PN v souvislosti s porodem a RP

1065
29.1.20 21:33

PN v souvislosti s porodem a RP

Hezký večer, Opět prosím o radu :oops:
Byla jsem na OSSZ si jen potvrdit že opravdu nemám nárok na PPM, jsem od Vánoc v PN, v pátek bych měla nastupovat na PPM, v mém případě by se měla změnit neschopnost na diagnózu v souvislosti s porodem do konce šestinedělí. ALE. Pobiram jeste RP na druhé dítě a na pracáku mi dnes řekli, že z rodičovského příspěvku mi odečtou to co mi přijde za PN v souvislosti s porodem za dobu 6 týdnu před a 6 po 8o. To se mi ale pak asi vůbec nevyplatí. Jaké mám prosím možnosti? Jestli nějaké vůbec mám? Na OSSZ mám schůzku opět v pátek, ale ráda bych byla připravena, překvapilo mě to. Mohu treba zůstat v PN na současnou diagnózu do porodu a dál ji odmítnout? Snad je to srozumitelné napsane. Termín porodu mám 13.3. a od ledna máme zvýšení příspěvek pres manželův vyměřovací základ, s narozením nejmladšího budu pobírat cca 6 tis měsíčně, to bude již přes mě, chci být doma 4 roky. Děkuji všem za rady, co bude třeba upřesním :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2935
29.1.20 21:46

RP na první dítě můžete pobírat max do narození druhého dítěte. Od té doby RP na druhé dítě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70095
29.1.20 21:47

Nemas, tak to proste je, na tuhle nemocenskou se vztahuji stejna pravidla jako na ppm.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1065
29.1.20 21:56

@Cenarius ano, to vim @j.a.n.i1 a po porodu když budu mít RP 6 tis, tak z toho když mi odečtou PN, tak budu ještě v minusu. Nebo jak to pak je? Já to slyším prvně a na pracaku mi nebyli schopný odpovědět, jako bych byla snad jediná ve meste. Nejde tedy být do porodu na PN s komplikacemi v těhotenství, porodem ukončit a pak jen pobírat RP na nejmladší dítě?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1065
29.1.20 21:58

@j.a.n.i1 u PPM je to přece jinak, ta se pobírá a až když skončí po těch x týdnech, měsících, tak naskočí RP. Mně na pracáku řekli, že porodem mi končí RP na druhorozene a začíná na nejmladší, ale zároveň se odečítá PN

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7543
29.1.20 21:59

Proč by se ti to nevyplatilo? V měsíci narození mladšího dítěte už stejně nemáš nárok na RP na starší dítě. Takže do toho měsíce budeš pobírat částku ve výši zvoleného rodičáku, akorát část nebude z toho rodičáku, ale z nemocenské, celkem to ale bude stejná částka (nebo vyšší, pokud je nemocenská vyšší než zvolený rodičák). A po porodu budeš mít 6 týdnů nemocenské navíc a 300 tis. z nového rodičáku tak můžeš začít čerpat později.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1065
29.1.20 22:04

@Lendeš aha, takhle to zní logicky a takhle bych to neřešila. Mě zmátlo to, že porodem musím začít brát RP na nejmladsi-to jsem věděla, ale paní do toho zamotala to, že mi z toho bude odečítána vyplacena dávka nemocenské. Tak mi vrtalo v hlavě, že bych byla na nule, ne li v minusu. Takže porodem stopnu RP na druhé dítě, do konce šestinedělí budu pobírat jen neschopenku v souvislosti s porodem a po šestinedělí najedu na klasický rodicak?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
482
30.1.20 00:04

@blueberryx úplně nevím odpověď na otázku, ale podle mě nejde čerpat dvě podpory najednou. Mně na úřadě poradila neutěšená úřednice, že dokud se dítě nenarodilo, tak se nic neděje a můžu mít RP a PMM zároveň. Tak jsem to neřešil a nakonec jsem kvůli 4 dnů co se mi to překrývalo vracela asi 2,5tis. z RP (Ten měsíc jsem měla RP 5tis., ale částku počítali z denního vyměřovacího základu PMM)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1065
30.1.20 08:03

@pomme klasickou PN vím že mohu, problém je asi jen s tou v souvislosti s porodem. Ale jak na pracáku, tak na OSSZ mi přišlo že jsem snad ojedinely případ u nás ve městě kdo sice nemá narok na ppm, ale. zaroven do porodu pracuje a zároveň teda pobírá RP na starsi dite.
A ještě jak to je? Kdyz mám nástup na PPM poslední den v měsíci? To dostanu rodicak za celý mesic, jen odečtou ten 1 den?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70095
30.1.20 08:34

@blueberryx Odectou ti to, co dostanes za ten 1 den za „ppm“.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
482
30.1.20 09:54

@blueberryx no bylo mi řečeno že jsem měla na mateřskou nastoupit o ty 4 dny později. Že ty termíny nástupu nejsou striktní. To jsem netušila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70095
30.1.20 11:56
@pomme píše:
@blueberryx no bylo mi řečeno že jsem měla na mateřskou nastoupit o ty 4 dny později. Že ty termíny nástupu nejsou striktní. To jsem netušila.

Tech 6 tydnu pred striktni je.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama