Reklama

Podmínky rekvalifikace na úřadu práce

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

clovicek841
Stálice 92 příspěvků 08.10.18 19:52
Podmínky rekvalifikace na ÚP

Ahoj ač jsem muž tak pišu sem, protože si myslím, že nějaká maminka zde už toto řešila.
Rád bych se zeptal jaké jsou podmínky proto, aby mi pracák zaplatil rekvalifikační kurz?
Jde mi konkretně o to v nejbližší době příjdu o práci. Pracoval jsem na dělnicko administrativní pozici a při zaměstnaní si udělal dálkově středni ekonomku kterou jsem ukončil před 7 roky. Ve svoji práci nebyl důvod nic měnit byl jsem tam spokojenej až do doby než přišlo nové vedení.
Teď se za nějaký čas budu muset přihlasit na pracák a přemyšlím co dál…
Jelikož mě zdraví moc neslouží a na střední škole mě jako jednoho z malá strašně bavilo účto. Nikdy jsem se na něj nemusel nic učit vše jsem chapal jen z hodin vždy jen samé jedničky a maturita taky za jedna. Neříkám to proto, že se chci chlubit, ale fakt mě to prostě bavilo Tak si říkám že bych se tím strašně začal i živit. Vím jako, že chlap a účetní, že je to spíš k smíchu :roll: ale bohužel kvůli fakt vážným zdravotním problémům moc jiných možností není než administrativní zaměstnání. Vím, že bych ještě třeba mohl zkusit finančního poradce, někde v bance pojištovně a tak… ale ukecávat někoho na nějaké produkty které vím, že nepotřebuje se mi prostě nelibí a příjde mě, že to účto by mělo budoucnost. Já vím, že ten kurz a realita je něco jiného, ale rád bych se do toho zas znova dostal, alespon na ty maturitní znalosti, a pak si hledal práci třeba jako pomocný účetní a pak se posunul dál. Tak by mě zajimalo co jestli má nějaká z vás tady zkušenost jaké jsou podmínky, aby takový kurz pracák zaplatil? Ještě mě třeba z praci vhodných pro mě napdlo třeba call centrum, takových praci je u nás ve městě docela dost, ale podle mě to taky budoucnost nemá.

Reklama

Reakce:

lootseek
Stálice 61 příspěvků 08.10.18 21:54

Ahoj, podmínky se liší úřad od úřadu, ale zpravidla to funguje tak, že rekvalifikaci (třeba na to účetnictví) dostaneš pokud se úřadu nepodaří zprostředkovat ti nějaké vhodné zaměstnání při stávající kvalifikaci. Na zdravotní stav se samozřejmě berou ohledy. Pak je dobré, aby ses rekvalifikační komisi zaručil, že v daném oboru po kurzu najdeš uplatnění, tj.abys ideálně doložil příslib zaměstnání nebo podnikatelský záměr. Podle mě ale v dnešní době seženeš pozici pomocného účetního i s tím, že máš nějaký základ, že ti to šlo a že tě to baví. Kurz ani pracák třeba nebudeš potřebovat. Hovoří maminka poradkyně z UP t.č. na mateřské ;)

clovicek841
Stálice 92 příspěvků 08.10.18 22:28

@lootseek Moc děkuji za reakci
Já zatím jen tak sonduju informace :D
Je mě jasné, že daleko víc nic než nějaký kurz by mě dala nějaká praxe ve firmě s někým kdo by na mě v začátku dohledl a pomohl mě . Já jsem už četl obsah jednoho takového kurzu a říkám si, že realita by někde byla lepší . Já jsem to spíš myslel, že by byla lepší šance takovou práci najid , když bych si mohl dát do životopisu ten kurz :) NO pokusím se projed nabídky práce a bylo by super kdyby mi někdo dal šanci .

lootseek
Stálice 61 příspěvků 09.10.18 06:45

Nezaměstnanost je 3%. Tvoje konkurence nemá valnou úroveň. Napiš místo položky v životopise hezký motivační dopis, jsi jak by tě ta práce naplňovala a jak se chceš učit a podle mě to může klidně klapnout ;)

lootseek
Stálice 61 příspěvků 09.10.18 06:47

A na kurz tě ve finále může poslat zaměstnavatel :D

vulpes
Kelišová 5007 příspěvků 09.10.18 09:17

@clovicek841 už se vyjádřila @lootseek z pozice nejpovolanější, já to z pozice z té druhé strany (ex-hledač zaměstnání) mohu jen potvrdit.
Základní problém je, že je to opravdu různé úřad od úřadu. Zatímco někde se k té rekvalifikaci dostaneš celkem snadno, jinde se můžou bránit zuby nehty a nepustí ani korunu.
Obecně (jak je psáno výše), přednost mívají ti, co tam „straší“ už dlouho, celkem spolehlivě funguje příslib budoucího zaměstnavatele, že tě zaměstná, když budeš mít rekvalifikaci. Ale v praxi si to neumím moc představit ;) Možná tak u kadeřnice, kosmetičky, ale ne u kancelářských profesí.
V každém případě, kdybys skončil na ÚP, tak za konzultaci nic nedáš. Ale chápu, že je lepší řešit předem, než až na ÚP.

Upřímně, kdyby tenhle dotaz položila maminka na mateřské, odpovídalo by se jí mnohem lépe. Pro ženy obecně, zvlášť pro ty na rodičovské nebo na pracáku nebo ideálně kombinace všeho je nyní (i díky různým fondům) veliká nabídka všelijakého vzdělávání zdarma nebo za symbolickou cenu. Někdy se dá naopak sehnat kurz, který je zdarma, včetně všech materiálů, s občerstvením, hlídáním dětí a ještě proplácením dopravy. Sama jsem na takovém dlouhodobém kurzu byla 2×.(jednou z toho to bylo právě podvojné účetnictví v programu Pohoda). Nejhorší vstupní předpoklad pro ty vzdělávací akce je být - zdravý bílý muž mezi 26-50 roky z Prahy. Kdybys byl alespoň OZP, to je pak i pro zaměstnavatele terno…Nebo pak až nad 50 let jako věkově znevýhodněná skupina… :nevim:

Na druhou stranu - jak sám připouštíš - kurz by sice možná dobře vypadal v CV, ale opravdu jen vypadal. V praxi má mnohem větší váhu to, že jsi někde třeba jen pár měsíců fakturoval, než že jsi to třeba 4 roky studoval. Co se týče nabytí těch vědomostí jako takových - myslím, že se toho dá zvládnout v dnešní době hodně i samosudiem - literatura, internet, youtube. Je tam už opravdu všechno. A když se na něčem zasekneš, existují nejrůznější diskuzní fóra (odborně zaměřená, ne tohle), kde ti poradí.
No a ta praxe - tu by chtělo nahnat za každou cenu. Co třeba přechodně i zdarma, souběžně se současným zaměstnáním? Nabídnout se někomu známému, kdo má firmu, že bys mohl pomáhat jeho účetní…? Nebo se poohlédni po stážích ve firmách. Ano, v korporátech jsou stáže a trainee programy opravdu jen pro studenty a absolventy, ale existují nějaké projekty stáže ve firmách, ve spolupráci s úřady práce a ty firmy to mají od úřadu práce dotované. Zkus pohledat.

Platit si ten kurz ze svého mi nepřijde výhodné. Když je to komerční záležitost, bývá to předražené, ta cena neodpovídá hodnotě informací. To, co ti tam řeknou, se zvládneš naučit i sám. A výsledek je jen ta položka v CV, která pro zaměstnavatele má velmi malou váhu.

clovicek841
Stálice 92 příspěvků 09.10.18 11:23

@vulpes Děkuji za reakci .
Ještě k tomu kurzu , on není až zas tak drahý , ale muset to platit jako sám mě přijde jako blbost . Já si taky myslel ten kurz právě kvůli tomu zaměstnavatelovi , jelikož je mi jasné , že ten kurz je pro někoho kdo ma střední a účto neviděl nikdy ani z rychlíku .
Já bych to OZP kdybych chtěl určitě dostal , ale přišla mě to jako blbost tohle vyřizovat, když za to nejsou žádné penize . Možná i ID 1 stupně , ale to jsem zatím neřešíl . Prostě dokud jsem měl docela slušnou práci která se dala i mým omezením zvladnout tak mě přišla i docela ostuda v 30 žádat o ID OZP . Prostě si penize nějak vydělat než spolehat na nějaké dávky od státu.

lootseek
Stálice 61 příspěvků 09.10.18 13:11

Ale statut OZZ, ze kterého nemáš sice peníze tě výrazně zlevní pro zaměstnavatele co do odvodů. Tudíž jsi rázem atraktivní kandidát. Navíc na OZZ (dříve OZP) nemusíš chodit většinou před komisi, jen podáš žádost na 1 A4 s tím, že ti jen přijde domů rozhodnutí. Ve většině případů si to řeší OSSZ s tvým praktikem a máš z toho jen samé výhody. Navíc to pak ani uvádět nemusíš, že jsi OZZ, když nechceš…

clovicek841
Stálice 92 příspěvků 09.10.18 15:20
@lootseek píše:
Ale statut OZZ, ze kterého nemáš sice peníze tě výrazně zlevní pro zaměstnavatele co do odvodů. Tudíž jsi rázem atraktivní kandidát. Navíc na OZZ (dříve OZP) nemusíš chodit většinou před komisi, jen podáš žádost na 1 A4 s tím, že ti jen přijde domů rozhodnutí. Ve většině případů si to řeší OSSZ s tvým praktikem a máš z toho jen samé výhody. Navíc to pak ani uvádět nemusíš, že jsi OZZ, když nechceš…

Díky za informaci
Já jsem o tehle možnosti věděl a vždycky jsem si říkal, že bych se něco jako to OZZ nebo ID bál mít, protože to ještě víc zdůrazní ten mizernej zdravotní stav a pak už si neškrtnu v práci vůbec nikde. Tahle jsem o tom nepřemyšlel. ;)
Ale teď mě napadá,že třeba ani o ID by se nemuseli nikde v práci vůbec dozvědět . Vím, že tam je sleva na dani ,ale kdybych si podaval daňové přiznání sám tak by na to ani nikdo nikdy přijít nemusel.
Já jsem v tomhle prostě jinej než někteří ostatní kteří ač jsou zdravotně úplně OK tak nepracuji nikde a pořád chodí jen někde po doktorech a nemoc předstírají a chtějí od státu nějaké penize . Poznal jsem jich totiž moc (dosud pracuji na úřadě jako vedoucí zaměstnanců na VPP ) Ale sám jsem nikdy neměl ani neschopenku a když jsem onemocněl a nebo šel i na operaci tak jsem na to vždycky měl dovolenou.

vulpes
Kelišová 5007 příspěvků 09.10.18 23:14

@clovicek841 tak já ti to s tím OZZ napíšu na rovinu a drsně:
Pro zaměstnavatele je výhodnější osoba se statusem OZZ, která se v práci fláká, chodí po doktorech a pracuje na půl plynu, než někdo, kdo dře pomalu za dva, vůbec nechybí, ale OZZ nemá. :nevim:
(pochopitelně pokud se bavíme o „normálních“ administrativních pozicích 8) Globálně by asi nešlo říct, že flákající se neurochirurg s OZZ je v práci výhodnější než ten dobře pracující bez OZZ ;) …to jen abychom se netahali za slovo, ale snad je pochopitelné, jak to myslím)

kvaček
Extra třída :D 13419 příspěvků 10.10.18 08:55

@vulpes jenomže třeba já se setkala s tím, že třeba OZZ požadavek dává pomalu každý zaměstnavatel, ale práce je srovnatelná, jak pro zdravé.. Takže kolikrát hledám práci a když zjistím nápln práce, co mi řeknou, tak ahoj..
Třea já té mám na kolena a on ti řekne, že budute vážit krabice - ty mají 10 kg.. a pokud někdo oprvdu něco má, tak bohužel do musí odmítnout..
Ted je zase trend, jak jste dlouho na UP??? Pokud je člověk dél, tak ještě mají dotaci, takže i na Up mi pani řekla, že oni už většinou chtějí na dotace.. Ted nevím, jeslti se nepletu, je to půl roku na UP aspoň- a pak tě ani nesmí určitou dobu vyhodit…pokud člověka tam posle Up, nebo si člověk vyžádá žádanku..

vulpes
Kelišová 5007 příspěvků 10.10.18 09:16

@kvaček no jo, oni to prostě zkouší… Toho OZZ je hromada typů, když to člověk má třeba na hlavu (deprese, bipolární porucha, toxická psychóza…), tak ho to po fyzické stránce nelimituje. Tyhle typy OZZ jsou pro změnu občas „oříšek“ na těch administrativních pozicích. Kdyby obě strany vždy komunikovaly upřímně a na rovinu, to by to hledání práce bylo tak snadné! Jenže u nás je to bohužel někdy jako bojovka s tématem „kdo toho zvládne víc zatajit a napálit protistranu“ a poměr skóre uchazeč/zaměs­tnavatel je celkem vyrovnaný.
A různé dotace, to je kapitola sama pro sebe! Pro některé firmy asi nezanedbatelný příjem…

clovicek841
Stálice 92 příspěvků 10.10.18 11:50

@vulpes
Já stejně tak moc nerozumím tomu jaká je to velká vyhoda zaměstnat někoho OZZ pro menší firmu . Sleva na daní 18 000 ročně je pro trošku fungujicí firmu zanedbatelná . Když má firma do 25 zaměstnanců tak se nevyžaduje ani povinný podil zaměstnanců s OZZ případně nahradní plnění . Pravda je, že je tady ještě možnost získání dotace a pak ten zaměstnanec nestojí skoro nic. ale… My jsme podobné dotace vyřizovali u nás na úřadě na zaměstnance na veřejnou zeleň . a toho papirování při žádosti dokladů . Pak nakonec celou věc na pracáku schvaluje nějaká komise , která oznamila , že ti lidé co jsme tam my chtěli a měli o tu práci zájem , tak že na ně dotací neschvalí(nes­plnovali nějaká jejich kriteria) a poslali jiné lidí který si tam okroutili měsíc a přinesli neschopenku . Dalšiho spousty papirování vyplnování vykazů pro UP jednou přišla i kontrola od ÚP

Já jsem si v tu chvili řekl , že být zaměstnavatel jako soukromník, že bych tohle všechno , hlavně boj s ÚP o nějakou dotaci vzdal . Ale člověku s OZZ bych určitě šanci dal i kdyby nebyli žádné vyhody a čas by pak vždycky ukázal

vulpes
Kelišová 5007 příspěvků 10.10.18 14:01

@clovicek841 pro malou firmu do 25 zamětsnanců to asi nebude moc výhoda ohledně daňového plnění, spíš je možné, pokud taková firma nějak enormě stojí o OZZ zaměstnance, že se firma „živí“ hlavně tím, že zprostředkovává náhradní plnění jiným firmám. Nerada bych to rozebírala více, protože tomu rozumím jen povrchně a mohla bych už plácat nesmysly. Každopádně jsem v jedné takové firmě pracovala, která „sbírala“ všelijaké OZZ a pak klientům(firmám) poskytovala produkt, který byl zajímavý a pro velké firmy atraktivní tím, že tam vznikalo to náhradní plnění. Přesné čísla a kvóty si nepamatuji, nikdy jsem to osobně nepotřebovala a neřešila.
Každopádně, nějaké 2-3 roky zpětně se tohle zákonem docela zpřísnilo, takže to asi zatlo tipec právě těm malým firmám, které žily jen z toho, že si najmuly pár OZZ lidí, na ty si ještě nechaly vyplácet dotace z ÚP (takže lidi je nic nestáli) a pak nabízeli nějaký blbo-produkt jako náhradní plnění a to byl jejich zisk.

Jinak, tohle už jsou jen takové české speciality a vychytávky, jak se pohybovat na hraně a za hranou zákona a holit na všem, to je těžké brát jako bernou minci.
Původně jsem měla na mysli prostě standardní situaci, kdy pro velkou kancelářskou firmu je už při tom množství, aby splnily kvóty, každý OZZ zaměstnanec zajímavý, zvlášť pokud to má v hlavě v pořádku a zvládne vykonávat nějakou tu kancelářskou práci stejně dobře jako člověk bez OZZ. Typicky ten tvůj příklad - když budu mít na výběr mezi dvěma účetními a jeden z nich bude OZZ, tak bude výhodnější vzít jeho. (a když jsou na HR správně fikaní, tak toho OZZ ještě přijmou za malinko nižší cenu, než by si řekl ten druhý, to je další malá domů)

clovicek841
Stálice 92 příspěvků 10.10.18 17:30

JJ je to tak a hlavně místa které jsou dotované od ÚP tak jsou většinou za minimální mzdu, protože pracák větši dotace nedává , tak je to pak fakt malý výdělek . Něco jiného je když má člověk ID a k tomu tu minimální mzdu tak to už se přeci dá . Ale samotná minimální mzda je šílená žebrota . Za to se žije těžko .

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Proč Třešničková otálí s návratem do Česka? Vliv na to má infekce i kuchař

V Istanbulu popálená Týnuš Třešničková (23) uklidnila všechny své fanoušky.... číst dále >

Kult i česká milenka Richarda Hammonda z Top Gearu. To je Škoda Rapid

Překoná někdy nová, právě představená škodovácká Scala popularitu Rapidu? Pro... číst dále >

Články z Ona Dnes

KVÍZ: Vyznáte se ve zdravém stravování?

Češi stále tloustnou, a to i přesto, že je v obchodech dostatek zdravých... číst dále >

Jsi prase, kráva a smrdíš, dozvěděla se ve Výměně manželek mladá maminka

Tereze vadí, že na ni ani na její dvouletou dceru Elišku nemá přítel Marek... číst dále >