu ke kontrole na našem webu:
http://www.szpi.gov.cz/…/default.asp?… šipečkou vyberete v prvním okýnku územně příslušný inspektorát a Vaše zpráva se automaticky přepošle pověřeným pracovníkům pro vyřizování podnětů ke kontrole.

S pozdravem

Pavla Burešová
SZPI - Oddělení komunikace"

Samozrejme tam napisu, i kdyz je mi jasne, ze jeden clovek, ktery si postezuje, nic moc nezmuze. Ale kdyby se to naucili delat vsichni, tak by se to nestavalo, nebo aspon ne tak casto.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama