Počítá se invalidní důchod do daňového přiznání jako příjem?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.02.18 20:21
Počítá se invalidní důchod do daňového přiznání jako příjem?

Dobrý večer,
ráda bych poprosila zkušenější o radu- pobiram ID 2.stupně, a protoze me nikdo nechce kvuli dlouhobe nemoci zaměstnat, pracovala jsem celý rok 2017 jako osvc + ještě na 10 h v měsíci pro jednu firmu na Dpp. Můj příjem za rok 2017 byl 180000 kč, včetně dohody ( 165 tis osvc a 15tis dpp) + tedy cca 60tis ID. Daňové přiznání budu počítat 60 % pausalem. Ale vůbec nevím, zda mám do příjmu uvést i částku invalidního důchodu a pokud ano, do které kolonky? Nikde v daňovém přiznání nemohu právě takovou kolonku pro příjem ID najít, je tam jen buďto prijem pro osvc a dale ostatni příjmy, což je rozepsané jako příjem s pronájmu atd… Soc + zdrav. jsem platila v minimálních zalohach ( soc. 1972 kc, zdr. nejak 1860 kc )… na jedné diskuzi z roku 2009 jsem našla že se id přiznávat nemusí, ale nějak se mi to nezdá. Moc děkuji za vaše odpovědi, prosím o anonym z důvodu finanční i zdravotní situace.

Anonymní M

Reakce:

Petruna21
Echt Kelišová 9865 příspěvků 19.02.18 20:32

Mám za to že ano že i tam se invalidní důchod počítá :) i já to úpravám všude jako příjem. Ale nevím do jaké kolonky.

PaníBovaryová
Závislačka 4208 příspěvků 19.02.18 21:00

ID je sociani davka, ne prijem. Z toho prece neodvadis dane :think:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.02.18 21:01

Jsem zaměstnanec a dělám si sama daň. přiznání. Mám ID důchod 1. stupně. A určitě ho nikam nepíšu. Jen si odečítám slevu na daních na kterou mám jako držitel ID nárok.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.02.18 21:26

Ja nechápu proč si platis ZP, když to za tebe platí stát? Socialni ne, ale zdravotni u 1. a 2. stupně ano. Jinak invalidní důchod jako příjem neuvádím pouze tu slevu.

kuklisek
Ukecaná baba ;) 1220 příspěvků 19.02.18 21:39

ID se neuvadi jako prijem - je to socialni davka v podstate jako starobni duchod a duchodci priznani nedelaji (pokud nepracuji). Naopak pokud pobirate ID - mate narok na slevu (u pausalu mysim nic).

adresa
Závislačka 2682 příspěvků 19.02.18 23:12
@Anonymní píše:
Ja nechápu proč si platis ZP, když to za tebe platí stát? Socialni ne, ale zdravotni u 1. a 2. stupně ano. Jinak invalidní důchod jako příjem neuvádím pouze tu slevu.

Zdravotní i sociální si musí platit každa OSVČ. Pokud bere důchod, ať už starobní nebo invalidní, má to v placení ZP, SP dve odlišnosti. Zaprvé první rok podnikání nemusí platit zálohy na pojištění. Ale to chce zvážit, spočítat. Pokud se podnikání daří, je lepší si zálohy platit, protože další rok doplatí pak najednou dopoctenou částku podle zisku.
Zadruhé neplatí minimální povinné částky ZP, SP, ale podle skutečnosti a to může být mnohem méně. Kdo nemá důchod a podniká, musí si platit minimální pojištění i když má předchozí rok zisk nula nebo dokonce ztrátu. Letos to minimum dělá u obou pojištění dohromady asi 4 tisice měs., nechce se mi to hledat.
Důchodce, právě proto že za něj ZP platí i stát, si platí pojištění jen ze skutečného zisku, nemá předepsané minimum. Takže když má malý zisk, neplatí nic. Ale ne proto že má ID, ale ze má malý příjem. Takže po daňovém přiznání musí podat přehled jak na zdr. pojistovnu, tak na ossz a podle výpočtu platit.
Sociální pojištění do zisku cca 68 tisíc si platit nemusi, ale pokud má ID I. nebo II.st., a nebude si z podnikání platit SP, nepočítá se mu to do roků na starobní penzi. Tak to chce taky promyslet.

Příspěvek upraven 19.02.18 v 23:17

adresa
Závislačka 2682 příspěvků 19.02.18 23:13

A ano, důchod se do příjmů v daňovém přiznání nepočítá

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Konec ftalátům i salmonele. Co přináší Evropa vašemu miminku?

Slýcháte kolem sebe občas lamentování, že přivést děti do dnešního světa je... číst dále >

5 receptů na rychlé vánoční cukroví

Taky se vám nechce zbytečně stát za plotnou ještě před Vánoci? Nebo nestíháte... číst dále >

Články z Expres.cz

Drsný souboj Muže roku s ex Robinsonkou pokračuje: „Mlátil mě a podváděl!“

Jeden z nás tady lže, ale já to nejsem! Tohle je přesně věta, kterou se ohání... číst dále >

Dojemné vyznání svalovce Andrey Pomeje: Přál bych si, aby se Jirka uzdravil!

Nový přítel Andrey Pomeje Petr Plaček (38) vnesl Andree Pomeje novou radost... číst dále >

Články z Ona Dnes

Občas se mi povede jazykový trapas, říká japanoložka Anna Cima

Od dětství měla touhu psát, v dospívání se k tomu přidalo nadšení pro všechno... číst dále >

Pomozte nadšené sportovkyni Natálce k bezbolestnému pohybu a nové protéze

Jednou by chtěla být veterinářkou, ze všeho nejvíc však čtrnáctiletá Natálie... číst dále >