Podaná výpověď a následné zjištění těhotenství

19.3.21 18:58

Podaná výpověď a následné zjištění těhotenství

Dobrý den, maminky,

mám dotaz. K 1. březnu jsem podala u svého zaměstnavatele výpověď, jelikož jsem se měla stěhovat k příteli. Pracovní poměr mi končí 30. dubna. Z důvodu nepochopitelného fyzického napadení z jeho strany z toho samozřejmě schází. Ač můj zaměstnavatel ví, co se stalo, tvrdí mi, že mou výpověď stáhnout nemůže.

Bohužel (jako by toho nebylo málo) mi včera vyšel pozitivní těhotenský test… Vím, že na těhotné se vztahuje jakási ochranná doba. Ale nevím, jestli ji mohu u svého zaměstnavatele uplatnit, když výpověď byla podaná z mé strany? Musí mě zaměstnavatel v tomto případě vzít zpátky a zaměstnávat mě celé těhotenství i mateřskou, nebo jak to, prosím, přesně je?

Dnes jsem volala na gyndu, kde jsem objednaná na 31.3. Sestřička mi řekla, ať v práci zatím nic neříkám, že by mi dr. když tak vystavil neschopenku… Ale nevím, jestli to takto bude stačit, když výpověď byla podaná z mé strany.?

Děkuji předem za odpovědi a rady.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Ou
15997
19.3.21 19:07

Je mi líto, že jsi v tak těžké situaci, ano, je dobré rozhodnutí že se nebdueš stěhovat k násilníkovi.

A ne - tvůj zaměstnavatel nemá povinnost akceptovat to, že tvoje výpověď už neplatí, protože jsi těhotná - je to ochrana před tím, aby ti byla dána výpověď poté, co nahlásíš těhotenství.

Nezakládá mu to povinost souhlasit se stažením výpopvědi.

Bohužel musíš si hledat jinou práci a taky řešit co s těhotenstvím s násilníkem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9542
19.3.21 19:13

Zaměstnavatel to stáhnout může, ovšem nemusí a asi nechce.
Pokud jde o nějakou ochranu, tak vzhledem k tomu, že to bylo z tvé strany, tak se tě to asi taky netýká.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19.3.21 19:22

Myslela jsem si to… Takže nemám šanci ani tehdy, když mi pracovní poměř končí 30. dubna a gynekolog by mi vystavil PN např. k 1. dubnu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
46736
19.3.21 19:26

@torryscott jak dlouho trval pracovni pomer? Na PN muzes nastoupit do 7/8 dni od konce pracovniho pomeru.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1249
19.3.21 19:30
@torryscott píše:
Myslela jsem si to… Takže nemám šanci ani tehdy, když mi pracovní poměř končí 30. dubna a gynekolog by mi vystavil PN např. k 1. dubnu?

Pracovní poměr se ti neprodlouží, ale aspoň nebudeš bez peněz a můžeš mít do porodu nemocenskou. A možná ti vyjde i ta ochranná lhůta, aby jsi mela PPM. Když jsem to jednou počítala tak myslím poslední den v práci musíš být v nějakém šestém nebo osmém týdnu. Zkus si to spočítat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19.3.21 19:31
@matkabagristy píše:
@torryscott jak dlouho trval pracovni pomer? Na PN muzes nastoupit do 7/8 dni od konce pracovniho pomeru.

Do nynějšího zaměstnání jsem nastoupila v červenci 2015.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
46736
19.3.21 19:33
@torryscott píše:
Do nynějšího zaměstnání jsem nastoupila v červenci 2015.

Tak to bys mela mit i narok na ppm, pokud na ni stihnes nastoupit do cca konce rijna. Az budes mit termin porodu, napis.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9242
19.3.21 19:35

@torryscott Pokud jsi výpověď podala až 1. března, tak pracovní poměr končí až 31. 5. při dvouměsíční výpovědní době. Jinak jak už psali ostatní, zaměstnavatel nemá povinnost tě dále zaměstnávat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19.3.21 19:39
@Nicole 1234 píše:
Pracovní poměr se ti neprodlouží, ale aspoň nebudeš bez peněz a můžeš mít do porodu nemocenskou. A možná ti vyjde i ta ochranná lhůta, aby jsi mela PPM. Když jsem to jednou počítala tak myslím poslední den v práci musíš být v nějakém šestém nebo osmém týdnu. Zkus si to spočítat.

To by mělo vyjít. Dle Clearblue testu by už dnes plod měl mít 5 a více týdnů… Ale na gyndu jdu až 31., tak těžko říct :nevim:
Ta nemocenská do porodu, je kolik % z platu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1249
19.3.21 19:41
@torryscott píše:
To by mělo vyjít. Dle Clearblue testu by už dnes plod měl mít 5 a více týdnů… Ale na gyndu jdu až 31., tak těžko říct :nevim:

60 % z redukovaného základu. Na internetu jsou na to kalkulačky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
46736
19.3.21 19:42
@torryscott píše:

jako bezna nemocenska, vypocita se ze mzdy 12 mesicu pred PN, ty ale nebudes na PN do porodu, vyjde ti nastup na penezitou pomoc v materstvi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19.3.21 19:51
@matkabagristy píše:
jako bezna nemocenska, vypocita se ze mzdy 12 mesicu pred PN, ty ale nebudes na PN do porodu, vyjde ti nastup na penezitou pomoc v materstvi.

A co si mám pohlídat, nebo udělat, abych měla na ppm nárok?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19.3.21 19:55
@Lendeš píše:
@torryscott Pokud jsi výpověď podala až 1. března, tak pracovní poměr končí až 31. 5. při dvouměsíční výpovědní době. Jinak jak už psali ostatní, zaměstnavatel nemá povinnost tě dále zaměstnávat.

To jsem napsala špatně. Pracovní poměr mi skutečně končí 30. dubna. Výpověď byla podaná koncem února, aby od 1. března běžela ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
46736
19.3.21 20:00
@torryscott píše:
A co si mám pohlídat, nebo udělat, abych měla na ppm nárok?

splnujes podminku nemocenskeho pojisteni, na ppm musis nastoupiv ochranne lhute 6 mesicu od konce pracovniho pomeru. Na ppm se nastupuje 8-6 tydnu pred porodem.

Priklad:
otehotnela jsi v unoru, termin porodu budes mit 10. 11., na ppm nastoupis 1.10. a vejdes se do ochranne lhuty. Presne ti to napisu, az budes mit termin porodu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat