Podat na zaměstnavatele insolvenci

12
26.11.15 20:48

podat na zaměstnavatele insolvenci

Dobrý den,
jsem teď na mateřské dovolené a firma u které jsem pracovala se dostala do likvidace. Ještě než se dostala do likvidace, tak jsem se s ní pokoušela několikrát spojit, protože mi dluží peníze za nemocenskou, bohužel se mi všechny dopisy vrátily. Teď už to má na starost likvidátor, tak jsem mu poslala dopis s vypovědí z důvodu neplacení. Dnes se mi konečně ozval a řekl mi, že nemocenskou mi proplatí, ale odstupné prý ne. Mám prý podat na firmu insolvenci a pak mi to proplatí ÚP. Ale na ÚP mi řekli, že by to nešli, protože bych nakonec mohla platit já. Tak jsem se chtěla poradit, jak mám pokračovat. Moc děkuji za odpověď

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Meha
26.11.15 22:45

@ihal Nemocenskou přece neplatí zaměstnavatel, tak Ti ji ani nemůže dlužit.

Co přesně Ti dluží?

• Nahlásit
  • Citovat
12
27.11.15 10:16

Prvních 14 dnů platí a až pak stát. Tedy první 3dny nemáš nic a pak to platí zaměstnavatel.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Meha
27.11.15 13:49
@ihal píše:
Prvních 14 dnů platí a až pak stát. Tedy první 3dny nemáš nic a pak to platí zaměstnavatel.

To ale není nemocenské, to je náhrada mzdy za pracovní neschopnost.
Nemocenské vyplácí vždy OSSZ.

Pokud Ti tu náhradu mzdy nevyplatil a Ty jsi zrušila pracovní poměr dle ZP par 56, odst 2b, pak bys měla mít nárok na odstupné.
Samozřejmě to komplikuje ta likvidace, nejsem si jistá, jak to tam je.
Každopádně, pokud je v likvidaci a Ty jsi na RD a máš smlouvu na dobu neurčitou, tak s Tebou pracovní poměr také musí ukončit (dle 52a)
A k tomuto ukončení se také vztahuje odstupné.

• Nahlásit
  • Citovat
12
27.11.15 14:14

Jo já vím, že to je náhrada mzdy v době prac. neschopnosti, blbě jsem to napsala. Výpověď jsem podala já z důvodu nevyplacení dlužné částky a nárok na odstupné mám, ale firma není v insolvenci a když není na ní vypsaná insolvence, tak mi nemůže ÚP vyplatit to odstupné ( myslím, že se teď tomu říká jinak)a insolvenci na ní asi dát nemůžu protože jsem ( myslím ) sama a to musí být nejméně dva. Tak asi to odstupné neuvidím.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Meha
27.11.15 17:52

Tak pořád je možnost, že Ti to vyplatí ta firma, pokud ne, můžeš se obrátit na soud.
Já jsem to také kdysi řešila, bývalý zaměstnavatel mi dlužil odstupné, zkonzultovala jsem to s právníkem, ten to podal na soud, sepsal platební příkaz, soud to posvětil a peníze jsem měla do týdne na účtě.
(ten můj zaměstnavatel nebyl ale v likvidaci).
Zkus to probrat s právníkem.

A kdybys nedala výpověď Ty, tak by se s Tebou přece museli nějak vypořádat nebo co Ti k tomu řekli?

• Nahlásit
  • Citovat
12
27.11.15 22:43

No abych začla od začátku. Já jsem byla na rodičovské, pak jsem měla nastoupit na 2měs. do práce ( byla jsem těhotná a dva měs. mi chybělo do mateřské, ale protože jsem měla rizikovku, tak jsem šla hned na nemocenskou) ale před tím jsem se sešla se šéfkou a ta mě nutila ať jí podepíšu smlouvu na dobu určitou (mám smlouvu na dobu neurčitou) s okamžitou vypovědí a bez odstupného, tak jsem to odmítla a řekla jí, že stejně jdu na nemocenskou a pak mateřskou a to byla poslední komunikace s ní. Posílala jsem jí dopisy, ale ty se mi vrátily, taky mi ani neposlala papíry na sociálku, takže mi neplatil ani stát, protože neměli podklady, tak se to zdlouhavě řešilo a až po 4měs. mi poslali první peníze. Nahlásila jsem jí na inspektorát, ten taky natahovala tak dlouho, až vyhlásila likvidaci, tak už pak ani nemohla dostat pokutu, aspoň mi inspektorát potvrdil ten dluh o náhradě mzdy v prac. neschop. Pak to dostal likvidátor, tak jsem psala mu na adresu kterou má uvedenou na netu a taky se mi všechny dopisy vrátily. Po dlouhém hledání jsem na něho našla jinou adresu, což asi nečekal a přebral to. A tam vlastně byla daná ta výpověď, abych to aspoň nějak ukončila. I kdyby to nepřebral, tak by prý měla platit, ale neměla bych započťák prostě nic v ruce. Je to hnus, jak na ně není metr. Na úřadech jsem jen slyšela,, s tím nic neuděláte, to jsou ty naše zákony,, Takže abych odpověděla na Tvou otázku. Co mi na to řekli? Vůbec nic, se mnou se nebavila ani klika od dveří. Už to řeším půl roku. :cert:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12
27.11.15 22:45

Kolik prosím Tě (aspoň přibližně) stojí ten právník?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14748
7.12.15 15:31
@ihal píše:
Výpověď jsem podala já z důvodu nevyplacení dlužné částky a nárok na odstupné mám, …
Jestli jsi podala výpověď ty (z jakéhokoliv důvodu nebo i bez uvedení důvodu), tak nárok na odstupné samozřejmě nemáš. Nárok na odstupné máš jen v případě, že výpověď (z určitých, zákonem stanovených důvodů) dal zaměstnavatel nebo byl pracovní poměr ukončen dohodou z týchž důvodů.

Pokud jsi okamžitě zrušila pracovní poměr z důvodu nevyplacení dlužné mzdy (lze pouze ve lhůtě 2 měsíců od doby, kdy ses o vzniku důvodu dozvěděla, nejpozději však do 1 roku ode dne, kdy důvod vznikl a samozřejmě nesmí být formulováno jako výpověď, tak máš nárok na náhradu mzdy za dobu odpovídající výpovědní době.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama