Podzimní depka a málo sluníčka

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Victorias Secret
Povídálka 31 příspěvků 27.10.14 10:49
Podzimní depka a málo sluníčka

Ahoj všichni. Uvítám rady jak si vy zpříjemňujete podzimní počasí a málo sluníčka? Čím si vylepšíte náladu a jak zaženete takovou tu ospalost a únavu, bez kafe? Poradíte? Díky :kytka:

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
atominnka
Generální žvanilka 22314 příspěvků 27.10.14 10:50

Taky potřebuju radu, počkám tu s Tebou :kytka: nesnáším tohle inverzní počasí :zed:

smurfka
Vesmírná mluvilka 31659 příspěvků 27.10.14 10:50

Pokud nejsi těhule, tak mě vždycky udělá dobře zajít si na solárko se pěkně vyhřát:o)

palapa
Závislačka 2949 příspěvků 27.10.14 10:53

Ja mam uplne silenou depku. Unavena, nebavi me vstavat ani z postele. Mam jit za chvili do prace a uz jen ta predstava tech lidi, tak jsem otravena. Uz nevim, co mam delat :( nebavi me to vubec.

wobludka
Extra třída :D 11762 příspěvků 27.10.14 10:53

Vitamín D, sauna, kafe na mě moc nefunguje, ale dobře mě nakopává ženšen.

Victorias Secret
Povídálka 31 příspěvků 27.10.14 10:55

Já si zapaluji vonné svíčky nebo aromalampičku, vařím si skořicovo-jablečný čaj, ale nemůžu se ubránit ospalosti a únavě. Není to běžná únava z nevyspání, ale je to počasím :( dost mě to vadí, chybí mi sluníčko asi z něj ten vitamín D :nevim:?

Emilie
Generální žvanilka 20518 příspěvků 27.10.14 10:56

Já naopak tohle počasí miluju. jsem narozená na podzim, a je to prostě moje doba. já naopak nemám ráda léto v tom smyslu moc akcí, moc horka, moc všeho naráz… teda ráda teplíčko, to jo, ráda lidi, ale čeho je moc… naopak tyhle mlhy, tu rosu, tu jinovatku, to zlaté listí, ta vlhkost lesa, do toho když občas zasvitne drobet nízkého sluníčka, které už je sotva vlahé… to prostě miluju. Ikdyž asi bych se zbláznila ve městě, to je fakt, vstát za tmy, vracet se domů prakticky za tmy, já miluju podzim takhle na cestě lesem, polema… já z toho nedepkařím, mě to uklidňuje… :srdce:

Victorias Secret
Povídálka 31 příspěvků 27.10.14 10:59

Právě ještě čtu na netu

Světlo má na všechno živé psychologický vliv. Slunce propůjčuje sílu a dává vitamín D, antirachitický vitamín. Bránu, jíž světlo vstupuje do našeho těla, představují především oči. Ty světlo nepřijímají jen kvůli tomu, abychom viděli, ale vysílají pomocí elektrického impulsu signál přes hypothalamus do epifýzy. Ta, podle informace o množství světla zjištěného v okolním prostředí, vyloučí odpovídající dávku melatoninu, hormonu, který přenáší ostatním žlázám s vnitřní sekrecí povel, jak mají reagovat - v závislosti na předpokládané denní době. Epifýza tak má podíl na procesu růstu, termoregulace, motorické aktivity, reprodukce, řídí náš spánek, náladu, imunitní systém, redukuje stres a kontroluje protistresové mechanizmy… Prostě synchronizuje náš vnitřní svět s vnějším prostředím.

Světlo a jeho barvy mají na lidskou psychiku a zdraví mimořádný vliv. Je nesporné, že všechny části slunečního spektra, viditelné i neviditelné, zvláště pak ultrafialové, fungují jako zážehový systém veškerých fyziologických funkcí našeho těla. Např. opakované vystavování slunečnímu světlu vede ke snížení tepové frekvence, krevního tlaku, dechové frekvence, zvyšuje příliv energie, odolnost vůči stresu a schopnost krve vázat kyslík. Z toho vyplývá, že lidské tělo je skutečně živou fotobuňkou, která přijímá energii ze slunečního svitu.

Důsledky dlouhodobého nedostatku slunečního světla jsou:

  • Zvyšuje stres, agresivitu a zhoršuje schopnost soustředění.
  • Snižuje obranyschopnost, zvyšuje hladinu cholesterolu.
  • Snižuje tvorbu vitaminů A a D, což má za následek zhoršení zrakových funkcí, respektive sníženou absorpci vápníku v kostech a zubech.
  • Mnohé výzkumy naznačují, že může vést ke vzniku zhoubných nádorů, poruch plodnosti a urychluje celkové stárnutí organismu.
  • Podporuje vznik SAD (sezónní afektivní poruchy-poruchy duševního zdraví z nedostatku slunečního světla), která se projevuje náhlými výkyvy nálad, úbytkem energie a depresemi.
  • U žen zhoršuje průběh premenstruačního syndromu.
  • U dětí i nedostatek tvorby růstového hormonu

Ale nikde rady jak si pomoct :nevim:

Victorias Secret
Povídálka 31 příspěvků 27.10.14 11:04

@Emilie To je ale dobrý přístup jak se z toho počasí nezbláznit. Snažit se na něm najít to, co je na podzimu hezký :palec:

Gerberka
Závislačka 3269 příspěvků 27.10.14 11:05

Ahoj,
tak na tohle je jedna dobrá rada, a sice jít ven – každý den prostě vypadnout ven, ať je jakkoliv – zima, mlha, slunko, inverze, prší – to je jedno, prostě opravdu jednoduše se sbalit a netrčet doma, jít aspoň na půlhodinky, hodinku ven. A pak se vrátit domů do vyhřátého tepla, až potom si dát to kafíčko…jojo – i jsem tohle hodně četla, že radí i odborníci. Osobně to praktikuju léta letoucí a žádné tyto stavy, jak píšete, prostě nemám. Kór, když jsem byla s klukama doma na mateřských – žádné chození doma „od ničeho k ničemu“, nebo jak „blódná duše“ (to říkala moje mamka), ale každý den vyjet s kočárkem ven – stačí ta půlhodinka. :palec:

Je to tedy strašně individuální a na každého „zabere“ něco jiného – mně třeba vůbec nic neříkají nějaké svíčky nebo aromalampy, relaxace v koupelně atd. – to pro mě není. Pro mě jedině sbalit se a vypadnou z baráku – a i když se mi někdy třeba moc nechce, překonám se a vypadneme a jejda, jak je mi hezky při návratu domů!!

A je pravda, jak tu někdo píše, že podzim dokáže být opravdu krásný v přírodě – i v městském parku, když není příroda na dosah – to listí, nízké slunce nebo mlha mezi stromy….

Gerberka
Závislačka 3269 příspěvků 27.10.14 11:09

Já zas banaopak trpím v létě - hicna, nemůžu spát, dlouho světlo a já jsem unavená a jediné, co chci, je tma a jít spát!!! Protože nepraktikujeme žádné grilování nebo posezení venku, nic z toho, ale máme svůj režim prakticky stejný po celý rok a já prostě „padám“ večer okolo půl deváté do postele - a venku furt to otravný světlo a mně se chce spát a kvůli tomu světlu nemůžu usnout!! :zed:

Sluníčko ráda mám, ale čeho je moc, je příliš :nevim: - nesnáším tropický hice, koupaliště mi nic moc neříkají (i když kvůli mladšímu synkovi se přemáhám), furt zpocená atd…Jako nelyžař moc nemusím ani mrazy a návaly sněhu - prostě tak „s mírou“. Prostě mám asi nejradši jaro a podzim :lol:

Emilie
Generální žvanilka 20518 příspěvků 27.10.14 11:17
@Gerberka píše:
Já zas banaopak trpím v létě - hicna, nemůžu spát, dlouho světlo a já jsem unavená a jediné, co chci, je tma a jít spát!!! Protože nepraktikujeme žádné grilování nebo posezení venku, nic z toho, ale máme svůj režim prakticky stejný po celý rok a já prostě „padám“ večer okolo půl deváté do postele - a venku furt to otravný světlo a mně se chce spát a kvůli tomu světlu nemůžu usnout!! :zed:Sluníčko ráda mám, ale čeho je moc, je příliš :nevim: - nesnáším tropický hice, koupaliště mi nic moc neříkají (i když kvůli mladšímu synkovi se přemáhám), furt zpocená atd…Jako nelyžař moc nemusím ani mrazy a návaly sněhu - prostě tak „s mírou“. Prostě mám asi nejradši jaro a podzim :lol:
že jo? V létě je toho světla a tepla a prostě přívalu energie moc!
Victorias Secret
Povídálka 31 příspěvků 27.10.14 11:45

@Emilie @Gerberka mě tedy vyhovuje léto, koupání večerní grilování, moře, dovolené, výlety :palec: to je moje. Jsem v té době úplně v pohodě, opálená, spokojená, mám energii, pracuji na zahradě, běhám, cvičím…ale běda jak začne podzim. Absolutně mě to sejme a hned jsem unavená, ospalá, nic mě nebaví, chodím jak mátoha :roll:
Zima mi nevadí, pokud je mráz a sluníčko ;) prostě jakmile je všude sluníčko, je mi fajn.

Emilie
Generální žvanilka 20518 příspěvků 27.10.14 12:02

@Victorias Secret
Podle mě něco bude na tom, že lidi se dělí podle ročních období. Jejich vnitřní energetický systém prostě přímo souvisí s daným ročním obdobím. S intenzitou tepla, světla. Jako kdyby někdo chtěl prostě ohnivého Španěla přestěhovat na Šicberky, a hlavně teda právě na podzim. A naopak. To by taky asi moc nešlo. Prostě pokud je někdo takhle vyhraněný a nějaké období mu dělá echt dobře, jako právě tobě léto, je zjevné, že když ubude zdroje energie, tak… prostě ubude energie. A když je někdo naopak jakoby zpomalenalý, tak pokud do něho toho sluníčka buší moc, je naopak unavený z toho, že tý energie je prostě příliš.

Jinak třeba mě v jistém smyslu vyhovuje i zima, nebýt toho, že lidská rasa si vymyslela aktivity, kde je energie třeba. třeba předvánoční úklidy, stěhování národů během vánočních svátků, nucená dobrá nálada, pak nějaké lyžovačky, bály a tak. Já bych klidně byla medvídek, co si zaleze do své nory, ne že by to musel prospat, ale tak nějak v klidu by si tam dral to peří těch slepic, co ulovil na podzim, a kecal s ostatníma medvídkama. Takže já jsem urvaná v zimě, ale protože se po mně chce něco, co mi není typově přirozené. Ikdyž takový výlet po zasněžené Šumavě, nebo výstup na Kleť, neříkám ne. Ale nedávám vstát v šest jen proto, abych jela celej den jak fretka, aby v osm bylo u nás jak po návštěvě deratizační jednotky. Na to sil nemám. Ne že by mě teda bavilo uklízet, ale zrovna tohle jsou dny, kdy ten smysl vidím. No vidím. prostě to tak cítím, tak to mám. Sklízí se úroda. plody, chystá se to tak nějak všechno na zimu. A já přerovnávám šatnu a dělám věci, do kterých by mě kdokoli v létě jen těžko nutil.

Ono ještě asi já jsem prdelka domácí, a můj manžel by nejradši venku i spal. Takže nás všechny nějak tlačí k tomu, abychom drtivou většinu dne trávili právě pod oblohou. A já pak nedávám svoje povinnosti doma, resp. po setmění teprve abych začala prát, žehlit, atd. Takže to už jsem možná urvaná jen z toho, že toho je prostě moc. No a takhle jak se stmívá brzy, jak je mlha, jak to už moc není k tomu bejt venku, tak já mám doma hotovo jaksi dřív.

Victorias Secret
Povídálka 31 příspěvků 27.10.14 12:13

@Emilie nevíš o nějakém výkladu kde je popsáno jak se lidi dělí podle ročních období :?:

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama