Podnikání jako přivýdělek při mateřské - roční zúčtovaní

Anonymní
24.9.20 23:02

Podnikání jako privydelek pri materske - roční zuctovani

Jelikož se na materske nudim a hodilo by se mi více peněz, přemýšlím nad tim, že bych si založila žl a začala podnikat. Mám i konkrétní představu. Nejednalo by se o nijak veliký privydelek ale pár tisíc měsíčně navíc by to hodilo. Ale teď o co mi jde, maminky co podnikate, když děláte roční zúčtování daně jak moc velká hrůza to je? Doplacite hodně? Všichni mě straší, že to nemá smysl podnikat kvůli pár korunam, že pak na daních zaplatím hodně. A ještě mě zajima, kdo si dělal živnost při mateřské, museli jste na úřadě dokladat nějaké potvrzeni, že pobírate mateřskou(PPM)? Nebo mi stačí jen OP a vyplnit formulář? Vždycky jsem chtěla podnikat a teď když jsem doma s mimcem tak mám skvělou příležitost si to zkusit.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
950
24.9.20 23:08

Daně vždy záleží na tom co konkrétně budeš dělat. Někdo platí hodně, protože nemá žádné vstupy a paušál (byť jsou u nás celkem velkorysé) nestačí a nebo budeš mít velké vstupy a pak můžeš platit minimum. Na netu bez více informací Ti nikdo přesně neporadí. Založení živnosti je stále stejné, ať jsi na RD nebo pracuješ.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6155
25.9.20 07:41

Při podnikání se dělá daňové přiznání a ne roční zúčtování daně. A jinak můžeš platit daň a nemusíš taky vůbec, to záleží jaký budes a mít příjmy, výdaje slevy na dani. A daň je 15%.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.9.20 12:34

@JancaS84
Jo, tenhle rok jsem chodila ještě do práce před porodem, takže příští rok bych udělala klasicky roční zúčtování daně a k tomu ještě daňové přiznání?

• Citovat
  • Nahlásit
6497
25.9.20 12:36
@Anonymní píše:
@JancaS84
Jo, tenhle rok jsem chodila ještě do práce před porodem, takže příští rok bych udělala klasicky roční zúčtování daně a k tomu ještě daňové přiznání?

Ne, pokud budeš mít příjmy z podnikání vyšší než 6000 za rok, pak podáváš pouze daňové přiznání a v něm uvedeš příjmy ze zaměstnání i příjmy z podnikání.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.9.20 12:46

@Hanula1212
No myslím že do konce roku už 6000,– nestihnu, ono než se do toho vůbec pustím :) takže pokud by to bylo pod 6000,– tak je to jak?

• Citovat
  • Nahlásit
6497
25.9.20 12:52

Pokud by to bylo pod 6000, nemusíš podávat přiznání, stačí poslat jen čestné prohlášení, že ti nevznikla povinnost podat přiznání. A můžeš požádat zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování. Přehledy na pojišťovnu a OSSZ se podat musí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.9.20 20:30
@Hanula1212 píše:
Pokud by to bylo pod 6000, nemusíš podávat přiznání, stačí poslat jen čestné prohlášení, že ti nevznikla povinnost podat přiznání. A můžeš požádat zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování. Přehledy na pojišťovnu a OSSZ se podat musí.

Super a formuláře najdu na stránkách úřadu? Omlouvám se za tolik otázek, ale před tím než se do toho pustím chci vědět všechno, abych pak nekoukala :) A když tedy nebudu podávat daňové přiznání tak to znamená, že nebudu případně ani doplácet za odvody? To je asi jediný z čeho mám strach, vím, že měsíčně si vydělám max. dejme tomu 3000,– k rodičáku a bojím se abych pak u toho přiznání nedoplácela x tisíc :D

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat