Po Dis. na Bc. - Zdravotní sestra

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
Andy10092017
Stálice 51 příspěvků 02.12.17 21:06
Po Dis. na Bc. - Zdravotní sestra

Dobrý večer,

chci se zeptat, zda někdo má zkušenost se studiem na zdr. sestru, kdy přecházel po dodělání VOŠ na VŠ. Stačil Vám rok nebo jste museli znovu celou školu? Jsem zatím na VOŠ - Kombinované studium, ale do budoucna bych chtěla Bc., ale nevím, jak to chodí a denní studium opravdu nezvládnu s prací. Děkuji za rady. :)


Reklama

Reakce:
 
Mia08
Zasloužilá kecalka 715 příspěvků 02.12.17 21:29

A potrebujes bc? Mam bc i mgr a k nicemu mi to v praxi neni, ba naopak nekolikrat jsem nedostala praci pro vysoke vzdelani ktere zamestnavatel nevyuzije nezaplati.

 
89Luca
Kecalka 204 příspěvků 02.12.17 21:37

@Andy10092017 ja studuju bc. a vim ze pokud mas dis. a pujdes na statni skolu na bc. tak zas na 3 roky, kdyz na soukromou tak na 1 rok, ae zaplatis. Osobne pokud mas dis. vykaslala bych se na bc. a dodelala bych si nejakou specializaci-ta se v praxi ceni vic :nevim:

 
Andy10092017
Stálice 51 příspěvků 03.12.17 05:51

Já bych právě Bc. chtěla. Prý do toho snad patří i ARJIP… Ale teď sama nevím. Kolik tak bude stát ten rok? Opravdu nechci znovu dělat VŠ. :( :zed:

 
sagina
Kelišová 7432 příspěvků 03.12.17 11:14
@Andy10092017 píše:
Já bych právě Bc. chtěla. Prý do toho snad patří i ARJIP… Ale teď sama nevím. Kolik tak bude stát ten rok? Opravdu nechci znovu dělat VŠ. :( :zed:

Bc je obyčejná sestra, stejně jako Dis. ARIP se pak studuje zvlášť, buď jako specializační vzdělávání nebo některé školy to mají v rámci mgr studia (ne všechny).

 
Betyssek
Stálice 56 příspěvků 03.12.17 20:33

Zustan DiS. a arip si udelej zvlast. Budes placena mnohem lip. ;)

 
89Luca
Kecalka 204 příspěvků 03.12.17 20:39

@Betyssek to mas pravdu!

 
89Luca
Kecalka 204 příspěvků 03.12.17 20:41
@Andy10092017 píše:
Já bych právě Bc. chtěla. Prý do toho snad patří i ARJIP… Ale teď sama nevím. Kolik tak bude stát ten rok? Opravdu nechci znovu dělat VŠ. :( :zed:

To zalezi na ceniku kazde skoly…ae vidim to u holek v praci, je to tahani z lidi penize

 
Andy10092017
Stálice 51 příspěvků 05.12.17 21:46

@89Luca
Tak už jsem si psala na školu, která umožní rok.. A bylo by to 34 tis. Za rok +25 tis. Za rozdílové zkoušky. Tak jsem říkala.. Že nejsem blázen jako. To si asi opravdu raději udělám arip zvlášť.

 
89Luca
Kecalka 204 příspěvků 05.12.17 22:01

@Andy10092017 myslim si, ze je to urcite rozumny. Hlavne ze nejsi prakticka sestra

 
sestraaa
Povídálka 25 příspěvků 09.01.18 13:51
@sagina píše:
Bc je obyčejná sestra, stejně jako Dis. ARIP se pak studuje zvlášť, buď jako specializační vzdělávání nebo některé školy to mají v rámci mgr studia (ne všechny).

Zajímavé… vím, že někde je to tak, že pokud chceš pracovat na ARO, JIP a seš středoškolská sestra musíš si dodělat ARIP, pokud se hlásí Bc. sestra už si ARIP dělat nemusí. A je fakt, že když jsem studovala VŠ, tak se mnou do třídy chodily holky s aripem a k čemu, když podle vás je ARIP víc?

 
sagina
Kelišová 7432 příspěvků 10.01.18 09:43
@sestraaa píše:
Zajímavé… vím, že někde je to tak, že pokud chceš pracovat na ARO, JIP a seš středoškolská sestra musíš si dodělat ARIP, pokud se hlásí Bc. sestra už si ARIP dělat nemusí. A je fakt, že když jsem studovala VŠ, tak se mnou do třídy chodily holky s aripem a k čemu, když podle vás je ARIP víc?

tak na motivy pro studium jste se měla těch svých kolegyň :) třeba já na VŠ šla v době rozvodu, protože jsem potřebovala přijít na jiné myšlenky. měla jsem kolegyni, která díky svému příteli kdysi místo na VŠ nastoupila do práce, ale nějak to v sobě neměla pořádně zpracované, tak ji po letech začala studovat aspoň při práci (byť tedy v jiném oboru, než který kdysi opustila). jiná moje kolegyně momentálně VŠ studuje, aby si po letech od SŠ rozšířila obzory v oboru (ale ona už tedy při práci vystudovala jednu VŠ neošetřovatelském oboru). na VŠ jsem se setkala s nemalou částí kolegyň, které ji studovaly proto, protože to po nich chtěl zaměstnavatel. často, i když ne vždy, se jednalo o sestry ve vedoucích funkcích (nebo které o vedoucí funkci do budoucna uvažovaly). u už ARIPových sester v motivaci k VŠ studiu mohou hrát i finance - pokud pracují ve státním a jsou odměnovány platem, tak platové tabulky kombinují třídu (tedy vykonávanou práci) a stupeň (tedy délku praxe v oboru). zároveň je pro jednotlivé třídy předepsaný minimální požadovaný stupeň vzdělání a pokud ho zaměstnanec nesplní, tak je mu krácená doba praxe. JIPové a AROvé sestry by většinou měly být v 11 platové třídě, v té je požadováno magisterské vzdělání a středoškolačce se odečítá 5 let praxe, DiSce tuším 3 a bakalářce 2. no ale těch pět let je celkem dost :nevim:

jinak ARIP je víc z logiky věci - bakalářské vzdělání (nebo vyšší odborné) je vzdělání kvalifikační, sestra jím získává odbornou způsobilost k výkonu svého povolání podle § 5 zákona o nelékařích.

oproti tomu specializaci v ošetřovatelství řeší nařízení vlády 31/2010, které (již vystudovaným) všeobecným sestrám dává možnost specializovat se na některé oblasti ošetřovatelství, mimo jiné na intenzivní péči (tedy ARIP). v paragrafu tuším 56 (plus mínus :mrgreen: ) zákona o nelékařích je uvedeno, že specializiovanou způsobilost je možné přiznat i po vystudování magisterského nebo doktorského programu, který navazuje na předchozí bakalářský nebo magisterský zdravotnický obor, pokud splňuje podmínky specializačního studia. tedy proto některé ošetřovatelské magisterské programy jsou zaměřené třeba na tu intenzivní péči.

jinak třeba já pracuji na JIP, pracovala jsem tam už jako SŠ sestra a taky jsem si ARIP nemusela dodělat. prostě a jednoduše proto, že nejsou sestry a vedení je rádo, že alespoň někdo tu práci dělá. i když tedy teď, když už mám tu VŠ, tak mě do ARIPu taky začali tlačit, že teď už mám zase volno, takže mi ve studiu nic nebrání :nevim: mmch existují tabulky s minimálním počtem sester, které na oddělení musí být k zajištění péče a ani na specializovaných pracovištích nemusí být všechny sestry specialistky, takže pokud jako neJIPová pracuji na JIPu, tak to samo o sobě nemusí být na závadu, pokud jsou splněny podmínky na další personál.


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Jde to!

Naučte se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy. Za dva... číst dále >

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství,... číst dále >

Články z Expres.cz

Osudová žena Kaira: Bolest z rozchodu ukrývá mezi řádky na Instagramu

Kaira Hrachovcová (43) se letos na jaře rozpadlo manželství a ačkoliv rány... číst dále >

„Jouda“ Youd chtěl zabít ženu a dítě: V letadle, kterým vletěl do domu, uhořel sám!

Některé věci vám prostě hlava nebere. Člověk ještě pochopí, že se někdo po... číst dále >

Články z Ona Dnes

Mámina péče už se nedala vydržet, říká Petr. Dětí jako on jsou tisíce

Některé děti prožijí víc, než mohou unést. Ozvat se není snadné. Je potřeba,... číst dále >

Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé... číst dále >


Reklama