Podmínky pro přiznání PPM

21.5.20 13:52

Podmínky pro přiznání PPM

Protože jsem se po nekonečných telefonátech v call centrech OSZZ dozvěděla vždy, že to tak asi je, ale informace si mám raději ověřit napsáním na podatelnu. No předcházelo tomu i zdlouhavé pročítání na diskuzích, kdy si často odpovědi odporovali. Tak bych byla ráda, pokud někdo ví, ať odpoví pouze na označený odstavec. Je to pro přehled pro budoucí maminky, které se v dané problematice snaží zorientovat tak jako já. Samozřejmě až mi přijde odpověď z OSZZ ráda se s ní podělím…nicméně k nedorozumění může dojít vždycky a to i ze strany OSZZ - snažila jsem sepsat jasně…ale ale… Děkuji za reakce.

1. zda se započítávají i dny nemocenského pojištění ze zahraničí, když za mě odváděl zdravotní a sociální pojištění zahraniční zaměstnavatel.

1. 1. kdy mohu doložit tuto účast na pojištění na oszz?

1. v posledním zaměstnání jsem otěhotněla těsně před ukončením pracovního poměru. Práce byla pouze jako zástup za nemoc. Trvala od 11.1 – 11.3. 2020. (termín porodu 24. 11. 20).

2. 1. chápu správně, že ochranná lhůta 180 dní se mě v tomto případě netýká?

2. 2. Započítá se mi z tohoto období navíc 2 měsíce účasti na nemocenském pojištění?

2.3. pokud ano, znamená to, že za období 11.1 – 11.3. 2020 budu mít započítáno 4 měsíce účasti na nemocenském pojištění (2+2)?

3. pokud nastoupím od 1. června 2020 do zaměstnání na HPP a skončím ve zkušební době, budu v ochranné lhůtě 180 dní?

3.1 pokud ne, stačí na nárok na mateřskou být účastná 270 dní za poslední 2 roky?

3. 2. pokud skončím po zkušební době, ale smlouvu budu mít na dobu určitou do konce roku, ochranná lhůta bude trvat jen do konce roku?

3. 3. pokud bych skončila v novém zaměstnání po 1 měsíci, bude účast na nemocenském
pojištění započítaná jako 1+1 a z předchozího zaměstnání 2 + 2

3. 4 nebo bych se mě týkala ochranná lhůta 180 dní pouze v případě, že bych byla účastna na nemocenském pojištění min. 180 dní v posledním zaměstnání?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

8190
21.5.20 14:11

1 - ano do potřebných 270 dnů se počítají, ale musí se jednat o pojištění pro případ mateřství (takové, ze kterého se v té zemi vyplácí dávka obdobná naší PPM). Pak taky musíš splnit to, že nastoupíš na PPM za trvání nemocenského pojištění v ČR nebo v ochranné lhůtě
1.1 - k žádosti o PPM (OSSZ by si to měla být schopná vyžádat sama od zahraniční instituce na tvou žádost)
2.1 - netýká, pokud jsi nebyla těhotná ještě v jiném předchozím zaměstnání. Z tohoto bude jen tak dlouhá, jako tohle zaměstnání
2.2. - ano
2.3 - nechápu jaké 2+2? Započítá se ti počet dní pracovního poměru od 11.1. do 11.3.
3 - ochranná lhůta bude jen tak dlouhá jako ten nový pracovní poměr
3.1 - ne, musíš splnit i druhou podmínku (účast v době nástupu na PPM nebo být v ochranné lhůtě)
3.2 - nechápu dotaz (ochranná lhůta viz předchozí odpovědi)
3.3 - ne, proč by se to mělo počítat dvakrát? Viz bod 2.3
3.4 - ano

EDIT: Ten bod 2.2 jsem pochopila tak, že se ptáš na to, jestli se ti ty měsíce ze zaměsntání leden-březen počítají k té zahraniční účasti. To ano. Pokud to mělo souviset s tím bodem 2.3 2+2 měsíce, tak ne.

Příspěvek upraven 21.05.20 v 14:19

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71964
21.5.20 14:12

@Silvestris Beata
1. Z EU se počítají.
1.1. je na to nějaký evropský formulář, který ten zahraniční zaměstnavatel musí vyplnit, ale víc k tomu nevím.
2.1 ne, máš ochrannou lhůtu 2 měsíce
2.2 nechápu jaké měsíce navíc by se ti měli počítat
2.3 ne, máš 2 měsíce účasti na pojištění
3. ne, nebudeš, ochranná lhůta je jen tak dlouhá, jako trvalo to zaměstnání
3.1 nestačí, krom 270 dnů musíš být k datu nástupu buď účastna nemocenského nebo v ochranné lhůtě
3.2 pokud budeš mít smlouvu do konce roku, tak neřešíš ochranou lhůtu, neb při konci PP už nebudeš těhotná
3.3 ne, bude započítán 1 měsíc
3.4 ano, pouze pokud by zaměstnání (ne nutně poslední, ale to, ve kterém si byla těhotná) trvalo 180 dnů a více.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8190
21.5.20 14:14

Asi úplně nechápeš jak funguje ochranná lhůta. V ochranné lhůtě nejsi nemocensky pojištěná, to se do účasti nijak nepočítá. Je to jen lhůta po zániku pojištění, ve které můžeš začít čerpat dávku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8190
21.5.20 14:16

Jo a k tomu bodu 1 - to je pravda, že z EU se počítají, jak píše @j.a.n.i1 Nějak jsem brala automaticky, že myslíš EU. Může se to počítat i ze země mimo EU, ale musela by s ní mít ČR uzavřenou mezinárodní smlouvu, ze které by to plynulo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22.5.20 16:32

Moc děkuji všem. Teď už je to více
jasné, hlavně s tou ochranou lhůtou :) :potlesk:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu