Po mateřské dovolené na úřad práce a těhotenství

138
19.5.16 05:37

Po MD na urad prace a tehotenstvi

Ahoj maminy. Mam na vas dotaz. Konci mi 3leta a materska a snazimr se o druhe. Muj zamestnatel mi na 90% da odstupne a posupajdim na UP. kdybych otehotnela ted v pocatku evidence UP..mam narok na neschopenku a materskou? Jeste mam druhou variantu ze si prodlouzim materskou pres leto (kvuli skolce) a treba se zadari. Dcera je v cervnu a pri nastupu do prace (nebo kdyby mi up nasel praci) byh nemela pres leto kam dat dite. odstupne by se nam dost hodilo. Ale nechci kvuli odstupnymu byt az do porodu bez penez. dekuji

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

40351
19.5.16 06:21

@BritChicco tak jsi na rodičovské dovolené a tak ti končí dnem 3. narozenin dítěte. Prodloužit si můžeš sociální dávku, která se jmenuje rodičovský příspěvek, ale se zaměstnáním nemá nic společného. Na nemocenskou lze nastoupit do 8 dnů od ukončení pracovního poměru. S nárokem na peněžitou pomoc v mateřství by to bylo složitější, až podle konkrétní situace.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
138
19.5.16 06:26

@matkabagristy jakto ze nema rodicak se zamestnanim nic spolecneho? Kdyz by mi dali odstupne tak predpokladam ze po dobu odstupneho nedostanu od UP ani korunu. A pak by mi dali kacky az po porodu.je to tak?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13852
19.5.16 07:06
@BritChicco píše:
@matkabagristy jakto ze nema rodicak se zamestnanim nic spolecneho? Kdyz by mi dali odstupne tak predpokladam ze po dobu odstupneho nedostanu od UP ani korunu. A pak by mi dali kacky az po porodu.je to tak?

rodičovský příspěvek nemá co do činění s rodičovskou dovolenou. Rodičovskou dovolenou ti zaměstnavatel nemůže prodloužit nad 3 roky věku dítěte. Pak se to řeší neplaceným volnem a to ti nemusí schválit (a ve tvém případě pochybuji, že by ti schválil). Rodičovský příspěvek si naopak můžeš čerpat až do 4 let věku dítěte, dokud nevyčerpáš celkovou částku 220 tis. Kč.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
59251
19.5.16 07:46

@BritChicco pleteš si pojmy.. rodičovský příspěvek si prodloužit klidně můžeš. S prodloužením rodičovské dovolené by musel souhlasit zaměstnavatel. Moc nechápu, kde bereš jistotu, že dostaneš odstupné (tvoje místo již neexistuje či jak?). POkud ukončíš prac. poměr a nebudeš v té době už těhotná, tak nestihneš ochrannou lhůtu 180 dní do nástupu na MD, takže pokud otěhotníš až po skončení prac. poměru, je fuk, zda půjdeš nebo nepůjdeš na úp (můžeš se nahlásit jako osoba pečující o dítě), být s ním do porodu doma, dostaneš automaticky rodičák na 4 roky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
138
19.5.16 11:41

@martina.se jj asi jsem spwtne napsala pojmy rodicak a materska..ale myslim ze vsichni vite jak to myslim :) rodicak jak osoba pecujici o dite uz pobirat nemuzu kdyz budu mit ted vycerpano 220000kc ne?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
59251
19.5.16 12:49

@BritChicco máš 220 tis, jak si je rozložíš je na Tobě, klidně ho můžeš brát aji potom.. nebo ho můžeš brát, i když chodíš do práce. Podmínka jediná - nedat dítě mladší 2 let do školky na víc, jak 4 h denně. Víc omezení není.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
40351
19.5.16 15:22

@BritChicco prostě dovolenou si prodloužit nemůžeš, je do 3 let věku dítěte.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama