Po 18 měsících se chce zapsat do RL

Anonymní
19.5.18 12:25

Po 18 měsících se chce zapsat do RL

Prosím anonym - bojím se že by se to dočetl otec dcery a dělal ještě větší problémy. S otcem mé dcery jsme se rozešli když jsem byla ve 2-3měsíci těhotenství. Byl nebo možná ještě je závislí na marihuaně, hodně jsme se hádali a já už v takovém vztahu nechtěla pokračovat. Zakazoval mi kamarádky, dokonce i to, abych se vídala se svýma rodičema (bydleli jsme spolu) byl šíleně náladovej. Uhodil mě a 10minut na to o tom nevěděl a nechápal, proč se zlobím. Dceři je teď 18 měsíců. Její otec o ní nikdy neměl zájem. Když nás potkal obešel nás a neměl zájem. Není ani zapsaný v rodným listě. Chtěla jsem od něj hlavně klid. Rok už mám jiného přítele. Jenže její otec se teď najednou probral a chce dceru. Každý den zvoní na zvonek, že jsme mu dceru ukradli. Když jsme na hřišti, tak za dcerou chodí a obtěžuje jí. Pro ní je to cizí člověk a bojí se ho. Má sestra ho včera potkala a on jí řekl, že byl zažádat o zapsání do rodného listu. Vůbec nevím, co mám dělat. Dceru mu dát nechci. Vím, že to dělá jen proto, aby mě naštval. Má vůbec právo po 18 měsících, aby se nechal zapsal do RL? Co když budu chtít do rodného listu napsat svého přítele? Má právo na dceru? Nechci aby se takový člověk vídal s mým dítětem natož ještě bez mého dozoru.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5001
19.5.18 12:33

Jak zažádal o zapsání? Do rodného listu se otec ve vašem případě může dostat dvojím způsobem, buď souhlasným prohlášením vás obou na matrice, nebo žalobou na určení otcovství. Podal tu žalobu? Jinak můžeš samozřejmě argumentovat tím, že se nezajímal a nestaral, ale to se projeví spíš na formě a četnosti toho stanoveného styku. V zájmu dítěte je mít oba rodiče (už jen kvůli vyživovací povinnosti) a soudy k tomu podle toho přistupují.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5001
19.5.18 12:36

A k tvým dotazům, tu žalobu může biootec podat i po osmnácti měsících. Přítel by musel dceru adoptovat, když není její otec (což by v tuto chvíli byl problém, jestli je podaná ta žaloba na určení otcovství), „právo“ bez dalšího nemá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8115
19.5.18 12:57

Pokud dítě nemá žádného otce v RL, tak se otec může nechat zapsat kdykoli ( zažádat ), i třeba v 10 letech dítěte. To není jako když je otec zapsány a zjistí, že není bio otec a chce „vymazat“ z RL, tak je určitá lhůta, v tvém případě není. Pokud ho nechceš v RL, jdi s přítel na matriku, nech tam zapsat jeho jako otce a máš klid ( pokud už otec podal žádost, mohl by to být malinko problém, ale většinou už není tak snadné přepsat zapsaného otce v RL ).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
19.5.18 13:17

Mohla bych se zeptat mimo dotaz zakladatelky? Prvního syna mám s ex, se kterým jsem se rozešla na začátku těhotenství. U porodu už byl nový přítel, kterého jsem si pak i vzala, syn má jeho příjmení. Spolu máme další dítě. Bývalý není v rl a nikdy syna neviděl, nemá o něj zájem. Manžel by se chtěl do rl dopsat, protože syna vlastně vychovává od narození a bere ho za svého. Je nějaká lhůta, kdy by už ex neměl šanci o syna bojovat, kdyby se náhodou probral stejně jako u zakladatelky, kdyby už byl manžel v rl? Mohl by soud manžela z rl vymazat a dopsat ex? Syn už chodí do školky, není žádné miminko, bio otce nikdy neviděl, ani já ne. Nejsme v kontaktu. Řeším to z toho důvodu, jestli vůbec má cenu manžela do toho rl dopisovat, kdyby pak byl stejně nahrazený bývalým. On se tedy s největší pravděpodobností už neozve, ale kdyby ano, nechci být pak překvapená. Hledala jsem už X krát v zákonech, ale je to pro mě španělská vesnice :lol: Děkuji. @myskalucka @blobfish

• Citovat
  • Nahlásit
8115
19.5.18 13:51
@Anonymní píše:
Mohla bych se zeptat mimo dotaz zakladatelky? Prvního syna mám s ex, se kterým jsem se rozešla na začátku těhotenství. U porodu už byl nový přítel, kterého jsem si pak i vzala, syn má jeho příjmení. Spolu máme další dítě. Bývalý není v rl a nikdy syna neviděl, nemá o něj zájem. Manžel by se chtěl do rl dopsat, protože syna vlastně vychovává od narození a bere ho za svého. Je nějaká lhůta, kdy by už ex neměl šanci o syna bojovat, kdyby se náhodou probral stejně jako u zakladatelky, kdyby už byl manžel v rl? Mohl by soud manžela z rl vymazat a dopsat ex? Syn už chodí do školky, není žádné miminko, bio otce nikdy neviděl, ani já ne. Nejsme v kontaktu. Řeším to z toho důvodu, jestli vůbec má cenu manžela do toho rl dopisovat, kdyby pak byl stejně nahrazený bývalým. On se tedy s největší pravděpodobností už neozve, ale kdyby ano, nechci být pak překvapená. Hledala jsem už X krát v zákonech, ale je to pro mě španělská vesnice :lol: Děkuji. @myskalucka @blobfish

A syn má příjmení po manželovi? To jsiu ho nechala na matrice změnit? Pokud i manžel chce, nechala bych ji zapsat do RL. Pokud by se bio otec přihlásil, tak většinou soudy přihlížejí k momentálni situaci a vzhledem k tomu, že tam tvůj syn bude mít tvého muže jako otce, tak na 99% ho tam nechá, protože pohlíží na „blaho“ dítěte a to je pečující „nebio“ otec než bio otec, který se probral po x-letech.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5119
19.5.18 14:30

Opravdu nejjednodušší by bylo vzít si současného přítele a nechat ho dopsat do rodného listu syna. A modlit se, ať vám vztah vydrží navěky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5001
19.5.18 14:43
@Anonymní píše:

Když je v RL někdo zapsán jako otec, lze změny dosáhnout pouze žalobou na popření otcovství. Tu lze podat do šesti let věku dítěte (výjimečně lze tuto lhůtu prodloužit). Když v RL není zapsán nikdo, zápisu se dosahuje žalobou na určení otcovství (pokud není souhlasné prohlášení před matrikou), pro tuto žalobu lhůta není.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
19.5.18 14:56
@myskalucka píše:
A syn má příjmení po manželovi? To jsiu ho nechala na matrice změnit? Pokud i manžel chce, nechala bych ji zapsat do RL. Pokud by se bio otec přihlásil, tak většinou soudy přihlížejí k momentálni situaci a vzhledem k tomu, že tam tvůj syn bude mít tvého muže jako otce, tak na 99% ho tam nechá, protože pohlíží na „blaho“ dítěte a to je pečující „nebio“ otec než bio otec, který se probral po x-letech.

Ano, syn už má manželovo příjmení. Změnilo se mu z mého na manželovo po svatbě, stejně jako mě. Pokud by to bylo takhle, tak by se manžel určitě zapsal :) Já se právě bála a myslela jsem si, že je nějaká lhůta, že třeba kdyby se dopsal manžel teď, tak do třeba 3 let by to mohl bio otec napadnout a byl by dopsán on. A pak už ne a zůstal by v rl manžel. Ale opravdu se v tom nevyznám :lol: Děkuji za radu.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
19.5.18 15:38
@blobfish píše:
Když je v RL někdo zapsán jako otec, lze změny dosáhnout pouze žalobou na popření otcovství. Tu lze podat do šesti let věku dítěte (výjimečně lze tuto lhůtu prodloužit). Když v RL není zapsán nikdo, zápisu se dosahuje žalobou na určení otcovství (pokud není souhlasné prohlášení před matrikou), pro tuto žalobu lhůta není.

Aha, tedy do 6 let dítěte by manžela z rodného listu vymazali a dopsali bývalého. A nevíte, jaká je pravděpodobnost, že to opravdu tak udělají? Když se ex vůbec nezajímá a manžel syna vychovává od narození…v tomhle případě bych manžela do rl syna nezapisovala, když by byla možnost, že ho stejně vyškrtnou.

• Citovat
  • Nahlásit
31592
19.5.18 16:26

Právo má a Ty ještě zaplatis ty testy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5001
19.5.18 17:19
@Anonymní píše:
Aha, tedy do 6 let dítěte by manžela z rodného listu vymazali a dopsali bývalého. A nevíte, jaká je pravděpodobnost, že to opravdu tak udělají? Když se ex vůbec nezajímá a manžel syna vychovává od narození…v tomhle případě bych manžela do rl syna nezapisovala, když by byla možnost, že ho stejně vyškrtnou.

Nevím, správně by měl manžel dítě adoptovat, pak by ho nevymazali ani na základě popěrné žaloby (ale biootec by mohl vstoupit do adopčního procesu). Chápu to správně, že bys manžela nechala zapsat jen proto, aby biootec nemohl něco chtít?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
19.5.18 18:55
@blobfish píše:
Nevím, správně by měl manžel dítě adoptovat, pak by ho nevymazali ani na základě popěrné žaloby (ale biootec by mohl vstoupit do adopčního procesu). Chápu to správně, že bys manžela nechala zapsat jen proto, aby biootec nemohl něco chtít?

Já myslela že tím, že by se manžel dopsal do rl, tak by tím dítě adoptoval. Mám v tom asi zmatek. Manžela nechci zapsat kvůli bývalému. To on s tím přišel, že mu je líto, že nemá syn v rl. otce. Už se mě několikrát ptal, jestli by mi to nevadilo. A taky, že má strach, že se ex nějak zblázní a bude nám dělat zle přes syna. On je manipulant, mě ubližoval, vyhrožoval i manželovi, že si mě najde, atd., Vím jistě, že o syna mít zájem nebude, ale neříkám, že nemám strach, že mu nepřekročí a tak by se mi nechtěl mstít. Taky proto by asi manžel chtěl, aby byl táta ve všech směrech, protože se o kluka opravdu stará a je jeho :) Ale je mi jasné, že malému budeme muset jednou říct pravdu, jen s tím ještě chceme počkat. Pokud opravdu do 6 let je možné, že by manžela vymazali z rl., dopsat ho tam mi přijde zbytečné a počkali bychom tedy ještě pár let.

• Citovat
  • Nahlásit
2
20.5.18 23:52

Jdi do toho

Příspěvek upraven 20.05.18 v 23:53

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.5.18 23:52

Souhl prohlášením zapište do to manžela. Pokud se bio otec přihlásí žalobou (podle mě ta lhůta 6 let byla zrušena, takže může kdykoliv), tak si myslím, že na velke proc to bio otec nevyhraje a v co zůstane manžel- soud zkoumá 3 věci- krev příbuzenstvo, právní (teď, stav v rl) a sociální ( jak dlouho ho manžel vychovává, zda máš s manželem další děti, tj sourozence, jestli vnímá manžela jako čáru, apod). Ta krev, pokud ostatní jsou na vysoké úrovni (tj stejně jako úplně super rodína) se může odsunout- tedy soud konstatuje, že je bio otec, ale v to nechá manžela a bio otec nemá právě ani povinnost, jako by nebyl.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama