Podpora tvorby mateřského mléka

2111
7.7.07 14:00

Podpora tvorby mateřského mléka

Ahojte,
mám dotaz ohledně tvorby mateřského mléka. V porodnici jsem byla pomalu za „dojnou krávu“, mlíko jsem měla už třetí den po porodu a bylo ho hodně, že jsem ho musela i odstříkávat. Teď se mi ale zdá, že se mi prsa nenalívají tak jak na začátku. Kojím přes den co 2 až 3 hodiny a v noci co 3 - 5 hodin, podle toho jak si malá řekne. Piju čaje pro kojící matky a jím mléčné výrobky, mrkev, hroznové víno, prostě potraviny, které by měli nějakým způsobem stimulovat tvorbu MM. Malá pije víceméně normálně, po kojení nepláče, takže jí to asi stačí, ale bude jí to stačit i do budoucna?
Neznáte nějaké fígle, potraviny, nápoje které stimulují (zvyšují) tvorbu MM?
Díky za Vaše rady.
Ivule

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1235
7.7.07 14:17

Ahoj Ivule,
já myslím, že se bojíš zbytečně. Pokud malá nepláče a stačí jí to, máš mlíka dost :wink: .
Já malě taky v porodnici prsa nalitá jako blázen a teď mi přijdou úplně prázdné. Nicméně při kojení je znát, že mlíka je dost. Když Ondra saje z jednoho, na druhém musím mít plenu, protože z něj mlíko teče taky a jak. Subjektivně mi prsa přijdou normální, ale je tam toho dost.
Minule mi taky přišlo, že mám mlíka možná málo, a kojila jsem do 11 měsíců. To je dost, ne?
Tak neboj. Čaj pro kojící matky je dobrej, to určitě pij, ale nic nepřeháněj :wink: .
M.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3071
7.7.07 15:13

ahoj,
souhlasím s meduzou,ale rádá ti napíšu co mi dali ve vrchlabí o kojení,jen je to asi A4,tak bych to nerada zahlcovala - pošli mi mail a já ti to přepošlu :wink:
kačka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
468
7.7.07 15:14

bud v klidu, mas mlika dost, smerodatne je, ze mala neplace a kojis ji v krasnych casovych intervalech. Je normalni, ze se prsa jiz tak nenalevaji, nebot tvorba mleka se ustalila a tvori se podle toho, kolik mala vypije. V porodnici je vzdy kolem 3-4 dne vyrazne naliti prsou, souvisi to take s tvorbou praveho mleka nikoliv mleziva. Takze bud v klidu a uzivej si kojeni. Kdyby jsi mela pochybnosti, tak muzes dojit k pediatrovi nechat malou prevazit, aby ses uklidnila, ze pribira dle tabulek! Urcite hodne pij , hlavne v horku!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4494
7.7.07 15:39

Přeci bys nechtěla mít pořád prsa naditá jak balón. To je úplně normální, tvorba mlíčka se upravila podle spotřeby mimise. Když bude chtít víc, tak si začne o něj říkat častěji a začne se tvořit taky víc. Hlavně klid a žádné obavy, to mlíčka nepřidá :wink: Když je dítko spokojené a přibírá, není co řešit :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
319
7.7.07 16:44

Ahoj Ivulko :)
Přesně jak píše Korena… ničeho se neboj :wink:
Já měla taky depky z kojení a taky jsem pořád žhavila Linku kojení a nakonec jsem Martínka kojila do 13m a Terezku do 18m.
Takže klid,čaj pro kojící mamči jsem taky pila a ještě po ránu jsem si dělala meltu nebo Caro… 8)
Pa L.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2111
7.7.07 21:52

Holky, díky za Vaše odpovědi a podporu.
Vím, že se produkce mlíka upraví podle spotřeby mrněte, ale nepříjde mi normální, že jsem po kojení ještě odsála odsávačkou dalších cca 75 ml a teď neodsaju ani 20 ml.
Snažím se pít co nejvíc tekutin (neperlivku, čaj, čaj pro kojící max. 2× denně, mlíko). Budu věřit, že se to spraví. Ještě si dojdu koupit homeopatika, co mi doporučili i holky z naší diskuze.
Díky Ivule

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
468
7.7.07 22:37

fakt nepanikar, jeste jednou te chci podporit, vypada to, ze jsi z toho opravdu vedle, ale fakt je vse ok…Jo a taky nevim proc jeste odsavas???

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2111
8.7.07 08:16

Diblíku, odstříkávám po kojení jen někdy, podle toho jak malá pije, pokud si jenom cucne, tak to prso odsaju, abych prso vyprázdnila a aby se mi udělalo víc mlíka. Ale nepraktikuju to často.
Jinak díky za podporu, chtěla bych kojit co nejdéle a nechci něco zblbnout hned ze začátku.
Ivule

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
468
8.7.07 08:27

Nam totiz v porodnici rikaly, aby jsme neodstrikavaly, aby se tvorilo tolik mleka, kolik si ho vyzada mimko. Jo a urcite taky vis o obdobi rustovych spurtu, kdy mimko pije vic a casteji a muze byt zpocatku nevrlejsi, nez mamcino telo zacne tvorit vic mlika (obdobi jsou zhruba kolem 3 a 6 tydnu a 3 a 6 mesicu).
Urcite ti kojeni jde skvele, kdyby jsi videla nekoho , kdo ma problemy s kojenim, tak by ses jiste uklidnila. Ja jsme taky mela prvni dite na kojeni sikovne, s druhym to byl teprve boj a jiste by jsi to poznala, kdyby bylo neco v neporadku, protoze pak je kojeni opravdu drina…
Drz se!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2111
10.7.07 08:21

Diblíku a ostatní holky,
díky za podporu. Asi jste měli pravdu a já zmatkovala zbytečně. Malá asi procházela tím 3 týdenním růstovým spurtem a nemohla se dojíst, teď to vypadá v pohodě. Preventivně si dokoupím ty homeopatika na podporu tvorby MM a budu na tom líp určitě i po psychické stránce. Placebo je placebo.
Ještě jednou díky. Ivule

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2263
10.7.07 19:56

Ivule, mléko se tvoří podle potřeby, takže se to samo upraví. Ale to ti už holky psaly.
Já taky odstříkávala a mívala prsa bolestivě nalité. Dokonce jsem z jednoho prsu odstříkala 160ml mléka. Teď mám tak dva dny prsa úplně měkké, jako bych tam mléko ani neměla, ale malý saje o 106. Sice po kojení trošku pláče, ale když ho znovu přiložím zase pláče. V prsách mám pořád mléko, při zmáčknutí pořád vytéká, taky jsem ho zkusila dát k druhému prsu, ale taky pláče, spíš mi to připadá, že chce jen sát a teče mu mlíčko a to mu vadí, když mu dám dudlík, tak se uklidní. Snad ten pláč přejde, už to jednou měl.

Jinak pokud chceš zvýšit tvorbu mléka, tak buď častěji malou přikládej a nebo odstříkávej mezo kojením, tvorba se zvýší tak do 2 - 3 dnů.

Kati

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2111
10.7.07 21:23

Tak jsme dneska byly s Vendou na kontrolním vážení u dětské mudry. V druhém týdnu byl přírůstek 270g a za tminulý týden jen 80g. Podle doktorky samozřejmě málo, což chápu ale absolutně netuším, proč tak málo Vendulka přibrala, když pije jak amina. Nakonec si mě mudra objednala na odpoledne, zvážili jsme zase malou a pak jsem ji v ordinaci nakojila a pak se zase zvážila. Vypila 90ml z jednoho prsu, což prý je víc než by měla (podle mudry). Ale je normální aby byly takové rozdíly v přibírání na váze? Prý pokud tolik pije a má 8 počůraných plenek denně, tak je prý vše O.K..
Jak jste na tom byly s přibíráním vy?
Díky Ivule

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2263
12.7.07 09:56

Ivule,
a kolik vyrostla do délky??? Důležité je aby rostla a ne přibírala. Myslím, že se tím nemusíš stresovat, hlavně, že pije, což se přesvědčila i Dr. Mohla být v růstovém spurtu, kdy všechno co vypila šlo na délku! My zatím přibíráme až moc. Za 3 týdny i víc než kilo.Ale s tím stresem jsem na tom podobně, jak už jsem psala, mám poslední dny psrsa úplně měkké. Te´d jsem zkoušela odstříkat a z jednoho jen 50ml :! Když jsem ještě nedávno z něho vystříkala i 160ml. Tak začínám mít strach, abych o mléko nepřišla. Ale je možné, že Jája teď už míň pije a pléka se tvoří míň. Nepláče a když jo, tak ho dám ještě k druhému prsu, ale už nechce, tak má asi dost. Snad se to srovná!
Tak ať ti malá hezky roste!!!

Pa Kati

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1077
12.7.07 10:43

Ahoj,

jak psaly holky, mlíko se tvoří podle potřeby dítěte a pokud je malá spokojená, tak bych to neřešila. Ale jinak je dobré jíst zasmažené polívky a vařila jsem si kávu meltu - dle návodu a byla jsem jako dojná kráva rok.

Ivulka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama