Podpora v nezaměstnanosti - konkrétní případ

Anonymní
28.5.16 15:29

Podpora v nezaměstnanosti - konkrétní případ

Ahoj! Předem se omlouvám za anonymitu, ale ráda bych se vyhnula čmuchání příbuzných na Emiminu.

Mám dotaz - V září minulého roku, tedy 2015, mi skončila rodičovská dovolená. Chvíli jsem byla na podpoře, v listopadu jsem nastoupila do práce. Pracovní poměr trval 7 měsíců, doba určitá. Teď 31.5. mi končí smlouva a již prodlužovat nebudu - bohužel ze zdravotních důvodů, zaměstnavatel změnil časový rozvrh změn (respektive jsme přešli z 8h směn na 12h a to se v tomto provozu se zdravotními problémy moc zvládat nedá). Hned 1.6. se chci hlásit na UP a hledat novou práci. Teď k dotazu - nejsem si jistá, jestli sem mohu vložit odkaz na články, tak to zatím vypíšu. K podpoře z průměrného výdělku je potřeba v posledních dvou letech mít odpracováno 12 měsíců. K tomu se počítá tedy i rodičovská dovolená, viz: „Tuto podmínku splňuje i ten, kdo se v rozhodujícím období dvou let věnoval osobní péči o dítě ve věku do 4 let (tj. rodičovská dovolená), protože ta je považována za náhradní dobu zaměstnání.“
Tudíž mám odpracováno po rodičovské dovolené 7 měsíců - plus aby mi to vycházelo na těch 12, tak se zbytek počítá z rodičovské dovolené, chápu to dobře? Na stránkách Parlamentních listů je to vysvětleno hezky. Nicméně je podmínka se přihlásit na UP maximálně do 3 dnů od skončení smlouvy - aby se navazovalo na zaměstnání a z něho se počítal průměrný výdělek. Dokonce tam píší, že spousta žen o tom neví a když se nahlásí déle jak za 3 dny, počítá se jim již pouze minimum. Máte někdo osobní zkušenost? :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymní
28.5.16 15:32

Zakladatelka

Podpora v nezaměstnanosti se vypočítává ze mzdy v posledním zaměstnání, a zákon o zaměstnanosti rovněž říká, že ten, kdo se na úřadu práce přihlásí nejpozději do 3 pracovních dnů po skončení zaměstnání, je do evidence uchazečů zaměstnání zařazen ode dne následujícího po skončení pracovního poměru.

Nedochází tedy k přetržce a evidence na úřadu práce přímo navazuje na poslední zaměstnání.

Úskalí spočívá v tom, že pokud se rodič, který byl před posledním zaměstnáním na rodičovské dovolené, nepřihlásí na úřadu práce do tří dnů, jako poslední zaměstnání se mu bude počítat péče o dítě do 4 let. Pokud by se přihlásil do tří dnů, evidence na úřadu práce přímo navazuje na zaměstnání a podpora se počítá z jeho skutečné průměrné mzdy. Jestliže se však přihlásí později, automaticky se předpokládá, že dobu bezprostředně před zařazením do evidence rodič strávil opět péčí o dítě, tj. náhradní dobou zaměstnání. Za tu se podpora vypočte z průměrné mzdy v národním hospodářství, tj. zhruba ve výši 2600 – 3500 Kč.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama