Podcast Sádlo a téma bodyshamingu

1368
19.2.21 07:23

Podcast Sádlo a téma bodyshamingu

Ahoj,
v posledních dnech tu zase hodně rezonuje téma štíhlosti/nadváhy a vůbec ideální postavy - do jaké váhy je ženská plochá a vyhublá, od jaké váhy už je ženská moc tlustá, kdy je už moc rozkydlá a kdy pro změnu moc svalnatá…
Tak jsem s vámi na tohle téma chtěla sdílet podcast Sádlo, co teď vychází na rádiu Wave - viz odkaz https://wave.rozhlas.cz/sadlo-8398667
Spousta holek a žen tam sdílí svoje zkušenosti s tím, jak už od útlého dětství, třeba od šesti, sedmi (!) let byly od rodiny i od okolí hodnoceny podle svojí váhy a jak to v různých fázích svého života prožívaly.
Musím říct, že i já jsem si s tímhle zažila svoje - cca do 11 let jsem měla mírnou nadváhu, ale s proporcemi 160 cm/55 kg jsem v devíti letech byla mezi spolužáky prostě velká, navíc bez velkého sportovního nadání. Některé poznámky a situace si pamatuju dodnes. Od těch cca 11 let mám normální váhu, zhruba od 20 i docela hodně sportuju a na postavu slýchám už převážně lichotky, přesto si hodně hlídám příjem/výdej a představa, že bych třeba přibrala, mi nedělá vůbec dobře.
Co Vy? Máte s tím taky nějakou zkušenost? Hlídáte si váhu úzkostlivě? Měly jste někdy třeba nutkání cvičit i přes nemoc nebo nedohojený úraz, abyste nepřibraly?
A proč i my sami máme tak obrovské nutkání ostatním sdělovat, že jsou podle našich měřítek moc hubení/tlustí/svalnatí apod., když třeba od ideálu krásy ani nijak zvlášť nevybočují? :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1905
19.2.21 07:43

Podcast mě velice zaujal, mám pocit že tak půlka těch zkušeností se naprosto shoduje s mými. Otevřel mi spoustu hnusných vzpomínek, které už jsem dávno zasunula někam hluboko. Zároveń mi pomohl si uvědoit jak daleko už jsem se zvládla dostat a o kolik víc v pohodě dneska jsem.
Nicméně místní diskuze mi při čtení nedělají dobře, ta představa pro kolik lidí jsem kvůli nějakému číslu na váze v podstatě jedinec horší kategorie, i když reálně já se svým somatotypem nikdy 50 kg mít nebudu. Ale co s tím nadělám. V reálu v pracovním životě jsem se nesetkala s tím, že by se mnou někdo měl problém (nejsem morbidně obézní).
Z aktuální doby mě asi nejvíc fascinuje kolik hrdinů má potřebu na mě pokřikovat něco o velikosti mé zadnice, když jdu běhat. To je pro mě opravdu wtf, co by jako ještě chtěli?
Obecně jsem ale teď určitě za svůj život nejvyrovnanější, říkám si že kdo má potřebu tak urputně řešit ostatní, nejspíš má někde nějakou svoji bolístku a to já nezměním. Nesoudím lidi podle váhy, uvědomuju si že má tak jako já každý nějaký příběh, který ani v nejmenším neznám, a lidská hodnota fakt není jenom o vzhledu. Ale jako smutno mi z toho občas je, to zase jo…:)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1368
19.2.21 08:07
@Silver_Lining píše:
Podcast mě velice zaujal, mám pocit že tak půlka těch zkušeností se naprosto shoduje s mými. Otevřel mi spoustu hnusných vzpomínek, které už jsem dávno zasunula někam hluboko. Zároveń mi pomohl si uvědoit jak daleko už jsem se zvládla dostat a o kolik víc v pohodě dneska jsem.
Nicméně místní diskuze mi při čtení nedělají dobře, ta představa pro kolik lidí jsem kvůli nějakému číslu na váze v podstatě jedinec horší kategorie, i když reálně já se svým somatotypem nikdy 50 kg mít nebudu. Ale co s tím nadělám. V reálu v pracovním životě jsem se nesetkala s tím, že by se mnou někdo měl problém (nejsem morbidně obézní).
Z aktuální doby mě asi nejvíc fascinuje kolik hrdinů má potřebu na mě pokřikovat něco o velikosti mé zadnice, když jdu běhat. To je pro mě opravdu wtf, co by jako ještě chtěli?
Obecně jsem ale teď určitě za svůj život nejvyrovnanější, říkám si že kdo má potřebu tak urputně řešit ostatní, nejspíš má někde nějakou svoji bolístku a to já nezměním. Nesoudím lidi podle váhy, uvědomuju si že má tak jako já každý nějaký příběh, který ani v nejmenším neznám, a lidská hodnota fakt není jenom o vzhledu. Ale jako smutno mi z toho občas je, to zase jo…:)

Souhlas :srdce:
Já si tak nějak až poslední dobou uvědomuju, kolik ženských něco takovýho zažilo a zažívá denně, kolik holek, co mi připadají krásný, štíhlý a vůbec v naprostým pořádku, zkoumá do podrobna svoje fotky nebo se kontroluje v zrcadle, jestli jim někde něco nepřetéká… holky, co cvičí jako o život, propagujou zdravý životní styl a spokojenost se sebou samou, a pak podlehnou přesně tomuhle tlaku a objednají se na plastiku prsou… riskujou zdraví, stresujou se a stydí, třeba úplně zbytečně. Holky, co snáší „vtipný“ poznámky od partnera, co to myslí fááákt jenom ve srandě…
Je na jednu stranu fajn vědět, že v tom člověk není sám, že je to normální tohle řešit, ale na druhou stranu je to až děsivý.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19.2.21 08:12

Některé díly jsem poslouchala.

Vzhled nikdy nebyl v mé rodině ani okolí téma, ačkoli jsem normální nebo trošku větší postavy. Jasně, nebyli jsme slepí, že je někdo silnější, ale nebylo to centrem vztahu nebo komunikace směrem k němu.

Asi bych za to měla být „vděčná“. Chci rozhodně říct, že bodyshaming není norma.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1905
19.2.21 08:16

@Freeandwild Tak tak. Pro mě bylo zajímavý, jak velký trápení mají i holky z opačného spektra jako já, čili ty pravdu hodně hubené, jak hnusné komentáře třeba musejí poslouchat. Proto se nevyjadřuju opravdu k žádné straně, pokud se o tom vyloženě nebavíme, a pak je opravdu zajímavé, že nějak moc spokojená se sebou není snad žádná žena, každá je přesvědčená o nějakém svém obřím nedostatku… ať už velký zadek nebo to že nemá prsa, velký nos, řídké vlasy… a muži tomu fakt umí přispět. Já mám asi to největší životní štěstí v tolerantním partnerovi, který mi v tomto neubližuje a ví že to je pro mě citlivé a spokojená se sebou nejsem, čili to není potřeba ještě vtipně rozrýpávat.
A taky mě překvapilo, kolik holek z toho podcastu zažilo skoro ty totožné situace, které je dohnaly k totožným životním pastem. Je to pro mě k zamyšlení ohledně výchovy dětí. Ale mám kluky, takže cítím že to je možná trošku jednodušší varianta…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1030
19.2.21 08:24

Podcast si poslechnu, už mi ho tu doporucovala uživatelská před tebou ;)
Já taky od dětství slycham komentáře na můj vzhled. Že jsem tlustá (nebyla jsem), že mám velka prsa, atd. Na základě, kvůli vzhledu, 3 roky brutální šikana (jednou se mě pokusili vyhodit z okna, ale utekla jsem). Na střední to bylo lepší, ale to už jsem začala nabírat. Teď mám s váhou problém, po porodu jsem nabrala, ale makám na tom, abych něco shodila.
Ale všimla jsem si, že se vzhledu u žen přisuzuje mnohem větší váha, než u mužů. Moje švagrová je obézní, stejně jako byl její otec, ale špatná je jen ona. Říká to o ní i její máma, která je jinak skvělá ženská. Vůbec nechápu, proč se tohle pořád řeší. Copak to nějak snižuje její hodnotu? Nemluvím o zdraví, tam je to jasné. Ale neustále nevyžádané rady a narážky na to, jak ženská vypadá. Jako kdyby doma neměla zrcadlo :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
PaníKadrnožková
19.2.21 08:25

Ja teda koukam tady na emiminu, jak šťavnate a do hloubky se rozebira, ze tlustoprdku nikdo nechce :lol: moje mira pres zadek byla vzdy brazilska a s nezajmem jsem se nesetkala :think: Tim nechci chvalit obezitu, vubec, spis neco jako ‚polibte mi pr. del‘ :lol:

• Citovat
  • Nahlásit
1731
19.2.21 08:37

Rychle jsem vyrostla, mela jsem v devitce 180 cm a 49 kilo. Matikarka volala mamce, ze mam anorexii. Ta mi zakazala tenis a tanec a zacala mi chystat svaciny. Na gymplu jsem mela odpo brigadu, chodila domu az vecer a dojidala cely den. 180 cm, 75 kg. Blby kecy od nedovyvinutych spoluzaku. Zhubla jsem, kecy doma, u babicky, od kamaradek. Takhle jedu cely zivot. Porad ma nekdo tendenci komentovat moje hubnuti/pribirani.
Nejhorsi bylo sestinedeli. To jsem kynula neskutecne. 12 kilo za sest tydnu. Zhubla jsem, mela bych prestat kojit, to dite me uplne vysaje! Az poslednich par let jsem nasla balanc. Myslim, ze to souvisi s partnerem, ktery me miluje a podporuje me a nekomentuje. Vzdy jen rekne, ze mi to slusi se sedesati kilama i s osmdesati. A je obrovsky (200 cm, 110 kilo), takze si konecne v zivote nepripadam do vysky i do sirky jak mastodont.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12298
19.2.21 08:39

:) no, tak tohle jsem neměla číst :mrgreen:
Trauma

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1030
19.2.21 08:56

@PaníKadrnožková
Přesně jsi to napsala ;) já si u toho vždycky vzpomenu na ex, který byl, řekněme vzhledově netradiční a říkal mi, že chtěl vždycky modelku, ale spokojí se teda se mnou :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
723
19.2.21 08:59

Podcast sleduji a mě naopak překvapuje, co slyším. Nikdy mi nikdo na vzhled nic neřekl a to jsem průměrná, spíš sportovní, malá prsa. Fakt jsem se asi pohybovala v nějaké sociální bublině, kde se vzhled až tak neřešil (v mládí ZUŠ, tábory, hasič, nesetkala jsem se ani s šikanu v žádné moji třídě na ZŠ, SŠ, VŠ).
Doma jsme vzhled neřešili, máma měla alopecii, neměla vlasy, řasy atd., tak možná proto mě celkové vzhled nepřišel jako velké téma k řešení. Nikdy jsem neudržela dietu, jídlo jim spíš zdravé, protože mě od základky vždy zajímalo, jak funguje tělo, co potřebuje pro dobrou činnost. Ale Podcast je hodně zajímavý, přiznám se, že i já hodnotím třeba tu nadváhu jako neschopnost nebo nechuť se sebou něco dělat - ne pro vzhled, ale pro zdraví, takže určitě stereotypy mám v sobě taky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5031
19.2.21 09:11

Na podcast se chystám, až budu mít klid. Taky jsem si ledasčím prošla, hlavním kritikem byla moje matka. Trvalo dlouho, než jsem s smířila s tím, že jsem, jaká jsem, a neodvozovat svou hodnotu od toho, jestli zrovna vyhovuju požadavkům okolní společnosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
PaníKadrnožková
19.2.21 09:23
@řeřicha píše:
Podcast sleduji a mě naopak překvapuje, co slyším. Nikdy mi nikdo na vzhled nic neřekl a to jsem průměrná, spíš sportovní, malá prsa. Fakt jsem se asi pohybovala v nějaké sociální bublině, kde se vzhled až tak neřešil (v mládí ZUŠ, tábory, hasič, nesetkala jsem se ani s šikanu v žádné moji třídě na ZŠ, SŠ, VŠ).
Doma jsme vzhled neřešili, máma měla alopecii, neměla vlasy, řasy atd., tak možná proto mě celkové vzhled nepřišel jako velké téma k řešení. Nikdy jsem neudržela dietu, jídlo jim spíš zdravé, protože mě od základky vždy zajímalo, jak funguje tělo, co potřebuje pro dobrou činnost. Ale Podcast je hodně zajímavý, přiznám se, že i já hodnotím třeba tu nadváhu jako neschopnost nebo nechuť se sebou něco dělat - ne pro vzhled, ale pro zdraví, takže určitě stereotypy mám v sobě taky.

Nezlob se, ale neni to presne ono? Ze jsi vzhledove PRUMERNA, takze ma malokdo potrebu neco na tobe komentovat? To tema podcastu i diskuze je prave v necem jinem :think:

• Citovat
  • Nahlásit
723
19.2.21 09:34

@PaníKadrnožková tak v podcast mluví i hezké štíhlé holky (dle autorky), mluví o potřebě udržet si váhu, o malých prsou, vysportovane zase o nutnosti nepribrat nebo zhubnout. Mluví prostě o tlaku na vzhled a ten tlak je různý (přiber!, zhubni!, sportuj víc!).
Myslela jsem to tak, že ani nechápu tu potřebu řešit svůj vzhled, něco na sobě zlepšovat, být víc sexy. Já to tak nemám, skoro se nemaluji, ale vidím v okolí krásné holky a vedle nich jsem průměr. Jsem „smířená“ sama se sebou, ale třeba s většíma prsama a make-up bych poutala chlapy víc.
Mě jde ale o funkčnost těla, abych ráno vstávala bez bolesti, abych si zaběhala to svoje, aby mi bylo dobře, vizual je pro mě min podstatný (udržuji se normálně, vypadám jak holka :mrgreen:).
Edit. Chyby a překlepy.

Příspěvek upraven 19.02.21 v 09:41

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19.2.21 09:37

Vykaslete se na zadky a prsa a váhu a zaměřte se na celkový životní styl. štíhlá krasavice, co si zapálí cigárko a otevře colu (myšleno běžně), je pro mě stejně nezajímavá jako ošklivá kulatice, co dělá totéž. cool je přiměřený životní styl, dostatečne a kvalitní jídlo a pravidelná aktivita, zbytek je nesmysl resit.
vzhled je povrchní, ale ne tím způsobem, že je jedno, jak vypadám. naopak, pečuju o sebe - to je víc než dostačující, nepečuju o sebe - to je problém…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat