Plně kojené 6m dítě - začínání s příkrmy a tekutinou

Anonymní
8.9.11 14:01

Plně kojené 6m dítě: začínání s příkrmy a tekutinou

Ahoj mamky. Omlouvám se, že anonymně, ale z tohoto tématu se mi stahuje žaludek. A nechci o tom debatovat s matkami kolem domu, protože mám pocit, že jsou tady samé super matky. V tomto směru jsem absolutně nepraktická a moc bych prosila o vaše rady a především trpělivost. Mé dotazy asi budou sem tam neuvěřitelné. Mám plně kojenou holčičku. Za pár dní ukončí šestý měsíc a dětská lékařka mě logicky vyzvala k podávání příkrmů. Do ruky mi vrazila letáky a vyprovodila z ordinace. Ale já vůbec netuším jak na to mám jít. Jak technicky, tak prakticky a ani teoreticky. Vůbec netuším jestli bych třeba mohla začít podávat čaj nebo vodu. Protože intenzita rozestupů kojení se zkracuje ze třech hodin na dvě a to i v noci. Nějak si nemyslím, že by měla hlad. Spíše žízeň, protože si cucne pár minutek a stačí. Ale i to mi vrtá hlavou jestli je to žízeň, protože malá je od narození v kojení naprostý profík a bylo mi řečeno, že ke spokojenému bříšku ji klidně stačí i těch 5 minut. Jako já ani nevím jestli se třeba ty příkrmy v lahvičkách mají ohřívat :nevim: V podstatě ani netuším jak a co se ptát, protože fakt nevím :think: Tuším existenci i kaší, ale to jsem taky mimo. Pomůžete mi prosím, sestavit nějaký jídelníček a poradíte mi prosím, jak to celé odstartovat?

Děkuji Verča

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

1587
8.9.11 14:18

Ahoj, taky jsem plašila, nejsi sama. Řídila jsem se v podstatě přesně pokyny na kojeni.net. Tam je to krásně rozepsané, vysvětlené, určitě se tam podívej. Ze začátku je asi lepší skleničku koupit, malá toho moc nesní, hlavně je to našlehaný na pyré, který bys doma vytvářela hodinu. Začni v poledne pár lžičkami mrkvičky, teplotu tak akorát. Já jsem vždy ze skleničky odebrala, co jsem si myslela, že sní a ohřála v MW. Později už budeš určitě vařit, pokud to malá bude jíst, páč to leze do peněz :). Informací je ale spousta, opravdu si stáhni ten dokument :palec:
P.S. Nebo přesně formuluj dotazy, ať ti tady nepíšeme romány, co se nedají číst :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
ajaa
8.9.11 14:20

Presne tak, nastuduj www.kojeni.net, perfektne popsane.

• Nahlásit
  • Citovat
13124
8.9.11 14:22

klid :-D každá jsme se v tom plácala při prvním dítěti. První měsíc - takže po celý 7měsíc dítěte - začínáš s příkrmem maso-zeleninovým. Nejdřív zkusíš zeleninu - tzn. 1ks 1 druhu zeleniny (na ty fakt první se spíš vyplatí mít skleničky, protože toho dítě sní 2-3 lžičky). Takže např. skleničku brokolice, nebo mrkve, nebo… místo kojení na oběd dáš pár lžiček - kup si malé a úzké lžičky v obchodě pro děti. Počíte s tím, že to zpočátku bude prskat, plivat… Když zjistíš, že s danou zeleninou nejsou problémy, přidej další druh a pak i maso - opět se mi vyplatili skleničky - jinak jsem vařila dlouho a můj prcek si vzal dvě lžičky…no a pak ji dokoj Na konci měsíce to byla směska zeleniny - mrkev, brambory, brokolice, květák..... + maso a kompletní vynechájí jednoho kojení.Další měsíc přidáváš ovoce - na svačinu - kousek banánu, nastrouhané jablko, hrušku… - zase po jednom kuse jednoho druhu - zpočátku zase dokoj a pokud začne jíst, vynecháš další kojení. Počítej, že jí to moc nepůjde, ale ke konci sní třeba půlku banánu, půl jablka… rozhodně ji nepřecpávej. Na devátém měsíci nasadíš kaši na večer - ta jim většinou jede a jsou schopní ji sníst hodně - kup nějaké v lékárně nebo drogerii. No a pak je čas na lepek - piškoty, rohlíky… zkusit mléko - pokud se nic nestane (alergie - stejně tak i s ovocem), tak můžeš udělat krupicovou kaši, jogurty na svačinu…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1707
8.9.11 14:22

Taky bych doporučila kojeni.net…my jsme začínali s „První lžička mrkvičky“ od Hami…malý snědl dvě tři lžičky pro začátek k obědu a potom dostal mlíčko na dokrmení. Vše mu ohřívám ve vodní lázni. Ono to chvilku potrvá než se miminko rozpapá, takže mezi tím budeš mít spoustu času to nastudovat :-) Teď nám prcek jí střídavě skleničky i doma vařené, ale z toho nikterak nadšený není :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
8.9.11 14:39

To je právě nejhorší, že já ty dotazy ani neumím naformulovat - tak jsem nepraktická a zmatená, ale pokusím se. Takže tedy začnu s mrkví. Dejme tomu, že začnu s tou ve skle. Odeberu kousek, ohřeji v mikrovlnce. Pořídím dlouhé plastové lžičky. Malou nechám jíst co zvládne a dokojím, pokud bude chtít. Je to tak tedy dobře? S tím mě hned napadá otázka jak dlouho ty skleničky mohou být otevřené? Oni na nich tuším píšou, teplotu uchování, která je skoro pokojová. Takže jak dlouho a kde to máte uchované?

Zakladatelka Verča

• Nahlásit
  • Citovat
85
8.9.11 14:39

Já bych ti naopak doporučila začít s kaší navečer, nedělej ji příliš hustou, zezačátku můžeš klidně i z lahve se specielním dudlíkem na kaši (má větší dírku). Alespoň ti odpadne noční kojení, miminko se zasytí.
První měsíc jen zeleninu, maso přidávat později, nakonec i ten banán můžeš dávat hned, u nás slavili úspěch mrkev a banán hned v prvním týdnu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
8.9.11 14:47

Ještě mne prosím, zajímají ty tekutiny. Je čaj vhodný? Popř.jaký., předpokládám, že vhodnější je pytlíkový už proto, že není přislazovaný. A do čeho jí to dát? Dostali jsme něco takového: http://www.mall.cz/…-izo-fialovy ale tam je napsáno na obale 12 plus, takže použít klasickou flaštičku se savičkou? Nebo čaj zatím nepodávat vůbec? :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
1042
8.9.11 15:09

Holky ti to tady poradily myslim uplne presne, akorat s tim dalsim pitim…budes muset vyzkouset, co ji chutna…to byl treba u nas boj. Cistou vodu nechtel, z ovocnych stavicek se vzdycky pokadil a ovocne a detske caje mu nejely vubec. Nakonec mu zachutnal Cajanek (maji jablickovy, ovocny, Silacek), ty jsou moc dobre, neobsahuji repny cukr ale laktozu, ktera je pro deti lepe stravitelna. Ale vyzkousej, co bude mala chtit. Taky nevim, jestli je zvykla pit z flasky, nebo se to bude muset naucit, kdyz tak uz ji zkus ucit rovnou z hrnecku s nasavkou ( i kdyz treba muj chlapecek z toho neumel pit nikdy), takze u nas byla flaska docela dlouho, a az ted kdyz je mu temere rok se naucil pit rovnou z takoveho hrnecku s brckem, to mu jede dobre. Z flasek se totiz detem spatne vyviji zuby, takze cim drive je to odnaucis tim lepe. :-) . Tak hodne stesti a hlavne trpelivosti, at vam prikrmy a piticko jde co nejlepe od ruky. :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1042
8.9.11 15:11
Anonymní píše:
Ještě mne prosím, zajímají ty tekutiny. Je čaj vhodný? Popř.jaký., předpokládám, že vhodnější je pytlíkový už proto, že není přislazovaný. A do čeho jí to dát? Dostali jsme něco takového: http://www.mall.cz/…-izo-fialovy ale tam je napsáno na obale 12 plus, takže použít klasickou flaštičku se savičkou? Nebo čaj zatím nepodávat vůbec? :nevim:

Zkus ji koupit hrnecek s ouskama, at se to nauci snadneji sama drzet…ten co jsi dala do odkazu na ni bude jeste moc tezky a velky. Mrkni po obchodech nabidka je opravdu siroka. :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1042
8.9.11 15:16
Anonymní píše:
To je právě nejhorší, že já ty dotazy ani neumím naformulovat - tak jsem nepraktická a zmatená, ale pokusím se. Takže tedy začnu s mrkví. Dejme tomu, že začnu s tou ve skle. Odeberu kousek, ohřeji v mikrovlnce. Pořídím dlouhé plastové lžičky. Malou nechám jíst co zvládne a dokojím, pokud bude chtít. Je to tak tedy dobře? S tím mě hned napadá otázka jak dlouho ty skleničky mohou být otevřené? Oni na nich tuším píšou, teplotu uchování, která je skoro pokojová. Takže jak dlouho a kde to máte uchované?Zakladatelka Verča

Verco, postup je spravny…otevrenou lahvicku musis uchovavat v lednicce a spotrebovat do 48 hod. Jinak vyhodit. Nikdy neohrivej jiz jednou ohrate jidlo. Pripravenou porci, kterou mala nedoji, vyhod.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
8.9.11 15:19
lucy1980 píše:
Holky ti to tady poradily myslim uplne presne, akorat s tim dalsim pitim…budes muset vyzkouset, co ji chutna…to byl treba u nas boj. Cistou vodu nechtel, z ovocnych stavicek se vzdycky pokadil a ovocne a detske caje mu nejely vubec. Nakonec mu zachutnal Cajanek (maji jablickovy, ovocny, Silacek), ty jsou moc dobre, neobsahuji repny cukr ale laktozu, ktera je pro deti lepe stravitelna. Ale vyzkousej, co bude mala chtit. Taky nevim, jestli je zvykla pit z flasky, nebo se to bude muset naucit, kdyz tak uz ji zkus ucit rovnou z hrnecku s nasavkou ( i kdyz treba muj chlapecek z toho neumel pit nikdy), takze u nas byla flaska docela dlouho, a az ted kdyz je mu temere rok se naucil pit rovnou z takoveho hrnecku s brckem, to mu jede dobre. Z flasek se totiz detem spatne vyviji zuby, takze cim drive je to odnaucis tim lepe. :-) . Tak hodne stesti a hlavne trpelivosti, at vam prikrmy a piticko jde co nejlepe od ruky. :wink:

Malá je zvyklá pouze na prso. Dudlík má, ale moc nedudá. Takže vyzkoušet pořídit tu z odkazu, ale od 6 měsíce?

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
8.9.11 15:25

Holky, jste zlaté děkuji. Mrknu na ty stránky, jen musím nějak začít a nějak si to systematicky srovnat. Protože jak začnu hledat na netu, tak to jsem tragéd ještě větší. Děkuji za rady ohledně hrnků. Je tedy lepší pokud byla zvyklá na prso neučit je na lahvičky se savičkou, ale rovnou vhodný hrneček? Nejlépe ty ouška.

Zakladatelka Verča
pardon, sem tam se zapomenu podepsat

• Nahlásit
  • Citovat
eMaminka
8.9.11 16:10
Anonymní píše:
Ahoj mamky. Omlouvám se, že anonymně, ale z tohoto tématu se mi stahuje žaludek. A nechci o tom debatovat s matkami kolem domu, protože mám pocit, že jsou tady samé super matky. V tomto směru jsem absolutně nepraktická a moc bych prosila o vaše rady a především trpělivost. Mé dotazy asi budou sem tam neuvěřitelné. Mám plně kojenou holčičku. Za pár dní ukončí šestý měsíc a dětská lékařka mě logicky vyzvala k podávání příkrmů. Do ruky mi vrazila letáky a vyprovodila z ordinace. Ale já vůbec netuším jak na to mám jít. Jak technicky, tak prakticky a ani teoreticky. Vůbec netuším jestli bych třeba mohla začít podávat čaj nebo vodu. Protože intenzita rozestupů kojení se zkracuje ze třech hodin na dvě a to i v noci. Nějak si nemyslím, že by měla hlad. Spíše žízeň, protože si cucne pár minutek a stačí. Ale i to mi vrtá hlavou jestli je to žízeň, protože malá je od narození v kojení naprostý profík a bylo mi řečeno, že ke spokojenému bříšku ji klidně stačí i těch 5 minut. Jako já ani nevím jestli se třeba ty příkrmy v lahvičkách mají ohřívat :nevim: V podstatě ani netuším jak a co se ptát, protože fakt nevím :think: Tuším existenci i kaší, ale to jsem taky mimo. Pomůžete mi prosím, sestavit nějaký jídelníček a poradíte mi prosím, jak to celé odstartovat?Děkuji Verča

Ahoj Verunko ;)

vůbec se netrap, popíšu ti svou zkušenost, při prvním dítku mi bylo 19 let a byla jsem naprostý střevo, neměla jsem tušení jak prakticky cokoli okolo dítka dělat… nejak sem al měla asi dobré instinkty a zatím obě mé dcery přežívají velmí dobře…

K pití tedy, má první dcerka byla kojená do 13měs. a do těch 13 měs. to byla jediná tekutina kterou dostávala páč prostě dudáky do pusy nevzala…silikoni guma ji byli protivné, lžičkováním jsem nevěřila, že do ní dostanu dostatek… takže až ve chvíli kdy začala pít z hrnku jsem ji mohla odstavit od prsa… tolik k pití u první dcery, jídlo… tam šlo o přesnídavky kupované v krámě, uměla sem stěží uvařit pro dospělé natož pro dítě tak aybch se nebála otravy… a moc velkej jedlík nikdy nebyla.. začala jsem tedy podle lahviček co byli nadepsané tím daným měsícem a když mi snědla 2 lžičky na oběd považovala jsem to za úspěch, nedávala jsem smetánky a jiné mléčné výrobky do roka, tak jak mě poučila dr. že to enní vhodné…

u druhé dcerky, tu přestože byla kojená a vím, ež mé mléko bylo velmi kvalitní začala jsem přikrmovat už v patém měsíci, moje druhá dcerka je od narození hladovec a tak nějak mi to už po pocitu přišlo vhodné… u té to nebylo po lžičkách, že bych to stupňovala po týdnu po lžičce, stupnovala jsem to po porcích… mléko ode mě pila do 11 měsíce pak o něj ztratila zájem… nasadila jsem lahvičky, nebyl problém a po týdnu přikrmování mi jedla misku zeleniny (nyní už mnou vařené,pečlivě vybírané) ráno,v poledne i večer..proto jsem nasadila dříve i jogurty i ovoce, no a hlavně maso… obézní není, jsou ji dva roky a je to prostě malá tasemnice… všichni mi ji závidí, jedlejší dítě zřejmě nidko nemá…

no chtěla bych ti říct vezmi to citem, každé dítě je jiné.. je to fréze ale tahle fráze skutečně platí… vyzkoušej si na svém dítku co jí chutná, kolik toho potřebuje, si máma, porodila jsi, nemůžeš udělat nic zle ;) je to prostě test ;)

moje testy přezili obě děti, obě děti byli uplne jine a i muj pristup k nim byl uplne jiny… obe jsou zdrave, stastne a je mi blbych 23 let ;) a vim, ez jsem udelala chyby ale to je normalni, nepovazuji se za supr matku, jen proste milujici mamu svych deti a nenechavam se strhnout dnesnim dle meho debilnim fanatismem co je okolo materstvi,deti a vubec…
kasli na ostatnia řid se instinkty ;)

hodne stesti ;)

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
8.9.11 17:05

eMaminka
děkuji za vlastní zkušenost. O té intuici mi to říká i dětská lékařka, hodně na tom jistě je. O tom celkovém vaření co jsi se zmínila, tak to jsem totéž. Nechci malou odstavovat. Jen se přiznám by se mi to někdy více hodilo, dát ji napít jinou tekutinu. Protože při kojení po dvou hodinách nemůžeme prakticky vytáhnout paty z domu. Delší procházka nehrozí. To jak jsou zfanatizované některé maminky mě děsí a hodně mě to od nich vzdaluje. Na kojení malá potřebuje klid, v opačném případě je to o ničem, v tom jsem prý taky nepraktická. Fakt z toho nemám radost. Hučí do mě ze všech stran každá něco jiného. A pak dělám vědu z pitomého čaje :nevim:

Zakladatelka Verča

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama