Pocit, že nezvládám výchovu

Anonymní
20.6.13 07:20

Pocit, že nezvládám výchovu

Milé maminky, ani nevím, co od této diskuze čekám, asi se mi nedá nijak pomoct, ale už nevím co…
Mám pocit, že nezvládám výchovu syna - 2,5 roku. On je dost samorost, co ho nezajímá (a má poněkud vyhraněný okruh zájmů), to jako by neexistovalo. Po druhém roce začal teprve říkat první slova, ale zatím je používá jen tak, že mi nosí různé věci a ty pojmenovává (má zásobu tak 30 slov). Že by ho napadlo používat slova ke komunikaci, to rozhodně ne. (Poslední dobou tedy začíná říkat básničky (sice tou svou hatmatilkou, ale občas nějaké slovo správně a rytmus taky, jde poznat, co to je). V knížkách a normálně v životě moc neukazuje a nikdy neukazoval, resp. ukazuje jen to, co chce, co ho zajímá. Zvířátka neumí, barvy, tvary atd úplné scifi… Tedy on nikdy nedělal nic na povel (paci paci, jak je velký… prostě ho to nebavilo, tak to nedělal. Byla jsem s ním i u psychologa, který naznal, že je v pořádku, jen je mírně opožděný vývoj řeči (před rokem). Já vidím, že hloupý není, co chce zvládne, ale je to asi tou povahou.
Od září může jít do školky, což by mu, myslím, hodně pomohlo, že by se prostě musel „socializovat“ a taky k tomu mluvení. Skoro rok chodí 2× týdně na dopoledne do miniškolky, což mu určitě taky pomohlo, moc se mu tam líbí, nejsou s ním žádné problémy, docela si ho tam chválí.
Ale se školkou:
1. Nočník. Posazovat jsem ho začala v 16 měsících a ze začátku mu to fakt šlo. Pak se ale seknul a hrůza. Teď jsem mu (už po několikáté) v pondělí sebrala plínku, dokonce jsem koupila hrací nočník (který se mu líbí) a boj… On přesně ví, co se po něm chce, ale když se mu začne chtít (už to poznám), začne pobíhat a hledat, kam se zašít :zed: Když jsem s ním a odvádím pozornost od toho, aby si někam zalezl, zadrží to. V této fázi ale do nočníku neudělá nic. Když na minutku odběhnu (mám ještě 5 měsíčního a je to tak na palici), rychle se někam vyčůrá. Jinak v momentě, kdy mu začnou odkapávat z pindi kapičky a posadím ho, tak se vyčůrá a má radost, jak to hraje. Nevím, jestli tento způsob „tréninku“ k něčemu je, ale nic jiného mě nenapadá. Pořád doufám, že mu to najednou sepne a bude chodit dobrovolně a že to stihneme do září.
2. Pití. Pořád pije s flašky. Umí samozřejmě pít i z různých hrníčků a pítek, ale pokud chci zachovat nějaký rozumný pitný režim, tak jedině flaška. Normální hrnek nebo sklínka neexistuje, i když nabízím, prostě se toho ani netkne. V miniškolce prý pije z normálního brčka.
3. Jídlo. Jí sám a když má hlad, tak celkem obstojně. Když ho ale nemá, je hrůza, co s tím dokáže udělat (to ale věřím, že by si ve školce nedovolil). Taky dost pochybuju, že vydrží sám sedět normálně u stolu (i když třeba na návštěvě výjimečně ano, opět musím doufat v sílu kolektivu…)
Další věci, které by mělo školkové dítě zvládat, taky bude problém - nevysmrká se, o samostatném mytí rukou taky dost pochybuju.
Podotýkám, že všechno opravdu trénuju, ale on to bojkotuje. Ne, že by na to neměl, on nechce (aspoň myslím).
Jsem ze všeho dost vyřízená, navíc s dvěma dětmi. Když jdu s nimi ven, je to taky o nervy, protože syn mě prostě neposlechne, na stůj reaguje opravdu je výjimečně (přitom třeba dědečka poslouchá, když s ním jde). Naštěstí začal chodit aspoň za ruku.
Střídají se ve mě pocity, kdy si vyčítám, že ve výchově musím dělat něco špatně, s pocity, že mám strach, že se synem není něco v pořádku, až po pocity, kdy jsem na něj naštvaná, že je takový mezek, a jsem naštvaná i na manžela, že je takový mezek po něm… Přitom se snažím, aspoň myslím. Nejsem sice taková matka, co vymýšlí program na každou volnou chvíli (se dvěma to ani fakt nejde), ale věnuji se mu. Snažím se být důsledná. Občas mám pocit, že bych se raději vrátila do práce…

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
10652
20.6.13 07:33

Hlavně klid :hug: :hug: mám uplně to samé doma (jako by jsi psala o našem mladším synovi) neposlouchá u jídla nevydrží o odplenkování ani nemluvím :roll: a to byl do teď zlatýýýý dítko. Myslím, že nejsi špatná matka to určitě ne řešíš to zajímá tě to :hug: nevím jak máš staré druhé dítko. Je to sice asi klišé to říkat ale ono to 3 rokem přejde sama jsem to poznala u nás starší syn v tomdle věku byl nesnesitelnej, taky neposlouchal do toho se ještě vztekal a zvracel :roll: po 3.tích narozeninách jao když utne a od té doby ne že by byl hodnej :lol: ale v základních věcech poslechne a je to rozhodně lepší než předním. A školka mu myslím taky dost pomůže (jestli půjde teda už od třech).přeju hodně zdaru a pevné nervy :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9182
20.6.13 07:36

Řekla bych, že má syn jen tvrdohlavou povahu :zed:
navíc je v období, kdy se snaží prosadit si své já, tak to máš o to složitější…mám doma něco podobného - celodenní kňourání, vztekání se u něčeho, když to hned nejde, nehraje si sama :roll:
U nás pomáhá počítání! volám jí, stojí a kouká, zkusím to ještě párkrát a když žádná reakce, tak počítám do tří, pěti podle toho jak moc spěchám…no a venku si jí musím víc hlídat, protože taky neposlechne…jsem jí neustále za zadkem…druhé dítě bych momentálně nezvládla…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5435
20.6.13 07:37

@Pavla23 Mladšímu je pět měsíců. Děkuju za naději…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Liz
2054
20.6.13 07:41

Ahoj, co popisuješ u tvého syna mi připadá upně normální. Možná na něj tlačíš kuli tý školce, ale neboj poradí si tam s ním. Myslím, že se upně zbytečně stresuješ. Neznám v okolí žádné dítě, které by si ve 2.5 letech samo umylo ruce, nebo se najedlo, když nemá hlad.
S tím mluvením to určitě dožene a nočník myslím, že je boj všude, vydrž s nervama, uvidíš, že až se do něj párkrát vyčůrá, tak se to naučí. Na pití zkus barevnou lahvičku s brčkem z DMka, dcera mi na ní přešla z lahvičky bez problémů (má velký to brčko a dobře se z něj pije) Lahvičku bych být tebou zabavila, tada až pominou ty vedra.
Držim ti palce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
myšanda26
20.6.13 07:43

Hlavně se moc nestresuj. Spoustu z toho co píšeš neumí ani starší děti. Například si bez říkání umýt ruce, nebo se vysmrkat, ani všechny barvy. To bych zatím neřešila.
S mluvením se obrať na pediatra., aby ti dal doporučení na logopedii. Poslechnou si ho a poradí. Buď ti řeknou, že je to v normě a aby jste přišli za půl roku, nebo ti dají pár rad jak ho zkusit rozmluvit. Jen se poptej v okolí na reference. Mimochodem, znala jsem děti co neuměli pojmenovat ani těch 30 slov ve 3 letech a jsou v pohodě.
S plínou jsem měla u syna taky potíž, odmítal totiž na nočníku sedět. Zkus čůrání ve stoje. Na kytičku, na kamínek i do nočníku. U nás to pomohlo. Pak jsem koupila redukci na záchod, nočník prostě nebyl jeho gusto a v sedě se čůrat nikdy nenaučil. Avyužij to teplo a plínu mu seber. Zkus mu říkat, že už bude velký kluk když půjde do školky a že velcí kluci už plínu nemaj.
No a především si nevyčítej, že to nezvládáš. To že nejede podle tabulek není žádná katastrofa. Děláš všechno co můžeš, věnuješ se mu, takže to chce jen čas :hug:

• Citovat
  • Nahlásit
Jitka1976
20.6.13 07:44

S nočníkem-dcera se naučila rychle na nočník s čokoládou…nedostávala žádné sladkosti, jen když se TO povedlo na nočníku, byl kousíček čokolády (půlka čtvrečku)…během dvou měsíců to uměla bez nehody a ke konci i bez čokolády…
Pití s brčkem je dobrý nápad…časem zkus tu lahvičku od Kubíka se šťávou nebo vodou (co pije)…smrkání s dětma trénuju tak, že jim vezmu jejich ruku a dám si ji ke svému nosu…zafuním jim na hřbet ruky…aby pochopily, co znamená SMRKAT…smrkat znamená funět z nosu…což některé děti bez názorného zafunění na ruku nechápou…většinou se to pak rychle naučí…zafuní do kapesníku a je to…a s jídlem bych mu dávala fakt pidi porce…jen tak jedno, dvě sousta na talíř, ať nemá moc materiálu na blbnutí…až to sní, přidat…opět malinko…(kolečko okurky-až sníš, dostaneš další…kousíček chleba s pomazánkou-až sníš, dostaneš další…a důslednost!) Ostatní zvládne ve školce…jiná autorita, kolektiv taky dělá divy…

• Citovat
  • Nahlásit
9868
20.6.13 07:51
@Anonymní píše:
Občas mám pocit, že bych se raději vrátila do práce…

Jak moc ti rozumím… Musíš vydržet, zvládneš to.

Add nočníkový boj - u našeho prostředňátka to samé - týden OK, pak počůraná postýlka. Dokud jsem byla chápající maminka, byla postýlka počůraná pokaždé. Pak jsem vynadala a přidala jednu mírnou přes zadeček a ejhle, od té doby bylo dítko zase vzorné. Prostě to na mě zkoušelo, ono bylo pohodlnější se počůrat do postýlky (díkybohu za chrániče :D)

Add pití - vyplatilo se zastavit hru a trvat na vypití určitého množství (ale boj je to dodnes, kontroluji vypití čaje u snídaně, připomínám pití z láhve ve škole…)

Add školka - buď v klidu, tam funguje davový efekt a žádná maminka na blízku. Zvládne to hravě.

Přeji hodně sil! Hurá, tohle mám za sebou! (a pubertu před sebou :( )

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1038
20.6.13 07:52

Řekla bych, že je to normální :)Většinou si děti takovéhle věci dovolí jen na maminky, co vidím v okolí…na cizí (ve školce) si to nedovolí. Vidím to teda už u předškoláka - ve školce je nejvzornější z celé třídy, doma je jak neřízená střela, neposlechne, dělá naschvály, atd. Mladšímu budou tři, budem ještě rok doma (u nás tříleťáky neberou)a je to taky něco, otočí se na mě - usměje se, řekně ano, když po něm něco chci a jede si po svém :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8286
20.6.13 08:19

Ahoj jako kdyby jsi psala o mým synovi tak 2 roky zpět, jídlo hrůza, mluvení takyy, ale ve školce si ho srovnali, je hodně pohyblivý tak jsem se bála, že nebude s nima sedět u stolečku nebo poslouchat venku. ale jak říkám srovnali si ho tam a s tím mytím ručiček, tam se to naučí, bude tam víc dětí a bude dělat to, co ostatní. já taky měla strach ale všechno šlo v pohodě až jsem se divila. a stím čuráním, na nočník nechtěl, začal chodit hned na velký záchod, nejdřív chodil s tatkou najednou, pak venku v létě, když byl nahatý a pak už chodil opravdu sám a na hovínko taky, takže my měli nočník zbytečně, koupili jsme malé prkýnko a byl klid, neboj zvládne to, věř mu :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
P28
20.6.13 08:34

Píšeš o mém synovi? Taky 2,5 - do nočníku se ještě nepodařilo nic. Resp. si odmítá sednout, při zmínce o nočníku/záchodu propadá hysterickému záchvatu. Tak ho teď občas nechám bez plíny a pokaždé se hrozně diví, že „mokrý?!?“. Už mě to fakt točí, ale co s ním? Nepřeperu ho. Věřím, že jednou…

Je paličák a vzteklej k tomu. Fakt už někdy nevím, co s ním.

O tom, jak občas „opruzuje“ svou roční sestru ani nemluvím…

Ale aspoň celkem poslechne.

• Citovat
  • Nahlásit
17611
20.6.13 08:41

Klid, mám dvě děti a tohle je úplně normální vývoj, navíc, když je doma ještě miminko :mrgreen:
Syn začal ve třech chodit do školky, uměl už teda na nočník, ale mluvení nic moc, pití jen z flašky od Kubíka, jídlo jak kdy :jazyk:, zvířátka, barvy, počítat…to určitě :cert:
Ve školce se krásně rozmluvil, jí sám, pije z hrnku, bude mít v září 4 roky.
Myslím, že na něj moc tlačíš a tím i sama na sebe. Starší syn taky nebyl tabulkové dítě a dneska je to chytrý kluk, inteligenčně asi tři roky napřed.

Jak uvidí ve školce ostatní děti, překvapí tě, neboj :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5435
20.6.13 09:03

Holky děkuju! Já právě do té školky vkládám velké naděje a proto na ten nočník tak tlačím, i když vím, že bych neměla. Pokusím se krotit :jazyk: Jinak on i ten mladší brácha asi hraje roli, i když se mladý tváří, že pro něj ani moc neexistuje (jen se mu občas snaží narvat do pusy lžičku, svoji flašku, píchá mu do oka a říká mi vítězoslavně „oko“, buší ho do zad, aby si brknul…)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
328
20.6.13 09:30

Ahoj, krome toho nocniku mam téměř to same, také uz nekdy myslim ze vyletim z kuze :cert:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
396
20.6.13 10:52

Maminko, nestresuj se :hug: Děti nejsou hloupé a přesně ví co chtějí. Důvěřuj mu a do ničeho ho nenuť, jen motivuj.Jak ucítí z tvé strany podporu, bude si jistější a začne sám až na to bude připravený. Tímhle si buduje i sebedůvěru.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat