Podoba dětí z darovaných vajíček

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Lenka1985
Povídálka 49 příspěvků 13.07.19 18:50
Podoba dětí z darovaných vajíček

Ahoj,
ráda bych se zeptala maminek, které mají děti z darovaných vajíček.
Je pravděpodobné, že budeme muset jít do DV. Zatím všechny pokusy IVF ztroskotali na kvalitě vajíček.

Jsou vám děti podobné?
Jak s podobou nebo chováním?
Někde jsem četla, že matka která díte nová muže ovlivnit jeho geny a podobu i když vajíčko není její.

Budu moc ráda za zkušenosti :-)

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Helca83
Ukecaná baba ;) 1159 příspěvků 13.07.19 19:07

Nemam s tim primou zkusenost, ale nekde tady na EM k tomu je diskuse, kde se psalo, ze to tak uplne neplati, ze “nositelka” toho preda velmi malo, take me to prekvapilo a myslela jsem si podobne jako Ty, ze se toho predava behem pobytu miminka v deloze vic… kazdopadne bych se tim byt Tebou netrapila, vybira se vzdy typove podobna darkyne, a navic dite je geneticky mix nejen rodicu, ale i prarodicu. Casto ani dva pokrevni sourozenci nejsou stejni, bud vzhledem nebo povahou, a nikoho nenapadne to resit… :mavam:

ugluk
Hvězda diskuse 47031 příspěvků 13.07.19 19:54

Osobní zkušenost nemám (kdysi jsem byla v pořadníku na příjem DV, ale příroda nám nakonec dopřála dvou vlastních zázraků), ale kolikrát mám pocit, že lidé vidí, co vidět chtějí. Kdo zná muže, tvrdí, že první dítě, jako by mu z oka vypadlo, kdo zná mě, tvrdí, že je celé jako já. Ve druhém dítěti marně hledám podobu kohokoliv z nás. Povahově první nějak přeskočilo generace, z velké části je celá babička (bohužel :zed: ), něco je v něm z manželova bratra a něco absolutně netuším, kde se vzalo. Druhé povahou uvidíme, je ještě mrňous ale zcela mi ztím stačí, že do naší rodiny, kde všichni milují dlouhý spánek, se narodil mrňavý skřivan. Prostě ani ty geneticky vlastní děti nemusí mít z rodiče na první pohled téměř nic. A naopak znám adoptovaného chlapečka, jehož podoba na adoptivního tátu je opravdu neskutečná, a kdo neví, ani by ho to nenapadlo.
V každém případě moc držím palce, ať to klapne :kytka:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.07.19 20:13

Máme kluka z DV. Jediná moje kamarádka ví, že je z DV, ale i ona tvrdí, že má něco ze mě ;) Jinak půlka rodiny říká, že je na mě a druhá na manžela (barvu vlasů a oči má tedy po manželovi). jinak dárkyně měla stejnou barvu vlasů i očí jako já a podle váhy a výšky, vlastně taky. ;) Jo a pohodář je po tátovi :mavam:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.07.19 20:19

@Lenka1985 Mám 1,5 letou dcerku z DV. Nikdo krom manžela o tom neví a nikdo podobu neřeší. Čekala jsem, že srovnávání bude běžné téma hovoru… Dcerka je zdravá, krásná a šikovná :srdce: :andel:, to je nejdůležitější. Určitě přebírá gesta atd. Uvidíme časem, jak se epigenetika projeví :D Nikdy jsem svého rozhodnutí jít do DV nelitovala.

inkakřivák
Neúnavná pisatelka 19854 příspěvků 13.07.19 20:23

Nechápu, jak by mohlo dítě z darovaného vajíčka přebrat geny ženy, která dítě donosila a porodila. Vajíčko si nese genetickou informaci dárkyně a dost.

karkarka
Závislačka 3952 příspěvků 13.07.19 20:30

Dítě z darovaneho vajíčka nemůže přebrat geny ani podobu ženy, která ho odnosila. Ona je v podstatě jen inkubátor. Ale většinou se vybírají dárkyne vzhledově podobné prijemkyni vajíčka. Tak proto ta podoba.

Lorry1
Stálice 53 příspěvků 13.07.19 20:32

Teda, to slysim poprve. Take si myslim, ze vajicko ma v sobe zakodovane DNA darkyne a nic ho nezmeni.

Jahru
Ukecaná baba ;) 1645 příspěvků 13.07.19 20:47

Geny jako takové se sice změnit nemůžou, ale prostředí v kterém se plod vyvíjí (hormony, imunitní systém, lokální hormony…) může projevy některých genů ovlivnit (zapnout, vypnout, zesílit, zeslabit…). Ale těžko říct, jak moc to může ovlivnit podobu dítěte nebo jeho povahu (tu spíš bude ovlivňovat výchova).

inkakřivák
Neúnavná pisatelka 19854 příspěvků 13.07.19 20:50

@Jahru to je nesmysl. Geny nemění prostředí. Jakmile dojde k oplodnění vajíčka a předání genů otce, je genetický retezec hotov a nějaké prostředí na něj nemá vliv. Z vás tedy museli mít učitelé biologie radost.

inkakřivák
Neúnavná pisatelka 19854 příspěvků 13.07.19 20:53

Myslíte si snad, že když nasejete hrách mezi kukuřici, bude mít klasy?

jannina1
Závislačka 4766 příspěvků 13.07.19 21:01

To je mysleno po narozeni, ne? Samozrejme, ze dite prevezme vzorec chovani, mluvu, gesta. Takze urcita podoba tam byt muze

ugluk
Hvězda diskuse 47031 příspěvků 13.07.19 21:10

Ono z logiky věci by tam žádný vliv být neměl, ale… v nějakých výzkumech se fakt prokázalo, no pro mě je to z kategorie věcí mezi nebem a zemí, kterým pořádně nerozumí ani ti vědci :lol:, ale prostě nějakým způsobem tam to ovlivnění opravdu je. Asi těžko tak, že když má příjemkyně vajíček orlí nos a dárkyně pršák, dítě čistě tím odnošením v děloze bude mít po příjemkyni taky orlí nos. Četla jsem teď nějaký článek o epigenetice, kde se mimojiné zabývali tím, že např. pokud někdo přežil koncentrák, jeho potomci to trauma „poděděj“ taky. Přestože v genech to má zapsaný těžko, ale šlo tam právě o to zapínání/vypínání určitých informací, prostě daleko nad rámec středoškolské genetiky, kde je to všecko jednoduchý a přímočarý :)

inkakřivák
Neúnavná pisatelka 19854 příspěvků 13.07.19 21:24

Kak podědí to trauma? Jak se to projeví? A konkrétně tohle je špatný příklad - otec přece dítě nenosí. Takže odkud by to to dítě zdědilo? Prostě ne, je daná genetická informace a ta se tak lehce nemění. A by to nebyl stejný výzkum jako ten, co prokázal souvislost mezi očkováním a ADHD.

ugluk
Hvězda diskuse 47031 příspěvků 13.07.19 21:54

Hele, je to hodně mimo můj obor, netroufnu si vědeckých diskuzí (ale v biologii mě učitelé mívali rádi moc :mrgreen: ), ale vážně to není žádná pavěda. Jsouc teď v procesu tvorby marmelády z asi tuny višní, nemám moc času a energie pátrat, ale zajímavý článek o epigenetice teba na Oslu, to snad není zdroj ala Blesk:
http://www.osel.cz/…me-radi.html
K dědění traumat z koncentráku:
https://www.zdravotnickydenik.cz/…zala-studie/
A konečně článek o vlivu příjemkyně darovaného vajíčka na jeho geny (sorry za zdroj idnes, ale ty studie by se měly dát dohledat):
https://www.idnes.cz/…241_deti_haa

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama